
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"31" грудня 2020 р. справа №300/1727/20
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Скільського І.І., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування рішення щодо відмови у переведенні на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" та зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області перевести ОСОБА_1 на пенсію державного службовця, з дня подання заяви про перевід.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивачу протиправно відмовлено у переведенні з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” на пенсію за віком відповідно до Закону України “Про державну службу”, з підстав не віднесення посад інспектора держтехнагляду управління сільського господарства райвиконкому, головного інженера управління сільського господарства, секретаря первинної партійної організації до посад державного службовця та, відповідно, відсутністю необхідного стажу державної служби. Зазначив, що законодавством передбачено зарахування до стажу державної служби періодів перебування на вказаних посадах, на яких позивач працював з 01.07.1979 по 01.08.1979, з 01.02.1982 по 18.03.1983, з 23.04.1984 по 12.05.1989. Тому просив визнати протиправним та скасувати рішення щодо відмови у переведенні на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" та зобов`язати перевести на пенсію державного службовця, з дня подання заяви про перевід.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження ( у письмовому провадженні).
Представник відповідач скористалася правом на подання відзиву на позовну заяву, згідно якого просила в задоволенні позову відмовити, вказавши на відсутність підстав для зарахування періодів роботи позивача з 01.07.1979 по 01.08.1979, 01.02.1982 по 18.03.1983, 23.04.1984 по 12.05.1989 до стажу роботи, який дає право на пенсію державного службовця, оскільки займані позивачем посади не передбачені законодавством як посади державної служби, а станом на 01.05.2016 року у позивача відсутній стаж державної служби 20 років. Вказала, що посади інспектора держтехнагляду управління сільського господарства райвиконкому, головного інженера управління сільського господарства не враховані, оскільки в матеріалах пенсійної справи відсутні документи, які б підтверджували, що управління було в структурі виконкому, а дані посади відносилися до посад керівних працівників чи спеціалістів та входили до штатного розпису апарату.
Суд, розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, встановив наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
В червні 2020 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській із заявою про перехід на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".
Відповідно до наявної в матеріалах справи копії трудової книжки від 26.09.1977 серії НОМЕР_1 позивач:
01.07.1979 року прийняти на посаду інспектора “Держтехнагляду” в управління сільського господарства райвиконкому та 01.08.1979 року звільнений з вказаної посади у зв`язку з переводом його у відділ капітального будівництва інженером по техніці безпеки;
01.02.1982 року призначений в порядку переводу на посаду головного інженера, а 18.03.1983 року звільнений з вказаної посади у зв`язку з переводом в колгосп ім. XXIV з`їзду КПРС;
23.04.1984 року затверджений секретарем первинної партійної організації колгоспу “Карпати”, а з 19.03.1988 року секретарем первинної партійної організації колгоспу “Спаський” Рожнятівського райкому компартії України;
12.05.1989 року звільнено від виконання обов`язків секретаря первинної партійної організації колгоспу “Спаський” Рожнятівського райкому компартії України;
18.12.2000 року прийнятий на посаду начальника інспекції - головним інженером – інспектором держтехнагляду Рожнятівського району Івано-Франківської ОДА, а 17.12.2012 року звільнений з вказаної посади;
18.12.2012 року призначений на посаду головного спеціаліста відділу технічного нагляду Управління технічного нагляду, охорони праці Державної інспекції сільського господарства в Івано-Франківській області, а 01.10.2015 року звільнений у зв`язку з ліквідацією вказаного органу.
23.06.2020 року відділом з питань перерахунків пенсії №11 Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області прийнято рішення №9 про відмову у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" у зв`язку з відсутністю необхідного стажу 20 років на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України “Про державну службу” та актами КМУ. Підтвердженим стажем державної служби станом на 01.05.2016 року, на думку пенсійного органу, є стаж з 18.12.2000 по 18.12.2012 та з 18.12.2012 по 01.10.2015, який складає 14 років 7 місяців 17 днів.
Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними (частини перша і друга даної статті).
Приписами частини 3 статті 46 Конституції України передбачено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пенсійне забезпечення державних службовців станом до 01.05.2016 регулювалося Законом України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року за № 3723-XII (далі - Закон № 3723 - ХІІ).
Водночас, з 01 травня 2016 року набрав чинності Закон України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року за № 889-VIII(далі - Закон № 889-VІІІ), відповідно до статті 90 якого встановлено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”.
Згідно із пунктом 10 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VІІІ державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України Про державну службу та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України Про державну службу від 16 грудня 1993 року № 3723-XII (далі - Закон № 3723-XII) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Згідно із пунктом 11 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VІІІ Перелік посад державної служби, які займали особи з числа колишніх державних службовців, що належать до певної категорії посад, передбачених цим Законом, визначається Кабінетом Міністрів України.
Пункт 12 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VІІІ визначає, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Статтею 37 Закону України "Про державну службу" від 19 грудня 1993 року за № 3723-ХІІ встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Судом встановлено та не заперечується відповідачем, що позивачем досягнуто необхідного віку та наявний необхідний страховий стаж. Крім цього, відповідно до записів трудової книжки органом Пенсійного фонду України до стажу державної служби позивача зараховано роботу:
з 18.12.2000 по 17.12.2012 на посаді начальника інспекції - головним інженером – інспектором держтехнагляду Рожнятівського району Івано-Франківської ОДА;
з 18.12.2012 по 01.10.2015 на посаді головного спеціаліста відділу технічного нагляду Управління технічного нагляду, охорони праці Державної інспекції сільського господарства в Івано-Франківській області.
Таким чином, відповідачем не заперечується наявність в ОСОБА_1 стажу державної служби 14 років 07 місяців 17 днів.
Спірним є зарахування до стажу державної служби періодів роботи позивача на посадах інспектора “Держтехнагляду” в управлінні сільського господарства райвиконкому з 01.07.1979 по 01.08.1979, головного інспектора в управлінні сільського господарства райвиконкому з 01.02.1982 по 18.03.1983, секретарем первинної партійної організації колгоспів “Карпати” та “Спаський” Рожнятівського райкому компартії України з 23.04.1984 по 12.05.1989.
Так згідно з пунктом 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 229 від 25.03.2016, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII.
В свою чергу, відповідно до пункту 8 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про державну службу" № 889-VIII стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Таким чином, в даному випадку належить керуватися Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03 травня 1994 року за № 283 (далі - Порядок № 283).
Статтею 25 Закону №3723-XII передбачено, що основними критеріями класифікації посад державних службовців є організаційно-правовий рівень органу, який приймає їх на роботу, обсяг і характер компетенції на конкретній посаді, роль і місце посади в структурі державного органу. Віднесення існуючих посад державних службовців, не перелічених у цій статті, а також віднесення до відповідної категорії нових посад державних службовців проводиться Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до абз. 1, 3, 5 пункту 2 Порядку до стажу державної служби зараховується робота (служба): на посадах державних службовців у державних органах, передбачених у статті 25 Закону України "Про державну службу" , а також на посадах, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад державних службовців; на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті органів прокуратури, судів, нотаріату, дипломатичної служби, митного контролю, внутрішніх справ, служби безпеки, розвідувальних органів, інших органів управління військових формувань, Держспецзв`язку, Адміністрації Держспецтрансслужби, державної податкової та контрольно-ревізійної служби, Держфінінспекції, її територіальних органів; на посадах керівних працівників і спеціалістів державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР згідно з додатком; на посадах керівних працівників і спеціалістів в органах, що згідно з чинним законодавством здійснюють державний нагляд за охороною праці.
У Додатку до вищевказаної Постанови наведений перелік державних органів колишніх УРСР та інших республік, а також колишнього СРСР, період роботи в яких на посадах керівних працівників і спеціалістів зараховується до стажу державної служби. І, до таких органів, період роботи в яких на посадах керівних працівників і спеціалістів зараховується до стажу державної служби відносить: виконавчі комітети місцевих Рад депутатів трудящих, Рад народних депутатів, їх управління, самостійні відділи, інші структурні підрозділи; місцеві органи державного управління міністерств і відомств УРСР та інших республік, а також СРСР; всесоюзні і республіканські промислові об`єднання та об`єднання, створені на базі головних управлінь міністерств і відомств відповідно до рішень Уряду.
Таким чином, періоди роботи позивача на посадах інспектора “Держтехнагляду” в управлінні сільського господарства райвиконкому з 01.07.1979 по 01.08.1979 та головного інспектора в управлінні сільського господарства райвиконкому з 01.02.1982 по 18.03.1983 підлягають зарахуванню до стажу державної служби.
Згідно з пунктом 3 Порядку № 283, до стажу державної служби включається також: в організаціях, передбачених абзацом четвертим пункту 3 Положення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 грудня 1993 р. № 1049.
Згідно з пунктом 3 Положення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 грудня 1993 р. № 1049, до стажу роботи, який надає право на одержання надбавки за вислугу років зараховується: загальний стаж роботи в органах виконавчої влади, передбачених у пункті 1 цього Положення; стаж роботи в Апараті Верховної Ради України, Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, міністерствах та комітетах Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування, органів прокуратури, судових органів України, відповідних органів колишнього СРСР і країн Співдружності Незалежних Держав; стаж роботи в організаціях (крім роботи у кооперативних та інших громадських організаціях), передбачених статтею 118 КЗпП України.
Згідно із роз`ясненням Міністерства юстиції України, узгодженим з Кабінетом Міністрів України (лист № 4-5- 1156 від 03.06.94), зараховується час роботи в організаціях (крім роботи у кооперативних та інших громадських організаціях), передбачених статтею 118 Кодексу законів про працю України, зокрема, у партійних, профспілкових та комсомольських організаціях на виборних та відповідальних посадах до припинення дії статті 6 та внесення змін до статті 7 Конституції УРСР, тобто до 24 жовтня 1990 року. Відповідальною вважається посада, прийняття на яку здійснювалось колегіальним органом (рішенням бюро, комітету, постановою конференції, зборів) партійних, профспілкових, комсомольських організацій.
Таким чином, законодавством передбачено зарахування стажу роботи в партійних організаціях до стажу державного службовця особам, які працювали на виборних та відповідальних посадах в органах до 24 жовтня 1990 року.
Відтак періоди роботи позивача на посадах секретаря первинної партійної організації колгоспів “Карпати” та “Спаський” Рожнятівського райкому компартії України з 23.04.1984 по 12.05.1989 також підлягають зарахуванню до стажу державної служби.
Отже, стаж роботи позивача на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, на день набрання чинності Законом № 889-VIII - 01.05.2016, становив більше 20 років, що дає йому право на призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу".
Вказане підтверджується довідкою державного архіву Івано-Франківської обласної державної адміністрації від 05.06.2020 року №М-37/06-07, відповідно до якої стаж державної служби ОСОБА_1 станом на 01.10.2015 року складає 21рік 01 місяць 18 днів.
Відповідно до статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Враховуючи викладене, а також беручи до уваги наявність у трудовій книжці позивача усіх необхідних записів на підтвердження наявного у нього стажу роботи на посадах, період роботи на яких зараховується до стажу державної служби, суд дійшов до висновку, що дії відповідача щодо відмови позивачу в переведенні з одного виду пенсії на інший, а саме, в переведенні з пенсії за віком, призначеної на підставі Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» є протиправними.
Частиною 3 статті 45 Закону № 1058-IV визначено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Таким чином слід визнати протиправним та скасувати рішення №9 від 23.06.2020 року відділу з питань перерахунків пенсії №11 Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про відмову у переведенні позивача на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" та зобов`язати зарахувати до стажу державної служби періоди роботи позивача з 01.07.1979 по 01.08.1979 на посаді інспектора “Держтехнагляду” в управлінні сільського господарства райвиконкому, з 01.02.1982 по 18.03.1983 на посаді головного інспектора в управлінні сільського господарства райвиконкому, з 23.04.1984 по 12.05.1989 на посадах секретаря первинної партійної організації колгоспів “Карпати” та “Спаський” Рожнятівського райкому компартії України та перевести позивача на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" з дня подання відповідної заяви.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення №9 від 23.06.2020 року відділу з питань перерахунків пенсії №11 Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про відмову у переведенні ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу".
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби періоди роботи з 01.07.1979 по 01.08.1979 на посаді інспектора “Держтехнагляду” в управлінні сільського господарства райвиконкому, з 01.02.1982 по 18.03.1983 на посаді головного інспектора в управлінні сільського господарства райвиконкому, з 23.04.1984 по 12.05.1989 на посадах секретаря первинної партійної організації колгоспів “Карпати” та “Спаський” Рожнятівського райкому компартії України та перевести ОСОБА_1 на пенсію державного службовця, відповідно до Закону України "Про державну службу" з дня подання відповідної заяви.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Відповідно до статей 255, 295, 297 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасники справи:
Позивач:
ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ;
Відповідач:
Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, код ЄДРПОУ 20551088, вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018.
Суддя /підпис/ Скільський І.І.