
Справа № 645/1223/20
Провадження № 2/645/1041/20
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 грудня 2020 року м. Харків
Фрунзенський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді - Мартинової О.М.,
за участю секретаря судового засідання - Букач М.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові цивільну справу за позовною заявою Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення неправомірно отриманих бюджетних коштів, -
в с т а н о в и в:
Позивач Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення неправомірно отриманих бюджетних коштів, в якому просить суд стягнути з відповідача неправомірно отримані бюджетні кошти в розмірі 1426 грн. та витрати по сплаті судового збору в розмірі 2102,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 06.07.2017 року відповідач звернулась до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради із заявою про призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям. Відповідачу на підставі Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» було призначено допомогу одинокої матері на дитину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на період: з 01.07.2017 року по 30.12.20127 року у сумі 1426 грн. При подачі заяви відповідач взяв на себе обов`язок повідомити позивача про зміни обставин, які можуть вплинути на отримання ним соціальної допомоги, що підтверджується особистим підписом відповідача під заявою. Так, 10.10.2017 року до позивача з відділу ДРАЦС по Індустріальному та Немишлянському районах у місті Харкові ГТУЮ у Харківській області надійшло повідомлення про визнання батьківства, в якому зазначено, що до актового запису №777 від 14 грудня 2012 року про народження ОСОБА_3 , на підставі заяви матері та батька дитини від 26.09.2017 року внесені відомості про батька. Відповідач про факт встановлення батьківства позивача не повідомив, у зв`язку із чим відбулась переплата бюджетних коштів за жовтень 2017 року. На підставі повідомлення Відділу, відповідачу припинено виплату допомоги. Обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації, який здійснює нарахування та виплату допомоги, розраховано переплату бюджетних коштів відповідачу, яка склала 1426,00 грн. При цьому, 14.11.2017 року, 07.11.2018 року, 04.07.2019 року відповідачу було направлено повідомлення про необхідність повернення бюджетних коштів, які останньою залишені без відповіді та задоволення.
Ухвалою Фрунзенського районного суду м. Харкова від 06 березня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою Фрунзенського районного суду м. Харкова від 23 липня 2020 року закрито підготовче судове засідання по справі, призначено справу до розгляду у відкритому судовому засіданні.
Представник позивача у судове засідання не з`явився, надав до суду заяву, в якій позов підтримав в повному обсязі, проти ухвалення заочного рішення не заперечував.
Відповідач в судове засідання не з`явився, причини неявки суду не повідомила, про слухання справи повідомлялася належним чином. За таких обставин, суд вважає, що відповідач у встановленому порядку повідомлена про час і місце судового розгляду справи.
Зі згоди представника позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.
Враховуючи, що розгляд справи відбувався у відсутність сторін, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд, вивчивши матеріали справи, дослідивши докази по справі, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно із ч. 1 ст. 2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизначених або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Судом встановлено, що 06 липня 2017 року відповідач звернулась до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради із заявою про призначення державної на дітей одиноким матерям.
З поданої заяви ОСОБА_1 від 06.07.2017 року вбачається, що вона у шлюбі не перебуває, з особою від якої має дитину не проживає. Крім того зазначено, що вона не працює, не вчиться, на обліку в центрі зайнятості не перебуває, не є приватним підприємцем та трудової книжки не має.
В тексті заяви передбачено попередження про те, що наведені заявником відомості про доходи та майно, що вплинули або могли вплинути на прийняття рішення щодо надання соціальної допомоги будуть перевірені згідно з чинним законодавством України, а також про обов`язок заявника в разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання соціальної допомоги повідомити органи соціального захисту населення. Також заявника попереджено про відмову в призначенні або припинені виплати призначеної соціальної допомоги та/або повернення надміру нарахованих коштів у разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи та майновий стан сім`ї. Зазначену заяву відповідач особисто підписала.
З поданої ОСОБА_1 декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги вбачається, що остання незаміжня, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за даною адресою з нею проживає доньки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Так відповідно до декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги відповідач вказала, що, вона не працює, отримує допомогу в УПСЗН Немишлянського району, інших доходів не має, від батька дитини ОСОБА_4 аліменти не отримує, з позовом до суду не зверталась, за період з 01.01.2017 року по 30.06.2017 року матеріальну допомогу від батька дитини не отримувала, мешкають в 3 кімнатній квартирі, яка не приватизована, що розташована за адресою: АДРЕСА_2 , при цьому зазначила, що не має у власності транспортних засобів та земельних ділянок. Додаткових джерел для існування не має. Разом з тим, відповідач була попереджена про надання достовірної інформації щодо складу сім`ї, доходу сім`ї, а також про необхідність повідомляти про всі зміни, що можуть вплинути на розмір допомоги.
Рішенням УПСЗН Немишлянського району про призначення допомоги сім`ям з дітьми від 11.07.2017 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , було призначено державну допомогу одиноким матерям (з урахуванням доходів) на період з 01.07.2017 року по 31.12.2017 року в розмірі 1426,00 грн..
Як вбачається з довідки № 1978/1 від 22 жовтня 2020 року, відповідач отримувала допомогу на 1 дитину одиноким матерям (з урахуванням доходів), так в період з липня 2017 року по жовтень 2017 року в розмірі 1426,00 грн. Загальна сума складала в розмірі 5704,00 грн.
Згідно повідомлення Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Індустріальному та Немишлянському районах у місті Харкові Головного територіального управляння юстиції у Харківської області від 26.09.2017 року про визнання батьківства, до актового запису № 777 від 14 грудня 2012 року про народження ОСОБА_3 на підставі заяви матері та батька дитини про визнання батьківства № 86/15.2-05 від 26.09.2017 року унесені відомості про батька.
Начальнику управління праці та соціального захисту населення Немишлянського району повідомлено про наявність переплати в сумі 1426,00 грн. з 01.10.2018 року по 31.10.2017 року по о/рахунку № 421906 в/з № 91 ОСОБА_1 .
Відповідач про факт встановлення батьківства позивача не повідомив, у зв`язку із чим відбулась переплата бюджетних коштів у розмірі 1426,00 грн.
14.11.2017 року, 07.11.2018 року та 04.07.2019 року відповідачу були направлені повідомлення з попередженням про необхідність повернення бюджетних коштів, однак відповідач не повернула неправомірно отримані бюджетні кошти.
Відповідно до ч. 3 ст. 12, ч.1 ст.81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст. 80 ЦПК України, достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Умови призначення і виплати одиноким матерям регулюються Законом України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», Порядком призначення і виплати державної допомоги сім`ям із дітьми, затвердженим постановою Кабінету міністрів України від 27.12.2001 №1751.
Відповідно до ч.1 ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Враховуючи той факт, що згідно заяви матері та батька дитини про визнання батьківства № 86/15.2-05 від 26.09.2017 року внесені відомості про батька дитини ОСОБА_3 , відповідач не маєла права отримувати допомогу одинокої матері.
Крім того, відповідачем всупереч взятих на себе обов`язків, не повідомила позивача про зміну обставин, які слугували для призначення допомоги, що призвело до переплати бюджетних коштів урозмірі 1426,00 грн.
Згідно зі ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
З урахуванням викладеного, суд вважає позовні вимоги позивача про стягнення з відповідача на його користь неправомірно отриманих бюджетних коштів в розмірі 1426,00 грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Питання про судові виплати суд вирішує відповідно до ст. 141 ЦПК України, таким чином з відповідача підлягає стягненню на користь позивача судовий збір в розмірі 2102,00 грн.
Керуючись ст. ст. 12 - 19,141,265 - 268, 280, 354 ЦПК України, -
в и р і ш и в :
Позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення неправомірно отриманих бюджетних коштів- задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради надміру виплачені бюджетні кошти в розмірі 1426 (одна тисяча чотириста двадцять шість) грн. 00 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради витрати по сплаті судового збору в розмірі 2102 (дві тисячі сто дві) грн. 00 коп.
Відповідачем протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення може бути подана письмова заява про перегляд заочного рішення відповідно до вимог ст.ст. 284-285 ЦПК України.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Заочне рішення може бути оскаржене позивачем в загальному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення або з дня складення повного судового рішення у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення або розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Фрунзенський районний суд м.Харкова.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом зазначених строків, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Позивач: Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Немишлянського району Харківської міської ради, юридична адреса: м. Харків, пр.Льва Ландау, буд.48, код ЄДРПОУ 03196653.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстроване у встановленому порядку місце проживання (перебування): АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 .
Повний текст судового рішення складено 28 грудня 2020 року.
Суддя -