Рішення № 93924599, 28.12.2020, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.12.2020
Номер справи
400/4587/20
Номер документу
93924599
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

28 грудня 2020 р. № 400/4587/20 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 до:Головного управління ДПС у Миколаївській області, вул. Лягіна,6,Миколаїв,54001 про:визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до адміністративного суду з позовом до ГУ ДПС у Миколаївській області з вимогами визнати протиправними дії відповідача щодо залишення без розгляду заяви позивача від 18.08.2020 (зареєстрованої 20.08.2020) про списання суми недоїмки в розмірі 23785,08 гривень із сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та зобов`язати Головне управління ДПС у Миколаївської області розглянути зазначену заяву.

Свої позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтував тим, що в грудні 2019 року дізнався про наявність в нього заборгованості зі сплати єдиного внеску, як у самозайнятої особи. 18.08.2020 звернувся до ГУ ДПС у Миколаївській області з заявою, відповідно до п.9-15 розділу VIII Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» про проведення перевірки та списання суми недоїмки. До заяви було долучено звітність, а саме декларації про доходи за 2017-2019 роки, згідно яких за вказаний період не отримував доходи від незалежної професійної діяльності. 28.08.2020 в телефонному режимі працівником відповідача було повідомлено, що додатково необхідно надати звіти форми №Д5 і що на це є всього 30 хвилин. 30.08.2020 позивач заповнив звіти, підписав їх цифровим підписом та направив на електрону адресу Южноукраїнського управління ІНФОРМАЦІЯ_1. Але, як з`ясувалось пізніше, 22.09.2020 відповідач залишив заяву без розгляду, оскільки не було надано звітів №Д5.

Відповідач позов не визнав, надіслав відзив, в якому просив в задоволенні позову відмовити. Свою позицію аргументував тим, що списати заборгованість відповідно до п.9-15 розділу VIII Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» можливо лише за умови подання платником податків звітності. Позивач звітність №Д5 не подав, долучив до своєї заяви лише декларації про доходи за 2017-2019 роки. Направлення позивачем звітів за електронною адресою ІНФОРМАЦІЯ_1 , не може вважатися належним поданням звітності, оскільки це не є офіційною електронною адресою контролюючого органу, крім того подання звітності засобами електронного зв`язку повинно відбуватися через електронний кабінет платника податків.

Суд розглянув справу 28.12.2020, відповідно до вимог ст.262 КАС України, без проведення судового засідання, з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19» та Рішення Ради суддів України від 17.03.2020 №19, в порядку письмового провадження, на підставі матеріалів справи.

Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 має Свідоцтво на зайняття адвокатською діяльністю з 24.09.2011.

13.08.2019 ГУ ДПС у Миколаївській області направило на адресу ОСОБА_1 . Вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-5459-54, про необхідність сплати недоїмки зі збору єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, як самозайнятій особі на суму 23785,08 гривень

18.08.2020 ОСОБА_1 звернувся до Южноукраїнського управління ГУ ДПС у Миколаївській області відповідно до п.9-15 розділу VIII Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» про проведення перевірки та списання нарахованої за період з 01.01.2017 заборгованості.

Також, ОСОБА_1 повідомлено, що ним не отримувалися доходи від професійної діяльності та з 27.07.2020 зупинено адвокатську діяльність.

До заяви ОСОБА_1 долучено декларації про доходи за 2017-2019 роки, в яких вказано про відсутність доходів від незалежної професійної діяльності.

28.08.2020 р. співробітники ГУ ДПС у Миколаївській області телефоном повідомили ОСОБА_1 про необхідність подати звіти форми №Д5.

30.08.2020 ОСОБА_1 заповнив звіти форми №5Д за 2017-2020 роки, підписав їх цифровим підписом та направив на електрону скриньку ІНФОРМАЦІЯ_1 на адресу Южноукраїнського управління ГУ ДПС у Миколаївській області.

16.09.2020 Южноукраїнське управління ГУ ДПС у Миколаївській області повідомило ОСОБА_1 про залишення без розгляду його заяви про списання заборгованості через недотримання умов п.9-15 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» щодо усунення дискримінації за колом платників».

Відповідно до п.5 ч.1 ст.4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності, - є платниками єдиного внеску.

13.05.2020 Верховною Радою України, прийнято Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» щодо усунення дискримінації за колом платників». Яким окрім іншого, передбачено, що підлягають списанню за заявою платника та у порядку, визначеному цим Законом, несплачені станом на день набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» щодо усунення дискримінації за колом платників» з урахуванням особливостей, визначених цим пунктом, суми недоїмки, нараховані платникам єдиного внеску, зазначеним у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 5 частини першої статті 4 цього Закону, за період з 1 січня 2017 року до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» щодо усунення дискримінації за колом платників», а також штрафи та пеня, нараховані на ці суми недоїмки, у разі якщо такими платниками не отримано дохід (прибуток) від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб, та за умови подання протягом 90 календарних днів з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» щодо усунення дискримінації за колом платників»: платниками, зазначеними у пункті 5 частини першої статті 4 цього Закону, - до податкового органу за основним місцем обліку заяви про зняття з обліку як платника єдиного внеску та звітності відповідно до вимог частини другої статті 6 цього Закону за період з 1 січня 2017 року до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» щодо усунення дискримінації за колом платників». Зазначена звітність подається платником виключно у випадку, якщо вона не була подана раніше.

Після отримання у встановленому законом порядку відповідних відомостей від державного реєстратора або заяви про зняття з обліку як платника єдиного внеску та за умови подання платником єдиного внеску зазначеної звітності (якщо відповідна звітність не була подана раніше) податковий орган протягом 15 робочих днів проводить камеральну перевірку, за результатами якої приймає рішення про списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені або вмотивоване рішення про відмову списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені.

Податковим органом може бути прийнято рішення про відмову списання суми недоїмки, штрафних санкцій і пені, за умови якщо за результатами перевірки буде встановлено, що:

1) платник податків отримав дохід (прибуток) протягом періоду з 1 січня 2017 року до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" щодо усунення дискримінації за колом платників»;

2) суми недоїмки, а також штрафи та пеня, нараховані на суми недоїмки, були в повному обсязі самостійно сплачені платником або стягнуті у порядку, передбаченому цим Законом.

Таким чином, відповідно до п. 9-15 Розділ VIII Закону, заборгованість зі сплати єдиного внеску може бути списана контролюючим органом за умови: 1) подання в період з 03.06.2020 по 31.08.2020 платником податків заяви про списання заборгованості; 2) подання заяви про зняття з обліку як платника єдиного внеску; 3) подання звітності відповідно до вимог частини другої статті 6 цього Закону за період з 1 січня 2017 року до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» щодо усунення дискримінації за колом платників»; 4) відсутності доходів від незалежної професійної діяльності, що підтверджено камеральної перевіркою; 5) заборгованість не була сплачена самостійно або стягнута з платника податків.

У цьому випадку, спірним є виконання позивачем вимог щодо подання звітності відповідно до вимог частини другої статті 6 цього Закону.

Відповідно до ч.2 ст.6 Закону платник єдиного внеску зобов`язаний: подавати звітність та сплачувати до податкового органу за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування. У разі надсилання звітності поштою вона вважається поданою в день отримання відділенням поштового зв`язку від платника єдиного внеску поштового відправлення із звітністю.

Відповідно до п.1 Розділу ІІ Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, який затверджений наказом Міністерства фінансів України від14.04.2015 № 435, звіт до органів доходів і зборів подається страхувальником або відповідальною особою страхувальника за основним місцем взяття на облік як платника єдиного внеску в органах доходів і зборів в один із таких способів:

засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації ЕЦП відповідальних осіб у порядку, визначеному законодавством;

на паперових носіях, завірений підписом керівника страхувальника та скріплений печаткою (за наявності), разом з електронною формою на електронних носіях інформації;

на паперових носіях, якщо у страхувальника кількість застрахованих осіб не перевищує п`яти;

надсилання поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення за умови, що у страхувальника кількість застрахованих осіб не перевищує п`яти.

Відповідно до п.2 Розділу І. Порядку, звіт в електронній формі - звіт за формою, передбаченою цим Порядком, який створено в електронній формі з дотриманням вимог законодавства про електронний документообіг та електронний цифровий підпис, що подається у форматі (стандарті), затвердженому в установленому законодавством порядку.

Відповідно до ст.42 Податкового кодексу України, платники податків, які подають звітність в електронній формі та/або пройшли електронну ідентифікацію онлайн в електронному кабінеті, можуть здійснювати листування з контролюючими органами засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».

Листування контролюючих органів з платниками податків, зазначеними в абзаці першому цього пункту, які подали заяву про бажання отримувати документи через електронний кабінет, здійснюється засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» шляхом надіслання документа в електронний кабінет з одночасним надісланням платнику податків на його електронну адресу (адреси) інформації про вид документа, дату та час його надіслання в електронний кабінет.

Документ, надісланий контролюючим органом в електронний кабінет, вважається врученим платнику податків, якщо він сформований з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» та є доступним в електронному кабінеті.

Таким чином, подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, засобами електронного зв`язку в електронній формі повинно відбуватися відповідно до вимог ст.42-1 ПК України, п.2 Розділу І. Порядку, через електронний кабінет у затвердженому форматі (стандарті).

Подання звітності простим надсиланням документів на електронну адресу контролюючого органу не передбачено.

За таких обставин, суд погоджується з відповідачем, що ОСОБА_1 не дотримано вимогу п. 9-15 Розділ VIII Закону щодо подання звітності відповідно до вимог частини другої статті 6 цього Закону за період з 1 січня 2017 року до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» щодо усунення дискримінації за колом платників», а за таких обставин, контролюючий орган був позбавлений можливості прийняти позитивне рішення про списання заборгованості з єдиного внеску.

В задоволенні позову відмовити.

Судові витрати покласти на позивача.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Миколаївській області (вул. Лягіна,6,Миколаїв,54001 43144729) відмовити.

2. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя В. В. Біоносенко