Рішення № 93944267, 30.12.2020, Інгульський районний суд міста Миколаєва (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Миколаєва)

Дата ухвалення
30.12.2020
Номер справи
489/2305/20
Номер документу
93944267
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

30.12.2020

Справа №489/2305/20

Провадження №2-а/489/222/20

РІШЕННЯ

іменем УКРАЇНИ

30 грудня 2020 року м. Миколаїв

Ленінський районний суд міста Миколаєва у складі головуючого судді Кирильчука Олега Ігоровича, розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення №94-ДК/0087 По/08/01-20 від 12.05.2020 року,

встановив:

Позивач просить скасувати постанову серії 94-ДК/0087По/08/01-20 від 12.05.2020 року, якою його притягнуто до адміністративної відповідальності за порушення ст.ст.125,126 Земельного кодексу України. Вважає постанову безпідставною та незаконною, що підлягає скасуванню.

За змістом позову, 12.05.2020 року старшим державним інспектором складено відносно позивача постанову серії 94-ДК/0087По/08/01-20 про накладення адміністративного стягнення, згідно якої старший державний інспектор-начальник відділу за використанням та охороною земель у Березанському, Веселинівському, Миколаївському, Очаківському районах, містах Миколаєві та Очакові Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області Максименко В.М., встановив порушення позивачем ст.ст.125,126 Земельного кодексу України, а саме: самовільне зайняття земельних ділянок АТ «Миколаївобленерго» під повітряними лініями електропередач вздовж траси Т15-15 «Федорівка-Рибаківка», 32 опори. Вважає, що цим порушенням заподіяно матеріальну шкоду відповідно до розрахунку шкоди та акту обстеження земельних ділянок від 03.03.2020 року №94-ДК/50/Ао/10/01-20 на суму 20,98 грн., яка розрахована відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 року № 963 «Про затвердження методики визнання шкоди». 13.05.2020 року спірна постанова надійшла до АТ «Миколаївобленерго». Не погоджується щодо факту самовільного зайняття чи фактичного використання земельних ділянок АТ «Миколаївобленерго» на території в межах Березанського району. В постанові не вказано конкретних земельних ділянок щодо яких АТ «Миколаївобленерго» або позивачем допущено вищезазначені порушення, не вказано кадастрові номери таких земельних ділянок та їх площі, не зазначено власників або користувачів земельних ділянок на яких розташовані опори повітряних ліній електропередач. Вказані обставини також не встановлені в акті перевірки дотримання вимог земельного законодавства за об`єктом земельної ділянки від 03.03.2020 року №94-ДК/102/АП/09/01-20 та у акті обстеження земельної ділянки від 03.03.2020 року №94-ДК/50/Ао/10/01-20. Згідно даних бухгалтерського обліку на балансі АТ «Миколаївобленерго» обліковується повітряна лінія електропередачі ПЛ 10 кВ Ф.551, інвентарний номер 6292, яка була побудована та введена в експлуатацію у 1975 році (підтверджується балансовою довідкою №01/22-3950 від 21.05.2020 року). Вказана ПЛ 10 кВ Ф 551 йде з ПС35/10 кВ «Рибаківка» вздовж траси Т1515 у напрямку с.Тузли Березанського району Миколаївської області. Товариство є правонаступником Державної акціонерної енергопостачальної компанії «Миколаївобленерго», яке було засновано в процесі корпоратизації на базі Державного енергопостачального підприємства «Миколаївобленерго» у відповідності до наказу Міністерства енергетики та електрифікації України від 31.08.1995 року №170. В результаті корпоратизації енергооб`єкти ДЕП «Миколаївобленерго» перейшли на баланс Товариства. Про вказаний факт АТ «Миколаївобленерго» листом від 31.01.2020 року №01/24-859 повідомило Головне управління Держгеокадастру у Миколаївській області. При цьому в акті перевірки від 03.03.2020 року №94-ДК/102/АП/09/01-20 та у акті обстеження земельної ділянки від 03.03.2020 року №94-ДК/50/Ао/10/01-20 зазначено про начебто самовільне зайняття земельної ділянки державної власності шляхом будівництва та розміщення опор повітряних ліній електропередач (ПЛ10 кВ) від закінчення меж Тузлівської сільської ради до с.Рибаківка до баз відпочинку «Лугове», вздовж траси Т15-15 «Федорівка-Рибаківка-база відпочинку «Лугове», в кількості 32 опор (П10-2), що здійснено АТ «Миколаївобленерго» з порушенням Земельного кодексу України від 25.10.2001 року № 2768-ІІІ; Закону України «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об`єктів» від 09.07.2010 року №2480-VI; Закону України «Про електроенергетику» від 16.10.1997 року №575/97-ВР (закон втратив чинність 01.07.2019 року); Закону України «Про ринок електричної енергії» від 13.04.2017 року №2019-VIII; Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 року №3038-VI; ДБН В.2.5-16-99 «Інженерне обладнання споруд. Зовнішніх мереж. Визначення розмірів ділянок для об`єктів електричних мереж» від 27.07.1999 року №179. Зазначені нормативно-правові акти та ДБН набрали чинності у період з 1997 по 2017 роки після будівництва та введення в експлуатацію повітряної лінії електропередачі у 1985 році. Розгляд справи про адміністративне правопорушення за ст.53-1 КУпАП, проведено посадовою особою, яка не мала повноважень, в розумінні ст.244 КУпАП, на її розгляд.

Відповідачем надано відзив на позовну заяву, яким він заперечує проти задоволення позову з наступних підстав.

Згідно ч.1 ст.5 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» встановлено,що державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю)в агропромисловому комплексі.

Постановою КМУ від 30.06.2015 року №447 ліквідовано територіальні органи Державної інспекції сільського господарства, реалізація прав та обов`язків якої, законодавчо закріплена за Державною службою України з питань геодезії, картографії та кадастру (далі-Держгеокадастр). Постановою КМУ від 22.07.2016 року №482 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України» було внесено зміни до Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру (далі-Положення), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 року №15 «Про Державну службу України з питань з питань геодезії, картографії та кадастру», зокрема пункт 4 Положення було доповнено підпунктом 25-1.

Відповідно підпункту 25-1 п.4 Положення, Держгеокадастр відповідно до покладених на нього завдань, організовує та здійснює державний нагляд (контроль) зокрема за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності.

Пунктом 2 Інструкції з оформлення державними інспекторами у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 19.01.2017 року №6 закріплено право державних інспекторів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та її територіальних органів, складати протоколи про адміністративні правопорушення та накладати адміністративні стягнення, які діють як державні інспектори сільського господарства відповідно до ст. 244 КУпАП.

В зв`язку із зверненням на гарячу лінію ОСОБА_2 від 03.01.2020 року №ПУ-10091987/Д1 прийнято наказ від 17.02.2020 року №94-ДК щодо здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорії і форм власності. На виконання наказу, старшим державним інспектором Максименко В. здійснено державний контроль за використанням земельної ділянки. Обстежено земельну ділянку, яка знаходиться під повітряною лінією передач ЛЕП 10 кВ, вздовж траси Т15-15 від закінчення меж Тузлівської сільської ради до с.Рибаківка до баз відпочинку «Лугове» вздовж траси Т15-15 «Федорівка-Рибаківка-база відпочинку «Лугове» та встановлено, що земельна ділянка загальною площею 0,0096 га, відноситься до категорії земель: Землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення. Цільове призначення: для розміщення та експлуатації будівель та споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства для розміщення автомобільної дороги загального користування Т15-15 «Федорівка-Рибаківка-база відпочинку «Лугове», документи, які б підтверджували державну реєстрацію права власності чи право постійного користування або права оренди земельної ділянки – відсутні. В ході проведення заходів підтвердилась інформація викладена у зверненні громадянина, що об`єкти передачі електричної енергії розташовані на земельних ділянках, відомості про які відсутні в державному земельному кадастрі. За результатами перевірки 13.03.2020 року складено постанову про адміністративне правопорушення №94-ДК/0071/По/07/01-20 відносно заступника технічного директора АТ «Миколаївобленерго» ОСОБА_1 за порушення ст.125,126 Земельного кодексу України, за що передбачена відповідальність ст.53-1 КУпАП, внаслідок чого до нього було застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 340,00 грн.

Згідно вимог постанови НКРЕКП від 14.03.2018 року №310 «Про затвердження Кодексу систем розподілу» оператор системи розподілу зобов`язаний вжити заходів щодо відведення в установленому порядку земельних ділянок для розміщення об`єктів електроенергетики. Позивач листом від 31.01.2020 року №01/24-859 визнав факт, що жодних заходів щодо відведення в установленому порядку земельних ділянок для розміщення об`єктів електроенергетики не здійснює, що свідчить про порушення ним ст.125,126 Земельного кодексу України. АТ «Миколаївобленерго» листом від 31.01.2020 року №01/24-859 повідомило, що повітряні лінії 10 кВта 35 кВ в Березанському районі Миколаївської області перейшли на баланс позивача, також підтвердило, факт відсутності правовстановлюючих документів на земельні ділянки на яких розташовані енергооб`єкти, у тому числі й ті, які підлягали перевірці та повідомлено Головне управління про наявність плану заходів щодо державної реєстрації права користування на земельні ділянки АТ «Миколаївобленерго» затвердженого Наглядовою радою ТОВ (протокол від 02.12.2016 року №5 зі змінами від 02.08.2018 року протокол № 25) на 2023 рік. Разом з тим, наявність такого плану, не може звільнити таку особу від обов`язку виконувати положення закону та нести відповідальність за його порушення.

Площі земельних ділянок під об`єктами енергетики визначені відповідно до положень ДБН В.2.5-16-99 «Інженерне обладнання споруд, зовнішніх мереж. Визначення розмірів земельних ділянок для об`єктів електричних мереж» від 27.07.1999 року №179 та складають 3 кв.метри (додаток до акту №3).

Детальний опис земельної ділянки, яка самовільно використовується позивачем міститься в обох актах, а також підтверджується детальним схематичним зображенням, яке є додатком до актів перевірки.

Позивач подав суду заяву про розгляд справи за його відсутності, та зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

За змістом постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення №94-ДК/0087 По/08/01-20 від 12.05.2020 року, 12.05.2020 року старшим інспектором-начальником відділу контролю за використанням та охороною земель у Березанському, Веселинівському, Миколаївському, Очаківському районах, містах Миколаєві та Очакові управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області Максименко Віталієм Михайловичем розглянуто протокол від 13.03.2020 року №94-ДК/0071/П/07/01-20 та встановлено, що заступник технічного директора АТ «Миколаївобленерго» ОСОБА_1 допустив самовільне зайняття земельних ділянок АТ «Миколаївобленерго» під повітряними лініями електропередач вздовж траси Т15-15 «Федорівка-Рибаківка» 32 опори, чим заподіяно матеріальну шкоду на суму 20,98 грн., чим порушив ст.ст.125,126 Земельного кодексу України, за що передбачена відповідальність ст.53-1 КУпАП, внаслідок чого до нього було застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 340,00 грн.

Згідно ст.72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Згідно ст.251 КУпАП доказами у справі про адміністративні правопорушення є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні, та інші обставини, що мають істотне значення для правильного вирішення справи.

Статтею 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» визначено, що самовільне зайняття земельної ділянки будь які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або у користування або за відсутністю вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Згідно бухгалтерського обліку на балансі АТ «Миколаївобленерго» обліковується повітряна лінія електропередачі ПЛ 10 кВ Ф.551, інвентарний номер 6292, яка була побудована та введена в експлуатацію у 1975 році (підтверджується балансовою довідкою №01/22-3950 від 21.05.2020 року). Вказана ПЛ 10 кВ Ф 551 йде з ПС35/10 кВ «Рибаківка» вздовж траси Т1515 у напрямку с.Тузли Березанського району Миколаївської області. Товариство є правонаступником Державної акціонерної енергопостачальної компанії «Миколаївобленерго», яке було засновано в процесі корпоратизації на базі Державного енергопостачального підприємства «Миколаївобленерго» у відповідності до наказу Міністерства енергетики та електрифікації України від 31.08.1995 року №170.

В результаті корпоратизації енергооб`єкти ДЕП «Миколаївобленерго» перейшли на баланс Товариства.

Згідно ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 04.09.2020 року №400/2039/20 у задоволенні позову АТ «Миколаївобленерго» до Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області про визнання протиправним та скасування припису від 13.03.2020 року №94-ДК/0071/Пр/03/01-20 відмовлено.

Згідно ст.1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» самовільним зайняттям земельної ділянки є будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.

Відповідно до статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державній реєстрації прав підлягають: право постійного користування та право оренди (суборенди) земельної ділянки.

Суд зазначає, що у вирішенні питання про наявність ознак самовільного зайняття земельної ділянки необхідно враховувати, що саме по собі користування земельною ділянкою без документів, що посвідчують права на неї, не є достатньою підставою для кваліфікації такого використання земельної ділянки як самовільного її зайняття. У вирішенні таких спорів необхідним є встановлення наявності у особи, в силу закону, права на отримання земельної ділянки у власність чи в користування. Отже, самовільне зайняття земельної ділянки є відмінним від користування земельною ділянкою за відсутності належним чином оформлених документів на неї.

Суд погоджується, що позивач користувався земельною ділянкою без відповідних правовстановлюючих документів, однак суд не погоджується про наявність у позивача дій спрямованих на самовільне зайняття земельної ділянки, тобто ознак складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 53-1 КУпАП.

Таким чином, суд не вбачає у діях позивача прямого умислу на самовільне зайняття (використання) земельної ділянки, а тому суд не погоджується з висновком державного інспектора про те, що вищезазначені земельні ділянки позивач використовує самовільно.

В даному випадку, дії позивача необхідно оцінювати не як самовільне зайняття земельної ділянки, а як використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів, так як з суб`єктивного боку самовільне зайняття земель є навмисним порушенням закону, спрямованим на заволодіння земельною ділянкою.

Відповідно до принципу презумпції, закріпленому в ст.62 Конституції України, невинуватості щодо особи, яка підозрюється у вчиненні злочину або правопорушення, припускається невинність до того часу, поки її вину не буде доведено у порядку, передбаченому законодавством, і встановлено вироком суду, який набрав законної сили.

В даному випадку відповідачем відповідно до вимог ст.284 КУпАП по справі про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) винесено постанову про накладення адміністративного стягнення, яка і є предметом судового розгляду.

Відповідно до ст.293 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді скарги на постанову по справі про адміністративне правопорушення перевіряє законність і обґрунтованість винесеної постанови і приймає одне з таких рішень: 1) залишає постанову без зміни, а скаргу без задоволення; 2) скасовує постанову і надсилає справу на новий розгляд; 3) скасовує постанову і закриває справу; 4) змінює захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.

Виходячи з вищевказаного, постанова про притягнення позивача до адміністративної відповідальності є неправомірною та підлягає скасуванню, оскільки позивач не вчиняв дій, спрямованих на самовільне зайняття земельної ділянки, так як повітряні лінії електропередач були введені в експлуатацію ще у 1975 році і з цього часу знаходяться на земельній ділянці.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246 КАС України, суд

ухвалив:

Позов задовольнити повністю.

Скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 по справі про адміністративне правопорушення №94-ДК/0087 По/08/01-20 від 12.05.2020 року та закрити провадження у справі.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області на користь ОСОБА_1 420 грн.40 коп. судового збору.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку на його оскарження. Апеляційна скарга на рішення суду подається до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його постановлення.

Позивач – ОСОБА_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ;

відповідач – Головне управління Держгеокадастру у Миколаївській області, м.Миколаїв,проспект Миру,34.

Суддя