
Справа № 560/6911/20
РІШЕННЯ
іменем України
30 грудня 2020 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Польового О.Л. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління ДМС України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення відповідача від 14.08.2020 №232 про скасування дозволу на імміграцію.
Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначив, що під час прийняття спірного рішення відповідач не обґрунтував яким чином скасування дозволу на імміграцію є необхідним для охорони здоров`я, захисту прав і законних інтересів громадян. Просив позов задоволити.
У відзиві на позов відповідач зазначив, що вироком від 01.03.2018 у справі №686/6792/15-к Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області визнав винним ОСОБА_1 у вчиненні злочину, передбаченого частиною 3 статті 15, частиною 3 статті 186 Кримінального кодексу України та призначив покарання у вигляді позбавлення волі строком на 4 роки. 19.09.2019 Верховний Суд пом`якшив покарання у вигляді 1 року позбавлення волі. Також в поданні ГУНП в Хмельницькій області зазначено, що дії позивача можуть створювати загрозу життю та здоров`ю громадян України. Вважає спірне рішення правомірним, просив у задоволенні позову відмовити.
У відзиві на позов відповідач просив розглянути справу в судовому засіданні з викликом сторін у зв`язку зі складністю справи, та з метою з`ясування всіх обставин справи.
Вирішуючи зазначене клопотання, суд враховує, що частиною 6 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін: 1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу; 2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
Враховуючи те, що ця справа є незначної складності, характер спірних правовідносин та предмет доказування не вимагають проведення судового засідання, тому в задоволенні клопотання необхідно відмовити.
Також Управління ДМС України в Хмельницькій області просило залучити ГУНП в Хмельницькій області до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог, на стороні відповідача.
Згідно з частиною 2 статті 49 Кодексу адміністративного судочинства України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Оскільки предметом спору є правомірність рішення Управління ДМС України в Хмельницькій області щодо скасування дозволу на імміграцію, тому рішення у цій справі не впливає на права або обов`язки ГУНП в Хмельницькій області. За таких обставин у задоволенні клопотання відповідача про залучення третьої особи необхідно відмовити.
Ухвалою від 04.11.2020 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Дослідивши докази, суд встановив такі обставини справи.
Рішенням від 14.08.2020 №232 Управління ДМС України в Хмельницькій області на підставі пункту 4 частини 1 статті 13 Закону України від 07.06.2001 №2491-III "Про імміграцію" скасувало дозвіл на імміграцію в Україну, виданий 26.04.2012 громадянину Російської Федерації ОСОБА_1 .
Вважаючи вказане рішення протиправним, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Порядок провадження за заявами про надання дозволу на імміграцію і поданнями про його скасування та виконання прийнятих рішень затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26.12.2002 №1983, згідно з пунктом 21 якого дозвіл на імміграцію скасовується органом, який прийняв рішення про надання такого дозволу. Питання щодо скасування дозволу мають право порушувати ДМС, її територіальні органи та територіальні підрозділи, МВС, органи Національної поліції, регіональні органи СБУ, Робочий апарат Укрбюро Інтерполу та Держприкордонслужба або органи, які у межах наданих повноважень забезпечують виконання законодавства про імміграцію, якщо стало відомо про існування підстав для скасування дозволу на імміграцію.
Пунктом 22 Порядку №1983 передбачено, що для прийняття рішення про скасування дозволу на імміграцію у разі, коли ініціатором такого скасування є ДМС, її територіальні органи або територіальні підрозділи, ними складається обґрунтований висновок із зазначенням підстав для скасування дозволу, визначених статтею 12 Закону України “Про імміграцію”, що надсилається до органу ДМС, який прийняв рішення про надання такого дозволу.
У разі коли ініціатором скасування дозволу на імміграцію є інший орган, зазначений в абзаці другому пункту 21 цього Порядку, для прийняття відповідного рішення цим органом складається обґрунтоване подання із зазначенням підстав для скасування дозволу, визначених статтею 12 Закону України “Про імміграцію”, що надсилається до органу ДМС, який прийняв рішення про надання такого дозволу.
За змістом пункту 23 Порядку №1983 ДМС, територіальні органи і підрозділи всебічно вивчають у місячний термін подання щодо скасування дозволу на імміграцію, запитують у разі потреби додаткову інформацію в ініціатора подання, інших органів виконавчої влади, юридичних і фізичних осіб, а також запрошують для надання пояснень іммігрантів, стосовно яких розглядається це питання. На підставі результату аналізу інформації приймається відповідне рішення.
Підстави для скасування дозволу на імміграцію визначені статтею 12 Закону України "Про імміграцію", за приписами пунктів 2, 4 частини 1 якої дозвіл на імміграцію може бути скасовано, якщо іммігранта засуджено в Україні до позбавлення волі на строк більше одного року і вирок суду набрав законної сили або це є необхідним для охорони здоров`я, захисту прав і законних інтересів громадян України.
У поданні від 15.01.2020 №151/121/14-2020 ГУНП в Хмельницькій області повідомило ДМС, що ОСОБА_1 притягувався до кримінальної відповідальності на території України та був засуджений до позбавлення волі на строк більше одного року. Вироком від 01.03.2018 у справі №686/6792/15-к Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області визнав винним ОСОБА_1 у вчиненні злочину, передбаченого частиною 3 статті 15, частиною 3 статті 186 Кримінального кодексу України та призначив покарання у вигляді позбавлення волі строком на 4 роки. 19.09.2019 Верховний Суд пом`якшив покарання у вигляді 1 року позбавлення волі. 21.02.2019 позивач прибув для відбування покарання до Шепетівської виправної колонії №98 Хмельницької області. Позивач під час відбування покарання на шлях виправлення не став, дотримується кримінальних звичаїв і традицій, при цьому, підтримує тісні зв`язки із представниками злочинної спільноти, які мають найвищий статус - "злодій в законі". Після звільнення з місць позбавлення волі ОСОБА_1 має намір контактувати із представниками криміналітету із певним злочинним статусом, які негативно впливають на криміногенну обстановку (як в регіоні так і на території держави) з метою продовження злочинної діяльності шляхом вчинення тяжких та особливо тяжких злочинів, для підтримання злодійських традицій, фінансування і зрощення масштабів організованої злочинності, що негативно відображається на оперативній обстановці в державі, створює загрозу громадському порядку, здоров`ю, захисту прав і законних інтересів громадян та інших осіб, які проживають на території України.
На підставі вказаного відповідач дійшов до висновку, що скасування позивачу дозволу на імміграцію є необхідним для охорони здоров`я, захисту прав і законних інтересів громадян України.
Водночас, настання негативних наслідків з боку позивача на території України є лише теоретичним припущенням суб`єкта владних повноважень, які можуть наступити або не наступити взагалі.
Обставини, зазначені у поданні від 15.01.2020 №151/121/14-2020 щодо того, що позивач входить до числа осіб кримінальної спрямованості, близьким оточенням якого є "злодії в законі", не підтверджені матеріалами перевірки, проведеної відповідачем.
Суд вважає безпідставним посилання відповідача на вирок від 01.03.2018 у справі №686/6792/15-к, оскільки позивачу призначене покарання у позбавлення волі на строк 1 рік, а пункт 2 частини 1 статті 12 Закону України "Про імміграцію" передбачає, що дозвіл на імміграцію може бути скасовано, якщо іммігранта засуджено в Україні до позбавлення волі на строк більше одного року.
Суд також враховує, що згідно положень статей 9, 29 Загальної декларації прав людини 1948 року ніхто не може зазнавати безпідставного арешту, затримання або вигнання, а при здійсненні своїх прав кожна людина може зазнавати лише таких обмежень, які встановлені законом виключно з метою забезпечення належного визнання та поваги прав і свобод інших людей, а також забезпечення справедливих вимог моралі, суспільного порядку і загального добробуту.
Таким чином, зазначені у поданні від 15.01.2020 №151/121/14-2020 висновки ГУНП в Хмельницькій області, з якими погодився відповідач, не містять жодних обґрунтувань і доказів вчинення позивачем протиправних дій, які створюють загрозу громадському порядку України чи несуть загрозу здоров`ю, порушують права та законні інтереси громадян та впливають на погіршення криміногенної ситуації, як наслідок, скасування позивачу дозволу на імміграцію є необхідним для охорони здоров`я, захисту прав і законних інтересів громадян України в розумінні Закону України "Про імміграцію".
За таких обставин, відповідач безпідставно прийняв спірне рішення від 14.08.2020 №232. У зв`язку з чим позовні вимоги слід задоволити.
У зв`язку з задоволенням позовних вимог відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України сплачений позивачем судовий збір необхідно стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задоволити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області від 14.08.2020 №232 про скасування дозволу на імміграцію.
Стягнути на користь ОСОБА_1 840,80 грн (вісімсот сорок гривень 80 коп.) судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ) Відповідач:Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області (вул.Миколи Мазура, 4, Хмельницький, Хмельницька область, 29007 , код ЄДРПОУ - 37864148)
Головуючий суддя О.Л. Польовий