
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 грудня 2020 року м. Кропивницький Справа № 340/3486/20
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Казанчук Г.П., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Кіровоградській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу, -
В И К Л А Д О Б С Т А В И Н:
Головне управління ДПС у Кіровоградській області звернулось до суду з позовною заявою, в якій просить стягнути з ОСОБА_1 на користь місцевого бюджету м. Олександрія, кіровоградської області заборгованість з єдиного податку з фізичних осіб-підприємців в сумі 9597,90 грн. в т.ч. 6676,80 грн. основного зобов`язання, 2921,10 грн. штрафних (фінансових) санкцій.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що за відповідачем рахується податковий борг, який в добровільному порядку відповідач не погасив, у зв`язку з чим, позивач просить суд стягнути кошти у рахунок погашення податкового боргу.
Ухвалою судді від 01.10.2020 року відкрито спрощене позовне провадження у даній справі (а.с.30), сторонам встановлено порядок та строки для виконання процесуальних дій.
Копія ухвали судді про відкриття провадження була направлена на адресу відповідача, зазначену як в позовній заяві, так і відповіді Управління дозвільно-погоджувальних процедур та адміністративних послуг Олександрійської міської ради на офіційний запит суду, натомість до суду повернувся конверт, з відміткою «за закінченням терміну зберігання» (а.с.26, 32).
Згідно пункту 5 частини 6 статті 251 КАС України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, що зареєстровані у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Відтак, відповідач правом подати до суду відзив на позовну заяву не скористався, будь-яких заперечень проти позову не надано.
Отже, наявні підстави для розгляду адміністративної справи в порядку спрощеного позовного провадження за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд
В С Т А Н О В И В:
03 квітня 2019 року ОСОБА_1 був зареєстрований як фізична особа підприємець. 08 січня 2020 року відповідач припинив підприємницьку діяльність.
Відповідно до п.п.14.1.156 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України (далі по тексту - ПК України у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Згідно з п.п.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України податковий борг – сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Приписами пункту 15.1 статті 15 ПК України, платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об`єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об`єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов`язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Відповідно до п.п.16.1.4 п.16.1 ст. 16 ПК України платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Суд убачає, що
04 квітня 2019 року відповідач подав до контролюючого органу заяву про застосування спрощеної системи оподаткування з першого травня 2019 року відповідно до заяви відповідач обрав 2 групу платників єдиного податку та ставку 20%. Відповідачу було видано витяг з реєстру платників єдиного податку від 11 квітня 2019 року (а.с.9-10, 11).
Спрощена система оподаткування обліку та звітності особливий механізм справляння податків і зборів що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів встановлених пунктом 297.1 статті 297 Податкового кодексу України на сплату єдиного податку в порядку та на умовах визначених цією главою з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.
Юридична особа чи фізична особа підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам встановленим цією главою та реєструється платником єдиного податку в порядку визначеному цією главою (пункт 291.2 пункт 291.4 статті 291 Податкового кодексу України).
Відповідно до пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України суб`єкти господарювання які застосовують спрощену систему оподаткування обліку та звітності поділяються на такі групи платників єдиного податку: зокрема друга група - фізичні особи підприємці які здійснюють господарську діяльність з надання послуг у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв:
- не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ним у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб;
- обсяг доходу не перевищує один мільйон 500000 грн.
Згідно з пунктами 293.4 та 293.2 статті 293 Податкового кодексу України ставки єдиного податку для платників першої групи встановлюються у відсотках (фіксовані ставки) до розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб встановленого законом на 1 січня податкового звітного року, другої групи -у відсотках (фіксовані ставки) до розміру мінімальної заробітної плати встановленої законом на 1 січня податкового звітного року, третьої групи- у відсотках до доходу (відсоткові ставки).
Фіксовані ставки єдиного податку встановлюються сільськими, селищними, міськими радами або радами об`єднаних територіальних громад що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, для фізичних осіб-підприємців, які здійснюють господарську діяльність, Залежно від виду господарської діяльності з розрахунку на календарний місяць:
- для першої групи платників єдиного податку - у межах до 10% розміру прожиткового мінімуму;
- для другої групи платників єдиного податку - у межах до 20% розміру мінімальної заробітної плати.
Відповідно до статті 8 закону України «про державний бюджет України на 2019 рік» встановлено, що у 2019 році мінімальна заробітна плата складає: у місячному розмірі з 1 січня 4173 грн; у погодинному розмірі з 1 січня 25,13 грн.
Відповідно до пункту 295.1 статті 295 податкового кодексу України платники єдиного податку першої і другої груп сплачують єдиний податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа включно поточного місяця.
Таким чином у 2019 році відповідач щомісячно повинен сплачувати єдиний податок другої групи в розмірі 834, 60 грн, що становить 20% від мінімальної заробітної плати 4173,00 грн.
Відповідно до довідки про заборгованість, розрахунку податкового боргу з єдиного податку та інтегрованої карти з єдиного податку фізичних осіб-підприємців, відповідач має заборгованість основного зобов`язання в сумі 6676,80 грн. за травень 2019 року по грудень 2019 року.
03.12.2019 року контролюючий орган провів камеральну перевірку щодо питання дотримання граничних строків сплати узгодженого податкового зобов`язання.
За результатами перевірки було складено акт №011603/11-28-53-08/ НОМЕР_1 , яким було встановлено порушення пункту 295.1 статті 295 Податкового кодексу України, а саме не дотримано строки сплати суми єдиного податку в сумі 5842,20 грн (а.с.12).
Відповідальність за вчинені порушення передбачена пунктом 122.1 статті 122 податкового кодексу України.
Так, 03.05.2019 року контролюючим органом на підставі вказаного акту перевірки було сформовано податкове повідомлення-рішення №0176575308, згідно якого відповідачу було призначено визначено грошове зобов`язання за платежем єдиний податок за штрафними фінансовими санкціями в розмірі 2921,10 грн., що становить 50% від суми 5842,20 грн. (а.с.13). Вказане ППР було надіслано на адресу відповідача, однак поштою було повернуто до контролюючого органу поштовий конверт з податкового повідомлення-рішення, причиною невручення зазначено було «за закінчення встановленого строку зберігання».
Згідно з електронної системи «Діловодство спеціалізованого суду» (Кіровоградського окружного адміністративного суду), а також згідно Єдиного державного реєстру судових рішень станом на день розгляду даної справи відсутня інформація про звернення відповідача з позовом про оскарження вказаного вище ППР.
Відповідно до довідки про заборгованість, розрахунку податкового боргу по єдиному податку з фізичних осіб підприємців та облікової картки, відповідач має заборгованість в сумі 9597,90 грн. в т.ч. 6676,80 грн. основного зобов`язання, 2921,10 грн. штрафних (фінансових) санкцій (а.с.5, 6-7).
Відповідно до пункту 59.1 статті 59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно з пунктами 59.4, 59.5 статті 59 ПК України податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов`язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Суд убачає, що на адресу відповідача надсилалась податкова вимога форми «Ф» від 01.07.2019 року №148482-53 на суму 1669,20 грн. (а.с.16), яка направлялись останньому у встановленому законом порядку. Однак до податкового органу повернувся конверт із вкладеною податковою вимогою та на якому причиною невручення зазначено - "за закінченням встановленого строку зберігання" (а.с.18). Вказана податкова вимога залишилась без належного виконання.
Згідно з електронної системи «Діловодство спеціалізованого суду» (Кіровоградського окружного адміністративного суду), а також згідно Єдиного державного реєстру судових рішень станом на день розгляду даної справи відсутня інформація про звернення відповідача з позовом про оскарження податкової вимоги.
Разом з тим позивачем до суду подано інформацію, у якій зазначено що у зв`язку з відсутністю станом на 10.12.2020 року самостійного погашення товариством суми заборгованості, податкова вимога зазначена вище в розумінні підпункту 60.1.1 пункту 60.1 статті 60 ПК України не відкликалась (а.с.30).
Суд убачає, що станом на дату винесення даного рішення у суду відсутні відомості щодо повної чи часткової сплати відповідачем податкового боргу чи оскарження рішень податкового органу у судовому порядку.
З огляду на викладене суд приходить до переконання, що вимоги позивача про стягнення з відповідача податкового боргу по єдиному податку з фізичних осіб підприємців та облікової картки, відповідач має заборгованість в сумі 9597,90 грн. в т.ч. 6676,80 грн. основного зобов`язання, 2921,10 грн. штрафних (фінансових) санкцій є обґрунтованими та підтверджуються матеріалами справи, а відтак підлягають задоволенню в повному обсязі.
Частиною другою статті 139 КАС України визначено, що при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Відтак, сплачений позивачем судовий збір з відповідача не стягується.
Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Головного управління ДПС у Кіровоградській області (вул. Велика Перспективна, 55, м. Кропивницький, 25006; код ЄДРПОУ 43142606) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення податкового боргу задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь місцевого бюджету м. Олександрія, кіровоградської області заборгованість з єдиного податку з фізичних осіб-підприємців в сумі 9597,90 грн. в т.ч. 6676,80 грн. основного зобов`язання, 2921,10 грн. штрафних (фінансових) санкцій
Копію рішення суду направити учасникам справи.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через Кіровоградський окружний адміністративний суд, у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Г.П. Казанчук