Рішення № 93924201, 30.12.2020, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.12.2020
Номер справи
360/4374/20
Номер документу
93924201
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

30 грудня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/4374/20

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Шембелян В.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) без повідомлення (виклику) сторін справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

10 листопада 2020 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач) у якому позивач просить суд:

- визнати неправомірною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонд України в Луганській області в частині не проведення позивачу перерахунку пенсії у розмірі 74% відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2018.

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганські області провести позивачу перерахунок пенсії з розміру 74% відповідних сум грошового забезпечення з 01.01.2018 з урахуванням раніше виплачених сум.

Позовну заяву обґрунтовано тим, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області як отримувач пенсії за вислугу років по лінії МВС відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”.

Пенсія була призначена з 26.05.1999 з розрахунку 74% від суми місячного грошового забезпечення, з якого нараховується пенсія.

У жовтні 2020 року позивач звернувся до відповідача із письмовою вимогою про приведення розміру пенсії у відповідність до норм Закону 2292-ХІІ і здійснити перерахунок розміру пенсії виходячи з 74% від суми місячного грошового забезпечення та провести доплату з урахуванням виплачених сум. Також позивач просив надати йому висновок ГУ ПФУ в Луганській області про призначення пенсії, довідку про перерахунок пенсії з усіма нарахуваннями а також довідку про розмір грошового забезпечення від ГУ Національної поліції України в Луганській області м. Сєвєродонецьк.

У відповідь на свою заяву відповідач отримав лист за № 2398— 2824/М-01/8-1200/20, в якому підтвердив, що розмір пенсії позивача перерахований з розрахунку 70% суми місячного грошового забезпечення, відмовив в задоволені вимоги і не надав необхідних позивачу документів.

З зазначеного листа вбачається, що при перерахунку пенсії відповідачем на виконання Постанови 103 від 21,02.2018 було враховане чинне на цей час законодавство а саме, Закон України “Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні” № 1166-УП, яким з 01.05.2014 обмежено розмір максимальної пенсії, обчислений відповідно до ст. 13 Закону 2262-ХІ1 до 70% відповідних сум.

Вважаючи бездіяльність відповідача щодо перерахунку пенсії у розмірі 74% від суми місячного грошового забезпечення, з якого було призначено пенсію протиправною, позивач змушений звернутися до суду з відповідним адміністративним позовом.

Позивач вважає дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області протиправними та такими, що суперечать нормам чинного законодавства та грубо порушують право позивача на пенсійне забезпечення в належному відсотковому розмірі.

Ухвалою суду від 16.11.2020 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідачем через відділ діловодства, обліку та звернення громадян (канцелярію) суду 02.12.2020 надано відзив на позов (а.с.30-31), відповідно до якого відповідач позовних вимог не визнає з наступних підстав.

Позивач перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Луганській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” №2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі - Закон №2262) по лінії Міністерства внутрішніх справ України.

29 грудня 2015 року набув чинності Закон України від 23 грудня 2015 року № 900-VІІІ “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей” (далі - Закон № 900-VІІІ). Цим Законом внесено доповнення до статті 63 Закону № 2262-ХІІ, а саме: статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту: “Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських”.

24.02.2018 набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” (далі-Постанова №103). Пунктом 3 цієї постанови врегульовано перерахунок пенсії для колишніх працівників міліції із урахуванням грошового забезпечення поліцейського, визначеного відповідно до постанови № 988.

24.04.2018 на адресу відповідача від ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганської області надійшла довідка від 21.03.2018 № 4483-лк про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції). 24.04.2018 позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016.

На час здійснення відповідачем перерахунку пенсії позивача, діяла вже інша редакція Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-Х1І від 09.04.1992, а саме редакція Закону № 2262-ХІІ від 13.03.2018, згідно якої максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення (стаття 13). Таким чином, відповідач з врахуванням положень Закону України № 2262-ХІІ від 09.04.1992 в редакції Закону від 13.03.2018 перерахував з 01.01.2016 позивачу пенсію виходячи із розрахунку 70 % грошового забезпечення.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив таке.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , і.н. НОМЕР_1 є громадянином України, місце проживання: АДРЕСА_1 (а.с.6).

Позивач перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Луганській області, відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” №2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі - Закон №2262) по лінії Міністерства внутрішніх справ України та отримує пенсію за вислугу років у розмірі 74 процентів від суми грошового забезпечення, що не заперечують сторони по справі.

24.04.2018 на адресу відповідача від ліквідаційної комісії ГУМВС України у Луганської області надійшла довідка від 21.03.2018 № 4483-лк про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) (а.с.25).

24.04.2018 позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016 (а.с.23 зв.бік).

Як вбачається із даного розрахунку, пенсія обчислена із таких сум грошового забезпечення: посадовий оклад 2500,00 грн, оклад за військове звання 2000,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 50 % 2250,00 грн особи, які працюють в умовах режимних обмежень 15% - 375,00 грн, премія (2,05 %) - 146,096 грн. Відтак розмір перерахованої пенсії складає 5089,74 грн (а.с.23 зв.бік).

02.10.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії у розмірі 74 процентів від грошового забезпечення, однак ГУ ПФУ у Луганській області листом повідомило позивача про те, що перерахунок його пенсії з урахуванням 70 процентів грошового забезпечення здійснено за чинною редакцією Закону №2262-XII (а.с.8,9, 26, 28).

Не погоджуючись із такими діями відповідача, позивач звернувся із даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Пунктом 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” (далі Постанова №103) передбачено перерахувати з 1 січня 2016 року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Як вбачається із матеріалів справи, пенсію за вислугу років позивачу було призначено з грудня 2015 року у розмірі 74 процентів від суми грошового забезпечення. В подальшому, позивачу 24.04.2018 здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2016, виходячи із розміру 70 процентів від суми грошового забезпечення, при цьому при здійсненні перерахунку та визначенні нового розміру пенсії відповідач застосував чинну норму частини другої статті 13 Закону №2262-XII.

Згідно із частиною другою статті 13 Закону №2262-XII (в редакції Закону №1166-VII) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Разом з тим, при вирішенні даного спору суд, в силу приписів частини третьої статті 291 КАС України, враховує правові висновки, викладені у рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 04.02.2019 та у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019 у зразковій справі № 240/5401/18, які полягають у наступному.

Відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону №2262-XII на момент призначення пенсії, а розміри складових пенсії визначаються Кабінетом Міністрів України. Такі складові пенсії, як і їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України. Відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону №2262-XII, уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії. На момент виникнення спірних правовідносин було установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення. Разом з тим, застосування цього показника до перерахунку пенсії відповідача є протиправним, як тому, що стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України.

Отже, порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами статті 63 Закону №2262-XII, яка змін не зазнавала, тому застосування статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.

Відтак, при перерахунку пенсії відповідно до статті 63 Закону № 2262-XII на підставі Постанови №103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 указаного Закону, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

З урахуванням встановлених обставин справи, наведених норм чинного законодавства України та правових висновків Верховного Суду у зразковій справі №240/5401/18, виходячи із наданих частиною другою статті 245 КАС України повноважень, суд у даній справі дійшов висновку про задоволення позовних вимог шляхом прийняття рішення про визнання протиправними дій відповідача щодо зменшення розміру пенсії позивачу з 74 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення при проведенні її перерахунку з 01.01.2016 та зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії за вислугу років у розмірі 74 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2016.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем при зверненні до суду з даним позовом сплачено судовий збір у сумі 840,80 грн (а.с.5).

Таким чином, судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 840,80 грн підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255, 291 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 з 74 до 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення при проведенні її перерахунку з 01 січня 2016 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області (93404, Луганська область, м.Сєвєродонецьк, вул.Шевченка, 9, код ЄДРПОУ 21782461) провести перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії за вислугу років ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) у розмірі 74 (сімдесят чотири) відсотки відповідних сум грошового забезпечення, починаючи з 01 січня 2016 року.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (93404, Луганська область, м.Сєвєродонецьк, вул.Шевченка, 9, код ЄДРПОУ 21782461) витрати по сплаті судового збору в сумі 840,80 (вісімсот сорок гривень 80 копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Суддя В.С. Шембелян