
Справа № 234/10571/20
Провадження № 2/234/3015/20
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 грудня 2020 року місто Краматорськ
Cуддя Краматорського міського суду Донецької області Бакуменко А.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (юридична адреса: вул. Героїв Небесної Сотні, 23, м. Краматорськ) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) про стягнення переплати бюджетних коштів,-
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів. У позовній заяві зазначено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , 21.04.2015 року звернувся до управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради з заявою як особа, яка переміщується з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення. Згідно «Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. №509 та листа Мінісоцполітики України від 12.12.2014 «Про проведення обліку внутрішньо переміщених осіб», управлінням було видано відповідачу довідку №1426/45284 від 21.04.2015 р. про взяття на облік як внутрішньо переміщену особу. 07.04.2016 року відповідач звернувся до позивача з заявою про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. В заяві відповідач особисто зазначила про відсутність у нього житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції. Рішенням від 12.05.2016 року відповідачу було призначено допомогу як особі, яка переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг на період з 07.04.2016 року по 06.10.2016 року в розмірі 442 грн. 00 коп. щомісячно. В наданій заяві про призначення щомісячної адресної допомоги починаючи з 07.04.2016 року по 21.04.2020 року відповідач зазначив, що не має у власності житлового приміщення, яке розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. В подальшому, державним соціальним інспектором була здійснена перевірка інформації щодо майнового стану, наданої ОСОБА_1 для призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам. Згідно одержаних даних із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта, було підтверджено що, з 20.07.2017 року відповідач є власником будинку за адресою: АДРЕСА_1 . На підставі отриманих даних, позивачем було прийнято рішення від 29.04.2020 року про здійснення перерахунку за період з 01.08.2017 року по 30.04.2020 року, у зв`язку з тим, що за вказаний період відповідач не мав права на отримання державної допомоги внутрішньо- переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у зв`язку з наданням недостовірної інформації. Розмір загальної переплати відповідно до перерахунку від 29.04.2020 року становить 34516 грн. 65 коп. Просять стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці і соціального захисту населення Краматорської міської ради заборговану переплату державних коштів в сумі 34516,65 грн. та сплачений судовий збір в розмірі 2102,00 грн.
Представник позивача у судове засідання не з`явився, але надав суду заяву про те, що позовні вимоги підтримує та просить справу розглянути у їх відсутність.
Відповідач у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином. Клопотання про відкладення розгляду справи, або відзиву на позов від нього не надходило.
Суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.
Згідно ч. 3 ст. 211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Відповідно до положення ч.2ст.247 ЦПК України суд здійснив розгляд справи без фіксування судового процесу технічними засобами.
Ухвалою Краматорського міського суду Донецької області від 22.09.2020 року провадження по справі було відкрито в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
РОЗГЛЯНУВШИ МАТЕРІАЛИ ЦИВІЛЬНОЇ СПРАВИ, СУД ВСТАНОВИВ:
Повно та всебічно дослідивши матеріали цивільної справи, з`ясувавши фактичні обставини справи, суд прийшов до переконання, що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з наступного.
За приписами ч.1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Судом встановлено, що, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , звернувся 21.04.2015 року до управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради з заявою як особа, яка переміщується з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення.
Відповідно до абз. 1 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. №509 «Про облік осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення» довідка є документом, який видається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, або змушені були покинути своє постійне місце проживання в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють своїх повноважень, і перемістилися в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі.
Згідно «Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. №509 та листа Мінсоцполітики України від 12.12.2014 «Про проведення обліку внутрішньо переміщених осіб», управлінням було видано відповідачу довідку №1426/45284 від 21.04.2015 р. про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Згідно ст. 4 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" від 20.10.2014 № 1706-У ІІ факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Підставами для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є наявність реєстрації місця проживання на території, де виникли обставини, на момент їх виникнення.
07.04.2016 року відповідач звернувся до позивача з заявою про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. В заяві особисто зазначила про відсутність у неї житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції.
Відповідно до п. 2 «Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово- комунальних послуг» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505 грошова допомога надається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, структурних підрозділах з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням та виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Для отримання грошової допомоги уповноважений представник сім`ї звертається до уповноваженого органу за фактичним місцем проживання (перебування) з відповідною заявою та пред`являє паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу, та довідки всіх членів сім`ї про взяття на облік осіб, які переміщуються.
У заяві зазначаються такі відомості про всіх членів сім`ї, які претендують на отримання грошової допомоги: прізвище, ім`я та по батькові; число, місяць, рік народження; серія, номер паспорта громадянина України, ким і коли виданий, для іноземців або осіб без громадянства - серія, номер паспортного документа та посвідки на постійне проживання; реєстраційний номер облікової картки платника податків (не зазначається фізичними особами, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному органу державної фіскальної служби і мають відмітку в паспорті); зареєстроване та фактичне місце проживання (перебування); реквізити рахунка уповноваженого представника сім`ї в уповноваженому банку, на який перераховуватиметься грошова допомога; наявність у будь-кого з членів сім`ї у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції; наявність у володінні всіх членів сім`ї транспортних засобів (механізмів), що підлягають державній реєстрації та обліку в Державтоінспекції (із зазначенням строку експлуатації з дати випуску); наявність у будь-кого з членів сім`ї на депозитному банківському рахунку коштів у розмірі», що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб; місце роботи осіб працездатного віку та час, з якого особа там працює.
До заяви додається копія свідоцтва про одруження, копії свідоцтв про народження дітей та письмова згода довільної форми про виплату грошової допомоги уповноваженому представнику сім`ї від інших членів сім`ї та згода на обробку персональних даних, (п. 5 Порядку №505).
Згідно п. 3 Порядку №505 фінансування витрат, пов`язаних з наданням щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, здійснюється за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету та коштів, що надходять до державного бюджету як благодійна або міжнародна допомога. У 2015 році фінансування витрат, пов`язаних з наданням щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, передбачених на цю мету.
Рішенням від 12.05.2016 року відповідачу було призначено допомогу як особі, яка переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг на період з 07.04.2016 року по 06.10.2016 року в розмірі 442,00 грн. щомісячно.
В наданій заяві про призначення щомісячної адресної допомоги починаючи з 07.04.2016 року по 21.04.2020 року відповідач зазначила, що не має у власності житлового приміщення, яке розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
В подальшому, державним соціальним інспектором була здійснена перевірка інформації щодо майнового стану, наданої відповідачу для призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам. Згідно одержаних даних із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта, було підтверджено що, з 20.07.2017 року ОСОБА_1 є власником квартири за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно п.6 Порядку № 505 грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто з членів сім`ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення.
На підставі отриманих даних позивачем було прийнято рішення від 29.04.2020 року здійснити перерахунок за період з 01.08.2017 року по 30.04.2020 року, у зв`язку з тим, що за вказаний період відповідач не мав права на отримання державної допомоги внутрішньо- переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у зв`язку з наданням недостовірної інформації.
Розмір загальної переплати відповідно перерахунку від 29.04.2020 року становить 34516 грн. 65 коп.
Згідно п. 11 Порядку № 505 суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім`ї на вимогу уповноваженого органу.
У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.
Враховуючи, що на теперешній момент сума заборгованості не відшкодована відповідачем у повному обсязі, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог і стягненні з відповідача на користь позивача вказаної суми в розмірі 34516 грн. 65 коп.
Згідно ст.141 ЦПК України, слід стягнути з відповідача на користь позивача судовий збір у розмірі 2102,00 грн.
Керуючись ст. ст.10, 12, 141, 258-259, 263-265 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 переплату державних коштів в розмірі 34516,65 (тридцять чотири тисячі п`ятсот шістнадцять грн. 65 коп.) на користь Управління праці і соціального захисту населення Краматорської міської ради, ЄДРПОУ 25953617, р/р UA798201720343110044000022516 в ДКСУ м. Київ.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 на користь Управління праці і соціального захисту населення Краматорської міської ради, ЄДРПОУ 25953617, р/р UA798201720343110044000022516 в ДКСУ м. Київ судовий збір в розмірі 2102,00 грн.
Рішення може бути оскаржено в Донецькій апеляційний суд через Краматорський міський суд Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому рішення суду не було врученим у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідачів, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя Краматорського міського суду А. В. Бакуменко