Рішення № 93924804, 30.12.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.12.2020
Номер справи
420/9088/20
Номер документу
93924804
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/9088/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 грудня 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Танцюри К.О., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “СПІЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО РИСОІЛ ТЕРМІНАЛ” до Міністерства інфраструктури України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Державне підприємство “Адміністрація морських портів України”, про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “СПІЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО РИСОІЛ ТЕРМІНАЛ” до Міністерства інфраструктури України про визнання протиправною бездіяльності Міністерства інфраструктури України щодо нерозгляду у встановлений законодавством строк листа Товариства з обмеженою відповідальністю “Спільне підприємство Рисоіл Термінал” від 17.06.2020р. №273 про надання документа дозвільного характеру - Погодження відведення землі та водного простору для торговельного мореплавства, здійснення будівельних та інших робіт у зоні дії навігаційного обладнання і морських шляхів, зобов`язання Міністерства інфраструктури України розглянути у передбачений Законом України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" строк лист Товариства з обмеженою відповідальністю “Спільне підприємство Рисоіл Термінал” від 17.06.2020р. №273 про надання документа дозвільного характеру - Погодження відведення землі та водного простору для торговельного мореплавства, здійснення будівельних та інших робіт у зоні дії навігаційного обладнання і морських шляхів.

Ухвалою суду від 21.09.2020р. відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 03.11.2020р. прийнято до провадження заяву Товариства з обмеженою відповідальністю “СПІЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО РИСОІЛ ТЕРМІНАЛ” про зміну предмету позову від 29.10.2020р., розгляд справи продовжено у письмовому провадженні.

17.11.2020р. до суду від представника Товариства з обмеженою відповідальністю “СПІЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО РИСОІЛ ТЕРМІНАЛ” надійшла заява про зміну (уточнення) предмету позову, у якій позивач, з урахуванням уточнення позовних вимог, просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Міністерства інфраструктури України щодо нерозгляду у встановлений законодавством строк листа Товариства з обмеженою відповідальністю “Спільне підприємство Рисоіл Термінал” від 17.06.2020р. №273 про надання документа дозвільного характеру - Погодження відведення землі та водного простору для торговельного мореплавства, здійснення будівельних та інших робіт у зоні дії навігаційного обладнання і морських шляхів;

- зобов`язати Міністерство інфраструктури України надати Товариству з обмеженою відповідальністю “Спільне підприємство Рисоіл Термінал” (код ЄДРПОУ 31786337) - Погодження відведення землі та водного простору для торговельного мореплавства, здійснення будівельних та інших робіт у зоні дії навігаційного обладнання і морських шляхів, а саме для здійснення будівництва двостороннього пірсу та інших робіт на стику причалів №№10-11 Чорноморської філії Державного підприємства “Адміністрація морських портів України” за адресою: Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Сухолиманська 26-А, кадастровий номер земельної ділянки 51108000000:03:001:0485, згідно Проекту “Будівництво двостороннього пірсу у складі розширення та експлуатації інженерної та транспортної інфраструктури та виробничих потужностей з перевалки олії, зерна, харчових продуктів переробки олійних та зернових культур за адресою: Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Сухолиманська, 26-А (на стику причалів №№10,11 Чорноморської філії ДП “АМПУ”).

Ухвалою суду від 18.11.2020р. прийнято до провадження заяву Товариства з обмеженою відповідальністю “СПІЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО РИСОІЛ ТЕРМІНАЛ” про зміну (уточнення) предмету позову від 17.11.2020р. та продовжено строк підготовчого провадження у адміністративній справі на тридцять днів.

Ухвалою суду від 17.12.2020р. залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Державне підприємство “Адміністрація морських портів України”.

Ухвалою суду від 21.12.2020р. закрито підготовче провадження, призначено справу до судового розгляду по суті та продовжено розгляд справи у письмовому провадженні.

В обгрунтування наявності підстав для задоволення позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю “СПІЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО РИСОІЛ ТЕРМІНАЛ”, з урахуванням заяв Товариства з обмеженою відповідальністю “СПІЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО РИСОІЛ ТЕРМІНАЛ” про зміну предмету позову від 29.10.2020р. та про зміну (уточнення) предмету позову від 17.11.2020р., представник позивача вказав, що ТОВ «СП Рисоіл Термінал» є морським терміналом, який здійснює господарську діяльність у порту Чорноморськ з 2001 року, управляє виробничими потужностями, що складаються з резервуарних парків та причальних потужностей, а також є портовим засобом за № ІМО №UAILK-0084 згідно наказу МІУ № 263 від 25.04.2013р. Позивач зазначив, що у 2015 році ДП «Адміністрація морських портів України» був затверджений План розвитку морського порту Іллічівськ (наразі перейменований у порт Чорноморськ) на коротко - (до 2018р.), середньо - (до 2023р.) та довгострокову - (до 2038) перспективу та планом розвитку Порту передбачено розвиток інвестором ТОВ «СП Рисоіл Термінал» комплексу зі зберігання рослинних олій та продуктів переробки олійних культур з використанням причалу №11 та будівництво пірсу на стику причалів №№10,11 Іллічівської Філії ДП «Адміністрація морських портів України». Як зазначив позивач, на деталізованій схемі території морського порту Чорноморськ, яка є додатком до плану розвитку порту визначено місце розташування пірсу на стику причалів №№10,11 та проєкт ТОВ «СП Рисоіл Термінал» позначений, як найбільш перспективний проект розвитку порту та наголосив, що вказаний план розвитку порту 02.04.2015р. погоджений Міністерством інфраструктури України. Крім того, позивач вказав, що наказом Міністра інфраструктури України від 04.08.2015р. №302 було затверджено стратегічний план розвитку та інвестиційний план ДП «Іллічівський морський торговельний порт», якими також передбачено будівництво двостороннього пірсу на стику причалів №№10,11 ІФ ДП «Адміністрація морських портів України». Такі погодження та затвердження з боку центрального органу виконавчої влади Міністерства інфраструктури України планів розвитку порту надало, на думку позивача, товариству підстави обґрунтованого сподівання щодо реального виконання вказаних планів. Позивач зазначив, що у подальшому, 12 травня 2017 року, з метою реалізації інвестиційного проекту щодо будівництва двостороннього пірсу на стику причалів №№10,11 між позивачем та ДП“Адміністрація морських портів України” був укладений Меморандум про співробітництво, відповідно до якого: ТОВ “СП Рисоіл Термінал” зобов`язалося забезпечити реалізацію проекту із збільшення/нарощення перевантажувальних потужностей, в тому числі, шляхом будівництва двостороннього пірсу на стику причалів №№10,11 ДП “АМПУ” (п.2.1 Меморандуму) ДП “АМПУ” прийняло на себе зобов`язання виконати днопоглиблення, необхідне для ефективної експлуатації об`єктів ТОВ “СП Рисоіл Термінал”. З урахуванням наведеного, як вказав позивач, товариство розпочало діяльність щодо реалізації у встановлені строки запланованого проекту та залучення значних іноземних інвестицій у розширення/будівництво потужностей та інфраструктури морського порту Чорноморськ та на виконання затверджених планів розвитку порту Чорноморськ, ТОВ «СП Рисоіл Термінал» побудувало та ввело в експлуатацію ємності/резервуари силосного типу; станції вивантаження вантажів; морську транспортну галерею; встановило сучасну суднонавантажувальну машину потужністю 1000 тонн/ година. Поряд з цим, позивач вказав, що 31 жовтня 2018 року ТОВ «СП Рисоіл Термінал» отримало висновок Міністерства екології та природний ресурсів України з оцінки впливу на довкілля планової діяльності, що включає будівництво двостороннього пірсу на стику причалів №№10,11 ЧФ ДП «АМПУ», у 2019 році – замовлено виготовлення проекту будівництва двостороннього пірсу, який розроблений ДП «Державний проектно - вишукувальний і науково-дослідний інститут морського транспорту» та погоджений з ДУ «Держгідрографія», ЧФ ДП «адміністрація морських портів України» та капітаном морського порту Чорноморськ. Позивач вказав, що після вказаних дій, товариство звернулось за отриманням висновку Державної служби морського та річкового транспорту України щодо проекту з питань безпеки судноплавства та отримало його листом від 15.06.2020р. №3571/02/15-20, однак станом на 19.08.2020р. Міністерством інфраструктури України не видано документу дозвільного характеру або відмови у його видачі. Позивач, посилаючись на те, що на даний час Кабінетом Міністрів України не встановлений порядок видачі Міністерством інфраструктури України дозвільного документа, передбаченого Кодесом торговельного мореплавства України, однак Закон України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" містить основні вимоги до порядку видачі, переоформлення, анулювання документів дозвільного характеру, які, відповідно до ч.11 ст.4-1 цього закону, поширюються на всі документи дозвільного характеру, у тому числі на дозвільні (погоджувальні) процедури, вважає бездіяльність відповідача щодо не видачі документу дозвільного характеру, протиправною. Поряд з цим, позивач, вказав, відповідно до ч.6 ст.4-1 "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" у разі якщо у встановлений законом строк суб`єкту господарювання не видано документ дозвільного характеру або не прийнято рішення про відмову у його видачі, через десять робочих днів з дня закінчення встановленого строку для видачі або відмови у видачі документа дозвільного характеру суб`єкт господарювання має право провадити певні дії щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності. При цьому, позивач, посилаючись на практику Верховного Суду та ЄСПЛ просить суд врахувати, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, що виключає подальші протиправні рішення, дії та бездіяльність суб`єкта владних повноважень, яким, в даному випалку є саме- зобов`язати Міністерство інфраструктури України надати Товариству з обмеженою відповідальністю “Спільне підприємство Рисоіл Термінал” погодження відведення землі та водного простору для торговельного мореплавства, здійснення будівельних та інших робіт у зоні дії навігаційного обладнання і морських шляхів, а саме для здійснення будівництва двостороннього пірсу та інших робіт на стику причалів №№10-11 Чорноморської філії Державного підприємства “Адміністрація морських портів України” за адресою: Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Сухолиманська 26-А, кадастровий номер земельної ділянки 51108000000:03:001:0485, згідно Проекту “Будівництво двостороннього пірсу у складі розширення та експлуатації інженерної та транспортної інфраструктури та виробничих потужностей з перевалки олії, зерна, харчових продуктів переробки олійних та зернових культур за адресою: Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Сухолиманська, 26-А (на стику причалів №№10,11 Чорноморської філії ДП “АМПУ”).

29.10.2020р. до суду від Міністерства інфраструктури України надійшов відзив на адміністративний позов, згідно яких відповідач вказав, що заперечує проти задоволення позовних вимог позивача у повному обсязі. Так, представник відповідача зазначив, що 19.06.2020р. на адресу Мінінфраструктури надійшов лист позивача від 17.06.2020р. №273, яким порушено питання про «надання Товариству погодження у відповідності статті 12 Кодексу торговельного мореплавства України», до якого, зокрема, додано лист Державної служби морського та річкового транспорту України від 15.06.2020р. №3571/02/15-20. Зі змісту листа Державної служби морського та річкового транспорту України від 15.06.2020р. №3571/02/15-20 вбачається, що «Державна служба морського та річкового транспорту України розглянула листи Товариства з обмеженою відповідальністю “СПІЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО РИСОІЛ ТЕРМІНАЛ” від 05.05.2020р. №200 та від 10.06.2020р. №247 щодо надання висновку з питань безпеки судноплавства стосовно проекту «Будівництво двостороннього пірсу у складі розширення та експлуатації інженерної та транспортної інфраструктури і виробничих потужностей з перевалки олії, зерна, харчових продуктів, переробки олійних те зернових культур за адресою: Одеська обл., м. Чорноморськ, вул.Сухолиманська, 26-А (на стику причалів №№ 10, 11 Чорноморської філії ДП «АМПУ») з наданням схеми огородження району будівництва тимчасовими засобами навігаційного обладнання, погодженої з капітаном Чорноморського морського порту і ФДУ «Одеський район Держгідрографії», та керуючись статтею 12 Кодексу торговельного мореплавства України не заперечує щодо реалізації зазначеного проекту». Порушене у листі ТОВ «СП РИСОІЛ ТЕРМІНАЛ» питання внесено на розгляд Комісії з розгляду питань стосовно розпорядження майном Мінінфраструктури та за результатами обговорення Комісія вирішила розглянути його після отримання від ТОВ «СП РИСОІЛ ТЕРМІНАЛ» проекту будівництва та результатів його експертизи відповідно до Порядку затвердження проектів будівництва і проведення їх експертизи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 травня 2011 р. № 560 (оскільки Товариство надало до Мінінфраструктури лише частину Проекту будівництва); Державній службі морського та річкового транспорту України - висновку відповідно до вимог статті 12 Кодексу торговельного мореплавства України (протокол № 07/20 від 30.06.2020). Представник відповідача вказав, що 10.08.2020р. на адресу Мінінфраструктури надійшов лист ТОВ «СП РИСОІЛ ТЕРМІНАЛ» від 06.08.2020р. №337, яким товариство зобов`язалось надати оригінальний примірник Проекту будівництва у найкоротший термін до дати засідання комісії, а 03.09.2020р. листом Мінінфраструктури №12272/16/10-20 додатково поінформовано товариство щодо проблемних питань реалізації інвестиційного проекту у морському порту «Чорноморськ» за результатами розгляду листа товариства від 25.08.2020р. № 44-01/3474, надісланого листом Офісу Президента від 25.08.2020р. № 44-01/3474. Представник відповідача зазначив, що перелік та вимоги до документів, які подаються суб`єктом господарювання для одержання документу дозвільного характеру «Погодження відведення землі та водного простору для торговельного мореплавства, здійснення будівельних та інших робіт у зоні дії навігаційного обладнання і морських шляхів», включеного до пункту 91 Переліку, законом не визначено. Порядок проведення дозвільної (погоджувальної) процедури щодо дій, які передують одержанню такого документа, Кабінетом Міністрів України не встановлено. При цьому, як зазначив представник відповідача, за змістом Закону №2806 видачі документа дозвільного характеру передує подання суб`єктом господарювання відповідної заяви, однак, до позову не додано відповідних доказів подання такої заяви. При цьому, лист ТОВ «СП РИСОІЛ ТЕРМІНАЛ» від 17.06.2020р. № 273, на думку представника відповідача, не є доказом подання товариством заяви про видачу документу дозвільного характеру, необхідність подання якої передбачена Законом № 2806. Враховуючи викладене та відсутність факту подання ТОВ «СП РИСОІЛ ТЕРМІНАЛ» до Мінінфраструктури заяви про видачу документу дозвільного характеру «Погодження відведення землі та водного простору для торговельного мореплавства, здійснення будівельних та інших робіт у зоні дії навігаційного обладнання і морських шляхів», а також відсутність урегульованих законодавством відносин щодо її змісту та подальших дій з її розгляду, відповідач вважає, що правовідносин з питань дозвільної системи у сфері господарської діяльності між ТОВ «СП РИСОІЛ ТЕРМІНАЛ» та Мінінфраструктури не виникало, а вимоги статті 1 Закону України «Про Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності», ч.1, ч.11 ст.41 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», п.91 Переліку документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності Міністерством не порушено. Поряд з цим, представник відповідача вказав, що всупереч вимогам ст.12 Кодексу торговельного мореплавства України позивачем не надано висновок центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері безпеки на морському і річковому транспорті. Відповідач, посилаючись на вищевикладене та те, що ТОВ «СП РИСОІЛ ТЕРМІНАЛ» не надано доказів існування реального порушення індивідуального визначеного права, про яке стверджує товариство, вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.

15.12.2020р. до суду від Міністерства інфраструктури України надійшов відзив на уточнений адміністративний позов у якому представник відповідача вказав, що згідно положень Закону України «Про морські порти України» від 17.05.2012р. №4709-VI вирішення питання щодо відведення акваторії морського порту належить до виключної компетенції Кабінету Міністрів України. Постановою Кабінету Міністрів України від 31 жовтня 2007 р. № 1278 «Про межі акваторії морського порту Чорноморськ» визначено межі акваторії морського порту Чорноморськ; доручено ДП «АМПУ» забезпечити безпеку мореплавства в межах акваторії. Поряд з цим, акваторія морського порту Чорноморськ у межах, визначених Урядом, не підлягає передачі в оренду чи концесію, приватизації та/або відчуженню у будь-який інший спосіб. Закон передбачає відведення портової акваторії (надання в користування) виключно адміністрації морських портів, а можливість відведення портової акваторії іншим суб`єктам законом не передбачена. При цьому, застереження щодо недопущення передачі портової акваторії (її частини) іншим суб`єктам господарювання прямо передбачено актом Уряду. Щодо позовної заяви позивача про зобов`язання вчинити певні дії, відповідач вказав, що матеріали справи не містять жодного доказу того, що позивач коли - небудь звертався до Мінінфраструктури з проханням «надати Товариству погодження відведення землі та водного простору для торговельного мореплавства, здійснення будівельних та інших робіт у зоні дій навігаційного обладнання і морських шляхів, а саме для здійснення будівництва двостороннього пірсу та інших робіт на стику причалів №№ 10-11 Чорноморської філії державного підприємства «Адміністрація морських портів України» за адресою: Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Сухолиманська, 26-А, кадастровий номер земельної ділянки 51108000000:03:001:0485, згідно проекту «Будівництво двостороннього пірсу у складі розширення та експлуатації інженерної та транспортної інфраструктури та виробничих потужностей з перевалки олії, зерна, харчових продуктів переробки олійних та зернових культур за адресою: Одеська область, м.Чорноморськ, вул. Сухолиманська, 26-А (на стику причалів №№ 10, 11 Чорноморської філії державного підприємства «Адміністрація морських портів України»)», а тому для задоволення позовної вимоги про зобов`язання надати відповідне погодження правових підстав, на думку відповідача, не вбачається.

22.12.2020р. до суду від позивача надійшла відповідь на відзив на позовну заяву згідно якого позивач вказав, що він звернувся до відповідача щодо отримання погодження, видання якого саме Міністерством інфраструктури України передбачено Законом України «Про Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності» (п.91) Кодексом торговельного мореплавства України (ст.12) Положенням про Міністерство інфраструктури України, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 30.06.2015р. №460 (п.49), та відповідач не наділений повноваженнями за конкретних фактичних обставин діяти не за законом, а на власний розсуд.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

ТОВ «СПІЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО РИСОІЛ ТЕРМІНАЛ» звернулось до Міністра інфраструктури України із заявою від 17.06.2020р. №273 про надання товариству Погодження у відповідності до ст.12 Кодексу торговельного мореплавства України, з метою реалізації Плану розвитку морського порту Іллічівськ на коротко, середньо та довгострокову перспективу, що затверджений наказом ДП «АМПУ» № 206 від 15.10.2014р. та погоджений Міністерством інфраструктури України 02.04.2015р., а саме реалізації Проекту «Будівництво двостороннього пірсу у складі розширення та експлуатації інженерної та транспортної інфраструктури та виробничих потужностей з перевалки олії, зерна, харчових продуктів переробки олійних та зернових культур за адресою: Одеська область, м.Чорноморськ, вул.Сухолиманська 26-А, (на стику причалів №№10,11 Чорноморської філії ДП «АМПУ»)(а.с.11-13 т.1).

До вказаної заяви від 17.06.2020р. було додано:

- витяг з Плану розвитку морського порту Іллічівськ на коротко, середньо та довгострокову перспективу, що затверджений наказом ДП «АМПУ» № 206 від 15.10.2014р. та погоджений Міністерством інфраструктури України 02.04.2015р.;

- меморандум про співробітництво від 12.05.2017р.;

- проектна документація, а саме Розділ «Безпека судноплавства» (з урахуванням додаткового варіанту постановки суден) 237-11-БС проекту «Будівництво двостороннього пірсу у складі розширення та експлуатації інженерної та транспортної інфраструктури та виробничих потужностей з перевалки олії, зерна, харчових продуктів переробки олійних та зернових культур за адресою: Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Сухолиманська, 26-А (на стику причалів №№10,11 Чорноморської філії ДП «АМПУ»), розробник ДП «ЧОРНОМОРНДІПРОЕКТ».

- лист Державної служби морського та річкового транспорту України (Морська адміністрація) від 15.06.2020р. №3571/02/15-20;

- листи ФДУ «Одеський регіон Держгідрографії» від 04.05.2020р. №352/215/09/20, від 10.06.2020р. №428/291/09/20;

- схема огородження району будівництва тимчасовими засобами навігаційного обладнання.

Законом України «Про Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності» від 19 травня 2011 року № 3392-VI затверджено Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності, згідно з п.91 додатку якого до документу дозвільного характеру у сфері господарської діяльності відноситься: «Погодження відведення землі та водного простору для торговельного мореплавства, здійснення будівельних та інших робіт у зоні дії навігаційного обладнання і морських шляхів».

В свою чергу, відповідно до ч.2 ст.12 Кодексу торговельного мореплавства України центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах морського і річкового транспорту, погоджує відведення землі та водного простору для торговельного мореплавства, а також для будівництва або виконання будь-яких робіт в зоні дії навігаційного обладнання і морських шляхів за наявності висновку центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері безпеки на морському та річковому транспорті.

Згідно з п.1 Положення про Міністерство інфраструктури України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 червня 2015 р. № 460, Міністерство інфраструктури України (Мінінфраструктури) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. Мінінфраструктури є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах автомобільного, залізничного, морського та річкового транспорту, надання послуг поштового зв`язку, а також забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері авіаційного транспорту та використання повітряного простору України, розвитку, будівництва, реконструкції та модернізації інфраструктури авіаційного, морського та річкового транспорту, дорожнього господарства, навігаційно-гідрографічного забезпечення судноплавства, торговельного мореплавства, з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування, міському електричному, залізничному, морському та річковому транспорті, а також державного нагляду (контролю) за безпекою на автомобільному транспорті загального користування, міському електричному, залізничному, морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибної промисловості).

Згідно із п.49 Положення №460 Міністерство інфраструктури України надає погодження на відведення землі та водного простору для торговельного мореплавства, а також для будівництва або виконання робіт в зоні дії навігаційного обладнання і морських шляхів.

Правові та організаційні засади функціонування дозвільної системи у сфері господарської діяльності і встановлює порядок діяльності дозвільних органів, уповноважених видавати документи дозвільного характеру, та адміністраторів визначені Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» від 06 вересня 2005 року № 2806-IV, відповідно до ч.1 ст.4-1 якого порядок проведення дозвільної (погоджувальної) процедури, переоформлення та анулювання документів дозвільного характеру центральними органами виконавчої влади, їх територіальними органами встановлюється Кабінетом Міністрів України за поданням відповідного дозвільного органу, погодженим з уповноваженим органом, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

При цьому, судом встановлено, що на момент прийняття рішення у вказаній справі та звернення позивача до Міністра інфраструктури України із заявою від 17.06.2020р. №273 про надання товариству погодження відведення землі та водного простору для торговельного мореплавства, здійснення будівельних та інших робіт у зоні дії навігаційного обладнання і морських шляхів у відповідності до ст.12 Кодексу торговельного мореплавства України, Кабінетом Міністрів України не встановлений порядок видачі Міністерством інфраструктури України дозвільного документу, передбаченого Кодексом торговельного мореплавства України.

Поряд з цим, суд враховує, що ч.11 ст.4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» визначено, що основні вимоги до порядку видачі, переоформлення, анулювання документів дозвільного характеру поширюються на всі документи дозвільного характеру, у тому числі на дозвільні (погоджувальні) процедури, якщо інше не встановлено законом. Дії щодо одержання погоджень, висновків та інших документів, необхідних для видачі документа дозвільного характеру, вчиняються дозвільним органом, що оформляє документ дозвільного характеру, без залучення суб`єкта господарювання.

Згідно із абз.4 ч.1 ст.4 -1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» строк видачі документів дозвільного характеру становить десять робочих днів, якщо інше не встановлено законом. Документи дозвільного характеру видаються безоплатно, на необмежений строк, якщо інше не встановлено законом.

Таким чином, Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» визначено строк видачі документів дозвільного характеру та вказаним законом не передбачена можливість продовження строків видачі вказаного дозволу або зупинення розгляду відповідної заяви суб`єкта господарювання.

Як вбачається з ч.1, 3 ст.7 Закону України «Про морські порти України» від 17 травня 2012 року№ 4709-VI основою планування розвитку портової галузі є Стратегія розвитку морських портів України на 25 років, яка включає короткострокові (на п`ять років), середньострокові (на 10 років) та довгострокові (на 25 років) плани розвитку. Основою Стратегії розвитку морських портів України на 25 років є плани розвитку морських портів та морських терміналів, прогнози щодо вантажопотоків, завдання, основні напрями та джерела фінансування реалізації Стратегії, інші основні параметри розвитку. Стратегія розвитку морських портів України на 25 років повинна базуватися на основних засадах державної політики у сфері транспорту та враховувати плани розвитку інших транспортних галузей України.

Межі акваторій морських портів визначаються і змінюються Кабінетом Міністрів України без порушення меж акваторій суміжних морських рибних портів та річкових портів. Відведення акваторії морського порту (надання в користування) адміністрації морських портів України здійснюється на підставі рішення Кабінету Міністрів України відповідно до закону.

Як встановлено судом під час з`ясування офіційних обставин справи, у 2015 році ДП «Адміністрація морських портів України» був затверджений План розвитку морського порту Іллічівськ (порт Чорноморськ) на коротко - (до 2018р.), середньо - (до 2023р.) та довгострокову- (до 2038), яким передбачено розвиток інвестором ТОВ «СП Рисоіл Термінал» комплексу зі зберігання рослинних олій та продуктів переробки олійних культур з використанням причалу №11 та будівництво пірсу на стику причалів №№10,11(а.с.14 т.1).

Наказом Міністра інфраструктури України від 04.08.2015р. №302 затверджено Стратегічний план розвитку та Інвестиційний план ДП «Іллічівський морський торговельний порт», якими також передбачено будівництво двостороннього пірсу на стику причалів №№10,11 ІФ ДП «Адміністрація морських портів України».

12 травня 2017 року, з метою реалізації інвестиційного проекту щодо будівництва двостороннього пірсу між позивачем та ДП “Адміністрація морських портів України” був укладений Меморандум про співробітництво, відповідно до якого: ТОВ «СПІЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО РИСОІЛ ТЕРМІНАЛ» зобов`язалося забезпечити реалізацію проекту із збільшення/нарощення перевантажувальних потужностей, в тому числі, шляхом будівництва двостороннього пірсу на стику причалів №№10,11 ДП “АМПУ” (п.2.1 Меморандуму) ДП“АМПУ” прийняло на себе зобов`язання виконати днопоглиблення, необхідне для ефективної експлуатації об`єктів ТОВ«СПІЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО РИСОІЛ ТЕРМІНАЛ» (а.с.15-17 т.1).

31 жовтня 2018 року ТОВ «СІЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО РИСОІЛ ТЕРМІНАЛ» отримало висновок Міністерства екології та природний ресурсів України з оцінки впливу на довкілля планової діяльності, що включає будівництво двостороннього пірсу на стику причалів №№10,11 ЧФ ДП «АМПУ».

ДП «Державний проектно - вишукувальний і науково-дослідний інститут морського транспорту», на замовлення ТОВ «СПІЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО РИСОІЛ ТЕРМІНАЛ» розроблено Проект будівництва двостороннього пірсу (а.с.19,34 т.1), який погоджений з капітаном Чорноморського морського флоту, ДУ «Держгідрографія» (а.с.47 т.1) та Державною службою морського та річкового транспорту України листом від 15.06.2020р. повідомлено, що служба не заперечує щодо реалізації зазначеного проекту (а.с.45).

Листом Міністерства інфраструктури України №10148/16/10-20 від 22.07.2020р. на №273 від 17.06.2020р. було повідомлено позивача, що Державна служба морського та річкового транспорту України не надала відповідного висновку, а лише лист від 15.06.2020р. 1571/02/15-20, в якому не заперечує щодо реалізації проекту будівництва. За результатами обговорення виникло питання щодо наявності:- висновку Державної служби морського та річкового транспорту України, яка забезпечує реалізацію державної політики у сфері безпеки на морському та річковому транспорті, відповідно до статті 12 КТМ; -проекту «Будівництво двостороннього пірсу у складі розширення та експлуатації інженерної та транспортної інфраструктури та виробничих потужностей з перевалки олії, зерна, харчових продуктів переробки олійних та зернових культур за адресою: Одеська область, м,Чорноморськ, вул. Сухолиманська, 26-А (на стику причалів №№ 10, 11 Чорноморської філії «АМГІУ»). Поряд з цим, у вказаному листі Міністерства інфраструктури України зазначено, що оскільки товариство надало до Мінінфраструктури лише частину проекту будівництва, Комісією запропоновано перенести розгляд зазначеного питання з метою отримання: від товариства проекту будівництва; від Державної служби морського та річкового транспорту України висновку відповідно до вимог статті 12 КТМ та пояснення стосовно інформації, викладеної у листі від 15.06.2020р. № 3574/02/15-20 (87-88 т.1)

В свою чергу, на виконання зазначеного листа Міністерства інфраструктури України, ТОВ «СПІЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО РИСОІЛ ТЕРМІНАЛ» направило разом із листом №392 від 08.09.2020р. відповідачу проект “Будівництво двостороннього пірсу у складі розширення та експлуатації інженерної та транспортної інфраструктури та виробничих потужностей з перевалки олії, зерна, харчових продуктів переробки олійних та зернових культур за адресою: Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Сухолиманська, 26-А (на стику причалів №№10,11 Чорноморської філії ДП “АМПУ” (а.с.35-36 т.2).

Таким чином, ТОВ “СПІЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО РИСОІЛ ТЕРМІНАЛ”, яке здійснює господарську діяльність у порту Чорноморськ та включений інвестором до плану розвитку морського порту Іллічівськ, отримавши відповідні висновки та погодження звернулось до Міністерства інфраструктури України за погодженням відведення землі та водного простору для торговельного мореплавства, здійснення будівельних та інших робіт у зоні дії навігаційного обладнання і морських шляхів, а саме для здійснення будівництва двостороннього пірсу та інших робіт на стику причалів №№10-11 Чорноморської філії Державного підприємства “Адміністрація морських портів України” за адресою: Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Сухолиманська 26-А, кадастровий номер земельної ділянки 51108000000:03:001:0485, згідно проекту “Будівництво двостороннього пірсу у складі розширення та експлуатації інженерної та транспортної інфраструктури та виробничих потужностей з перевалки олії, зерна, харчових продуктів переробки олійних та зернових культур за адресою: Одеська область, м. Чорноморськ, вул. Сухолиманська, 26-А, однак, Міністерство інфраструктури України, фактично не видано на заяву ТОВ «СПІЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО РИСОІЛ ТЕРМІНАЛ» дозвільного документа або відмову у його виданні. При цьому, як вбачається з листа ТОВ «СПІЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО РИСОІЛ ТЕРМІНАЛ» листом №392 від 08.09.2020р. позивачем усунуто недоліки, які виявлені Міністерством відносно товариства.

Частиною другою статті 6 та частиною першої статті 7 КАС України передбачено, що суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, та застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Відповідно до статей 1 та 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» (метою цього Закону є впровадження в українське судочинство та адміністративну практику європейських стандартів прав людини) суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.

У пунктах 70-71 рішення по справі «Рисовський проти України» (заява № 29979/04) Європейський Суд з прав людини, аналізуючи відповідність мотивування Конвенції, підкреслює особливу важливість принципу «належного урядування», зазначивши, що цей принцип передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (рішення у справах «Беєлер проти Італії» (Beyeler v. Italy), заява № 33202/96, пункт 120, «Онер`їлдіз проти Туреччини» (Oneryildiz v. Turkey), заява № 48939/99, пункт 128, «Megadat.com S.r.l. проти Молдови» (Megadat.com S.r.l. v. Moldova), № 21151/04, пункт 72, «Москаль проти Польщі» (Moskal v. Poland), заява № 10373/05, пункту 51). Зокрема, на державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (див., наприклад, рішення у справах «Лелас проти Хорватії» (Lelas v. Croatia), заява № 55555/08, пункт 74, «Тошкуца та інші проти Румунії» (Toscuta and Others v. Romania), заява № 36900/03, пункт 37) і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси (див. зазначені вище рішення у справах «Онер`їлдіз проти Туреччини» (Oneryildiz v. Turkey), пункт 128, та «Беєлер проти Італії» (Beyeler v. Italy), пункт 119).

Водночас, суд вважає, що посилання відповідача на відсутність порядку надання Міністерством раструктури України погодження відповідно до статті 12 КТМ та порядку надання висновку Морською адміністрацією - центральним органом виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері безпеки на морському та річковому транспорті, суд зазначає, що вказана обставина не є підставою для не здійснення такого погодження відведення землі та водного простору для торговельного мореплавства, здійснення будівельних та інших робіт у зоні дії навігаційного обладнання і морських шляхів ТОВ “СПІЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО РИСОІЛ ТЕРМІНАЛ”, оскільки у протилежному випадку це є порушенням суб`єктом владних повноважень принципу захисту обґрунтованих сподівань (reasonable expectations), який тісно пов`язаний із принципом юридичної визначеності (legal certainty), і є невід`ємним елементом принципу правової держави та верховенства права. Сутність принципу правової визначеності Європейський суд визначив як забезпечення передбачуваності ситуації та правовідносин у сферах, що регулюються, цей принцип не дозволяє державі посилатись на відсутність певного правового акта, який визначає механізм реалізації прав і свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах.

Крім того, суд зазначає, що діючим законодавством не встановлено конкретної форми у якій має бути викладена заява про одержання вищезазначеного погодження. Разом з тим, оскільки Кабінетом Міністрів України, враховуючи п.14 ст.4-1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» відповідно до якого Кабінет Міністрів України має право визначити адміністративні послуги, які за вибором суб`єкта господарювання можуть отримуватися у центрі надання адміністративних послуг, дозвільному органі, не прийнято відповідного акту щодо визначення порядку звернення за отриманням такого погодження, діючим законодавством передбачена можливість звернення суб`єкта господарювання безпосередньо до суб`єкта владних повноважень до компетенції якого віднесено видачу такого дозвільного документу як погодження відведення землі та водного простору для торговельного мореплавства, здійснення будівельних та інших робіт у зоні дії навігаційного обладнання і морських шляхів.

Під дискреційним повноваженням слід розуміти компетенцію суб`єкта владних повноважень на прийняття самостійного рішення в межах, визначених законодавством, та з урахуванням принципу верховенства права.

Зміст компетенції органу виконавчої влади складають його повноваження - певні права та обов`язки органу діяти, вирішуючи коло справ, визначених цією компетенцією. В одних випадках це зміст прав та обов`язків (право діяти чи утримуватися від певних дій). В інших випадках органу виконавчої влади надається свобода діяти на свій розсуд, тобто оцінюючи ситуацію, вибирати один із кількох варіантів дій (або утримуватися від дій) чи один з варіантів можливих рішень.

Враховуючи викладене та те, що Товариством з обмеженою відповідальністю “СПІЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО РИСОІЛ ТЕРМІНАЛ” дотримано діюче законодавство щодо звернення до суб`єкта владних повноважень щодо отримання погодження відведення землі та водного простору для торговельного мореплавства, здійснення будівельних та інших робіт у зоні дії навігаційного обладнання і морських шляхів, з урахуванням отриманих документів та погоджень, однак суб`єктом владних повноважень безпідставно не видано відповідний документ дозвільного характеру у передбачений законодавством строк, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльності Міністерства інфраструктури України щодо нерозгляду у встановлений законодавством строк листа Товариства з обмеженою відповідальністю “СПІЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО РИСОІЛ ТЕРМІНАЛ” від 17.06.2020 №273 про надання документа дозвільного характеру - Погодження відведення землі та водного простору для торговельного мореплавства, здійснення будівельних та інших робіт у зоні дії навігаційного обладнання і морських шляхів та відповідно зобов`язання Міністерство інфраструктури України надати Товариству з обмеженою відповідальністю “СПІЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО РИСОІЛ ТЕРМІНАЛ” погодження відведення землі та водного простору для торговельного мореплавства, здійснення будівельних та інших робіт у зоні дії навігаційного обладнання і морських шляхів, а саме для здійснення будівництва двостороннього пірсу та інших робіт на стику причалів №№10-11 Чорноморської філії Державного підприємства “Адміністрація морських портів України” за адресою: Одеська область, м. Чорноморськ, вул.Сухолиманська 26-А, кадастровий номер земельної ділянки 51108000000:03:001:0485, згідно проекту “Будівництво двостороннього пірсу у складі розширення та експлуатації інженерної та транспортної інфраструктури та виробничих потужностей з перевалки олії, зерна, харчових продуктів переробки олійних та зернових культур за адресою: Одеська область, м.Чорноморськ, вул. Сухолиманська, 26-А (на стику причалів №№10,11 Чорноморської філії ДП “АМПУ”), є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “СПІЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО РИСОІЛ ТЕРМІНАЛ” підлягає задоволенню.

Частиною 1 ст. 139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи те, що суд прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовної заяви та оскільки вимозі про зобов`язання відповідача вчинити певні дії передує вимога про встановлення порушення прав, свобод та інтересів позивача, судовий збір за другу вимогу позивача не стягувався, суд вважає за можливе стягнути з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача сплачений судовий збір у розмірі 2102,00грн.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295,382 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “СПІЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО РИСОІЛ ТЕРМІНАЛ” - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Міністерства інфраструктури України щодо нерозгляду у встановлений законодавством строк листа Товариства з обмеженою відповідальністю “СПІЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО РИСОІЛ ТЕРМІНАЛ” від 17.06.2020р. №273 про надання документа дозвільного характеру - погодження відведення землі та водного простору для торговельного мореплавства, здійснення будівельних та інших робіт у зоні дії навігаційного обладнання і морських шляхів.

Зобов`язати Міністерство інфраструктури України надати Товариству з обмеженою відповідальністю “СПІЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО РИСОІЛ ТЕРМІНАЛ” (код ЄДРПОУ 31786337) - Погодження відведення землі та водного простору для торговельного мореплавства, здійснення будівельних та інших робіт у зоні дії навігаційного обладнання і морських шляхів, а саме для здійснення будівництва двостороннього пірсу та інших робіт на стику причалів №№10-11 Чорноморської філії Державного підприємства “Адміністрація морських портів України” за адресою: Одеська область, м. Чорноморськ, вул.Сухолиманська 26-А, кадастровий номер земельної ділянки 51108000000:03:001:0485, згідно проекту “Будівництво двостороннього пірсу у складі розширення та експлуатації інженерної та транспортної інфраструктури та виробничих потужностей з перевалки олії, зерна, харчових продуктів переробки олійних та зернових культур за адресою: Одеська область, м.Чорноморськ, вул. Сухолиманська, 26-А (на стику причалів №№10,11 Чорноморської філії ДП “АМПУ”).

Стягнути з Міністерства інфраструктури України (код ЄДРПОУ 37472062, м.Київ, пр. Перемоги, 14) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “СПІЛЬНЕ ПІДПРИЄМСТВО РИСОІЛ ТЕРМІНАЛ” (код ЄДРПОУ 31786337, Одеська обл., м.Чорноморськ, вул. Корабельна 4/1-Н) суму сплаченого судового збору у розмірі 2102,00грн. (дві тисячі сто дві гривні).

Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя К.О. Танцюра

.