
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
30 грудня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/4308/20
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Чернявська Т.І., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом адвоката Жердєва Сергія Миколайовича в інтересах ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Луганського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом адвоката Жердєва Сергія Миколайовича (далі – представник позивача) в інтересах ОСОБА_1 (далі – позивач) до Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області (далі – відповідач), в якому представник позивача з урахуванням уточненої позовної заяви 19 листопада 2020 року б/н (арк. спр. 32-37) просить:
- визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області щодо незарахування до страхового стажу ОСОБА_1 періоду навчання у Краснолуцькому гірничому технікумі з 01 вересня 1978 року по 01 липня 1991 року, а також періодів роботи з 26 серпня 1993 року по 05 листопада 1993 року на шахті «Краснолуцька» на посаді електрослюсаря чергового по ремонту обладнання та з 03 лютого 1997 року по 14 вересня 1997 року на Державному відкритому акціонерному товаристві «Шахта «Краснолуцька» Державного підприємства Відкрите акціонерне товариство Державна холдингова компанія «Донбасантрацит» на посаді сторожа;
- зобов`язати Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області зарахувати для розрахунку страхового стажу ОСОБА_1 період навчання у Краснолуцькому гірничому технікумі з 01 вересня 1978 року по 01 липня 1991 року, а також періоди роботи з 26 серпня 1993 року по 05 листопада 1993 року на шахті «Краснолуцька» на посаді електрослюсаря чергового по ремонту обладнання та з 03 лютого 1997 року по 14 вересня 1997 року на Державному відкритому акціонерному товаристві «Шахта «Краснолуцька» Державного підприємства Відкрите акціонерне товариство Державна холдингова компанія «Донбасантрацит» на посаді сторожа.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначив, що 14 липня 2020 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області з заявою про розрахунок страхового стажу (стажу трудової діяльності).
Листом Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області від 27 липня 2020 року № 1216-02-8/3154 відповідач відмовив позивачу у зарахуванні для розрахунку страхового стажу періоду навчання у Краснолуцькому гірничому технікумі з 01 вересня 1978 року по 01 липня 1991 року, а також періодів роботи з 26 серпня 1993 року по 05 листопада 1993 року на шахті «Краснолуцька» на посаді електрослюсаря чергового по ремонту обладнання та з 03 лютого 1997 року по 14 вересня 1997 року на Державному відкритому акціонерному товаристві «Шахта «Краснолуцька» Державного підприємства Відкрите акціонерне товариство Державна холдингова компанія «Донбасантрацит» на посаді сторожа. У листі зазначено, що копії довідок про періоди роботи зарахувати до розрахунку стажу неможливо, оскільки на довідках відсутній кутовий штамп.
З посиланням на положення статей 19, 46 Конституції України, статей 56, 62, 101 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, статей 8, 21, 24, 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, представник позивача вважає, що відповідачем протиправно відмовлено у зарахуванні для розрахунку страхового стажу спірних періодів навчання та роботи позивача, у зв`язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню.
Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області позов не визнало, про що через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) 16 грудня 2020 року за вхідним реєстраційним № 51694/2020 подало відзив на позовну заяву від 14 грудня 2020 року № 1216-06-8/11113, в якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити (арк. спр. 50-51).
Заперечуючи проти позовних вимог, відповідач зазначив, що 14 липня 2020 року позивач звернувся до нього з заявою про розрахунок наявного страхового стажу.
Відповідно до частини другої статті 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом. Згідно з пунктом 4 цієї статті періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Відповідач зазначив, що позивач не звертався до управління за призначенням пенсії, а надав лише заяву довільного написання, якою просив розрахувати його страховий стаж. Позивач не звертався до відповідача з заявою встановленого зразка про призначення пенсії відповідно до вимог Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі – Порядок № 22-1), статті 44 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та необхідним пакетом документів, що визначає право на призначення пенсії.
Відповідно до частини першої статті 20 Закону України «Про звернення громадян» звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п`ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п`яти днів.
Звернення позивача від 14 липня 2020 року розглянуто відповідачем у передбачений Законом України «Про звернення громадян» строк. Відповідь від 27 липня 2020 року за номером 1216-02-8/3154 отримана позивачем особисто 28 липня 2020 року. Відповідно до наданої відповіді, позивача повідомлено про можливість зарахування до страхового стажу 9 років 4 місяців 8 днів, при цьому період навчання з 01 вересня 1987 року по 27 червня 1991 року (3 роки 9 місяців 27 днів) включено до зазначеного стажу, що підтверджується протоколом розрахунку страхового стажу.
Також відповідач звернув увагу суду, що період навчання позивача закінчується саме 27 червня 1991 року, а не 01 липня 1991 року, як зазначено у позовній заяві, відповідно до наданої позивачем архівної довідки від 15 лютого 2019 року № 50.
Спірними у даному випадку є періоди роботи позивача з 26 серпня 1993 року по 05 листопада 1993 року та з 03 лютого 1997 року по 14 вересня 1997 року, які не можливо підтвердити через невідповідність наданих довідок вимогам законодавства.
Так, відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: період роботи, що зараховується до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи: первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Надані позивачем довідки не відповідають Додатку 5 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.
З урахуванням викладеного, відповідач просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.
Ухвалою від 10 листопада 2020 року позовну заяву адвоката Жердєва Сергія Миколайовича залишено без руху (арк. спр. 28-29).
Ухвалою від 30 листопада 2020 року про відкриття провадження в адміністративній справі судом ухвалено розглядати дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до положень пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) (арк. спр. 42-44).
Ухвалою від 30 грудня 2020 року представнику позивача повернуто без розгляду відповідь на відзив у справі за позовом адвоката Жердєва Сергія Миколайовича в інтересах ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії (арк. спр. 90-91).
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 КАС України, судом встановлено таке.
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області із заявою від 14 липня 2020 року, зареєстрованою за № 93/Л-1216-20 в порядку Закону України «Про звернення громадян», якою просив розрахувати його страховий стаж у зв`язку з оформленням пенсії за суміжним стажем, додавши до заяви документи за переліком (арк. спр. 52, 59-83).
Листом від 27 липня 2020 року № 1216-02-8/3154 Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області повідомило позивача, що до розрахунку стажу трудової діяльності можливо зарахувати 9 років 4 місяці 8 днів. Також в листі зазначено, що період роботи з 03 лютого 1997 року по 14 вересня 1997 року та з 26 серпня 1993 року по 05 листопада 1993 року зарахувати для розрахунку стажу неможливо, оскільки на довідках відсутній кутових штамп (арк. спр. 21, 53).
Згідно з інформацією, наявною в системі ІКС ПФУ: Підсистема призначення та виплати пенсії стаж ОСОБА_1 для розрахунку складає 9 років 4 місяці 8 днів (арк. спр. 53 зв.).
Листом від 12 листопада 2020 року № 1216-02-9/9365 на ім`я начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області та юридичного управління відповідач повідомив, що згідно з програмним комплексом ІКІС ПФУ: Підсистема «Звернення», ІКІС ПФУ: Підсистема «Документообіг» та журналу реєстрації вхідної кореспонденції за 2020 рік ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) з заявою про призначення пенсії до управління не звертався (арк. спр. 54 зв.).
Відповідно до службової записки начальника відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсії Т. Пархоменко від 02 грудня 2020 року на ім`я начальника Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області не перебуває; згідно з інформацією, наявною в Реєстрі застрахованих осіб, ОСОБА_1 не перебував на обліку в жодному управлінні Пенсійного фонду України на підконтрольній території (арк. спр. 54).
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Закон України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Відповідно до статті 1 Закону № 1058-IV (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування;
страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;
страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування;
страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Відповідно до частини першої статті 5 Закону № 1058-IV цей Закон регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Статтею 8 Закону № 1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Абзацом першим частини третьої статті 24 Закону № 1058-IV визначено, що страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
Відповідно до абзацу першого частини другої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (абзац перший частини першої статті 24 Закону № 1058-IV).
Згідно з частиною першою статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 45 Закону № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії. Пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону (частини друга, п`ята статті 45 Закону № 1058-IV).
Постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Згідно з абзацом першим пункту 1.1 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії» Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі – Порядок № 22-1), заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім`ї у зв`язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об`єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).
Відповідно до абзаців першого, другого пункту 1.7 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії» Порядку 22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви. Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви (абзац третій пункту 1.7 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії» Порядку 22-1).
Згідно з абзацом четвертим пункту 1.7 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії» Порядку 22-1 якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону.
Днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв`язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (абзац п`ятий пункту 1.7 розділу I «Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії» Порядку 22-1).
Пунктом 2.23 розділу II «Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший» Порядку № 22-1 регламентовано, що документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію. Документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. У разі якщо підтвердженням страхового стажу є трудова книжка, надається копія з неї, завірена адміністрацією підприємства, установи, організації за місцем останньої роботи або органом, що призначає пенсію.
Відповідно до абзацу першого пункту 4.1 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).
Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів. Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі (абзаци другий, третій пункту 4.1 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1).
Підпунктами 1-3 пункту 4.2 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 визначено, що при прийманні документів орган, що призначає пенсію: 1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; 2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; 3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Згідно з абзацами першим, другим пункту 4.3 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України. Після надходження даних про сплату страхових внесків за останній місяць роботи, що передує місяцю подання заяви про призначення пенсії, протягом місяця проводиться перерахунок пенсії з урахуванням цього періоду з дати призначення пенсії. При цьому, якщо у разі проведення перерахунку пенсії її розмір зменшився, виплата пенсії в новому розмірі проводиться з місяця, наступного за місяцем проведення перерахунку.
Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу начальника управління щодо розподілу обов`язків) та завіряється печаткою управління (абзац шостий пункту 4.3 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1).
Відповідно до пункту 4.7 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
У разі звернення пенсіонера видається виписка з розпорядження про призначення (перерахунок) пенсії з інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати (доходу), яка врахована при розрахунку пенсії (абзац другий пункту 4.9 розділу ІV «Приймання, оформлення і розгляд документів» Порядку № 22-1).
Аналіз наведених норм права дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на призначення пенсії, є оформлена відповідна заява особи за формою, наведеною у додатку 3 до Порядку № 22-1, та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу Пенсійного фонду України в установленому порядку.
Порядок № 22-1 є нормативно-правовим актом, який офіційно оприлюднений, тому у межах спірних правовідносин позивач має можливість самостійно оформити заяву про призначення пенсії за віком за формою, наведеною у додатку 3 до Порядку № 22-1, та разом з необхідними документами подати особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області або направити її разом з необхідними документами до уповноваженого органу Пенсійного фонду України поштою.
Судом встановлено, що позивач не звертався ані до відповідача, ані до іншого територіального органу Пенсійного фонду України із заявою встановленого зразка про призначення та виплату пенсії відповідно до вимог Порядку № 22-1 та статті 44 Закону № 1058-IV та необхідним пакетом документів, що визначає право на обраний вид пенсії.
Внаслідок того, що страховий стаж обчислюється органом Пенсійного фонду України при вирішенні питання про призначення пенсії за відповідною заявою особи, яка у межах спірних правовідносин не оформлювалась та до уповноваженого органу Пенсійного фонду України в установленому порядку не подавалась, і страховий стаж обчислено позивачу на його прохання, а не при розрахунку пенсії, у межах спірних правовідносин дії відповідача відсутні, як і правові підстави для зарахування до стажу спірних періодів роботи.
Відповідно до частини першої статті 20 Закону України від 02 жовтня 1996 року № 393/96-ВР «Про звернення громадян» звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п`ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п`яти днів.
Як свідчать матеріали справи, позивач звернувся до відповідача з заявою про розрахунок стажу у зв`язку з оформленням пенсії за суміжним стажем.
Судом встановлено, що відповідно до копій дублікату трудової книжки ОСОБА_1 від 05 листопада 2015 року серії НОМЕР_2 , послужного списку позивач у період з 01 січня 1999 року по 05 липня 2005 року проходив службу в органах Державної податкової інспекції (Державної податкової адміністрації), у період з 15 травня 2009 року по 06 листопада 2015 року - в органах внутрішніх справ України, а з 07 листопада 2015 року по теперішній час - в Головному управлінні Національної поліції в Луганської області (арк. спр. 59-60, 63 зв.-66).
Лист відповідача від 27 липня 2020 року № 1216-02-8/3154 має роз`яснювальний характер та не тягне для позивача жодних правових наслідків. Звернення позивача розглянуто відповідачем у передбачений Законом України «Про звернення громадян» строк.
Станом на час розгляду справи по суті позивачем не надано суду доказів, які б свідчили про звернення до відповідача з заявою про призначення пенсії встановленого зразка, як визначено Порядком № 22-1.
Оскільки на теперішній час позивач у жодному органі Пенсійного фонду України як отримувач пенсії за жодним видом пенсії не перебуває, у відповідача відсутні повноваження для обчислення його страхового стажу для оформлення пенсії за суміжним стажем.
З урахуванням викладеного, на цьому етапі позовна вимога про зобов`язання Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області зарахувати для розрахунку страхового стажу ОСОБА_1 період навчання у Краснолуцькому гірничому технікумі з 01 вересня 1978 року по 01 липня 1991 року, а також періоди роботи з 26 серпня 1993 року по 05 листопада 1993 року на шахті «Краснолуцька» на посаді електрослюсаря чергового по ремонту обладнання та з 03 лютого 1997 року по 14 вересня 1997 року на Державному відкритому акціонерному товаристві «Шахта «Краснолуцька» Державного підприємства Відкрите акціонерне товариство Державна холдингова компанія «Донбасантрацит» на посаді сторожа є передчасною, а отже, її також належить залишити без задоволення.
За встановлених в цій справі обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин суд дійшов висновку, що позовні вимоги необґрунтовані і у задоволенні позову слід відмовити повністю.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов`язаний оцінити, виконуючи свої зобов`язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
За правилами статті 139 КАС України понесені позивачем витрати у виді судового збору за подання даного позову покладаються на позивача та відшкодуванню не підлягають.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову адвоката Жердєва Сергія Миколайовича в інтересах ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області (ідентифікаційний код 21792459, місцезнаходження: 93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, буд. 9) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Т.І. Чернявська