Рішення № 93944991, 30.11.2020, Сумський районний суд Сумської області

Дата ухвалення
30.11.2020
Номер справи
587/2049/20
Номер документу
93944991
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 587/2049/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 листопада 2020 року Сумський районний суд Сумської області під головуванням судді Степаненка О.А.,за участю секретаря судового засідання Домненко Н.І., представника позивача Дмитренка В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми справу за позовом ОСОБА_1 до АТ «Оператор газорозподільної системи «Сумигаз» про визнання протиправним та скасування рішення про здійснення перерахунку об`ємів не облікованого природнього газу,

В С Т А Н О В И В :

Позивач в особі свого представника звернулася до суду з позовом про захист прав споживачів, мотивуючи свої вимоги тим, що позивачка проживає в АДРЕСА_1 та є споживачем природного газу, послуги з газопостачання будинку якій надає ПАТ «Сумигаз». 01.11.2017 року позивачці було перераховано об`єми необлікованого природного газу згідно п. 3.6 гл. 2 розділу ХI Кодексу ГРС за граничним об`ємом споживання природного газу за період з 15 лютого 2017 року по 15 серпня 2017 року. Дане питання було вирішено на засіданні комісії ПАТ «Сумигаз», вказане рішення позивачкою було оскаржено до Зарічного районного суду м. Суми, який задовольнив позовні вимоги, скасувавши рішення комісії ПАТ «Сумигаз» від 01.11.2017 року. Постановою Апеляційного суду Сумської області від 05.09.18 року рішення Зарічного районного суду м. Суми було скасовано в частині визнання незаконним засідання комісії оператора ГРМ ПАТ «Сумигаз» від 01.11.2017 року і ухвалено нове рішення про відмову в задоволені позовних вимог в даній частині. На даний час позивачка, користуючись правом на оскарження рішення комісії оператора ГРМ ПАТ «Сумигаз» від 01.11.2017 року з інших підстав, просить визнати протиправним та скасувати вказане рішення про здійснення перерахунку об`ємів необлікованого природного газу згідно п. 3.6 гл. 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ за граничними об`ємами споживання природного газу за період з 15.02.17 року по 15.08.17 р., так як вважає порушеними вимоги чинного законодавства, а саме в порушення норм п. 11 глави 3 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем (у редакції, що діяла станом на виникнення події тобто 28.12.2018 року), в якій, зокрема, зазначено, що розрахунки, передбачені даною главою, за актом про порушення не здійснюються за період після дати прострочення періодичної повірки лічильників у випадку недоотримання з вини Оператора ГРМ строків періодичної повірки лічильника. Отже, так як повірка лічильника позивачки прострочена майже на три роки, перерахунок необлікованого природного газу є порушенням її прав, внаслідок чого її порушені права підлягають захисту відповідно до Закону України «Про захист прав споживачів.

Позивачка в судове засідання не з`явилась про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Представник відповідача - ПАТ «Сумигаз» - в останнє судове засідання не з`явився, направивши заяву, в якій надані раніше письмові пояснення підтримав, просив в задоволенні позовних вимог відмовити та провести розгляд справи у відсутність представника.

Суд, з`ясувавши правові позиції сторін, дослідивши письмові докази по справі, вважає, що позовна заява не підлягає задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 є власником будинку за адресою АДРЕСА_1 , де зареєстрованого в будинку одна.

Відповідно до абонентської книжки позивач є споживачем природного газу, послуги з газопостачання будинку якій надає ПАТ по газопостачанню та газифікації «Сумигаз». З копії абонентської книжки на ім`я ОСОБА_1 вбачається, що 22.01.2007 року працівниками ПАТ по газопостачанню та газифікації «Сумигаз» встановлено лічильник газу САМГАЗ RS/2001-1 LA G-4 №2751347, 08.06.2006 року випуску, повірка якого була здійснена 10.11.2006 року. (арк.с.4).

В подальшому 21.02.2007 року охоронною пломбою ПАТ «Сумигаз» № 28 вказаний лічильник газу опломбований( ар.с. 4).

Відповідно до настанови щодо експлуатації зазначеного лічильника газу зазначено, що у відповідності з основними засадами повірки лічильників встановлено міжповірочний інтервал 8 років (арк.с.5).

16.08.2017 року представником Оператора ГРМ складено акт про порушення №01/1285, яким було встановлено порушення Кодексу ГРМ, а саме: «несанкціоноване втручання в роботу газового лічильника шляхом пошкодження пломби вхідного та вихідного патрубків» (а.с.6).

За результатами огляду лічильника газопостачання та виявлених недоліків, лічильник було демонтовано та направлено на експертизу та згідно протоколу №226 від 16.08.2017 року. (арк.с.7).

Виходячи з наведеного позивачка наголошує, що фактично відповідачем було порушено норми п. 11 глави 3 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем (у редакції, що діяла станом на виникнення події тобто 28.12.2018 року).

В п. 11 глави 3 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем (у редакції, що діяла станом на виникнення події, тобто до 28.12.2018 року) зазначено, що у разі виявлення у побутового споживача пошкодження лічильника газу та/або пломб на ньому та/або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу розрахунки, передбачені цією главою, за актом про порушення не здійснюються за період після дати прострочення періодичної повірки лічильника у випадку недотримання з вини Оператора ГРМ строків періодичної повірки лічильника газу.

Згідно зі ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутись до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Відповідно до Закону України «Про ринок природного газу» споживач зобов`язаний зокрема: не допускати несанкціонованого відбору природнього газу.

Згідно з пунктом 1 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.

Відповідно до абз.2 п.2 гл.5 розділу Х "Кодексу газорозподільних систем", пломбування комерційного ВОГ( вузла огляду газу) та його складових проводиться пломбами Оператора ГРМ в місцях, передбачених проектом, паспортами заводів-виробників ЗВТ, та в місцях, де можливе несанкціоноване втручання в роботу складових комерційного ВОГ або несанкціонований відбір природного газу.

Згідно з главою 3 розділу XI Кодексу внаслідок порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) здійснюється нарахування не облікованих об`ємів (обсягів).

Відповідно до п.4 глави 6 розділу 10 Кодексу газорозподільних систем за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені, що має бути зафіксовано у відповідному акті про пломбування.

Пунктом 4 гл. 1 розд. 1 Кодексу ГРС визначено, що несанкціонованим відбором природного газу є відбір (споживання) природного газу з газорозподільної системи з порушенням вимог чинного законодавства, зокрема Кодексу ГРМ, а несанкціонованим втручанням в роботу ЗВТ/лічильника газу є втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується або обліковується частково чи з порушенням законодавства, та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.

Згідно з п. 22 ст.1 Закону України «Про захист прав споживачів» споживач - фізична особа, яка придбаває, замовляє, використовує або має намір придбати чи замовити продукцію для особистих потреб, безпосередньо не пов`язаних з підприємницькою діяльністю або виконанням обов`язків найманого працівника.

Відповідно до п. 6 ч. 1ст.4 Закону України «Про захист прав споживачів» споживачі під час придбання, замовлення або використання продукції, яка реалізується на території України, для задоволення своїх особистих потреб мають право на звернення до суду та інших уповноважених державних органів за захистом порушених прав.

У відповідності з ч. 1 ст. 5 Закону України «Про захист прав споживачів», держава забезпечує споживачам захист їх прав, надає можливість вільного вибору продукції, здобуття знань і кваліфікації, необхідних для прийняття самостійних рішень під час придбання та використання продукції відповідно до їх потреб, і гарантує придбання або одержання продукції іншими законними способами в обсязі, що забезпечує рівень споживання, достатній для підтримання здоров`я і життєдіяльності.

Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою НКРЕКП від 30.09.2015 р. №2494, визначені наступні поняття: несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу, втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу),у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження даних пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу;експертиза засобу вимірювальної техніки/експертиза пломб комплекс заходів, які здійснюються з метою отримання даних щодо відповідності засобу вимірювальної техніки/пломб параметрам, визначеним їх виробниками, умовам монтажу та експлуатації, їх цілісності чи відповідності метрологічним характеристикам, а також пересвідчення у відсутності інших ознак впливу на засіб вимірювальної техніки/пломбу, які можуть свідчити про втручання в засіб вимірювальної техніки/пломбу та викривлення результатів вимірювання; пошкодження ЗВТ/лічильника газу механічне пошкодження цілісності конструкції комерційного ВОГ та/або його складових, зокрема корпусу, скла, кріплення, захисних елементів, ліній з`єднання; пошкодження пломб відсутність чи пошкодження цілісності пломб, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломби (дріт, кордова нитка тощо), гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал, у тому числі відсутність чи пошкодження на ЗВТ (лічильнику газу) пломб з відбитками тавр про їх повірку або індикаторів дії впливу постійного магнітного поля (далі магнітні індикатори), або підтверджений факт підробки пломби за умови наявності акта про пломбування (іншого документа, що підтверджує факт пломбування і передачу на збереження ЗВТ/лічильника газу та установлених пломб і магнітних індикаторів).

Види порушень, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) об`ємів природного газу або зміна їх режиму нарахування, визначені главою 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем.

Згідно з п. 1 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.

Відповідно до п.1 глави 10 розділу Х Кодексу газорозподільних систем якщо під час перевірки (обстеження) комерційного ВОГ або при контрольному огляді вузла обліку за домовленістю сторін або ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) буде ініційована експертиза щодо перевірки пошкодження пломб/ЗВТ чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, вони мають діяти з урахуванням положень цієї глави.

З аналізу наведених вище вимог закону вбачається, що перерахунок (донарахування) об`ємів природного газу або зміна їх режиму нарахування здійснюється у випадку доведеності пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або роботи комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.

У разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток X цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення, (п. 1 глави 3 розділу XI Кодексу газорозподільних систем).

При цьому, згідно ч.4 ст.17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті для побутових потреб електричну і теплову енергію, газ і воду), що є власністю фізичних осіб, здійснюються за рахунок суб`єктів господарювання, що надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання.

Відповідальність за своєчасність проведення періодичної повірки, обслуговування та ремонту (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті електричну і теплову енергію, газ і воду), що є власністю фізичних осіб, покладається на суб`єктів господарювання, що надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання.

Відтак, саме на оператора ГРМ покладається обов`язок забезпечення штатного режиму роботи приладу обліку природного газу та тягар відповідальності за порушення цього режиму за відсутності втручання споживача.

Відповідно до п.3 глави 8 розділу Х Кодексу газорозподільних систем, у разі пропущення терміну періодичної повірки лічильника газу з вини Оператора ГРМ об`єм спожитого природного газу по об`єкту побутового споживача за відповідний період визначається за фактичними даними лічильника газу, за яким пропущений термін повірки.

З матеріалів справи вбачається, що 22.01.2007 року працівниками ПАТ по газопостачанню та газифікації «Сумигаз» споживачу газу ОСОБА_1 встановлено лічильник газу САМГАЗ RS/2001-1 LA G-4 №2751347, 08.06.2006 року випуску, повірка якого була здійснена 10.11.2006 року. (арк.с.4).

В той же час, як встановлено судом, 16.08.2017 року представником Оператора ГРМ складено акт про порушення №01/1285, яким було встановлено порушення Кодексу ГРМ, а саме: «несанкціоноване втручання в роботу газового лічильника шляхом пошкодження пломби вхідного та вихідного патрубків» (а.с.6).

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог суд виходить з того, що Положення вищевказаного пункту глави 8 розділу Х Кодексу газорозподільних систем стосуються нарахування вартості спожитого природного газу, а не вартості об`єму необлікованого природного газу у випадку несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу.

В позовній заяві позивач зазначав, що відповідно до п.11 Глави 3 Розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем ( в редакції, що діяла на дату виникнення спірних правовідносин - 16 серпня 2017 року, коли було виявлено порушення і на яку посилається позивач) у разі виявлення у побутового споживача пошкодження лічильника газу та/або пломб на ньому та/або несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу розрахунки, передбачені цією главою, за актом про порушення не здійснюються за період після дати прострочення періодичної повірки лічильника у випадку недотримання з вини Оператора ГРМ строків періодичної повірки лічильника газу.

З абонентської книжки ОСОБА_1 вбачається, що 22 січня 2007 року працівниками ПАТ по газопостачанню та газифікації «Сумигаз» встановлено лічильник газу САМГАЗ RS/2001-1 LA G-4 №2751347, 08.06.2006 року випуску, повірка якого була здійснена 10.11.2006 року. (арк.с.4).

Разом з тим, Кодекс газорозподільних систем був прийнятий 30 вересня 2015 року.

Норма права, на яку посилається позивач, містилася в п.11 Глави 3 Розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем в редакції від 11 серпня 2016 року ( Постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №1418).

З матеріалів справи, настанови щодо експлуатації лічильника, який був встановлений в домоволодінні ОСОБА_2 ( ар.с.5) вбачається, що міжповірочний інтервал лічильника складає 8 років, а з врахуванням того, що повірка лічильника відбулася 10 листопада 2006 року, наступна повірка мала відбутися не пізніше 10 листопада 2014 року, тобто до прийняття Кодексу газорозподільних систем, який був прийнятий 30 вересня 2015 року і на положення кого посилається позивач.

В той же час, вказаний пункт виключено з глави 3 розділу ХІ Кодексу газорозподільної системи на підставі Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1916 від 14.12.2018.

Таким чином, у зв`язку з тим, що в даному випадку при експертизі лічильника було встановлено несанкціоноване втручання в його роботу, споживач не звільняється від обов`язку оплати вартості обсягу необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу, нарахованого відповідно до вимог п. 1 глави 3 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, в тому числі не звільняється від такого обов`язку і у зв`язку із посиланням на недотримання періодичності повірки лічильника відповідачем.

Суд бере до уваги, що згідно з вимогами ст. 12, 81 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін і кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог чи заперечень та вважає, що в судовому засіданні позивачкою не було доведено, що дії ПАТ «Сумигаз» щодо її перерахунку необлікованого об`єму природного газу відповідно до п. 3.6 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем за граничними об`ємами споживання природного газу за період з 15.02.2017 року по 15.08.2017 року є протиправними.

Отже, в задоволенні позову необхідно відмовити.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 358, 367 ЦК України, ст. ст. 206, 263, 264, ЦПК України, 12, 81 ЦКПК України, ч.4 ст.17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», Законом України «Про ринок природного газу» , Кодексом газорозподільних систем від 30 вересня 2015 року ( затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2494) з подальшими змінами до доповненнями, суд

В И Р І Ш И В :

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до АТ «Оператор газорозподільної системи «Сумигаз» про визнання протиправним та скасування рішення про здійснення перерахунку об`ємів не облікованого природнього газу відмовити за необґрунтованістю позовних вимог.

Апеляційна скарга на ріш ення суду може бути подана до Сумського апеляційного суду через Сумський районний суд Сумської області протягом 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя О.А.Степаненко