Єдиний державний реєстр судових рішень
печерський районний суд міста києва
Справа № 757/55735/20-к
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 грудня 2020 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва Матійчук Г.О., при секретарі Хабеці О. О., розглянувши відкритому судовому засіданні в м. Києві клопотання прокурора першого відділу процесуального керівництва управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях про злочини у сфері оборонно-промислового комплексу Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Офісу Генерального прокурора Шевчука Є.В. про арешт майна, -
В С Т А Н О В И В :
16.12.2020 до провадження слідчого судді Печерського районного суду м. Києва Матійчук Г. О. надійшло клопотання прокурора першоговідділу процесуальногокерівництва управлінняпроцесуального керівництвау кримінальнихпровадженнях прозлочини усфері оборонно-промисловогокомплексу Спеціалізованоїпрокуратури увійськовій таоборонній сферіОфісу Генеральногопрокурора ШевчукаЄ.В. про арешт майна, згідно вимог якого останній просить накласти арешт з метою збереження речових доказів, а саме: будівель, споруд, складських приміщень, тощо, які знаходяться на земельній ділянці кадастровий номер: 5110136900:18:017:0058 (3, 905 га), яка знаходиться за адресою: м. Одеса, вул. Жаботинського, 54-А, та самої земельної ділянки.
В обґрунтування клопотання зазначено, що Головним слідчим управлінням Національної поліції України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №12020000000000922 від 28.09.2020 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 366, ч. 2 ст. 364, ч. 4 ст. 197-1 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що службові особи органів державної влади, місцевого самоврядування та суб`єктів господарської діяльності, діючи за попередньою змовою, зловживаючи службовим становищем в інтересах третіх осіб, всупереч інтересам служби, шляхом підробки офіційних документів, незаконно вивели із державної та передали в комунальну власність земельну ділянку та самовільно забудували зазначену земельну ділянку в зоні особливого використання режиму використання земель.
Так, рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради депутатів трудящих № 1110 від 28.09.1944 року «Про закріплення за приймально-передавальним радіоцентром колишньої території передавальної радіостанції РВ-13» за приймально-передавальним радіоцентром закріплено земельну ділянку площею 26,2 га, що розташована по Люстдорфській дорозі у м. Одеса.
Наказом Народного Комісаріату зв`язку Союзу РСР №586 від 31.12.1945 «О вводе в постоянную експлуатацию Одесского Радиоцентра» зобов`язано прийняти на баланс Одеського управління НК зв`язку Одеський прийомно-передавальний центр.
У подальшому, наказом Міністерства зв`язку УРСР №212 від 14.12.1977 «Об обьединении радио-предприятий РУРТ» об`єднано Одеський радіоцентр с Технічним вузлом республіканських магістрлей звязку і телебачення РМС-І в єдине підприємство Одеський обласний радіотелевізійний передавальний центр.
Також, Наказом Міністерства зв`язку УРСР №22 від 09.03.1978 «О создании Одеского областного радио-телевизионного передающего центра» на базі Одеський радіоцентр і приєднаного до нього господарства ТУРИ-2 Республіканської мережі магістральних зв`язків і телебачення № І, створено єдине підприємство Одеський обласний радіо-телевізійний передавальний центр.
В часи незалежності України, а саме 04.07.2016 Адміністрацією Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України видано наказ №418, яким реорганізовано ДП «Одеський обласний радіотелевізійний передавальний центр» шляхом приєднання його до Концерну радіомовлення радіозв`язку та телебачення.
Відповідно до п. 1.1. Статуту ДП «Одеський обласний радіотелевізійного передавальний центр», затвердженого наказом Адміністрації Держспецзв`язку №582 від 17.10.2012 ДП «ООРТПЦ» є державним унітарним комерційним підприємством, заснованим на державній власності, що належить до сфери управління Адміністрації Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України і є учасником державного господарського об`єднання Концерну радіомовлення, радіозв`язку та телебачення.
Згідно абз. 2 пункту 5 Постанови Верховної Ради Української РСР «Про порядок введення в дію Земельного кодексу Української РСР» громадяни, підприємства, установи, організації, які мають у користуванні земельні ділянки, надані їм до введення в дію Кодексу, зберігають свої права на користування до оформлення ними у встановленому порядку прав власності на землю або землекористування.
Як вбачається з протоколу № 2 наради щодо виділення Одеському обласному радіотелевізійному передавальному центру земельної ділянки для будівництва нової радіотелевізійної вежі в м. Одеса від 19.10.2004, на виконання п.3 окремого доручення Прем`єр-Міністра України №4075/0/1-04 від 15.09.2004 прийнято рішення про будівництво нової телевізійної вежі у м. Одесі на території ДП «ООРТПЦ», площею 8 га, за адресою: м. Одесса, вул. Люстдорфська дорога, 55.
Відповідно до ч.1 ст. 84 ЗК України у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності. Право власності на землю набувається і реалізується державою через органи виконавчої влади.
Згідно ч.2 ст. 117 ЗК України до земель державної власності, які не можуть передаватися у комунальну власність, належать земельні ділянки, що використовуються Чорноморським флотом Російської Федерації на території України на підставі міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об`єкти нерухомого майна державної власності, а також земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні органів державної влади, державних підприємств, установ, організацій, крім випадків передачі таких об`єктів у комунальну власність.
Відповідно до п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України (в редакції станом на 04.06.2004) до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Згідно п.4розділу ІІПрикінцеві таперехідні положенняЗакону України«Про внесеннязмін додеяких законодавчихактів щодорозмежування земельдержавної такомунальної власності»у державнійвласності залишаються: розташованів межахнаселених пунктівземельні ділянки на яких розташовані будівлі, споруди, інші об`єкти нерухомого майна державної власності , які перебувають у постійному користуванні органів державної влади, державних підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, державних галузевих академій наук , та які належать до земель оборони.
Відповідно до Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права №228362770 від 16.10.2020 за адресою: Люстдорфська дорога, буд. 55 знаходяться об`єкти нерухомого майна, які перебувають на праві оперативного управління Управлінню Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України в Одеській області.
Враховуючи викладене, землі, розташовані за адресою: м. Одеса, вул. Люстдорфська дорога (де розташовані об`єкти зв`язку) 55, мають належати державі в особі ДП «Одеський обласний радіотелевізійного передавальний центр», як правонаступника Одеського радіоцентру.
Однак, рішенням Одеської міської ради від 09.10.2013 №3906-VI затверджено «Детальний план території в районі Одеської ОРТПЦ по Люстдорфській дорозі, 55 в м. Одеса», яким передбачено демонтаж антенних полів та будівництво житлової та громадської забудови.
У подальшому, 21.09.2016 Одеська міська рада прийняла рішення №1166-VII відповідно до якого надано дозвіл прокуратурі Одеської області на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, орієнтовною площею 6,0000 га, за адресою: м. Одеса, вул. Жаботинського (в районі буд. №54), для будівництва обслуговування та експлуатації багатоквартирних житлових будинків з вбудованими громадськими приміщеннями.
07.12.2016 Одеська міська рада прийняла рішення №1483-VII «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, площею 3, 4605 га (кадастровий номер 5110136900:18:017:0055), за адресою: м. Одесса, вул. Жаботинського, (в районі буд. 54), присвоєння нової адреси та надання її в постійне користування прокуратурі Одеської області.
Також, рішенням Одеської міської ради №2320-VII від 26.07.2017 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, цільове призначення якої змінюється, зміну цільового призначення та передачу у постійне користування Прокуратурі Одеської області земельної ділянки, площею 0,50000 г, за адресою: м. Одесса, вул. Люстдорфська дорога, 55-Д» затверджено проект землеустрою на земельну ділянку (кадастровий номер 5110136900:18:017:0056), площею 0,50000 га (категорія земель землі житлової та громадської забудови), надано Прокуратурі Одеської області зазначену земельну ділянку в постійне користування та зобов`язано прокуратуру виконати вимоги та умови землеустрою, зареєструвати право постійного користування.
Крім того, рішенням Одеської міської ради №2863-VII від 14.12.2017 «Про надання згоди Прокуратури Одеської області на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок, площею 0,5000 га, за адресою: м.Одеса, Люстдорфська дорога, 55-Д та площею 3,4605 га, за адресою: м. Одесса, вул. Жаботинського, 54-А, яким надано згоду прокуратурі на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок, а саме: земельна ділянка кадастровий номер 5110136900:18:017:0056, площею 0,5000 га та земельна ділянка кадастровий номер 5110136900:18:017:0055, площею 3,4605 га.
У подальшому, Одеська міська рада приймає рішення №3147-VII «Про погодження технічної документації із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок за адресою: м. Одесса, вул. Люстдорфська дорога, 55-Д, вул. Жаботинського, 54-А, для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку, які знаходяться в постійному користуванні Прокуратури Одеської області.
Тобто, всупереч вимогам ч. 2 ст.117 ЗК України Одеська міська рада своїми рішеннями №3906-VI від 09.10.2013, №1166-VII від 21.09.2016, №1483-VII від 07.12.2016, №2320-VII від 26.07.2017, №2863-VII від 14.12.2017 фактично позбавила державу в особі ДП «ООРТПЦ» земельної ділянки площею 3, 9605 га, за адресою: АДРЕСА_1 , що дозволило незаконно забудувати її.
Таким чином, в діях службових осіб органів державної влади, місцевого самоврядування та суб`єктів господарської діяльності можуть вбачатися ознаки кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст. 366, ч.2 ст. 364, ч.4 ст. 197-1 КК України.
Згідно інформації ДКІБ СБ України встановлено, що на земельній ділянці із кадастровим номером 5110136900:18:017:0058 (3,9605га.) здійснюється будівництво 7-ми багатоквартирних будинків житлового комплексу «Альтаїр-3» (м.Одеса, вул.Жаботинського, 54А). Будівельні роботи здійснює КП «Будова» (ЄДРПОУ22484783).
Також встановлено, що проектувальником будівництва є ТОВ «Инжиринг-Жилстрой», а безпосереднє будівництво житлового комплексу «Альтаїр-3» на земельній ділянці із кадастровим номером 5110136900:18:017:0058 (3,9605га.) здійснюються КП «Будова» (ЄДРПОУ22484783) із ймовірними грубими порушеннями будівельних норм, які закріпленні у нормативно-правових актах чинного законодавства.
Так, на зазначеному будівництві багатоквартирного та багатоповерхового житлового комплексу відсутній дозвіл Державної архітектурно-будівельної інспекції України (далі ДАБІ України) на початок будівельних робіт. Також, зазначене у паспорті будівництва ЖК «Альтаїр-3» повідомлення про початок підготовчих робіт серії ОД 010172440225 від вересня 2017 року не дає права на виконання будівельних робіт. Окрім цього, зазначене повідомлення не перевіряється через офіційний сайт ДАБІ України.
Відповідно до містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва №196, затверджених наказом управління архітектури та містобудування Одеської міської ради від 31.08.2018 №01-06/176, які стосуються саме будівельних робіт на вищевказаній земельній ділянці, встановлено обмеження щодо граничної висоти будівель і вона не повинна перевищувати 50 метрів над рівнем денної поверхні землі (забезпечення безпеки польотів). Однак, висота уже збудованих житлових будинків ЖК «Альтаїр-3» становить близько 75 метрів.
В судове засідання прокурор Шевчук Є. В. не з`явився, про місце і час розгляду клопотання повідомлений належним чином, подав до суду заяву про розгляд вказаного провадження у його відсутність, клопотання підтримав та просив його задовольнити.
Згідно з нормою ч. 1 ст. 107 КПК України, фіксація під час розгляду клопотання слідчим суддею за допомогою технічних засобів не здійснювалася.
На підставі ч. 2 ст. 172 КПК України, клопотання слідчого розглядається без повідомлення підозрюваного, обвинуваченого, іншого власника майна, їх захисника, представника чи законного представника, оскільки це є необхідним з метою забезпечення арешту майна.
Слідчий суддя, дослідивши клопотання та додані до нього документи, приходить до наступного.
Статтею 170 КПК Українипередбачено, що арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, зокрема шляхом витребування необхідної інформації у Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, інших державних органів та органів місцевого самоврядування, фізичних і юридичних осіб.
Відповідно до частини 2статті 170 КПК Україниарешт майна допускається з метою забезпечення: 1) збереження речових доказів; 2) спеціальної конфіскації; 3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; 4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
У випадку, передбаченому пунктом 1 частини другоїстатті 170 КПК України, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним устатті 98 КПК України.
Не може бути арештовано майно, якщо воно перебуває у власності добросовісного набувача, крім арешту майна з метою забезпечення збереження речових доказів.
Згідно ч. 2ст. 173 КПК України, при вирішенні питання про арешт майна слідчий суддя, суд повинен враховувати: 1) правову підставу для арешту майна; 2) можливість використання майна як доказу у кримінальному провадженні (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другоїстатті 170 КПК України); 3) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення або суспільно небезпечного діяння, що підпадає під ознаки діяння, передбаченого законом України про кримінальну відповідальність (якщо арешт майна накладається у випадках, передбачених пунктами 3, 4 частини другоїстатті 170 КПК України); 3-1) можливість спеціальної конфіскації майна (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 2 частини другоїстатті 170 цього Кодексу); 4) розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 4 частини другоїстатті 170 цього Кодексу); 5) розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження; 6) наслідки арешту майна для підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб.
Слідчий суддя, дослідивши матеріали справи, враховуючи можливості проведення необхідних експертиз в рамках кримінального провадження , вважає за необхідно накласти на них арешт.
На підставі викладеного і керуючись ст. ст.107,131,132,170-173,309 КПК України, слідчий суддя,-
У Х В А Л И В:
Клопотання задовольнити.
Накласти арешт на земельну ділянку кадастровий номер: 5110136900:18:017:0058 (3, 905 га), яка знаходиться за адресою: м. Одеса, вул. Жаботинського, 54-А, а також будівлі, недобудови, інші складські приміщення, які знаходяться на зазначеній земельній ділянці, з позбавленням права користування,розпорядження майном,а такожіз забороноюпроведення будівельнихробіт назазначеній земельнійділянці.
Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню.
Підозрюваний, його захисник, інший власник або володілець майна, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково.
Ухвала про накладення арешту може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя Г.О. Матійчук