Рішення № 93923810, 30.12.2020, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.12.2020
Номер справи
300/2458/20
Номер документу
93923810
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"30" грудня 2020 р. справа № 300/2458/20

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Панікара І.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Івано-Франківського обласного військового комісаріату про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі – позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Івано-Франківського обласного військового комісаріату (надалі – відповідач) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання до вчинення дій.

Позовні вимоги мотивовані тим, що ОСОБА_1 являється пенсіонером Збройних Сил України та до 01.01.2018 року пенсія йому виплачувалась виходячи з посадового окладу 1325 грн. З 01.01.2018 року розмір посадового окладу, з якого в подальшому проводилось нарахування пенсійного забезпечення відповідачем встановлено 6060 грн. Позивач вважає, що такі дії відповідача суперечать вимогам наказу Міністертсва оборони України № 90 “Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України”, оскільки до 01.12.2018 року посадовий оклад позивача становив 1325 грн., при нарахуванні ОСОБА_1 пенсійного забезпечення з 01.01.2018 року відповідачем необхідно було встановити 36 тарифний розряд, що в грошовому еквіваленті становить 6770 грн. Внаслідок чого, просить суд зобов`язати Івано-Франківський обласний військовий комісаріат надати позивачу та Головному управлінню Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідку про розмір посадового окладу для нарахування пенсійного забезпечення за 36 тарифним розрядом, виходячи з розміру 6770 грн.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28.09.2020 року позовну заяву було залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви. У встановлений судом строк позивач усунув недоліки позовної заяви (а.с.10-11).

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.10.2020 року відкрито провадження у даній справі, за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін в порядку, визначеному статтею 262 КАС України. (а.с.17-18).

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 05.11.2020 року (а.с. 22-23), згідно змісту якого, представник відповідача щодо можливості задоволення заявлених позовних вимог заперечив. Вказав, що позивач звільнений з посади командира полку, про що зазначено в протоколах про призначення пенсії від 01.12.2017 року та 01.01.2018 року. Посада, з якої звільнений позивач із Збройних Сил України є в Тимчасових схемах тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу ЗС України по якій встановлено 31 тарифний розряд як командир полку. Представник відповідача зазначив, що станом на 01.03.2018 року розмір грошового забезпечення по посаді, з якої звільнений ОСОБА_1 з лав Збройних Сил України для проведення перерахунку пенсії було проведено у відповідності до норм чинного законодавства, а права позивача жодним чином порушені не були.

11.11.2020 року від позивача на адресу суду надійшла відповідь на відзив, в якій позивач вказує, що прирівнювати посаду командира полку в Сухопутних військах Збройних Сил України та таку ж посаду командира винищувально-авіаційного полку у Повітряних Силах Збройних Сил України є не доречним, оскільки в складі винищувально-авіаційного полку існує диспетчерська, штурманська, інженерно-авіаційна служби і за успішну роботу яких також відповідає командир винищувально-авіаційного полку, що відповідно накладає на останнього ще більше навантаження та збільшує відповідальність. На думку позивача, відзив Івано-Франківського обласного військового комісаріату є таким, що суперечить вимогам законодавства України, а позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають до задоволення (а.с.26-28).

Водночас, 07.12.2020 року від позивача на адресу суду надійшли додаткові письмові пояснення.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, дослідивши позовну заяву, відзив на позов, та в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги, встановив наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області і отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Згідно із протоколом за пенсійною справою ХД-16218 (Міноборони) від 01.12.2017 року, пенсія позивача обраховувалась в основному розмірі 90% грошового забезпечення, яке включало такі складові: посадовий оклад – 1325,00 грн; оклад за військове звання – 135,00 грн; процентну надбавку за вислугу років (40%) – 584,00 грн.; надбавку, за умови режимних обмежень, допуск Ф1, (20%) – 265,00 грн.; надбавку за кваліфікацію, льотчик/штурман клас снайпер (15%) – 198,75 грн.; льотний скл. при виконанні польотів (35%) – 463,75 грн.; надбавку за особливор важливі завдання (50%) – 1022,00 грн.; премію (10%) – 132,50 грн. (а.с.6).

Кабінетом Міністрів України 21.02.2018 прийнято постанову №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", пунктом 1 якої встановлено перерахувати з 01.01.2018 пенсії, призначені згідно із Законом України" Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 №704.

На підставі виданої Івано-Франківським ОВК довідки, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області, починаючи з 01.01.2018 року, проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , з врахуванням таких складових грошового забезпечення позивача: посадовий оклад – 6060 грн.; оклад за військове звання 1480 грн.; процентна надбавка за вислугу років (50%) – 3770 грн. (а.с.7).

15.06.2020 року ОСОБА_1 звернувся до Івано-Франківського обласного військового комісаріату із заявою, в якій просив видати довідку за посадовим окладом 6770,00 грн, відповідно до тарифного розряду згідно схемами в додатку 24 до наказу МОУ № 90 та пункту 4 додатку 1 постанови КМУ №704. Направити вказану довідку до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області для перерахунку пенсії (а.с. 3).

Листом військового комісара Івано-Франківського обласного військового комісаріату від 24.06.2020 року № 12/820 повідомлено позивача, що розміри посадових окладів при даному перерахунку пенсії колишнім військовослужбовцям офіцерського складу встановлювались відповідно до вимог наказу Міністерства оборони України № 90 від 01.03.2018 року. ОСОБА_1 звільнений з посади командира 114 винищувального авіаційного полку, вказана посада є в Тимчасових схемах тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України, по якій встановлено 31 тарифний розряд як командир полку (а.с.4).

Не погоджуючись із такими діями відповідача щодо зменшення тарифного розряду, позивач за захистом своїх прав звернувся з позовною заявою до суду.

У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 Кодексу адміністративного судочинства України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин суд зазначає, що при вирішенні даної справи керується нормами Законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини і врегулювання відповідних правовідносин.

Згідно із положеннями частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та осіб, які мають право на отримання пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” затверджено нові тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців, а також додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу в розмірах згідно з додатками 1-16.

Пунктом 4 Постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" визначено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.

Відповідно до вказаної постанови Кабінету Міністрів України, з метою визначення посадових окладів осіб офіцерського складу Збройних Сил України, Міністром оборони України 01.03.2018 року було прийнято наказ № 90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України" (надалі - Наказ №90), яким встановлено тарифні розряди за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України.

За змістом листа військового комісара Івано-Франківського обласного військового комісаріату від 24.06.2020 року № 12/820, ОСОБА_1 звільнений з військової служби з посади командира 114 винищувального авіаційного полку, що відповідає 31 тарифному розряду за посадою командира полку, визначений Схемою в додатку № 11 до наказу Міністерства оборони України № 90 від 01.03.2018 та підлягає до застосування при визначенні грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України.

З цього приводу суд зазначає наступне.

У відповідності до положень абзацу 2 пункту 1 Наказу №90 співвідношення встановлених до 01 березня 2018 року окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України та осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України установлюється згідно зі схемами, визначеними у додатках 23, 24 до цього наказу.

Додатком № 24 до наказу Міністерства оборони України від 01.03.2018 року № 90 встановлюється Схема співвідношення встановлених до 01 березня 2018 року розмірів посадових окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України.

Згідно примітки до додатку № 24 до наказу ця Схема застосовується для встановлення співвідношення розмірів посадових окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, які були звільнені з військової служби до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", що не визначені у схемах, наведених у додатках 1 - 22 за основними типовими посадами та основними посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України.

Таким чином, визначеними вище нормами чітко визначено, що у разі якщо посадові оклади за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, які були звільнені з військової служби до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704, не визначені у схемах, наведених у додатках 1 - 22 до Наказу №90 від 01.03.2018 року, то застосовується схема співвідношення встановлених до 01.03.2018 року розмірів посадових окладів до тарифних розрядів, згідно з Додатком 24 до Наказу №90 від 01.03.2018 року.

У зв`язку із тим що посада ОСОБА_1 не визначена у схемах за основними типовими посадами до нього потрібно застосовувати саме додаток 24 наказу 90 - Схему співвідношення встановлених до 01 березня 2018 року розмірів посадових окладів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил, звільнених з військової служби, до відповідних тарифних розрядів за посадами осіб офіцерського складу Збройних Сил України (п. 25):

- розміри посадових окладів, встановлених (обчислених) до 01 березня 2018 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 (гривень)- « 1325 - 1349,99»;

- тарифні розряди за посадами осіб офіцерського складу, що встановлюються з 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 « 36».

Відповідно до тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців, наведеної у Додатку 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704, « 36» тарифний розряд відповідає тарифному коефіцієнту « 3,84».

З матеріалів справи, судом встановлено, що позивач з 01.12.2017 року отримував пенсію за вислугу років, розраховану виходячи із розміру посадового окладу 1325,00 грн (а.с. 6).

Отже, посадовий оклад, встановлений до 01 березня 2018 року в розмірі 1325,00 грн., відповідає тарифному розряду "36".

Враховуючи вищевикладене, суд прийшов до переконання, що відповідач прирівнюючи останню займану позивачем посаду до посади "командира полку" із тарифним розрядом «31», діяв у не у відповідності до вимог чинного законодавства, внаслідок чого, ненадіслання відповідачем нових довідок із визначення позивачу посадового окладу згідно з посадовими окладами відповідно до пункту 25 додатку 24 до Наказу №90 від 01.03.2018 є протиправним та обмежує право позивача на гідне пенсійне забезпечення.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Водночас, всупереч наведеним вимогам, відповідач як суб`єкт владних повноважень не довів правомірності своїх дій.

Зважаючи на встановлені у справі обставини та, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до задоволення.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи те, що позовні вимоги підлягають задоволенню, слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Івано-Франківського обласного військового комісаріату на користь позивача сплачений судовий збір згідно квитанції від 14.09.2020 року, в розмірі 840,80 грн.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Івано-Франківського обласного військового комісаріату про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання до вчинення дій – задоволити.

Зобов`язати Івано-Франківський обласний військовий комісаріат (код ЄДРПОУ 07742609, вул. Довженка, 21, м. Івано-Франківськ, 76026) підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за посадовим окладом, що відповідає тарифному розряду за посадою "36", встановленому у додатку №24 наказу Міністерства оборони України від 01.03.2018 №90 "Про встановлення тарифних розрядів за посадами офіцерського складу Збройних Сил України", тарифний коефіцієнт « 3,84», встановлений додатком 1 Постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Івано-Франківського обласного військового комісаріату (код ЄДРПОУ 07742609, адреса: вул. Довженка, 21, м. Івано-Франківськ, 76026) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) сплачений судовий збір в розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 копійок.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасники справи:

Позивач:

ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 )

Відповідач:

Івано-Франківський обласний військовий комісаріат (код ЄДРПОУ 07742609, адреса: вул. Довженка, 21, м. Івано-Франківськ, 76026).

Суддя Панікар І.В.