Рішення № 93963947, 30.12.2020, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.12.2020
Номер справи
380/9439/20
Номер документу
93963947
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/9439/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 грудня 2020 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравціва О.Р. розглянув в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін та проведення судового засідання, за наявними матеріалами (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Альфа Тіда» до Управління Укртрансбезпеки у Львівській області про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу.

Суть справи.

До Львівського окружного адміністративного суду звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю «Альфа Тіда» (далі – позивач, ТОВ «Альфа Тіда») з позовною заявою до Управління Укртрансбезпеки у Львівській області (далі – відповідач, Управління Укртрансбезпеки) про визнання протиправною та скасування постанови від 09.09.2020 №212386 про застосування адміністративно-господарського штрафу у сумі 34000,00 грн.

Позов мотивовано тим, що оскаржувану постанову винесено на підставі акта №034750 за результатами здійснення габаритно-вагового контролю стосовно суб`єкта перевірки ОСОБА_1 , транспортний засіб Renault Premium НОМЕР_1 . Вказаний транспортний засіб вказано у оскаржуваній постанові, однак він належить ОСОБА_2 . Зауважив, що це не перший випадок коли стосовно позивача винесено постанову на підставі документів, які стосуються третіх осіб.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 02.09.2020 у справі №380/4206/20 задоволено позовні вимоги позивача щодо постанови про накладння штрафу, яка складена стосовно позивача на підставі документів, яким зафіксовано обставини щодо ОСОБА_1 . Вказане рішення набрало законної сили.

Оскільки позивач не був суб`єктом перевірки, відповідний транспортний засіб йому не належить, ця постанова є протиправною та підлягає скасуванню.

Ухвалою суду від 02.11.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та проведення судового засідання, за наявними матеріалами.

Відповідач про розгляд справи в порядку спрощеного провадження повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.

Відзиву на позовну заяву, заяви про визнання позову чи будь-яких інших заяв чи клопотань від відповідача у цій справі не надходило.

Згідно зі ст. 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

На підставі ст. 262 КАС України розгляд справи проводиться в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, за наявними у справі матеріалами.

Суд з`ясував підстави позову, фактичні обставини та відповідні їм правовідносини, дослідив письмові докази, долучені до матеріалів справи, та,-

в с т а н о в и в:

Згідно з актом №034750 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових парламентів від 17.08.2020 суб`єкт, що перевіряється ОСОБА_1 , водій ОСОБА_3 , автомобіль Renault Premium НОМЕР_1 допустив перевищення осьового навантаження, а саме 11т (нормативне), а саме мав навантаження 6,93т та 13,36т (фактичне). При цьому маршрут руху із зазначенням пройденої відстані дорогами загального користування, м. Львів – с. Біла Криниця, Рівненська область, 223 км.

На акті міститься відмітка про її одержання водієм /арк.спр.7/.

Уповноваженими посадовими особами Укртрансбезпеки (область у якій проводився контроль - Рівненська) складено розрахунок №4730 від 17.08.2020 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування стосовно ОСОБА_1 на суму 280,98 Євро /арк.спр.8/.

29.09.2020 Управлінням Укртрансбезпеки у Львівській області складено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №212386 за результатами розгляду про порушення законодавства про автомобільний транспорт ТзОВ «Альфа Тіда» транспортний засіб Renault Premium НОМЕР_1 17.08.2020 Рівненська область допущено перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезення вантажу, відповідальність за яке передбачена ч. 1 абз. 16 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» та постановлено стягнути з позивача 34000,00 грн. /арк.спр.4/

Позивач не погоджуючись із вказаною постановою, вважаючи її протиправною та такою, що порушує його права, для їх захисту звернувся до суду із цим позовом.

Вирішуючи справу, суд керується таким.

Завданням адміністративного судочинства України відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №103 (далі - Положення) Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).

Згідно з підп. 1 п. 4 Положення основними завданнями Укртрансбезпеки є: реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування, міському електричному, залізничному транспорті.

Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань: здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; здійснює нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю (підп. 15, 27 п. 5 Положення).

Тому саме на Укртрансбезпеку покладені повноваження щодо реалізації державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування, здійснення габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування.

Згідно з п. 8 Положення Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Додатком 3 до постанови Кабінету Міністрів України від 26.06.2015 №592 (чинний) визначено перелік територіальних органів Державної служби з безпеки на транспорті, які утворюються – Управління Укртрансбезпеки у Львівській області.

Процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб`єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом визначається Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567(далі - Порядок №1567).

Згідно з п. 15 Порядку №1567, під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно, зокрема, наявність визначених статтями 39 і 48 Закону №2344-ІІІ «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 (з наступними змінами і доповненнями (далі – Закон №2344-ІІІ)) документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.

Приписами ст. 48 Закону №2344-ІІІ визначено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:

- для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;

- для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

Таким чином, законодавство зобов`язує автомобільного перевізника та водія під час здійснення своїх функцій мати при собі документи, на підставі яких здійснюється перевезення.

Відповідно до абз. 16 ч. 1 ст. 60 Закону №2344-ІІІ, за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Отже з наведених норм чинного законодавства, з`ясовано що адміністративно-господарські штрафи застосовуються виключно до автомобільних перевізників.

За визначеннями, наведеними у ст. 1 Закону №2344- ІІІ, автомобільний перевізник фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами; вантажні перевезення - це перевезення вантажів вантажними автомобілями; водій - особа, яка керує транспортним засобом і має відповідне посвідчення встановленого зразка.

Автомобільним перевізником, що здійснює перевезення вантажів на договірних умовах, є суб`єкт господарювання, який відповідно до законодавства та одержаної ліцензії надає послугу згідно з договором про перевезення вантажу транспортним засобом, що використовують на законних підставах (ст. 33 Закону №2344- ІІІ).

Судом встановлено, що акт №034750 від 17.08.2020 про перевищення транспортним засобом Renault Premium НОМЕР_1 нормативних вагових параметрів складено стосовно ОСОБА_1 , водій ОСОБА_3 .

Розрахунок №4730 від 17.08.2020 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування згідно з вказаним вище актом також стосується платника ОСОБА_1 .

Своєю чергою оскаржувана постанова №212386 від 29.09.2020 стосується суб`єкта господарювання ТОВ «Альфа Тіда» (Renault Premium НОМЕР_1 ).

Крім того згідно з свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу вказаний транспортний засіб зареєстрований як такий, що перебуває у власності ОСОБА_1 /арк.спр.17, 18/

Відповідач не надав суду будь-яких доказів, що позивач у цій справі мав будь-яке відношення до вказаного транспортного засобу чи подій, які відбулися 17.08.2020, внаслідок яких складено акт №034750 від 17.08.2020 та розрахунок №4730 від 17.08.2020.

З огляду на викладене, суд дійшов до висновку, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Альфа Тіда» в межах розгляду даних спірних правовідносин не є перевізником у розумінні Закону України «Про автомобільний транспорт», а тому не може нести відповідальність за порушення законодавства про автомобільний транспорт згідно з положеннями ст. 60 Закону № 2344-ІІІ.

Суд також зважає на те, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 02.09.2020 у справі №380/4206/20 досліджувалися обставини щодо правомірності постанови про накладення штрафу на позивача відносно транспортного засобу належного ОСОБА_2 .

Однак зауважує, що накладення штрафу відповідно до постанови від 17.08.2020 та відповідно до постанови від 05.05.2020 у межах справи №380/4206/20 не є пов`язаними між собою, а лише стосуються подібних обставин.

При цьому, суд зазначає, що ч. 1 ст. 9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків (ст. 72 КАС України).

Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, судові витрати у виді судового збору стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.

Керуючись ст.ст. 2, 19, 22, 25,72-77, 90, 132-139, 241-246, 250, пп. пп. 15.5 п. 15 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України, суд -

в и р і ш и в:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправною та скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №212386 від 29.09.2020.

3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Укртрансбезпеки у Львівській області (проспект В. Чорновола, 57, м. Львів, 79020) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Альфа Тіда» (79069, м. Львів, вул. Шевченка, 317; ЄДРПОУ 42043701) судові витрати у виді судового збору в сумі 2102 (дві тисячі сто дві) грн. 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський окружний адміністративний суд до Восьмого апеляційного адміністративного суду, з врахуванням гарантій встановлених пунктом 3 Розділу VI «Прикінцевих положень» Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення складено та підписано 30.12.2020.

Суддя Кравців О.Р.