Рішення № 93924140, 04.12.2020, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.12.2020
Номер справи
360/2526/20
Номер документу
93924140
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

04 грудня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/2526/20

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого – судді Шембелян В.С.,

за участі секретаря судового засідання – Полякової В.К.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом приватного акціонерного товариства “Лисичанська нафтова інвестиційна компанія” до Державної казначейської служби України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача – Головне управління ДПС у Луганській області, про стягнення нарахованої за час затримки відшкодування з ПДВ пені в розмірі 27578687,29 грн,

ВСТАНОВИВ:

01 липня 2020 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Приватного акціонерного товариства “Лисичанська нафтова інвестиційна компанія” (далі – позивач) до Державної казначейської служби України (далі – відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача – Головне управління ДПС у Луганській області (далі – третя особа, ГУ ДПС у Луганській області), в якій позивач, з урахуванням уточнених позовних вимог (т.2 а.с.160-161) просить стягнути з Державного бюджету на користь Приватного акціонерного товариства “Лисичанська нафтова інвестиційна компанія” нараховану за час затримки відшкодування з податку на додану вартість пеню у розмірі 27578687,29 грн за деклараціями січня – грудня 2013 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з 29.05.2018 на виконанні в Головному територіальному управлінні юстиції Луганської області перебуває виконавче провадження з виконання судового рішення за виконавчим листом від 14 вересня 2017 року, виданим за наслідками набрання чинності Постанови Луганського окружного адміністративного суду від 13.12.2016 у справі № 812/903/15 та є невиконаним на цей час судовим рішенням

З червня 2018 року в Державній виконавчий службі м. Києва (відділ примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції України перебуває виконавчий лист від 18.05.2018 по справі № 812/500/16, втім до цього часу судове рішення є не виконаним.

Судовим рішенням в справі № 812/826/15, що набрало чинності 11.10.2016 року було підтверджено право ПРАТ “ЛИНІК” на бюджетне відшкодування податкового періоду червня-липня 2013 року в загальній сумі 1 051 487 грн.

Судовим рішенням у справі № 812/822/2015, що набрало чинності 25.10.2016 року було підтверджено право ПРАТ “ЛИНІК” на бюджетне відшкодування податкового періоду серпня-вересня 2013 року в загальній сумі 4 905 783 грн. (3 100 301,00грн. та 1 805 482,00грн. відповідно).

22.11.2016 набрала чинності Постанова Луганського окружного адміністративного суду від 23 вересня 2016 року у справі № 812/987/16.

27 грудня 2017 року ПРАТ “ЛИНІК” було отримано виконавчий лист у адміністративній справі № 812/1488/16, відкрито виконавче провадження але бюджетне відшкодування до цього часу не відновлено.

18 травня 2018 року ПРАТ “ЛИНІК” було отримано виконавчий лист у адміністративній справі № 812/1488/16, а у червні 2018 року управлінням Державної виконавчої служби головного територіального управління юстиції у м. Києві і до цього часу воно є невиконаним.

З 29.03.2017 року у відділі примусового виконання головного територіального управління юстиції в Луганській області відкрито виконавче провадження з примусового виконання судового рішення у адміністративній справі № 812/988/16, яке залишається на цей час не виконаним.

Отже, на день подання цього позову суми бюджетного відшкодування у всіх зазначених справах та податкових періодів позивачеві не повернуті, виконання судових рішень безпідставно зупинено або не виконується.

З посиланням на положення статті 19 Конституції України, статей 5, 17, 43, статті 102, пункту 200.23 статті 200 Податкового кодексу України, позивач просить стягнути з відповідача пеню за час затримки відшкодування з податку на додану вартість в загальній сумі 27578687,29 грн.

Ухвалою суду від 06.07.2020 відкрито провадження у справі, визначено розглядати справу за правилами загального позовного провадження (т.2 а.с.97-98).

Підготовчі засідання, призначені на 18.08.2020, 15.09.2020, 24.09.2020 не відбулися з підстав, зазначених у протоколах, розгляд справи відкладався на іншу дату (т.2 а.с.140, 150, 156).

Ухвалою суду від 05.10.2020 закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 29.10.2020 (т.2 а.с.164).

Судове засідання призначене на 29.10.2020 не відбулося, з підстав зазначених у довідці, розгляд справи відкладався на іншу дату (т.2 а.с.178).

01.12.2020 оголошено перерву до 04.12.2020 (т.2 а.с.193).

29.07.2020 від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву (т.2 а.с.106-109), в якому Державна казначейська служба України заперечує проти позову з таких підстав.

Казначейство визначено відповідачем по справі, при цьому позивачем не звернено до нього жодної вимоги, у зв`язку з чим Казначейство не може виступати в якості відповідача по справі. Зазначає, що відповідачем у справі повинна виступати не Державна казначейська служба України, а Держава в особі Державної казначейської служби України.

Позивачем заявлено вимогу про стягнення з Державного бюджету на користь ПрАТ “ЛИНІК” нарахованої за час затримки відшкодування ПДВ пені в розмірі 27648457,78 грн за деклараціями січня-грудня 2013 року, що є помилковим та не відповідає вимогам законодавства з огляду на таке.

Чинним законодавством передбачено спеціальний механізм виконання рішень суду про стягнення коштів з державного бюджету, встановлений Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845 (зі змінами) (далі – Порядок № 845).

Пунктами 16-23 Порядку № 845 регламентовано здійснення безспірного списання коштів державного та місцевих бюджетів за судовими рішеннями про стягнення надходжень бюджету.

Так, зокрема, відповідно до підпункту 6 пункту 16 Порядку № 845 органи Казначейства за судовими рішеннями про стягнення надходжень бюджету здійснюють безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів, у тому числі з метою забезпечення бюджетного відшкодування податку на додану вартість та/або пені, нарахованої на заборгованість державного бюджету з відшкодування такого податку.

З 01 січня 2017 року набрав чинності Закон України від 21.12.2016 № 1797-VIII “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні”, яким внесено зміни, зокрема, до статті 200 ПК України щодо формування, ведення, офіційного публікування Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування (далі – Реєстр) та здійснення органами Казначейства бюджетного відшкодування ПДВ на підставі такого Реєстру.

На законодавчому рівні закріплено спосіб повернення/отримання платником податку бюджетного відшкодування ПДВ за судовим рішенням про стягнення надходжень бюджету відповідно до Порядку № 845 та на підставі Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування відповідно до статті 200 ПК України.

Відповідно до пункту 200.23 статті 200 ПК України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.

Оскільки за нормами ПКУ пені нараховується “включаючи день погашення”, а саме погашення бюджетної заборгованості з ПДВ ще не відбулося, відповідач вважає, що останнім днем нарахування пені є день погашення бюджетної заборгованості, у зв`язку з чим вимоги позивача щодо стягнення пені є необґрунтованими та такими, що не відповідають нормам ПК України.

Крім того, інтереси держави у сфері бюджетного відшкодування податку на додану вартість та/або пені полягають у забезпеченні правомірного обігу бюджетних коштів, додержанні законодавчого порядку відшкодування, а також у визнанні та фінансуванні лише законних підстав відшкодування.

На підставі викладеного відповідач просив відмовити в задоволенні позову.

12.08.2020 від третьої особи до суду надійшов відзив на позов (т.2 а.с.126-127), в якому зазначено, що у зв`язку з відсутністю механізму відшкодування сум ПДВ, включених до Тмчасового реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування та вжиття ГУ ДФС у Луганській області заходів в межах наданих повноважень щодо забезпечення такого бюджетного відшкодування, вимоги позивача щодо стягнення пені по бюджетній заборгованості з ПДВ по вказаних у позові звітних періодах є безпідставними і неправомірними, а тому відсутні підстави для задоволення позову.

Також зазначив, що нарахування пені позивачем згідно наведеного у позові розрахунку не включає в себе день погашення такої заборгованості, у зв`язку з чим таке нарахування пені є передчасним та не відповідає вимогам п.200.23 ст.200 Податкового кодексу України, оскільки основними умовами для нарахування пені є момент її виникнення, період дії пені, включаючи день погашення такої заборгованості.

Просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

03.12.2020 та 04.12.2020 від третьої особи до суду надійшли додаткові письмові пояснення, в яких вони вважали помилковим розрахунок пені позивача, однак свій разрахунок цієї суми суду не надали (т.2 а.с. 211-217).

В ході судового розгляду справи представник позивача підтримав позовні вимоги, надав суду пояснення, аналогічні викладеному в позові.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив.

Представник третьої особи заперечувала проти позову, зазначила, що заявлена сума пені розрахована поза межами 1095 днів та наявні у справі докази не містять належного розрахунку пені, що виключає можливість задоволення позову у спосіб визначений позивачем – як стягнення конкретного розміру пені.

Суд розглядає справу в порядку загального позовного провадження, відповідно до вимог частини дев`ятої статті 205 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановиви такі обставини справи.

Приватне акціонерне товариство “Лисичанська нафтова інвестиційна компанія” (ПрАТ “ЛИНІК”), код ЄДРПОУ 32292929, зареєстровано в якості юридичної особи виконавчим комітетом Лисичанської міської ради Луганської області 16.12.2002, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 190805 (том 1 арк. спр. 15), відомостями з ЄДРПОУ від 23.05.2018 № 23-22/184 (том 1 арк. спр. 16).

19.02.2013 ПрАТ “ЛИНІК” подано до контролюючого органу податкову декларацію з податку на додану вартість за січень 2013 року № 9008049240, в рядку 23.1 якої визначено суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку, 5471769 грн (том 1 арк. спр. 17-18), з додатками, у тому числі заяву про повернення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за січень 2013 року у розмірі 5471769 грн (том 1 арк. спр. 23).

19.03.2013 ПрАТ “ЛИНІК” подано до контролюючого органу податкову декларацію з податку на додану вартість за лютий 2013 року № 9014325742, в рядку 23.1 якої визначено суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку, 8291490 грн (том 1 арк. спр. 26-27), з додатками, у тому числі заяву про повернення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за лютий 2013 року у розмірі 8291490 грн (том 1 арк. спр. 32).

17.04.2013 ПрАТ “ЛИНІК” подано до контролюючого органу податкову декларацію з податку на додану вартість за березень 2013 року № 9021241014, в рядку 23.1 якої визначено суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку, 6179061 грн (том 1 арк. спр. 35-36), з додатками, у тому числі заяву про повернення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за березень 2013 року у розмірі 6179061 грн (том 1 арк. спр. 42).

20.05.2013 ПрАТ “ЛИНІК” подано до контролюючого органу податкову декларацію з податку на додану вартість за квітень 2013 року № 9028998818, в рядку 23.1 якої визначено суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку, 4160495 грн (том 1 арк. спр. 46-47), з додатками, у тому числі заяву про повернення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за квітень 2013 року у розмірі 4160495 грн (том 1 арк. спр. 53).

12.07.2013 ПрАТ “ЛИНІК” подано до контролюючого органу уточнюючий розрахунок податкових зобов`язань з податку на додану вартість у зв`язку з виправленням самостійно виявлених помилок, звітний (податковий) період, за який виправляються помилки – квітень 2013 року, де в рядку 23.1 зазначено суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку, 4160495 грн (том 1 арк. спр. 61-62).

18.06.2013 ПрАТ “ЛИНІК” подано до контролюючого органу податкову декларацію з податку на додану вартість за травень 2013 року № 9035703982, в рядку 23.1 якої визначено суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку, 2933052 грн (том 1 арк. спр. 64-65), з додатками, у тому числі заяву про повернення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за травень 2013 року у розмірі 2933052 грн (том 1 арк. спр. 71).

15.07.2013 ПрАТ “ЛИНІК” подано до контролюючого органу уточнюючий розрахунок податкових зобов`язань з податку на додану вартість у зв`язку з виправленням самостійно виявлених помилок, звітний (податковий) період, за який виправляються помилки – травень 2013 року, де в рядку 23.1 зазначено суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку, 2480419 грн (том 1 арк. спр. 79-80).

16.07.2013 ПрАТ “ЛИНІК” подано до контролюючого органу податкову декларацію з податку на додану вартість за червень 2013 року № 9042539488, в рядку 23.1 якої визначено суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку, 0 грн (том 1 арк. спр. 83-84).

19.08.2013 ПрАТ “ЛИНІК” подано до контролюючого органу податкову декларацію з податку на додану вартість за липень 2013 року № 9051374612, в рядку 23.1 якої визначено суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку, 1051487 грн (том 1 арк. спр. 93-94), з додатками, у тому числі заяву про повернення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за липень 2013 року у розмірі 1051487 грн (том 1 арк. спр. 100).

18.09.2013 ПрАТ “ЛИНІК” подано до контролюючого органу податкову декларацію з податку на додану вартість за серпень 2013 року № 9058214862, в рядку 23.1 якої визначено суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку, 3100301 грн (том 1 арк. спр. 107-108), з додатками, у тому числі заяву про повернення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за серпень 2013 року у розмірі 3100301 грн (том 1 арк. спр. 112).

21.10.2013 ПрАТ “ЛИНІК” подано до контролюючого органу податкову декларацію з податку на додану вартість за вересень 2013 року № 9066546603, в рядку 23.1 якої визначено суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку, 1805482 грн (том 1 арк. спр. 118-119), з додатками, у тому числі заяву про повернення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за вересень 2013 року у розмірі 1805482 грн (том 1 арк. спр. 205).

18.11.2013 ПрАТ “ЛИНІК” подано до контролюючого органу податкову декларацію з податку на додану вартість за жовтень 2013 року № 9073847245, в рядку 23.1 якої визначено суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку, 2918419 грн (том 1 арк. спр. 213-214), з додатками, у тому числі заяву про повернення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за жовтень 2013 року у розмірі 2918419 грн (том 1 арк. спр. 220).

19.12.2013 ПрАТ “ЛИНІК” подано до контролюючого органу податкову декларацію з податку на додану вартість за листопад 2013 року № 9081558558, в рядку 23.1 якої визначено суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку, 5724781 грн (том 1 арк. спр. 228), з додатками, у тому числі заяву про повернення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за листопад 2013 року у розмірі 5724781 грн (том 1 арк. спр. 234).

20.01.2014 ПрАТ “ЛИНІК” подано до контролюючого органу податкову декларацію з податку на додану вартість за грудень 2013 року № 9088291629, в рядку 23.1 якої визначено суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку, 11523654 грн (том 2 арк. спр. 5-6), з додатками, у тому числі заяву про повернення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за грудень 2013 року у розмірі 11523654 грн (том 2 арк. спр. 12).

Постановою Луганського окружного суду від 13.12.2016 в адміністративній справі № 812/903/15 позов приватного акціонерного товариства “Лисичанська нафтова інвестиційна компанія” задоволено частково. Зобов`язано Спеціалізовану державну податкову інспекцію з обслуговування великих платників у м.Луганську Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби України надати Головному управлінню Державної казначейської служби України у Луганській області висновок про повернення суми бюджетного відшкодування у сумі 24102815,00 (двадцять чотири мільйони сто дві тисячі вісімсот п`ятнадцять) грн 00 копійок на його п/р НОМЕР_1 у АТ “ОТП – Банк”, м.Київ, МФО 300528 (том 2 арк. спр. 13-16).

Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 22.03.2017 постанову Луганського окружного суду від 13.12.2016 у справі № 812/903/15 залишено без змін (том 2 арк. спр. 17-18).

Позивач у позові зазначив, що 14 вересня 2017 року ПРАТ «ЛИНІК» було отримано виконавчий лист у адміністративній справі № 812/903/15.

З 29.05.2018 року на виконанні в Головному територіальному управлінні юстиції Луганської області перебуває виконавче провадження з виконання судового рішення за виконавчим листом від 14 вересня 2017 року, виданим за наслідками набрання чинності постанови Луганського окружного адміністративного суду від 13.12.2016 у справі № 812/903/15 та є невиконаним на цей час судовим рішенням.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 09.10.2017 у адміністративній справі № 812/500/16 було частково задоволено позов ПРАТ «ЛИНІК» до офісу великих платників податків ДФС про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування необхідні дані щодо повернення узгодженої суми бюджетного відшкодування з ПДВ за декларацією травня 2013 року в сумі 2302231 грн., в задоволенні вимоги щодо повернення пені - було відмовлено (том 2 арк.спр.19-27).

Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 23.01.2018 апеляційна скарга відповідача залишена без задоволення, судове рішення першої інстанції без змін (том 2 арк. спр. 28-33).

18 травня 2018 року ПРАТ «ЛИНІК» було отримано виконавчий лист у адміністративній справі № 812/500/16.

З червня 2018 року в Державній виконавчий службі м. Києва (відділ примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції України) перебуває виконавчий лист від 18.05.2018 по справі № 812/500/16, втім до цього часу судове рішення є не виконаним.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 29.10.2015 року у справі № 812/826/15 позовна заява Приватного акціонерного товариства «Лисичанська нафтова інвестиційна компанія» задоволена в повному обсягу. Визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення від 06 листопада 2013 року Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Луганську Міжрегіонального головного управління Міндоходів: - форми “В4” №0000271701 про завищення від`ємного значення ПДВ в сумі 4 465 231,00грн. (чотири мільйони чотириста шістдесят п`ять тисяч двісті тридцять одна гривня 00коп.); - форми “В1” №0000281701 про завищення розміру бюджетного відшкодування у сумі 1 051 487,00грн. (один мільйон п`ятдесят одна тисяча чотириста вісімдесят сім гривень 00 коп.), штрафних санкцій в сумі 525 743,50грн. (п`ятсот двадцять п`ять тисяч сімсот сорок три гривні 50коп.); - форми “Р” №0000291701 збільшеної суми бюджетних зобов`язань по сплаті ПДВ у сумі 1 151 673,00грн. (один мільйон сто п`ятдесят одна тисяча шістсот сімдесят три гривні 00коп.), - виданих Приватному акціонерному товариству “Лисичанська нафтова інвестиційна компанія”.

Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 11.10.2016 року апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 29 жовтня 2015 року у справі № 812/826/15 - залишено без задоволення. Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 29 жовтня 2015 року у справі № 812/826/15 - залишено без змін.

Отже судовим рішенням, що набрали чинності 11.10.2016 було підтверджено право ПРАТ «ЛИНІК» на бюджетне відшкодування податкового періоду червня-липня 2013 року в загальній сумі 1051 487 грн.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 29.10.2015 року у справі № 812/822/15 позовна заява Приватного акціонерного товариства «Лисичанська нафтова інвестиційна компанія» задоволена в повному обсягу. Визнано протиправними та скасувано податкові повідомлення-рішення від 06 листопада 2013 року Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Луганську Міжрегіонального головного управління Міндоходів: - форми “В4” №0000331702 про завищення від`ємного значення ПДВ в сумі 5 771 188,00грн. (п`ять мільйони сімсот сімдесят одна тисяча сто вісімдесят вісім гривень 00коп.); - форми “В1” №0000321702 про завищення розміру бюджетного відшкодування у сумі 4 905 783,00грн. (чотири мільйони дев`ятсот п`ять тисяч сімсот вісімдесят три гривні 00коп.), штрафних санкцій в сумі 2 452 891,50грн. (два мільйони чотириста п`ятдесят дві тисячі вісімсот дев`яносто одна гривня 50коп.); - форми “Р” №0000341702 збільшеної суми бюджетних зобов`язань по сплаті ПДВ у сумі 497 928,00грн. (чотириста дев`ятсот сім тисяч дев`ятсот двадцять вісім гривень 00коп.), - виданих Приватному акціонерному товариству “Лисичанська нафтова інвестиційна компанія” (том 2 арк. спр. 51-54).

Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 25.10.2016 апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального Головного управління Державної фіскальної служби на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 29 жовтня 2015 року в справі № 812/822/15 за позовом Приватного акціонерного товариства «Лисичанська нафтова інвестиційна компанія» до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального Головного управління Державної фіскальної служби про визнання протиправними і скасування податкових повідомлень-рішень № 0000321702, № 0000331702, № 0000341702 від 13.12.2013 залишено без задоволення, а судове рішення без змін (том 2 арк. спр. 55-59).

Отже судовим рішенням, що набрали чинності 25.10.2016 було підтверджено право ПРАТ «ЛИНІК» на бюджетне відшкодування податкового періоду серпня-вересня 2013 року в загальній сумі 4 905 783 грн. (3 100 301,00грн. та 1 805 482,00грн. відповідно).

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 23 вересня 2016 року адміністративний позов у адміністративному провадженні № 812/987/16 задоволено частково, визнано протиправною бездіяльність відповідача щодо неподання органу державної казначейської служби висновку про суми відшкодування Приватному акціонерному товариству Лисичанська нафтова інвестиційна компанія податку на додану вартість за жовтень 2013 року; зобов`язано податкову інспекцію подати до Головного управління Державної казначейської служби України у Луганській області висновок про відшкодування Приватному акціонерному товариству Лисичанська нафтова інвестиційна компанія податку на додану вартість за податковою декларацією з податку на додану вартість за жовтень 2013 року у сумі 2918419,00 грн. та пені за період з 08.06.2016 по 15.06.2016 у розмірі 13816,48 грн. В іншій частині позовних вимог відмовлено за необґрунтованістю (том 2 арк.спр. 60-64).

Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 22.11.2016 постанову Луганського окружного адміністративного суду від 23 вересня 2016 року у справі № 812/987/16 залишено без змін (том 2 арк.спр.65-68).

27 грудня 2017 року ПРАТ «ЛИНІК» було отримано виконавчий лист у адміністративній справі № 812/1488/16, відкрито виконавче провадження але бюджетне відшкодування до цього часу не відновлено.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 26.10.2017 у адміністративній справі № 812/1488/16 було частково задоволено позов приватного акціонерного товариства «Лисичанська нафтова інвестиційна компанія» до офісу великих платників податків ДФС про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування необхідні дані щодо повернення необхідної суми бюджетного відшкодування суми ПДВ за декларацією листопада 2013 року в сумі 5724781,00 грн.., в задоволенні вимоги щодо повернення пені – відмовлено (том 2 арк.спр.69-75).

Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 31.01.2018 постанову Луганського окружного адміністративного суду від 26.10.2017 у адміністративній справі № 812/1488/16 залишено без змін (том 2 арк.спр.76-82).

18 травня 2018 року ПРАТ «ЛИНІК» було отримано виконавчий лист у адміністративній справі № 812/1488/16, відкрито виконавче провадження але бюджетне відшкодування до цього часу не відновлено.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 23 вересня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 29 листопада 2016 року у адміністративній справі № 812/988/16, позовні вимоги задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального головного управління ДФС щодо неподання органу державної казначейської служби висновку про суми відшкодування Приватному акціонерному товариству «Лисичанська нафтова інвестиційна компанія» податку на додану вартість за грудень 2013 року. Зобов`язано Спеціалізовану державну податкову інспекцію з обслуговування великих платників у м. Луганську Міжрегіонального головного управління ДФС подати до Головного управління Державної казначейської служби України у Луганській області висновок про відшкодування Приватному акціонерному товариству «Лисичанська нафтова інвестиційна компанія» податку на додану вартість за податковою декларацією з податку на додану вартість за грудень 2013 року у сумі 12194451,00 грн. та пені за період з 28.04.2015 року по 15.06.2016 року у розмірі 4029767,79 грн. В іншій частині позовних вимог відмовлено за необґрунтованістю (том 2 арк.спр.86-95).

З 29.03.2017 року у відділі примусового виконання головного територіального управління юстиції в Луганській області відкрито виконавче провадження з примусового виконання судового рішення, яке залишається на цей час не виконаним.

Запитом від 01.10.2019 № 130000/100000-43 ПРАТ “ЛИНІК” звернулось до Державної казначейської служби України щодо отримання інформації про хід виконання судових рішень і повідомлення про зміну банківських реквізитів стягувача (том 2 арк. спр. 83).

Листом від 01.11.2019 № 5-06-06/18835 Державна казначейська служба України повідомила, що Казначейством забезпечується опрацювання докментів про стягнення коштів на користь Товариства. На сьогоднішній день безспірне списання коштів за виконавчими документами не вбачається можливим у зв`язку з наявністю обставин, що є підставами для зупинення безспірного списання коштів відповідно до пункту 13 Порядку. Додатково повідомлено, що під час здійснення безспірного списання коштів бюджетного відшкодування ПДВ за рішеннями судів черговість виконавчих документів не формується та номери у черзі виконавчим документам не присвоюються (том 2 арк. спр. 84).

Отже, на час розгляду справи суми бюджетного відшкодування у всіх зазначених справах та податкових періодів 2013 року позивачеві не повернуто.

Таким чином, загальна сума заявленого до відшкодування ПДВ за періоди січень-грудень 2013 року становить 27578687,29 грн.

Пунктом 200.23 статті 200 Податкового кодексу України передбачено, що суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.

Отже, право позивача на відшкодування йому бюджетної заборгованості з податку на додану вартість з нарахуванням на зазначену суму пені прямо передбачено чинним законодавством.

Позиція щодо наявності у платника податку на додану вартість права на отримання пені у разі несвоєчасного повернення заборгованості бюджету з відшкодування податку на додану вартість висловлена Верховним Судом України в постанові від 03.06.2014 у справі № 21-131а14 за позовом публічного акціонерного товариства “Завод “Південкабель” до спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові Державної податкової служби України (далі - СДПІ), Головного управління Державної казначейської служби України в Харківській області про стягнення суми.

Право платника податків на стягнення пені, нарахованої на суму бюджетної заборгованості, що не була відшкодована, або відшкодована частково, підтверджено правовими висновками Верховного Суду, викладеними у постановах від 26.03.2019 у справі № 810/1928/16, від 20.06.2019 у справі № 820/1750/18, від 11.09.2018 у справі № 812/103/15.

Щодо строку, за який платник податку має право на нарахування пені на заборгованість з ПДВ суд виходить з того, що статтею 200 Податкового кодексу України (в редакції яка діяла на час виникнення спірних правовідносин) передбачено певні процедури перевірки правомірності заявлення сум бюджетного відшкодування та узгодження заборгованості бюджету.

Пунктом 200.7 статті 200 Податкового кодексу України визначено, що платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

Зі змісту пункту 200.23 статті 200 Податкового кодексу України вбачається, що узгоджені суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість та на зазначені суми нараховується пеня протягом строку дії заборгованості, включаючи день погашення.

Порядок узгодження заборгованості бюджету з відшкодування податку на додану вартість також визначено статтею 200 Податкового кодексу України.

Відповідно до пункту 200.10 статті 200 Податкового кодексу України протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.

За наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки. Перелік достатніх підстав, які надають право податковим органам на позапланову виїзну документальну перевірку платника податку на додану вартість для визначення достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку, встановлюється Кабінетом Міністрів України (пункт 200.11 статті 200 Податкового кодексу України).

Відповідно до пункту 200.12 статті 200 Податкового кодексу України орган державної податкової служби зобов`язаний у п`ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Пунктом 200.13 статті 200 Податкового кодексу України передбачено, що на підставі отриманого висновку відповідного контролюючого органу орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п`яти операційних днів після отримання висновку контролюючого органу.

Тобто дата, з якої розпочинається нарахування пені, залежить від дати закінчення перевірки, та включає в себе 5 днів на подання висновку, 5 операційних днів на перерахування коштів.

Днем виникнення права на нарахування пені у цій справі позивач визначив останні три роки, починаючи з 01.07.2017 до 01.07.2020 для всіх податкових періодів 2014 року. Оскільки кінцева дата нарахування пені, передбачена п. 200.23 статті 200 ПК України, наразі невідома, суд вважає, що позивач має право самостійно визначити період нарахування пені в межах строку існування заборгованості бюджету з ПДВ з урахуванням положень статті 102 ПК України.

Позовні вимоги про стягнення пені в розмірі 27578687,29 грн у зв`язку з несвоєчасним відшкодуванням бюджетної заборгованості з податку на додану вартість за періоди січень-грудень 2013 року за період з 01.07.2017 до 01.07.2020 належать до задоволення з огляду на наступне.

Так, загальна сума пені, нарахованої на заборгованість з ПДВ за січень-квітень 2013 року в сумі 24102815,00 за період з 01.07.2017 до 01.07.2020 становить 13174863,90 грн, а саме:

- 01.07.2017 – 26.10.2017, облікова ставка НБУ – 12,5, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 9905,27 грн, кількість днів прострочки – 118, сума прострочки за період – 1168821,44 грн;

- 27.10.2017 – 14.12.2017, облікова ставка НБУ – 13,5, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 10697,69 грн, кількість днів прострочки – 49, сума прострочки за період – 524486,70 грн;

- 15.12.2017 – 25.01.2018, облікова ставка НБУ – 14,5, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 11490,11 грн, кількість днів прострочки – 42, сума прострочки за період – 482584,58 грн;

- 26.01.2018 – 01.03.2018, облікова ставка НБУ – 16, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 12678,74 грн, кількість днів прострочки – 35, сума прострочки за період – 443755,94 грн;

- 02.03.2018 – 12.07.2018, облікова ставка НБУ – 17, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 13471,16 грн, кількість днів прострочки – 133, сума прострочки за період – 1791664,59 грн;

- 13.07.2018 – 06.09.2018, облікова ставка НБУ – 17,5, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 13867,37 грн, кількість днів прострочки – 56, сума прострочки за період – 776572,89 грн;

- 07.09.2018 – 25.04.2019, облікова ставка НБУ – 18, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 14263,58 грн, кількість днів прострочки – 231, сума прострочки за період – 3294887,82 грн;

- 26.04.2019 – 18.07.2019, облікова ставка НБУ – 17,5, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 13867,37 грн, кількість днів прострочки – 84, сума прострочки за період – 1164859,33 грн;

- 19.07.2019 – 05.09.2019, облікова ставка НБУ – 17, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 13471,16 грн, кількість днів прострочки – 49, сума прострочки за період – 660086,96 грн;

- 06.09.2019 – 24.10.2019, облікова ставка НБУ – 16,5, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 13074,95 грн, кількість днів прострочки – 49, сума прострочки за період – 640672,63 грн;

- 25.10.2019 – 12.12.2019, облікова ставка НБУ – 15,5, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 12282,53 грн, кількість днів прострочки – 49, сума прострочки за період – 601843,99 грн;

- 13.12.2019 – 31.12.2019, облікова ставка НБУ – 13,5, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 10697,69 грн, кількість днів прострочки – 19, сума прострочки за період – 203256,07 грн;

- 01.01.2020 – 30.01.2020, облікова ставка НБУ – 13,5, кількість днів у році - 366, сума за один день прострочки – 10668,46 грн, кількість днів прострочки – 30, сума прострочки за період – 320053,77 грн;

- 31.01.2020 – 12.03.2020, облікова ставка НБУ – 11, кількість днів у році - 366, сума за один день прострочки – 8692,82 грн, кількість днів прострочки – 42, сума прострочки за період – 365098,38 грн;

- 13.03.2020 – 23.04.2020, облікова ставка НБУ – 10, кількість днів у році - 366, сума за один день прострочки – 7902,56 грн, кількість днів прострочки – 42, сума прострочки за період – 331907,62 грн;

- 24.04.2020 – 11.06.2020, облікова ставка НБУ – 8, кількість днів у році - 366, сума за один день прострочки – 6322,04 грн, кількість днів прострочки – 49, сума прострочки за період – 309780,44 грн;

- 12.06.2020 – 01.07.2020, облікова ставка НБУ – 6, кількість днів у році - 366, сума за один день прострочки – 4741,54 грн, кількість днів прострочки – 20, сума прострочки за період – 94830,75 грн.

Загальна сума пені, нарахованої на заборгованість з ПДВ за травень 2013 року в сумі 2302231,00 грн, за період з 01.07.2017 до 01.07.2020 становить 1258424,76 грн, а саме:

- 01.07.2017 – 26.10.2017, облікова ставка НБУ – 12,5, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 946,12 грн, кількість днів прострочки – 118, сума прострочки за період – 111642,43 грн;

- 27.10.2017 – 14.12.2017, облікова ставка НБУ – 13,5, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 1021,81 грн, кількість днів прострочки – 49, сума прострочки за період – 50068,79 грн;

- 15.12.2017 – 25.01.2018, облікова ставка НБУ – 14,5, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 1097,50 грн, кількість днів прострочки – 42, сума прострочки за період – 46095,08 грн;

- 26.01.2018 – 01.03.2018, облікова ставка НБУ – 16, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 1211,04 грн, кількість днів прострочки – 35, сума прострочки за період – 42386,28 грн;

- 02.03.2018 – 12.07.2018, облікова ставка НБУ – 17, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 1286,73 грн, кількість днів прострочки – 133, сума прострочки за період – 171134,61 грн;

- 13.07.2018 – 06.09.2018, облікова ставка НБУ – 17,5, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 1324,58 грн, кількість днів прострочки – 56, сума прострочки за період – 74175,99 грн;

- 07.09.2018 – 25.04.2019, облікова ставка НБУ – 18, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 1362,42 грн, кількість днів прострочки – 231, сума прострочки за період – 314718,13 грн;

- 26.04.2019 – 18.07.2019, облікова ставка НБУ – 17,5, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 1324,57 грн, кількість днів прострочки – 84, сума прострочки за період – 111263,99 грн;

- 19.07.2019 – 05.09.2019, облікова ставка НБУ – 17, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 1286,73 грн, кількість днів прострочки – 49, сума прострочки за період – 63049,59 грн;

- 06.09.2019 – 24.10.2019, облікова ставка НБУ – 16,5, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 1248,88 грн, кількість днів прострочки – 49, сума прострочки за період – 61195,19 грн;

- 25.10.2019 – 12.12.2019, облікова ставка НБУ – 15,5, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 1173,19 грн, кількість днів прострочки – 49, сума прострочки за період – 57486,39 грн;

- 13.12.2019 – 31.12.2019, облікова ставка НБУ – 13,5, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 1021,81 грн, кількість днів прострочки – 19, сума прострочки за період – 19414,43 грн;

- 01.01.2020 – 30.01.2020, облікова ставка НБУ – 13,5, кількість днів у році - 366, сума за один день прострочки – 1019,02 грн, кількість днів прострочки – 30, сума прострочки за період – 30570,61 грн;

- 31.01.2020 – 12.03.2020, облікова ставка НБУ – 11, кількість днів у році - 366, сума за один день прострочки – 830,31 грн, кількість днів прострочки – 42, сума прострочки за період – 34873,14 грн;

- 13.03.2020 – 23.04.2020, облікова ставка НБУ – 10, кількість днів у році - 366, сума за один день прострочки – 754,83 грн, кількість днів прострочки – 42, сума прострочки за період – 31702,85 грн;

- 24.04.2020 – 11.06.2020, облікова ставка НБУ – 8, кількість днів у році - 366, сума за один день прострочки – 603,86 грн, кількість днів прострочки – 49, сума прострочки за період – 29589,33 грн;

- 12.06.2020 – 01.07.2020, облікова ставка НБУ – 6, кількість днів у році - 366, сума за один день прострочки – 452,90 грн, кількість днів прострочки – 20, сума прострочки за період – 9057,96 грн.

Загальна сума пені, нарахованої на заборгованість з ПДВ за червень - липень 2013 року в сумі 1051487,00 грн, за період з 01.07.2017 до 01.07.2020 становить 574754,36 грн, а саме:

- 01.07.2017 – 26.10.2017, облікова ставка НБУ – 12,5, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 432,18 грн, кількість днів прострочки – 118, сума прострочки за період – 50989,92 грн;

- 27.10.2017 – 14.12.2017, облікова ставка НБУ – 13,5, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 466,69 грн, кількість днів прострочки – 49, сума прострочки за період – 22867,68 грн;

- 15.12.2017 – 25.01.2018, облікова ставка НБУ – 14,5, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 501,26 грн, кількість днів прострочки – 42, сума прострочки за період – 21052,79 грн;

- 26.01.2018 – 01.03.2018, облікова ставка НБУ – 16, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 553,11 грн, кількість днів прострочки – 35, сума прострочки за період – 19358,88 грн;

- 02.03.2018 – 12.07.2018, облікова ставка НБУ – 17, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 587,68 грн, кількість днів прострочки – 133, сума прострочки за період – 78161,49 грн;

- 13.07.2018 – 06.09.2018, облікова ставка НБУ – 17,5, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 604,97 грн, кількість днів прострочки – 56, сума прострочки за період – 33878,05 грн;

- 07.09.2018 – 25.04.2019, облікова ставка НБУ – 18, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 622,25 грн, кількість днів прострочки – 231, сума прострочки за період – 143739,71 грн;

- 26.04.2019 – 18.07.2019, облікова ставка НБУ – 17,5, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 604,97 грн, кількість днів прострочки – 84, сума прострочки за період – 50817,07 грн;

- 19.07.2019 – 05.09.2019, облікова ставка НБУ – 17, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 587,68 грн, кількість днів прострочки – 49, сума прострочки за період – 28796,34 грн;

- 06.09.2019 – 24.10.2019, облікова ставка НБУ – 16,5, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 570,40 грн, кількість днів прострочки – 49, сума прострочки за період – 27949,39 грн;

- 25.10.2019 – 12.12.2019, облікова ставка НБУ – 15,5, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 535,83 грн, кількість днів прострочки – 49, сума прострочки за період – 26255,49 грн;

- 13.12.2019 – 31.12.2019, облікова ставка НБУ – 13,5, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 466,69 грн, кількість днів прострочки – 19, сума прострочки за період – 8867,06 грн;

- 01.01.2020 – 30.01.2020, облікова ставка НБУ – 13,5, кількість днів у році - 366, сума за один день прострочки – 465,41 грн, кількість днів прострочки – 30, сума прострочки за період – 13962,37 грн;

- 31.01.2020 – 12.03.2020, облікова ставка НБУ – 11, кількість днів у році - 366, сума за один день прострочки – 379,22 грн, кількість днів прострочки – 42, сума прострочки за період – 15927,44 грн;

- 13.03.2020 – 23.04.2020, облікова ставка НБУ – 10, кількість днів у році - 366, сума за один день прострочки – 344,75 грн, кількість днів прострочки – 42, сума прострочки за період – 14479,49 грн;

- 24.04.2020 – 11.06.2020, облікова ставка НБУ – 8, кількість днів у році - 366, сума за один день прострочки – 275,80 грн, кількість днів прострочки – 49, сума прострочки за період – 13514,19 грн;

- 12.06.2020 – 01.07.2020, облікова ставка НБУ – 6, кількість днів у році - 366, сума за один день прострочки – 206,85 грн, кількість днів прострочки – 20, сума прострочки за період – 4137,00 грн.

Загальна сума пені, нарахованої на заборгованість з ПДВ за серпень-вересень 2013 року в сумі 4905783,00 грн, за період з 01.07.2017 до 01.07.2020 становить 2680554,94 грн, а саме:

- 01.07.2017 – 26.10.2017, облікова ставка НБУ – 12,5, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 2016,08 грн, кількість днів прострочки – 118, сума прострочки за період – 237896,87 грн;

- 27.10.2017 – 14.12.2017, облікова ставка НБУ – 13,5, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 2177,36 грн, кількість днів прострочки – 49, сума прострочки за період – 106690,70 грн;

- 15.12.2017 – 25.01.2018, облікова ставка НБУ – 14,5, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 2338,65 грн, кількість днів прострочки – 42, сума прострочки за період – 98223,18 грн;

- 26.01.2018 – 01.03.2018, облікова ставка НБУ – 16, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 2580,58 грн, кількість днів прострочки – 35, сума прострочки за період – 90320,17 грн;

- 02.03.2018 – 12.07.2018, облікова ставка НБУ – 17, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 2741,86 грн, кількість днів прострочки – 133, сума прострочки за період – 364667,68 грн;

- 13.07.2018 – 06.09.2018, облікова ставка НБУ – 17,5, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 2822,51 грн, кількість днів прострочки – 56, сума прострочки за період – 158060,30 грн;

- 07.09.2018 – 25.04.2019, облікова ставка НБУ – 18, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 2903,15 грн, кількість днів прострочки – 231, сума прострочки за період – 670627,26 грн;

- 26.04.2019 – 18.07.2019, облікова ставка НБУ – 17,5, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 2822,51 грн, кількість днів прострочки – 84, сума прострочки за період – 237090,44 грн;

- 19.07.2019 – 05.09.2019, облікова ставка НБУ – 17, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 2741,86 грн, кількість днів прострочки – 49, сума прострочки за період – 134351,25 грн;

- 06.09.2019 – 24.10.2019, облікова ставка НБУ – 16,5, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 2661,22 грн, кількість днів прострочки – 49, сума прострочки за період – 130399,74 грн;

- 25.10.2019 – 12.12.2019, облікова ставка НБУ – 15,5, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 2499,93 грн, кількість днів прострочки – 49, сума прострочки за період – 122496,73 грн;

- 13.12.2019 – 31.12.2019, облікова ставка НБУ – 13,5, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 2177,36 грн, кількість днів прострочки – 19, сума прострочки за період – 41369,86 грн;

- 01.01.2020 – 30.01.2020, облікова ставка НБУ – 13,5, кількість днів у році - 366, сума за один день прострочки – 2171,41 грн, кількість днів прострочки – 30, сума прострочки за період – 65142,36 грн;

- 31.01.2020 – 12.03.2020, облікова ставка НБУ – 11, кількість днів у році - 366, сума за один день прострочки – 1769,30 грн, кількість днів прострочки – 42, сума прострочки за період – 73310,55 грн;

- 13.03.2020 – 23.04.2020, облікова ставка НБУ – 10, кількість днів у році - 366, сума за один день прострочки – 1608,46 грн, кількість днів прострочки – 42, сума прострочки за період – 67555,04 грн;

- 24.04.2020 – 11.06.2020, облікова ставка НБУ – 8, кількість днів у році - 366, сума за один день прострочки – 1286,76 грн, кількість днів прострочки – 49, сума прострочки за період – 63051,37 грн;

- 12.06.2020 – 01.07.2020, облікова ставка НБУ – 6, кількість днів у році - 366, сума за один день прострочки – 965,07 грн, кількість днів прострочки – 20, сума прострочки за період – 19301,44 грн.

Загальна сума пені, нарахованої на заборгованість з ПДВ за жовтень 2013 року в сумі 2918419,00 грн, за період з 01.07.2017 до 01.07.2020 становить 1595239,95 грн, а саме:

- 01.07.2017 – 26.10.2017, облікова ставка НБУ – 12,5, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 1199,35 грн, кількість днів прострочки – 118, сума прострочки за період – 141523,33 грн;

- 27.10.2017 – 14.12.2017, облікова ставка НБУ – 13,5, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 1295,30 грн, кількість днів прострочки – 49, сума прострочки за період – 63469,62 грн;

- 15.12.2017 – 25.01.2018, облікова ставка НБУ – 14,5, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 1391,25 грн, кількість днів прострочки – 42, сума прострочки за період – 58432,35 грн;

- 26.01.2018 – 01.03.2018, облікова ставка НБУ – 16, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 1535,17 грн, кількість днів прострочки – 35, сума прострочки за період – 53730,90 грн;

- 02.03.2018 – 12.07.2018, облікова ставка НБУ – 17, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 1631,12 грн, кількість днів прострочки – 133, сума прострочки за період – 216938,48 грн;

- 13.07.2018 – 06.09.2018, облікова ставка НБУ – 17,5, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 1679,09 грн, кількість днів прострочки – 56, сума прострочки за період – 94029,06 грн;

- 07.09.2018 – 25.04.2019, облікова ставка НБУ – 18, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 1727,06 грн, кількість днів прострочки – 231, сума прострочки за період – 398951,88 грн;

- 26.04.2019 – 18.07.2019, облікова ставка НБУ – 17,5, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 1679,09 грн, кількість днів прострочки – 84, сума прострочки за період – 141043,59 грн;

- 19.07.2019 – 05.09.2019, облікова ставка НБУ – 17, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 1631,12 грн, кількість днів прострочки – 49, сума прострочки за період – 79924,70 грн;

- 06.09.2019 – 24.10.2019, облікова ставка НБУ – 16,5, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 1583,14 грн, кількість днів прострочки – 49, сума прострочки за період – 77573,98 грн;

- 25.10.2019 – 12.12.2019, облікова ставка НБУ – 15,5, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 1487,19 грн, кількість днів прострочки – 49, сума прострочки за період – 72872,52 грн;

- 13.12.2019 – 31.12.2019, облікова ставка НБУ – 13,5, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 1295,30 грн, кількість днів прострочки – 19, сума прострочки за період – 24610,67 грн;

- 01.01.2020 – 30.01.2020, облікова ставка НБУ – 13,5, кількість днів у році - 366, сума за один день прострочки – 1291,76 грн, кількість днів прострочки – 30, сума прострочки за період – 38752,78 грн;

- 31.01.2020 – 12.03.2020, облікова ставка НБУ – 11, кількість днів у році - 366, сума за один день прострочки – 1052,54 грн, кількість днів прострочки – 42, сума прострочки за період – 44206,87 грн;

- 13.03.2020 – 23.04.2020, облікова ставка НБУ – 10, кількість днів у році - 366, сума за один день прострочки – 956,86 грн, кількість днів прострочки – 42, сума прострочки за період – 40188,06 грн;

- 24.04.2020 – 11.06.2020, облікова ставка НБУ – 8, кількість днів у році - 366, сума за один день прострочки – 765,49 грн, кількість днів прострочки – 49, сума прострочки за період – 37508,86 грн;

- 12.06.2020 – 01.07.2020, облікова ставка НБУ – 6, кількість днів у році - 366, сума за один день прострочки – 574,12 грн, кількість днів прострочки – 20, сума прострочки за період – 11482,30 грн.

Загальна сума пені, нарахованої на заборгованість з ПДВ за листопад 2013 року в сумі 5724781,00 грн, за період з 01.07.2017 до 01.07.2020 становить 3129228,27 грн, а саме:

- 01.07.2017 – 26.10.2017, облікова ставка НБУ – 12,5, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 2352,65 грн, кількість днів прострочки – 118, сума прострочки за період – 277612,67 грн;

- 27.10.2017 – 14.12.2017, облікова ставка НБУ – 13,5, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 2540,86 грн, кількість днів прострочки – 49, сума прострочки за період – 124502,22 грн;

- 15.12.2017 – 25.01.2018, облікова ставка НБУ – 14,5, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 2729,07 грн, кількість днів прострочки – 42, сума прострочки за період – 114621,09 грн;

- 26.01.2018 – 01.03.2018, облікова ставка НБУ – 16, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 3011,39 грн, кількість днів прострочки – 35, сума прострочки за період – 105398,71 грн;

- 02.03.2018 – 12.07.2018, облікова ставка НБУ – 17, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 3199,60 грн, кількість днів прострочки – 133, сума прострочки за період – 425547,28 грн;

- 13.07.2018 – 06.09.2018, облікова ставка НБУ – 17,5, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 3293,71 грн, кількість днів прострочки – 56, сума прострочки за період – 184447,74 грн;

- 07.09.2018 – 25.04.2019, облікова ставка НБУ – 18, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 3387,82 грн, кількість днів прострочки – 231, сума прострочки за період – 782585,40 грн;

- 26.04.2019 – 18.07.2019, облікова ставка НБУ – 17,5, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 3293,71 грн, кількість днів прострочки – 84, сума прострочки за період – 276671,61 грн;

- 19.07.2019 – 05.09.2019, облікова ставка НБУ – 17, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 3199,60 грн, кількість днів прострочки – 49, сума прострочки за період – 156780,58 грн;

- 06.09.2019 – 24.10.2019, облікова ставка НБУ – 16,5, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 3105,50 грн, кількість днів прострочки – 49, сума прострочки за період – 152169,38 грн;

- 25.10.2019 – 12.12.2019, облікова ставка НБУ – 15,5, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 2917,29 грн, кількість днів прострочки – 49, сума прострочки за період – 142947,00 грн;

- 13.12.2019 – 31.12.2019, облікова ставка НБУ – 13,5, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 2540,86 грн, кількість днів прострочки – 19, сума прострочки за період – 48276,37 грн;

- 01.01.2020 – 30.01.2020, облікова ставка НБУ – 13,5, кількість днів у році - 366, сума за один день прострочки – 2533,91 грн, кількість днів прострочки – 30, сума прострочки за період – 76017,58 грн;

- 31.01.2020 – 12.03.2020, облікова ставка НБУ – 11, кількість днів у році - 366, сума за один день прострочки – 2064,68 грн, кількість днів прострочки – 42, сума прострочки за період – 86716,35 грн;

- 13.03.2020 – 23.04.2020, облікова ставка НБУ – 10, кількість днів у році - 366, сума за один день прострочки – 1876,98 грн, кількість днів прострочки – 42, сума прострочки за період – 78833,05 грн;

- 24.04.2020 – 11.06.2020, облікова ставка НБУ – 8, кількість днів у році - 366, сума за один день прострочки – 1501,58 грн, кількість днів прострочки – 49, сума прострочки за період – 73577,51 грн;

- 12.06.2020 – 01.07.2020, облікова ставка НБУ – 6, кількість днів у році - 366, сума за один день прострочки – 1126,19 грн, кількість днів прострочки – 20, сума прострочки за період – 22523,73 грн.

Загальна сума пені, нарахованої на заборгованість з ПДВ за грудень 2013 року в сумі 12194451,00 грн, за період з 01.07.2017 до 01.07.2020 становить 5165621,11 грн, а саме:

- 01.07.2017 – 26.10.2017, облікова ставка НБУ – 12,5, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 5011,42 грн, кількість днів прострочки – 118, сума прострочки за період – 591347,35 грн;

- 27.10.2017 – 14.12.2017, облікова ставка НБУ – 13,5, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 5412,33 грн, кількість днів прострочки – 49, сума прострочки за період – 265204,25 грн;

- 15.12.2017 – 25.01.2018, облікова ставка НБУ – 14,5, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 5813,25 грн, кількість днів прострочки – 42, сума прострочки за період – 244156,30 грн;

- 26.01.2018 – 01.03.2018, облікова ставка НБУ – 16, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 6414,62 грн, кількість днів прострочки – 35, сума прострочки за період – 224511,54 грн;

- 02.03.2018 – 12.07.2018, облікова ставка НБУ – 17, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 6815,53 грн, кількість днів прострочки – 133, сума прострочки за період – 906465,33 грн;

- 13.07.2018 – 06.09.2018, облікова ставка НБУ – 17,5, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 7015,99 грн, кількість днів прострочки – 56, сума прострочки за період – 392895,19 грн;

- 07.09.2018 – 25.04.2019, облікова ставка НБУ – 18, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 7216,44 грн, кількість днів прострочки – 231, сума прострочки за період – 166998,16 грн;

- 26.04.2019 – 18.07.2019, облікова ставка НБУ – 17,5, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 7015,99 грн, кількість днів прострочки – 84, сума прострочки за період – 589342,78 грн;

- 19.07.2019 – 05.09.2019, облікова ставка НБУ – 17, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 3815,53 грн, кількість днів прострочки – 49, сума прострочки за період – 333960,91 грн;

- 06.09.2019 – 24.10.2019, облікова ставка НБУ – 16,5, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 6615,07 грн, кількість днів прострочки – 49, сума прострочки за період – 324138,53 грн;

- 25.10.2019 – 12.12.2019, облікова ставка НБУ – 15,5, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 6214,16 грн, кількість днів прострочки – 49, сума прострочки за період – 304493,77 грн;

- 13.12.2019 – 31.12.2019, облікова ставка НБУ – 13,5, кількість днів у році - 365, сума за один день прострочки – 5412,33 грн, кількість днів прострочки – 19, сума прострочки за період – 102834,30 грн;

- 01.01.2020 – 30.01.2020, облікова ставка НБУ – 13,5, кількість днів у році - 366, сума за один день прострочки – 5397,54 грн, кількість днів прострочки – 30, сума прострочки за період – 161926,31 грн;

- 31.01.2020 – 12.03.2020, облікова ставка НБУ – 11, кількість днів у році - 366, сума за один день прострочки – 4398,00 грн, кількість днів прострочки – 42, сума прострочки за період – 184715,95 грн;

- 13.03.2020 – 23.04.2020, облікова ставка НБУ – 10, кількість днів у році - 366, сума за один день прострочки – 3998,18 грн, кількість днів прострочки – 42, сума прострочки за період – 167923,59 грн;

- 24.04.2020 – 11.06.2020, облікова ставка НБУ – 8, кількість днів у році - 366, сума за один день прострочки – 3198,54 грн, кількість днів прострочки – 49, сума прострочки за період – 156728,68 грн;

- 12.06.2020 – 01.07.2020, облікова ставка НБУ – 6, кількість днів у році - 366, сума за один день прострочки – 2398,91 грн, кількість днів прострочки – 20, сума прострочки за період – 47978,17 грн.

Отже, загальна сума пені, що належить до стягнення на користь позивача, становить 27578687,29 грн.

Суд не вважає слушними аргументи третьої особи щодо неправильності розрахунку пені позивача, оскільки свій разрахунок цієї суми, який вважають правильним, вони суду не надали.

Відповідачем в ході судового розгляду справи не надавалося заперечень щодо математичного розрахунку суми пені, здійсненого позивачем.

Щодо доводів відповідача про те, що відповідачем у справі має бути Держава в особі ДКС України, суд зазначає, що частиною четвертою статті 55 КАС України, на яку посилається і ДКС України, визначено, що держава, Автономна Республіка Крим, територіальна громада беруть участь у справі через відповідний орган державної влади, орган влади Автономної Республіки Крим, орган місцевого самоврядування відповідно до його компетенції, від імені якого діє його керівник, інша уповноважена особа відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування), або через представника.

В даному випадку належним відповідачем у справі є ДКС України як відповідний орган державної влади, що відповідає положенням частини четвертої статті 55 КАС України.

Також відповідачем зазначено, що застосування позивачем норм пункту 200.23 статті 200 Податкового кодексу України є помилковим, оскільки Казначейством здійснюється безспірне списання (виконання рішення суду) про стягнення з Державного бюджету бюджетної заборгованості з ПДВ відповідно до норм Порядку виконання рішень, та не здійснюється бюджетне відшкодування з ПДВ у відповідності до норм Податкового кодексу України, що не є тотожним.

З цього приводу суд зауважує, що предметом спору є стягнення пені за несвоєчасне відшкодування бюджетної заборгованості з ПДВ, порядок якого регламентовано саме статтею 200 Податкового кодексу України.

Здійснюючи розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

У відповідності до частини першої статті 4 Закону України “Про судовий збір” судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно із положеннями частини другої статті 4 Закону України “Про судовий збір” ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано юридичною особою – 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Статтею 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2020 рік” установлено прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2020 року – 2102 грн.

Таким чином, ставка судового збору за звернення з майновою вимогою в розмірі 57777669,80 грн становить 21020,00 грн.

Позивачем при зверненні до суду з позовом сплачено судовий збір у сумі 63060,00 грн, що підтверджується платіжним дорученням від 26.06.2020 № 938 (том 1 арк. спр. 6).

З огляду на наведене позивачем надмірно сплачено судовий збір у сумі 42040,00 грн.

Оскільки суд дійшов висновку про часткове задоволення позову, судові витрати зі сплати судового збору в сумі 21020,00 грн слід стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Щодо суми судового збору 42040,00 грн суд роз`яснює позивачеві, що у відповідності до пункту 1 частини першої статті 7 Закону України “Про судовий збір” сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом

Керуючись статтями 2, 9, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов приватного акціонерного товариства “Лисичанська нафтова інвестиційна компанія” (код ЄДРПОУ 32292929, місцезнаходження: 93113, Луганська обл., місто Лисичанськ, вул. Сосюри В., будинок 371, офіс 1-А) до Державної казначейської служби України (код ЄДРПОУ 37567646, місцезнаходження: 01601, м. Київ, вул. Бастіонна, буд. 6), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача – Головне управління ДПС у Луганській області (код ЄДРПОУ 43143746, місцезнаходження: 93401, Луганська обл., місто Сєвєродонецьк, вул. Енергетиків, буд. 72), про стягнення нарахованої за час затримки відшкодування з ПДВ пені в розмірі 27578687,29 грн задовольнити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь приватного акціонерного товариства “Лисичанська нафтова інвестиційна компанія” пеню у зв`язку з несвоєчасним відшкодуванням бюджетної заборгованості з податку на додану вартість за податковими деклараціями з ПДВ січня-грудня 2013 року в сумі 27578687,29 грн (двадцять сім мільйонів п`ятсот сімдесят вісім тисяч шістсот вісімдесят сім гривень 29 коп.).

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної казначейської служби України на користь приватного акціонерного товариства “Лисичанська нафтова інвестиційна компанія” судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 132663,66 грн (сто тридцять дві тисячі шістсот шістдесят три гривні 66 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складено 14 грудня 2020 року.

Суддя В.С. Шембелян