Рішення № 93924021, 30.12.2020, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.12.2020
Номер справи
320/14010/20
Номер документу
93924021
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30 грудня 2020 року 320/14010/20

Київський окружний адміністративний суд у складі:

судді Леонтовича А.М.,

при секретарі судового засідання Єжелі А.О.

за участю:

представника позивача - Голосія Т.А.

представника відповідача - Гладишко Ю.П., Школьного В.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Київської обласної організації Політичної партії «Команда Ігоря Сапожка – «Єдність»

до Броварської міської територіальної виборчої комісії Броварського району Київської області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії

про визнання протиправними, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

І. Зміст позовних вимог

До Київського окружного адміністративного суду звернулась Київська обласна організація Політична партія «Команда Ігоря Сапожка – «Єдність» з позовом до Броварської міської територіальної виборчої комісії Броварського району Київської області, в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Броварської міської територіальної виборчої комісії Броварського району Київської області, вчинені 24.12.2020 по проведенню процедури жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з місцевих виборів;

- визнати протиправним та скасувати рішення Броварської міської територіальної виборчої комісії Броварського району Київської області про формування складу дільничних виборчих комісій, прийняте на засіданні 26.12.2020;

- зобов`язати Броварську міську територіальну виборчу комісію Броварського району Київської області повторно провести жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з місцевих виборів.

ІІ. Позиція позивача та заперечення відповідача

Позов мотивовано протиправністю проведення відповідачем жеребкування на повторних виборах Броварського міського голови Броварського району Київської області 17.01.2021 та вказано, що Броварською міською територіальною виборчою комісією порушено приписи частини третьої статті 204 Виборчого кодексу України.

Заперечуючи проти позовних вимог відповідач просив у задоволенні позову відмовити, з тих підстав, що рішення прийнято із дотриманням встановленої Виборчим кодексом України процедури. В обґрунтування своєї правової позиції представники відповідача звертають увагу суду на те, що відповідач при формуванні дільничних виборчих комісій з проведення повторних виборів депутатів Броварської міської ради Броварського району Київської області 17.01.2021 року та повторних виборів Броварського міського голови Броварського району Київської області 17.01.2021 року діяла у спосіб, передбачений законом та у межах своїх повноважень, якими вона наділена відповідними положеннями Виборчого кодексу України без порушень статті 204 зазначеного кодексу, яка регламентує порядок утворення дільничної виборчої комісії.

ІІІ. Процесуальні дії суду у справі

Ухвалою суду від 28.12.2020 відкрито спрощене позовне провадження у справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, та призначено справу до розгляду у судовому засіданні на 28.12.2020 о 16:45 год.

28.12.2020 у судове засідання прибув представник позивача та представники відповідача.

В адміністративній справі оголошено перерву до 12:00 год. 30.12.2020, у зв`язку із витребуванням додаткових доказів по справі.

30.12.2020 у судове засідання прибув представник позивача та представники відповідача.

IV. Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.

15.07.2020 Верховною Радою України прийнято постанову №795-IX "Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році", якою призначено чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів (крім визначених пунктами 2 і 3 цієї Постанови) на неділю 25.10.2020

Постановою Центральної виборчої комісії від 08.08.2020 №160 "Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2020 року" призначено на неділю 25 жовтня 2020 року перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів за переліками згідно додатків 1-24

25.10.2020 відбулися перші місцеві вибори, зокрема, з виборів депутатів Броварської міської ради Броварського району Київської області.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 09.11.2020 у №320/11152/20, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 13.11.2020, зокрема зобов`язано Броварську міську територіальну виборчу комісію Броварського району повторно провести місцеві вибори голови Броварської об`єднаної територіальної громади (міського голови) і депутатів Броварської об`єднаної територіальної громади (міськради) відповідно до ст. 280 ВКУ (вибори визнані такими, що не відбулися).

Постановою Броварської міської територіальної виборчої комісії Броварського району Київської області від 23.11.2020 №1 призначено повторні вибори депутатів Броварської міської ради Броварського району Київської області та Броварського міського голови Броварського району Київської області на 17.01.2021 та оголошено початок виборчого процесу з 28.11.2020.

Київська обласна організація Політична партія «Команда Ігоря Сапожка – «Єдність» є суб`єктом виборчого процесу, яка прийняла рішення про висування кандидатів у депутати Броварської міської ради Броварського району Київської області на повторних виборах 17.01.2021 року.

24.12.2020 Броварською міською територіальною виборчою комісією Броварського району Київської області прийнято постанову про проведення жеребкування щодо визначення кандидатур, які підлягають включенню до складу відповідних дільничних виборчих комісій, що утворюються Броварською міською територіальною виборчою комісією Броварського району Київської області для проведення повторних виборах Броварського міського голови Броварського району Київської області 17.01.2021 року (а.с.37).

Всього на повторних виборах 17.01.2021 БМТВК сформовано 48 дільничних виборчих комісій №№ 320251, 320252, 320273 - 320275, 321218 - 321258, 321419, 321436.

Порядок проведення засідання зафіксовано у протоколі засідання Броварської МТВК Броварського району Київської області від 24.12.2020 за №15.

Згідно протоколу №15 від 24.12.2020 на порядок денний було винесено наступні питання: про розгляд подання КОО ПП «ОПЗЖ» про включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій; про розгляд подання КОО ПП «Україна Славетна» про включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій; про розгляд подання кандидата на посаду Броварського міського голови ОСОБА_1 про включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій; про розгляд заяви КОО ПП «За майбутнє» про реєстрацію уповноважених осіб у єдиному багатомандатному виборчому окрузі - ОСОБА_2 та ОСОБА_3 ; про розгляд подання КОО ПП «За Майбутнє» про включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій; про розгляд подання кандидата на посаду Броварського міського голови ОСОБА_4 про включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій; про розгляд подання КОО ПП «Наш край» про включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій; про розгляд подання кандидата на посаду Броварського міського голови ОСОБА_5 про включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій; про розгляд подання КОО ПП «Команда Ігоря Сапожка - Єдність» про включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій; розгляд питання про звернення до міськвиконкому та ЦВК щодо вирішення питання забезпечення телефонним зв`язком дільничні виборчі комісії; про скасування листа № 16 від 22.12.2020 р.; проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій; формування керівного складу дільничних виборчих комісій; різне (а.с.47-75).

За результатами прийнятого рішення, суб`єкти подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій було визначено керівні посади в ДВК.

26.12.2020 Броварською міською територіальною виборчою комісією Броварського району Київської області прийнято постанову про утворення виборчих дільниць №№321218-32158, 321419, 321436, 32051, 32052, 320273-32075 (а.с.38).

Вважаючи протиправними дії позивача по проведенню процедури жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з місцевих виборів, позивач звернувся до суду із даним позовом.

V. Норми права, які застосував суд

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст.38 Конституції України встановлено, що громадяни мають право брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Виборчий кодекс України (надалі ВК України) відповідно до Конституції України визначає гарантії права громадян на участь у виборах, регулює підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів.

Згідно частини 1 статті 2 ВК України підготовка та проведення виборів регулюються Конституцією України, цим Кодексом, законами України "Про Центральну виборчу комісію", "Про Державний реєстр виборців", іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства та актами Центральної виборчої комісії.

Відповідно до приписів частини 2 статті 19 Виборчого кодексу України забезпечення умов для реалізації виборчих прав громадян, дотримання основних засад виборчого права, належне здійснення виборчих процедур і механізмів, передбачених цим Кодексом, точне і достовірне встановлення результатів виборів гарантується .

Частиною 1 статті 20 ВК України визначено поняття виборчого процесу - це здійснення протягом встановленого цим Кодексом періоду часу суб`єктами, визначеними статтею 22 цього Кодексу, виборчих процедур, пов`язаних із підготовкою і проведенням відповідних виборів, встановленням та офіційним оголошенням (офіційним оприлюдненням) їх результатів.

Згідно ч.1 ст.22 ВК України, суб`єктом виборчого процесу відповідних виборів є,

1) виборець, який має право голосу на відповідних виборах;

2) виборча комісія, уповноважена здійснювати підготовку і проведення відповідних виборів;

3) партія (організація партії), яка висунула кандидатів на відповідних виборах;

4)кандидат, зареєстрований для участі у відповідних виборах у порядку, встановленому цим Кодексом;

5) офіційний спостерігач від кандидата чи партії (організації партії) - суб`єкта відповідного виборчого процесу або від громадської організації, зареєстрований у порядку, встановленому цим Кодексом.

Відповідно до частини 2 статті 32 ВК до виборчих комісій належать: 1) Центральна виборча комісія; 2) окружні виборчі комісії; 3) територіальні виборчі комісії; 4) дільничні виборчі комісії.

Виборчі комісії діють на підставі, в межах повноважень та у спосіб, встановлені Конституцією України, цим Кодексом та законами України (ч.3 ст.32 ВК).

Відповідно до ч. 1 та ч.4-5 ст. 33 ВК України передбачено, що виборчі комісії є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення виборів і забезпечувати реалізацію виборчих прав громадян України, додержання та однакове застосування виборчого законодавства. Територіальні виборчі комісії в межах повноважень, визначених цим Кодексом, забезпечують організацію підготовки та проведення місцевих виборів. Територіальні виборчі комісії є комісіями вищого рівня щодо всіх дільничних виборчих комісій з відповідних місцевих виборів. Дільничні виборчі комісії в межах повноважень, визначених цим Кодексом, забезпечують організацію підготовки та проведення загальнодержавних і місцевих виборів у межах відповідних виборчих дільниць.

Частиною 5 та 6 статті 34 ВК України визначено, що виборча комісія, яка утворює відповідну виборчу комісію або формує її склад, одночасно з утворенням або формуванням складу призначає голову, заступника голови, секретаря такої виборчої комісії. Секретар виборчої комісії повинен володіти державною мовою.

Чистиною 1 стаття 204 ВК Україна визначено, що дільнична виборча комісія утворюється відповідною міською чи районною у місті, сільською, селищною виборчою комісією не пізніш як за п`ятнадцять днів до дня виборів у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії.

Право подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій мають: 1) місцеві організації політичних партій, про утворення депутатських фракцій яких оголошено на першій черговій сесії Верховної Ради України поточного скликання; 2) місцева організація політичної партії, яка уклала угоду про політичну співпрацю на відповідних місцевих виборах з депутатською групою, про утворення якої оголошено на сесії Верховної Ради України не пізніше 1 січня року, в якому відбуваються вибори. 3) місцеві організації політичних партій, від яких зареєстровано кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, районних у місті рад, а також міських, сільських, селищних (територіальних громад з кількістю виборців 10 тисяч і більше) рад; 5) кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови.

При утворенні дільничної виборчої комісії відповідна територіальна виборча комісія визначає осіб, які підлягають включенню до складу відповідної дільничної виборчої комісії, з числа кандидатур, поданих суб`єктами подання, визначеними пунктами 3-5 цієї частини, за результатами жеребкування, що проводиться у порядку, встановленому Центральною виборчою комісією, не пізніш як на восьмий день після закінчення строку внесення подань щодо кандидатур до складу такої комісії.

Щодо кандидатур, поданих суб`єктами подання, зазначеними у пункті 1 цієї частини, жеребкування не проводиться. Кандидатури від таких суб`єктів подання включаються до складу кожної дільничної виборчої комісії (не більше двох осіб до складу кожної дільничної виборчої комісії) за умови наявності відповідних подань та їх відповідності встановленим цим Кодексом вимогам.

Щодо кандидатур, поданих суб`єктами подання, зазначеними у пункті 2 цієї частини, жеребкування не проводиться. Кандидатури від таких суб`єктів подання включаються до складу кожної дільничної виборчої комісії (не більше однієї особи до складу кожної дільничної виборчої комісії) за умови наявності відповідних подань та їх відповідності встановленим цим Кодексом вимогам.

У разі якщо до складу дільничної виборчої комісії одночасно внесено подання щодо кандидатур від двох і більше місцевих організацій однієї політичної партії, то до складу такої комісії підлягає включенню кандидатура від місцевої організації політичної партії вищого рівня.

Кандидатури, внесені до складу дільничної виборчої комісії, можуть бути відхилені лише з підстав їх невідповідності вимогам, передбачених статтею 34 цього Кодексу, порушення вимог цієї частини та частини четвертої цієї статті шляхом прийняття відповідного рішення територіальною виборчою комісією або в результаті застосування механізму жеребкування, передбаченого цією частиною.

Рішення про відхилення кандидатур за результатами жеребкування не приймається.

До складу дільничної виборчої комісії можуть входити громадяни України, які відповідають вимогам статті 34 цього Кодексу.

Дільнична виборча комісія утворюється у складі:

1) для малих дільниць - 10-14 осіб;

2) для середніх дільниць - 12-16 осіб;

3) для великих дільниць - 14-18 осіб.

На виборчих дільницях, на яких кількість виборців не перевищує 200 осіб, дільнична виборча комісія може утворюватися у складі голови, секретаря та двох - чотирьох членів комісії.

Місцева організація політичної партії, про утворення депутатської фракції якої оголошено на першій черговій сесії Верховної Ради України поточного скликання, а у разі її відсутності у структурі відповідної політичної партії - обласна чи республіканська в Автономній Республіці Крим організація цієї політичної партії згідно з існуючим адміністративно-територіальним устроєм, вносять до відповідної територіальної виборчої комісії подання щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій (не більше двох осіб до складу кожної дільничної виборчої комісії).

Місцева організація політичної партії, яка уклала угоду про політичну співпрацю на відповідних місцевих виборах з депутатською групою, про утворення якої оголошено на сесії Верховної Ради України не пізніше 1 січня року, в якому відбуваються місцеві вибори, місцева організація партії, від якої зареєстровано кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, районної у місті, а також сільської, селищної, міської (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше) рад, а у разі їх відсутності у структурі відповідної політичної партії - обласна чи республіканська в Автономній Республіці Крим організація цієї політичної партії згідно з існуючим адміністративно-територіальним устроєм, вносять до відповідної територіальної виборчої комісії подання щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій (не більше однієї особи до складу кожної дільничної виборчої комісії).

Подання підписується керівником місцевої організації політичної партії та скріплюється печаткою відповідної місцевої організації політичної партії або печаткою місцевої організації відповідної політичної партії вищого рівня, або печаткою політичної партії.

Зазначені подання щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій вносяться не пізніш як за двадцять чотири дні до дня виборів за формою, встановленою Центральною виборчою комісією.

Подання щодо кандидатур до складу дільничної виборчої комісії може вноситися до відповідної виборчої комісії за допомогою електронних сервісів у порядку, визначеному Центральною виборчою комісією.

У поданні щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій зазначаються відомості, передбачені частиною десятою статті 203 цього Кодексу.

До подання додаються копії паспорта громадянина України (копії першої та другої сторінок паспорта громадянина України у вигляді паспортної книжечки або копії лицьового та зворотного боків паспорта громадянина України у вигляді картки) або копії першої та другої сторінок тимчасового посвідчення громадянина України (для осіб, недавно прийнятих до громадянства України) кожної запропонованої особи.

Заяви осіб, запропонованих до складу дільничної виборчої комісії, про згоду на участь у роботі виборчої комісії від відповідного суб`єкта подання, згоду виконувати посадові обов`язки голови, заступника голови або секретаря виборчої комісії та про ненадання згоди на участь у роботі виборчої комісії іншим суб`єктам подання на відповідних виборах надаються відповідним суб`єктам подання до моменту внесення до територіальних виборчих комісій подання стосовно кандидатур до складу дільничних виборчих комісій.

У разі виявлення територіальною виборчою комісією одночасного внесення однієї кандидатури до складу дільничної виборчої комісії від різних суб`єктів подання територіальна виборча комісія звертається до відповідних суб`єктів подання, кандидата, запропонованого до складу дільничної виборчої комісії, для уточнення інформації та надання заяви про згоду на участь у роботі дільничної виборчої комісії від відповідного суб`єкта подання. У разі непідтвердження згоди особи на участь у роботі дільничної виборчої комісії від відповідного суб`єкта подання територіальна виборча комісія відхиляє кандидатуру такої особи.

Технічні описки та неточності, допущені у поданні, не є підставою для відхилення внесених кандидатур.

Голова, заступник голови та секретар дільничної виборчої комісії мають призначатися від різних суб`єктів подання, визначених частиною першою цієї статті

Рішення про утворення дільничної виборчої комісії оприлюднюється територіальною виборчою комісією, що утворила дільничну виборчу комісію, з відомостями про її склад у спосіб, визначений цією територіальною виборчою комісією, не пізніше наступного дня з дня утворення дільничної виборчої комісії. Рішення про зміни у складі дільничної виборчої комісії оприлюднюються у порядку та строки, встановлені цією частиною, але не пізніше останнього дня перед днем голосування.

У разі якщо у встановлений частиною четвертою цієї статті строк подання щодо кандидатур до складу дільничної виборчої комісії не надійшли або до складу дільничної виборчої комісії запропоновано менше осіб, ніж встановлено частиною третьою цієї статті (відповідно для малих виборчих дільниць - менше 10 осіб, для середніх виборчих дільниць - менше 12 осіб, для великих виборчих дільниць - менше 14 осіб, для виборчих дільниць з кількістю виборців, що не перевищує 200 осіб, - менше 4 осіб у складі комісії), дільнична виборча комісія утворюється у визначені частиною першою цією статті строки відповідною територіальною виборчою комісією за поданням голови цієї територіальної виборчої комісії у мінімальній кількості, встановленій частиною третьою цієї статті, з обов`язковим включенням до складу комісії кандидатур від суб`єктів подання, зазначених у частині першій цієї статті.

У разі якщо до складу дільничної виборчої комісії одночасно внесено подання щодо кандидатур від двох і більше організацій однієї політичної партії, то до складу такої комісії підлягає включенню кандидатура від організації партії вищого щодо інших організацій партії рівня.

Аналогічні положення закріплено у постанові Центральної виборчої комісії від 25.06.2020 № 114 «Про Порядок проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій з місцевих виборів» (далі також - Постанова № 114), зокрема.

У разі якщо до складу дільничної виборчої комісії одночасно внесено подання щодо кандидатур від двох і більше організацій однієї політичної партії, то до складу такої комісії підлягає включенню кандидатура від організації партії вищого щодо інших організацій партії рівня.

Визначені за результатами жеребкування кандидатури підлягають включенню до складу відповідних дільничних виборчих комісій під час їх утворення.

Після закінчення процедури жеребкування територіальна виборча комісія щодо кожної дільничної виборчої комісії складає список осіб, які включаються до її складу. До таких списків включаються особи, що підлягають обов`язковому включенню до складу дільничних виборчих комісій (за умови наявності відповідних подань від організацій партій, про утворення депутатських фракцій яких оголошено на першій черговій сесії Верховної Ради України поточного скликання та/або від організацій партій, які уклали угоду про політичну співпрацю на відповідних місцевих виборах з депутатської групою, про утворення якої оголошено на сесії Верховної Ради України не пізніше 1 січня року, в якому відбуваються вибори, та відповідності таких подань установленим Кодексом вимогам), та особи, визначені за результатами жеребкування. Особи, внесені до таких списків, підлягають включенню до складу дільничних виборчих комісій під час їх утворення.

Одночасно з утворенням кожної дільничної виборчої комісії територіальна виборча комісія призначає від різних суб`єктів подання кандидатур до її складу, зазначених у пункті 3 цього Порядку, керівний склад такої дільничної виборчої комісії - голову, заступника голови, секретаря дільничної виборчої комісії.

Відповідно до ч. 1 ст. 204 ВК України, керівний склад відповідної ДВК формується відповідною ТВК не пізніш як за п`ятнадцять днів до дня виборів у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії.

До складу ДВК підлягають включенню в обов`язковому порядку представники від суб`єктів подання, визначених п.п. 1-2 ч. 1 ст. 204 ВК України, представники інших суб`єктів подання (у даному випадку п. 3, п. 5 вказаної статті) включаються до складу ДВК за результатами жеребкування.

Пунктом 17 Постанови №114 встановлюється, що процедура жеребкування проводиться один раз щодо всіх дільничних виборчих комісій одночасно. Після діставання із пристрою для жеребкування останнього жеребка та його розпакування, якщо жеребок запакований, голова (головуючий на засіданні) виборчої комісії оголошує номери, занесені до відповідної відомості у визначеній жеребкуванням черговості. Послідовність включення кандидатур до складу кожної дільничної виборчої комісії визначається згідно з установленою жеребкуванням черговістю. Особи, внесені до списків кандидатур до складу дільничних виборчих комісій, складених відповідно до пункту 13 цього Порядку, під номерами, зазначеними у відомості, підлягають включенню до складу кожної дільничної виборчої комісії у черговості, визначеній жеребкуванням. Для цього два визначені для опрацювання результатів жеребкування члени територіальної виборчої комісії послідовно щодо кожної дільничної виборчої комісії в порядку черговості, визначеної жеребкуванням, встановлюють у списку кандидатур до складу відповідної комісії наявність кандидатури за відповідним номером і в графі для фіксації результатів жеребкування проти зазначеної кандидатури роблять відмітку про включення цієї особи до складу комісії. Після заповнення всіх вакантних місць у складі відповідної дільничної виборчої комісії процедура опрацювання результатів жеребкування членами територіальної виборчої комісії продовжується щодо всіх інших дільничних виборчих комісій. Жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій завершується після заповнення вакантних місць у всіх дільничних виборчих комісіях.

VI. Оцінка суду

Наведене правове регулювання та встановлені обставини дають підстави для висновку, що позивач в даних правовідносинах реалізує надані йому Законом повноваження та має підстави на пред`явлення до суду даного позову, оскільки вказує на наявність, на його думку, порушень вимог чинного законодавства, які можуть порушувати його права та охоронювані Законом інтереси як суб`єкта виборчого процесу.

Керівний склад відповідної ДВК формується відповідною ТВК не пізніш як за п`ятнадцять днів до дня виборів у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії. (ч. 1 ст. 204 ВК України).

До складу ДВК підлягають включенню в обов`язковому порядку представники від суб`єктів подання, визначених п.п. 1-2 ч. 1 ст. 204 ВК України, представники інших суб`єктів подання (у даному випадку п. 5 вказаної статті) включаються до складу ДВК за результатами жеребкування.

Імперативною вимогою щодо формування складу відповідної ДВК є дотримання вимог ч.6 ст.204 ВК України, а саме голова, заступник голови та секретар дільничної виборчої комісії мають призначатися від різних суб`єктів подання, визначенихчастиною першоюцієї статті.

Процедура формування ДВК свідчить, що за кількісним представництвом у ДВК суб`єкти не будуть рівними, тому, на думку суду, саме з метою збалансування та дотримання прав усіх суб`єктів законодавцем застосовано вимогу призначення до керівного складу ДВК членів від різних суб`єктів, визначених у ч.1 ст.204 ВКУ.

Однак, будь-яка застосовувана відповідачем процедура має забезпечувати дотримання вимог ч.6 ст.204 ВКУ.

Єдиним логічним виключенням із вказаного вище є відсутність серед осіб, які можуть бути обрані до керівного складу ДВК представників від якогось із суб`єктів подань, перелічених у ч.1 ст.204 ВК України, що слідує із змістовно логічного тлумачення п.п.19-20 Постанови №114.

26.12.2020 на засіданні Броварської міської територіальної виборчої комісії Броварського району Київської області були розглянуті, зокрема питання, які у свою чергу викладені у протоколі №15 від 24.12.2020: проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій.

За результатами жеребкування були визначені наступні жереби: 1-1; 2-14; 3-9; 4-12; 5-13; 6-10; 7-7-; 8-8-; 9-3; 10-11; 11-6; 11-6; 12-4; 13-5; 14-2.

На підставі проведено жеребкування були визначені кандидати, які підлягають включенню до складу дільничної виборчої комісії. Після проведеного жеребкування у засіданні було оголошено перерву до 26.12.2020.

Після оголошуваної перерви 26.12.2020 на засіданні Броварської міської територіальної виборчої комісії Броварського району Київської області було винесено на розгляд питання щодо двійників по ДВК (а.с.50).

По питанню щодо розгляду заяв кандидатів на членів ДВК з виявленим подвійним включенням слухали голову комісії ОСОБА_6 . Заяви надійшли від ОСОБА_7 , яка була включена членом ДВК №3212337 від суб`єкта подання КООП «ГОЛОС» та ДВК №321247 від суб`єкта подання КООП «УДАР», ОСОБА_8 , яка була включена членом ДВК №321222 від суб`єкта подання «СЛУГА НАРОДУ», та ДВК №321249 від суб`єкта подання КООП «Європейська солідарність», ОСОБА_9 , який був включений членом ДВК №321239 від суб`єкта подання ОСОБА_10 та ДВК №321239 від суб`єкта подання КООП «Європейська солідарність».

Питанням 17 слухали голову комісії Юскову О., яка зазначила, що після опрацювання відповідних подань від суб`єктів виборчого процесу, щодо включення кандидатур до складу ДВК, після виключення двійників на підставі заяв наданих до Броварської МТВК, на ДВК №321222 та №311237 зменшився склад ДВК, тому до складу потрапляють члени, жереби яких випали наступними. До складу ДВК №321222 було включено ОСОБА_11 від суб`єкта подання ОСОБА_12 та до ДВК №311237 ОСОБА_13 від суб`єкта подання «За майбутнє». Після чого членів комісії на цих ДВК стало по 18 осіб.

Позивач стверджував, що саме перед проведенням жеребкування було виявлено, що в різних поданнях суб`єктів виборчого процесу містяться дані одних і тих самих осіб.

У судовому засіданні представник відповідача заперечив проти наведених доводів позивачем та пояснив, що обставину щодо наявності декількох кандидатів з подвійним включенням було виявлено лише після проведення жеребкування.

Суд погоджується з такими твердженнями представника відповідача, з огляду на те, що до оголошення перерви у засіданні та проведення жеребкування протокол №15 не містить будь-яких посилань на встановлення факту наявності одних і тих самих кандидатів включених до складу дільничної виборчої комісії від різних суб`єктів подання. Питання щодо розгляду заяв кандидатів та членів ДВК, що виявились з подвійним включенням було винесено на розгляд після проведення жеребкування та оголошення перерви 26.12.2020.

Разом з цим, в судовому засіданні представник позивача стверджував, що стадія перевірки відповідності подань усіх суб`єктів вимогам закону та усунення комісією одночасного внесення однієї кандидатури до складу ДВК від різних суб`єктів подання здійснюється до процедури жеребкування.

З приводу таких доводів суд зазначає наступне.

Приписами статті 204 ВК України регламентується порядок утворення дільничних виборчих комісій.

Дільнична виборча комісія утворюється відповідною міською чи районною у місті, сільською, селищною виборчою комісією не пізніш як за п`ятнадцять днів до дня виборів у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії. Право подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій мають: 1) місцеві організації політичних партій, про утворення депутатських фракцій яких оголошено на першій черговій сесії Верховної Ради України поточного скликання; 2) місцева організація політичної партії, яка уклала угоду про політичну співпрацю на відповідних місцевих виборах з депутатською групою, про утворення якої оголошено на сесії Верховної Ради України не пізніше 1 січня року, в якому відбуваються вибори. Одна депутатська група, про утворення якої оголошено на сесії Верховної Ради України не пізніше 1 січня року, в якому відбуваються вибори, може укласти лише одну угоду про політичну співпрацю на відповідних місцевих виборах лише з однією політичною партією. Угода підписується керівником (керівниками) депутатської групи, про утворення якої оголошено на сесії Верховної Ради України не пізніше 1 січня року, в якому відбуваються вибори, та головою політичної партії, з якою її укладено. Про укладання відповідної угоди керівник (керівники) депутатської групи, про утворення якої оголошено на сесії Верховної Ради України не пізніше 1 січня року, в якому відбуваються вибори, не пізніш як за дев`яносто п`ять днів до дня голосування повідомляє Апарат Верховної Ради України листом, разом з яким надсилається один примірник політичної угоди.

Апарат Верховної Ради України повідомляє Центральну виборчу комісію про укладання відповідної угоди не пізніш як за дев`яносто один день до дня голосування та надсилає копію політичної угоди; 3) місцеві організації політичних партій, від яких зареєстровано кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, районних у місті рад, а також міських, сільських, селищних (територіальних громад з кількістю виборців 10 тисяч і більше) рад; 4) кандидати у депутати сільських, селищних, міських (територіальних громад з кількістю виборців до 10 тисяч) рад; 5) кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови.

При утворенні дільничної виборчої комісії відповідна територіальна виборча комісія визначає осіб, які підлягають включенню до складу відповідної дільничної виборчої комісії, з числа кандидатур, поданих суб`єктами подання, визначеними пунктами 3-5 цієї частини, за результатами жеребкування, що проводиться у порядку, встановленому Центральною виборчою комісією, не пізніш як на восьмий день після закінчення строку внесення подань щодо кандидатур до складу такої комісії.

Пунктом 17 Постанови №114 встановлюється, що процедура жеребкування проводиться один раз щодо всіх дільничних виборчих комісій одночасно. Після діставання із пристрою для жеребкування останнього жеребка та його розпакування, якщо жеребок запакований, голова (головуючий на засіданні) виборчої комісії оголошує номери, занесені до відповідної відомості у визначеній жеребкуванням черговості. Послідовність включення кандидатур до складу кожної дільничної виборчої комісії визначається згідно з установленою жеребкуванням черговістю. Особи, внесені до списків кандидатур до складу дільничних виборчих комісій, складених відповідно до пункту 13 цього Порядку, під номерами, зазначеними у відомості, підлягають включенню до складу кожної дільничної виборчої комісії у черговості, визначеній жеребкуванням. Для цього два визначені для опрацювання результатів жеребкування члени територіальної виборчої комісії послідовно щодо кожної дільничної виборчої комісії в порядку черговості, визначеної жеребкуванням, встановлюють у списку кандидатур до складу відповідної комісії наявність кандидатури за відповідним номером і в графі для фіксації результатів жеребкування проти зазначеної кандидатури роблять відмітку про включення цієї особи до складу комісії. Після заповнення всіх вакантних місць у складі відповідної дільничної виборчої комісії процедура опрацювання результатів жеребкування членами територіальної виборчої комісії продовжується щодо всіх інших дільничних виборчих комісій. Жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій завершується після заповнення вакантних місць у всіх дільничних виборчих комісіях.

Таким чином, територіальні виборчі комісії зобов`язані провести процедуру жеребкування з метою відповідного відбору кандидатів на членів ДВК у кількості яка відповідає кількості вакантних місць, що є їх обов`язком для забезпечення виконання функції з формування складу дільничних виборчих комісій.

Водночас, чинним законодавством України чітко не визначено на якому етапі порядку утворення дільничних виборчих комісій, відповідною територіальною виборчою комісією має встановлюватися одночасне внесення однієї кандидатури до складу дільничної виборчої комісії від різних суб`єктів подання.

У судовому засіданні представником відповідача було вказано та позивачем не заперечувалося, що після виявлення факту наявності кандидатів та членів ДВК з подвійним включенням, територіальна виборча комісія звернулася для уточнення інформації та надання заяви про згоду на участь у роботі дільничної виборчої комісії до відповідних суб`єктів подання.

25.12.2020 до Броварської міської територіальної виборчої комісії Броварського району Київської області надійшли заяви про надання згоди на участь у роботі ДВК від ОСОБА_8 від суб`єкта подання - Київська територіальна організація Політична партія «Європейська солідарність», ОСОБА_14 від суб`єкта подання - Київська територіальна організація Політична партія «Європейська солідарність», ОСОБА_15 від суб`єкта подання – Київська обласна організація Політична партія «Удар».

Із дослідженого в судовому засіданні протоколу №15 від 24.12.2020 вбачається, що відповідачем було виключено кандидатури таких двійників на підставі заяв наданих до Броварської МТВК, у зв`язку із виключенням таких кандидатів із складу дільничної виборчої комісії, до ДВК було включено інших кандидатів, жереби яких випали наступними.

Крім цього, суд зауважує, що положеннями Постанови №114 визначено, що жеребкування може проводитися лише один раз щодо всіх дільничних виборчих комісій одночасно, а отже після виявлення такої невідповідності відповідача в силу закону були відсутні правові підстави для проведення повторного жеребкування, у зв`язку із чим доводи позивача про порушення відповідачем процедури порядку утворення дільничних виборчих комісій не знайшли свого підтвердження в ході розгляду справи, інших підстав для скасування оскаржуваного рішення, позивачем не наведено.

Позивачем не було надано суду належних та допустимих доказів підтвердження порушення відповідачем процедури проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій.

Враховуючи наведене правове регулювання та встановлені обставини, суд дійшов висновку, що Броварська міська територіальна виборча комісія Броварського району Київської області приймаючи на засіданні 26.12.2020 рішення про формування складу дільничних виборчих комісій, діяла у межах та у спосіб передбачений законодавством України, відтак підстави для скасування оскаржуваного рішення відсутні.

VIII. Висновок суду

Згідно із частиною першою статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Статтею 72 КАС України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Відповідно до статті 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв`язок доказів у їх сукупності, межі заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

ІX. Розподіл судових витрат

Відповідно до частин 1-5 статті 143 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з ч. 9 ст. 273 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

Згідно абзацу другого частини третьої статті 6 Закону України «Про судовий збір», у разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Враховуючи, що при поданні адміністративного позову судовий збір позивачем не було сплачено, а адміністративний позов задоволено не підлягає, суд дійшов висновку про необхідність стягнення з позивача до спеціального фонду Державного бюджету України на рахунок Київського окружного адміністративного суду судового збору за подання позовної заяви в розмірі 4204, 00 грн.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255, 273-277 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Стягнути з Київської обласної організації політичної партії «Команда Ігоря Сапожка – «Єдність» (код ЄДРПОУ 43764332) на користь Державного бюджету України (отримувач коштів - ГУК у Київ. обл./м.Київ/22030101, Код отримувача - (код за ЄДРПОУ) 37955989, Банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), Код банку отримувача (МФО) 899998, Рахунок отримувача UA718999980313151206084010001, код класифікації доходів бюджету 22030101) несплачений судовий збір у розмір 4204 (чотири тисячі двісті чотири) грн. 00 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом двох днів з дня його проголошення, а на судове рішення, ухвалене до дня голосування, - не пізніш як за чотири години до початку голосування.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Леонтович А.М.

Дата виготовлення та підписання повного тексту рішення - 30 грудня 2020р.