Рішення № 93923994, 29.12.2020, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.12.2020
Номер справи
320/14009/20
Номер документу
93923994
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 грудня 2020 року 320/14009/20

Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Лиска І.Г., секретаря судового засідання Горбунової К.С., за участю представника позивача, представника відповідача та представників третіх сторін, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Київської обласної організації політичної партії «Команда Ігоря Сапожка – «Єдність» до Броварської міської територіальної виборчої комісії Броварського району Київської області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

До суду 27.12.2020 о 23:28 год. звернулася Київська обласна організація політична партія «Команда Ігоря Сапожка – «Єдність» із позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Броварської міської територіальної виборчої комісії Броварського району Київської області про формування керівного складу дільничних виборчих комісій, прийняте на засіданні 26.12.2020;

- зобов`язати Броварську міську територіальну виборчу комісію Броварського району Київської області повторно сформувати керівний склад дільничних виборчих комісій з забезпеченням права кожного суб`єкту подання на пропорційну частку кожної категорії керівних посад у дільничних виборчих комісіях.

В обґрунтування позовних вимог, зазначено що спірне рішення прийняте із порушенням норм права. Вважає, що відповідачем не дотримано вимог ч.6 ст.204 ВК України щодо різних включення керівного складу ДВК кандидатів від різних категорій суб`єктів подань, які визначається ч.1 ст.204 ВК України.

Ухвалою судді від 28.12.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання на 29.12.2020 о 12:00 год..

Відповідач користуючись своїм процесуальним правом подав до суду відзив на позов, в якому просить у задоволенні позову відмовити, оскільки рішення прийнято із дотриманням встановленої Виборчим кодексом України процедури. В обґрунтування своєї правової позиції представники відповідача звертають увагу суду на те, що відповідач при формуванні дільничних виборчих комісій з проведення повторних виборів депутатів Броварської міської ради Броварського району Київської області 17 січня 2021 року та повторних виборів Броварського міського голови Броварського району Київської області 17 січня 2021 року діяла у спосіб, передбачений законом та у межах своїх повноважень, якими вона наділена відповідними положеннями Виборчого кодексу України без порушень статті 204 зазначеного кодексу, яка регламентує порядок утворення дільничної виборчої комісії. Стверджує, що спеціальна стаття 204 Виборчого кодексу України повністю і без будь-яких посилань регламентує порядок утворення дільничних виборчих комісій та їх керівного складу при проведенні місцевих виборів.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 судом було залучено в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - КОО ПП "ВО "Батьківщина", КОО ПП "НАШ КРАЙ", КОО ПП "УДАР Український Демократичний Альянс за Реформи" та ОСОБА_1 .. Запропоновано третім особам - КОО ПП "ВО "Батьківщина", КОО ПП "НАШ КРАЙ", КОО ПП "УДАР Український Демократичний Альянс за Реформи" та ОСОБА_1 подати суду письмові пояснення щодо позову до 09:00 год. 29 грудня 2020 року.

Скориставшись своїм правом до суд подано письмові пояснення представником третьої особи - КОО ПП «ВО Батьківщина», який в поясненнях зазначив, що відповідачем повністю нівельовано принцип рівності всіх суб`єктів виборчого процесу. Забезпечення вказаного принципу може бути досягнуто тільки шляхом забезпеченням права кожного суб`єкту подання на пропорційну частку кожної категорії керівних посад у дільничних виборчих комісіях. Просив позов задовольнити.

Також до суду подано письмові пояснення третьої особи – ОСОБА_1 , яка в поясненнях зазначила, що непропорційне формування керівного складу дільничних виборчих комісій, здійснене відповідачем 26.12.2020 є порушенням принципів рівності всіх суб`єктів виборчого процесу. Вважає, що оскаржувану постанову прийнято упереджено, без дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для конституційних прав, свобод та інтересів учасників виборчого процесу і цілями на досягнення яких спрямована дана постанова, без дотримання принципу рівності перед законом, з порушенням норм п.3 ст.12 Виборчого кодексу України, де зазначено, що усі кандидати, зареєстровані у порядку, встановленому цим Кодексом, мають у виборчому процесі на яких вони висунуті, рівні права та беруть участь у цьому процесі на умовах, рівних для відповідних виборів. Просила позов задовольнити.

До суду подано письмові пояснення представником третьої особи - КОО ПП «НАШ КРАЙ», який в поясненнях зазначив, що при формуванні керівного складу ДВК відповідачем було порушено принцип рівності всіх суб`єктів виборчого процесу. Забезпечення вказаного принципу може бути досягнуто тільки шляхом забезпеченням права кожного суб`єкту подання на пропорційну частку кожної категорії керівних посад у дільничних виборчих комісіях. Просив позов задовольнити.

В судове засідання прибули представник позивача який підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити у повному обсязі, з підстав викладених у позовній заяві та представники відповідача які просили відмовити у задоволенні позовних вимог за безпідставністю.

Представники третіх осіб - КОО ПП «НАШ КРАЙ» та КОО ПП «ВО Батьківщина» підтримали позицію позивача яка викладена в позовній заяві та просили позов задовольнити.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали, з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини справи.

Київська обласна організація ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «КОМАНДА ІГОРЯ САПОЖКА - «ЄДНІСТЬ» є суб`єктом виборчого процесу на повторних виборах депутатів Броварської міської ради Броварського району Київської області 17 січня 2021 року відповідно до постанови №26 Броварської міської територіальної виборчої комісії Броварського району Київської області від « 18» грудня 2020 року та на повторних виборах Броварського міського голови Броварського району Київської області 17 січня 2021 року відповідно до постанови №27 Броварської міської територіальної виборчої комісії Броварського району Київської області від « 18» грудня 2020 року.

Броварською міською територіальною виборчою комісією Броварського району Київської області 26.12.2020 на засіданні було прийнято рішення про формування керівного складу дільничних виборчих комісій на повторних виборах депутатів Броварської міської ради Броварського району Київської області 17 січня 2021 року відповідно до постанови №26 БМТВК від « 18» грудня 2020 року та на повторних виборах Броварського міського голови Броварського району Київської області 17 січня 2021 року відповідно до постанови №27 БМТВК від « 18» грудня 2020 року.

Всього, на повторних виборах 17.01.2021 БМТВК сформовано 48 дільничних виборчих комісій №№ 320251, 320252, 320273 - 320275, 321218 - 321258, 321419, 321436.

Порядок проведення засідання на якому прийнята відповідачем оскаржувана постанова зафіксований у протоколі засідання Броварської МТВК Броварського району Київської області від 24.12.2020 за №15.

Судом встановлено, що порядок денний передбачав розгляд наступних питань: про розгляд подання КОО ПП «ОПЗЖ» про включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій; про розгляд подання КОО ПП «Україна Славетна» про включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій; про розгляд подання кандидата на посаду Броварського міського голови ОСОБА_2 про включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій; про розгляд заяви КОО ПП «За майбутнє» про реєстрацію уповноважених осіб у єдиному багатомандатному виборчому окрузі - ОСОБА_3 та ОСОБА_4 ; про розгляд подання КОО ПП «За Майбутнє» про включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій; про розгляд подання кандидата на посаду Броварського міського голови ОСОБА_5 про включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій; про розгляд подання КОО ПП «Наш край» про включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій; про розгляд подання кандидата на посаду Броварського міського голови ОСОБА_6 про включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій; про розгляд подання КОО ПП «Команда Ігоря Сапожка - Єдність» про включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій; розгляд питання про звернення до міськвиконкому та ЦВК щодо вирішення питання забезпечення телефонним зв`язком дільничні виборчі комісії; про скасування листа № 16 від 22.12.2020 р.; проведення жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій; формування керівного складу дільничних виборчих комісій; різне.

Даний протокол має також окремі думки членів Броварської МТВК ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 та ОСОБА_14 , які не погоджувались з рішенням прийнятим 26.12.2020 на засіданні комісії про формування керівного складу дільничних виборчих комісій. Вважають, що воно прийнято з порушенням принципу рівності всіх суб`єктів виборчого процесу. Керівний склад дільничних виборчих комісій сформований непропорційно, з значним переважним представництвом в такому складі представників наступних політичних організацій: КОО ПП «ЗА МАЙБУТНЄ»; Київська обласна територіальна організація Політичної Партії «ГОЛОС»; Київська Обласна організації ПП «СЛУГА НАРОДУ»; Київська територіальна організація Політичної партії «Європейська солідарність». Вказані суб`єкти подання отримали 99 з 144 керівного складу всіх дільничних виборчих комісій. Зокрема:

- 41 з 48 голів ДВК;

- 39 з 48 заступників голів ДВК;

-19 з 48 секретарів ДВК.

При цьому від інших суб`єктів подання були наявні кандидатури на керівний склад у всіх ДВК, однак під час голосування 9 членами Броварської міської територіальної виборчої комісії перевага постійно надавалась саме вказаним 4 політичним організаціям.

В подальшому 26.12.2020 відповідачем прийнято постанову №68 «Про утворення дільничних виборчих комісій виборчих дільниць №№321218-321258, 321419, 321436, 320251, 320252, 320273-320275 на повторних виборах депутатів Броварської міської ради Броварського району Київської області та Броварського міського голови Броварського району Київської області 17 січня 2021 року».

Так, за результатами прийнятого рішення, суб`єкти подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій отримали наступні керівні посади в ДВК:

№Суб`єкт поданняГ оловаЗаступникСекретарВсього1.КИЇВСЬКА ОБЛАСНА ОРГАНІЗАЦІЯ ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «ЗА МАЙБУТНЄ»9230322.Київська обласна територіальна організація Політичної Партії «ГОЛОС»158528

3.Київська Обласна організації ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ»9310224.Київська територіальна організація Політичної партії «Європейська солідарність»854175.Київська обласна організація Політичної партії «ОПОЗИЦІЙНА ПЛАТФОРМА -ЗА ЖИТТЯ»348156.Київська обласна організація ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «РІДНИЙ ДІМ»12367.Київська обласна організація політичної партії «ВО «Батьківщина»11468.Кандидат на посаду Броварського міського голови висунутий Броварською міською партійною організацією політичної партії «РІДНИЙ ДІМ» Коваленко В.М.01349.Київська обласна організація Політичної партії «Команда Ігоря Єапожка - «ЄДНІСТЬ»004410.Київська обласна організація Політичної партії «УДАР Український Демократичний Альянс за Реформи)» Віталія Кличка»102311.Кандидат на посаду Броварського міського голови висунутий Київською обласною територіальною організацією Політичної Партії «ГОЛОС» - Саук А. М.011212.Кандидат на посаду Броварського міського голови вусунута шляхом самовисування ОСОБА_1 .002213.Кандидат на посаду Броварського міського голови висунутий Київською обласною організацією Політичної партії «Команда Ігоря Єапожка - «ЄДНІСТЬ» Сапожко І.В.001114.Київська обласна організація Політичної партії «НАШ КРАЙ»001115.Кандидат на посуду Броварського міського голови висунутий Київською обласною організацією Політичної Партії «НАШ КРАЙ» Боголюбов С.М.1001 Всього 144

Таким чином, внаслідок такого рішення 4 суб`єкти подання, а саме КИЇВСЬКА ОБЛАСНА ОРГАНІЗАЦІЯ ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «ЗА МАЙБУТНЄ» (КОО ПП «ЗА МАЙБУТНЄ»), Київська обласна територіальна організація Політичної Партії «ГОЛОС» (КОТО ПП «ГОЛОС»), Київська Обласна організації ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «СЛУГА НАРОДУ» (КОО ПП «СЛУГА НАРОДУ») та Київська територіальна організація Політичної партії «Європейська солідарність» (КТО ПП «ЄЄ») отримали 99 з 144 керівного складу всіх дільничних виборчих комісій на повторних виборах депутатів БМР та Броварського міського голови 17.01.2021.

Так, вказані суб`єкти подання отримали:

- 41 з 48 голів ДВК;

- 39 з 48 заступників голів ДВК;

- 19 з 48 секретарів ДВК.

Позивач вважає такі дії вказаних членів БМТВК та рішення про формування керівного складу дільничних виборчих комісіях, прийняте на засіданні БМТВК 26.12.2020 протиправним та просить його скасувати.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд вказує наступне.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Гарантії права громадян на участь у виборах, підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів, визначає Виборчий кодекс України.

Частиною 1 статті 64 Виборчого кодексу України визначено, що суб`єкт виборчого процесу може оскаржити рішення, дії чи бездіяльність, що стосуються виборчого процесу, до суду в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.

Як свідчать матеріали справи позивачем у справі є суб`єктом виборчого процесу, тому має гарантоване Конституцією України право щодо звернення до суду з означеним позовом.

Згідно з п.2 ч. 1 статті 196 Виборчого кодексу України, виборчий процес місцевих виборів включає етапи, другим з яких є утворення дільничних виборчих комісій, який і став причиною звернення позивача до суду.

Так, статтею 204 Виборчого кодексу України внормовано порядок утворення дільничної виборчої комісії.

Відповідно до ч.1 ст.204 Виборчого кодексу України дільнична виборча комісія утворюється відповідною міською чи районною у місті, сільською, селищною виборчою комісією не пізніш як за п`ятнадцять днів до дня виборів у складі голови, заступника голови, секретаря та інших членів комісії.

Частиною 7 ст.204 Виборчого кодексу України визначено, що рішення про утворення дільничної виборчої комісії оприлюднюється територіальною виборчою комісією, що утворила дільничну виборчу комісію, з відомостями про її склад у спосіб, визначений цією територіальною виборчою комісією, не пізніше наступного дня з дня утворення дільничної виборчої комісії.

Так, на думку представника позивача оскаржуване рішення підлягає скасуванню у зв`язку з тим, що воно порушує принцип пропорційності та рівності щодо призначення керівного складу дільничних виборчих комісій.

Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (ч.2 ст.73 КАС України).

В свою чергу, сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень (ч3 ст.72 КАС України).

Так, під час розгляду даної справи судом було досліджено, оцінено та враховано кожен доказ у даних спірних правовідносин наданий суб`єктами спірних правовідносин.

На забезпечення однакового застосування положень Виборчого кодексу України з питань організації роботи виборчих комісій з виборів Президента України, народних депутатів України, місцевих виборів (крім Центральної виборчої комісії) (далі - виборчі комісії) і на підставі статей 36, 37 Кодексу спрямований Порядок організації роботи та ведення діловодства виборчих комісій з виборів Президента України, народних депутатів України, місцевих виборів (додаток до постанови Центральної виборчої комісії від 10 серпня 2020 року № 173, далі - Порядок).

Вказаний Порядок встановлює єдиний порядок роботи виборчих комісій, у тому числі вимоги до оформлення протоколу засідання комісій (розділ 12); вимоги до оформлення прийнятих на засіданні комісій рішень та складених актів і протоколів (розділи 10-11) тощо.

Протокол засідання виборчої комісії, в якому фіксується хід і результати обговорення питань та прийняття рішень на засіданні комісії (додаток 2), веде секретар комісії (секретар засідання).

Протокол комісії встановлює підсумки певних дій, виконаних комісією, в свою чергу, рішення виборчої комісії з розглянутого питання порядку денного письмово оформляється у формі постанови (ч.3. ст.37 Виборчого кодексу України, п.9.6 Порядку).

Постанова виборчої комісії, прийнята на засіданні виборчої комісії, підлягає відповідному оформленню для підписання, видачі (надсилання) і оприлюднення. Оформлення та доопрацювання постанови здійснюється секретарем комісії (секретарем засідання) (п.10.1 Порядку).

Таким чином, рішення виборчої комісії з розглянутого питання порядку денного письмово оформляється у формі рішення, яке повинно відповідати формі встановленій Порядком.

Так, як вже зазначалося, 26.12.2020 на засіданні Броварської міської територіальної виборчої комісії Броварського району Київської області були розглянуті, зокрема питання, які у свою чергу викладені у протоколі №15 від 24.12.2020: формування керівного складу дільничних виборчих комісій.

Суд зазначає, що позивач не заперечує, що засідання комісії, на якому було прийнято оскаржуване рішення є повноважним та проведеним відповідно до вимог Кодексу.

Фактично позивач не погоджується з тим фактом, що його КОО політична партія «Команда Ігоря Сапожка – «Єдність»» за результатами проведених голосувань не отримала достатньої кількості керівних посад в дільничних виборчих комісій, а не допущене відповідачем порушення принципу пропорційності та рівності під час призначення керівного складу дільничних виборчих комісій за результатами відповідного голосування.

В обґрунтування недотримання пропорційності та рівності призначення керівного складу дільничних виборчих комісій позивач посилається на факт значного переважного представництва в такому складі представників наступних політичних організацій: КОО ПП «ЗА МАЙБУТНЄ»; Київська обласна територіальна організація ПП «ГОЛОС»; Київська Обласна організації ПП «СЛУГА НАРОДУ»; Київська територіальна організація Політичної партії «Європейська солідарність». Вказані суб`єкти подання отримали 99 з 144 керівного складу всіх дільничних виборчих комісій. Зокрема:

- 41 з 48 голів ДВК;

- 39 з 48 заступників голів ДВК;

-19 з 48 секретарів ДВК , що є, на його думку, порушенням ч. 6 ст. 204 Виборчого Кодексу України.

Так, вказаною нормою передбачено, що голова, заступник голови та секретар дільничної виборчої комісії мають призначатися від різних суб`єктів подання, визначених частиною першою цієї статті.

Судом встановлено, що до складу дільничних виборчих комісій були включені кандидати від всіх суб`єктів, що мають право на подання кандидатур, а саме:

1) місцеві організації політичних партій, про утворення депутатських фракцій яких оголошено на першій черговій сесії Верховної Ради України поточного скликання;

2) місцева організація політичної партії, яка уклала угоду про політичну співпрацю на відповідних місцевих виборах з депутатською групою, про утворення якої оголошено на сесії Верховної Ради України не пізніше 1 січня року, в якому відбуваються вибори.

Одна депутатська група, про утворення якої оголошено на сесії Верховної Ради України не пізніше 1 січня року, в якому відбуваються вибори, може укласти лише одну угоду про політичну співпрацю на відповідних місцевих виборах лише з однією політичною партією.

Угода підписується керівником (керівниками) депутатської групи, про утворення якої оголошено на сесії Верховної Ради України не пізніше 1 січня року, в якому відбуваються вибори, та головою політичної партії, з якою її укладено.

Про укладання відповідної угоди керівник (керівники) депутатської групи, про утворення якої оголошено на сесії Верховної Ради України не пізніше 1 січня року, в якому відбуваються вибори, не пізніш як за дев`яносто п`ять днів до дня голосування повідомляє Апарат Верховної Ради України листом, разом з яким надсилається один примірник політичної угоди.

Апарат Верховної Ради України повідомляє Центральну виборчу комісію про укладання відповідної угоди не пізніш як за дев`яносто один день до дня голосування та надсилає копію політичної угоди;

місцеві організації політичних партій, від яких зареєстровано кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, районних у місті рад, а також міських, сільських, селищних (територіальних громад з кількістю виборців 10 тисяч і більше) рад;

кандидати у депутати сільських, селищних, міських (територіальних громад з кількістю виборців до 10 тисяч) рад;

кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови.

Дана обставина підтверджується списками зі складом дільничних виборчих комісій. Кандидати від суб`єктів, визначених в пунктах 1,2 статті 204 Виборчого кодексу України, були включені без жеребкування, а кандидати від суб`єктів, зазначених в пунктах 3-5 статті 204 ВК України, шляхом жеребкування.

В кожній ДВК голову, заступника та секретаря призначено від різних суб`єктів подання, як і визначено пунктом 1 статті 204 Виборчого кодексу України.

Таким чином твердження позивача про недотримання Броварською міською територіальною виборчою комісією Броварського району Київської області при формуванні керівного складу ДВК вимог ч.6 ст. 204 ВК України,щодо призначення голови, заступника та секретаря комісії від різних суб`єктів подання не обгрунтовано жодним належним доказом.

Щодо наявності окремих думок членів Броварської МТВК - ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 та ОСОБА_14 , які не погодились з рішенням прийнятим 26.12.2020 на засіданні комісії про формування керівного складу дільничних виборчих комісій та твердження представника відповідача – ОСОБА_7 , повідомленого ним під час судового засідання, щодо висловлення пропозицій про застосування інших принципів формування керівного складу дільничних виборчих комісій не передбачених чинним законодавством - суд критично ставиться до даних окремих думок та твердження, оскільки більшістю голосів комісії було проголосовано за винесений головою Броварської МТВК склад керівних органів дільничних виборчих комісій та прийнято постанову, якою затверджено керівний склад дільничних виборчих комісій з забезпеченням основних засад передбачених статтею 21 Виборчого кодексу України.

Також суд зазначає, що даними особами та позивачем не було подано відповідну скаргу до виборчої комісії вищого рівня, що регламентовано Розділом XI Виборчого кодексу України та Порядком розгляду скарг виборчими комісіями з виборів Президента України, народних депутатів України, місцевих виборів, затвердженого Постановою Центральної виборчої комісії від 21 серпня 2020 року № 192. Таким чином, суд також критично оцінює вищевказані окремі думки, як такі, що не забезпечені належним правовим обґрунтуванням.

Поняття та можливість пропорційного формування керівного складу дільничних виборчих комісій не міститься в жодній статті Виборчого кодексу України, які регулюють порядок проведення місцевих виборів.

Не містить такого поняття і загальна частина Виборчого кодексу України, яка теоретично розповсюджує свої норми на всі розділи (книги) кодексу.

На вимогу позивача судом, під час вирішення питання про відкриття провадження у даній справі витребувано від відповідача всі подання зареєстрованих у встановленому законом порядку суб`єктів виборчого процесу з повторних виборах депутатів БМР та Броварського міського голови 17.01.2021 з кандидатами для включення до складу дільничних виборчих комісій; - протокол засідання Броварської МТВК від 24.12.2020 та 26.12.2020;- рішення Броварської МТВК про формування керівного складу дільничних виборчих комісій на повторних виборах депутатів БМР та Броварського міського голови 17.01.2021, які на вимогу суду відповідачем було надано.

Суд досліджуючи такі додатки не встановив порушень передбачених ч.6 ст.204 Виборчого кодексу України, щодо призначення голів, заступників голів та секретарів дільничної виборчої комісії з однакових суб`єктів подання, керівний склад дільничних виборчих комісій сформовано від різних суб`єктів подання.

Таким чином, відповідачем при прийнятті оскаржуваної постанови в повній мірі дотримано положення ч.6 ст.204 Виборчого кодексу України.

Крім того, суд вважає, що вимога щодо забезпечення принципу пропорційності передбачена виключно у випадку утворення окружних та дільничних виборчих комісій з виборів Президента України (ст. 84-85 Розділу «Виборчі комісії з виборів Президента України» Виборчого кодексу України) та утворення окружних та дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України (ст. 140-142 Розділу «Виборчі комісії з виборів народних депутатів України» Виборчого кодексу України).

Суд вважає, що принцип пропорційності щодо призначення голів, заступників голів та секретарів дільничної виборчої комісії під час проведення місцевих виборів не передбачений чинним виборчим законодавством, процедура їх призначення виборчим законодавством унормована.

Тому, посилання позивача на необхідність застосування при формуванні керівного складу дільничних виборчих комісій при проведенні місцевих виборів положень Виборчого кодексу України, а саме ч. 10 ст. 85 та ч. 10 ст. 141 ВК України, є не обґрунтованим ,оскільки є спеціальна стаття 204 Виборчого кодексу України, що повністю і без будь-яких посилань регламентує порядок утворення дільничних виборчих комісій та їх керівного складу при проведенні місцевих виборів.

Крім того, суд зазначає, що оскільки процедура призначення голів, заступників голів та секретарів дільничної виборчої комісії під час проведення місцевих виборів виборчим законодавством унормована, тому суд не застосовує до даних правовідносин аналогію закону з застосуванням ч.10 ст. 85 та ч. 10 ст. 141 ВК України.

Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

З огляду на вищевикладене під час розгляду вказаної справи суд дійшов висновку, що відповідач діяв в межах своїх повноважень, а тому підстави для скасування рішення Броварської міської територіальної виборчої комісії Броварського району Київської області №68 від 26.12.2020 відсутні, відповідно позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Крім того відповідно до ч. 9 ст. 273 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

На час вирішення даної справи позивачем судовий збір не сплачувався, відповідно, питання про стягнення судового збору підлягає вирішенню згідно правил розподілу судових витрат, встановлених КАС України.

Зі змісту позовних вимог слідує, що позивачем заявлено дві позовні вимоги немайнового характеру.

Відповідно до абз. 2 ч. 3 ст. 6 Закону України "Про судовий збір", у разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Отже, з урахуванням змісту позовних вимог, розмір судового збору при зверненні до суду з даним адміністративним позовом становить 4204 грн..

Керуючись статтями 77, 90, 242, 244-246, 271, 272, 278 КАС України,

в и р і ш и в:

У задоволенні адміністративного позову - відмовити.

Стягнути з Київської обласної організації політичної партії «Команда Ігоря Сапожка – «Єдність» (код ЄДРПОУ 43764332) на користь Державного бюджету України (отримувач коштів - ГУК у Київ. обл./м.Київ/22030101, Код отримувача - (код за ЄДРПОУ) 37955989, Банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), Код банку отримувача (МФО) 899998, Рахунок отримувача UA718999980313151206084010001, код класифікації доходів бюджету 22030101) несплачений судовий збір у розмір 4204 (чотири тисячі двісті чотири) грн. 00 коп..

Рішення набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом двох днів з дня його проголошення, а на судове рішення, ухвалене до дня голосування, - не пізніш як за чотири години до початку голосування.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Лиска І.Г.