
Дата документу 20.10.2020
Справа № 334/3051/20
Провадження № 2/334/2734/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 жовтня 2020 року
Ленінський районний суд м. Запоріжжя
у складі: головуючого - судді Гнатюк О.М.,
при секретарі Алєйніковій О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району до ОСОБА_1 про стягнення суми надміру виплаченої державної соціальної допомоги, -
ВСТАНОВИВ :
Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення суми надміру перерахованої державної соціальної допомоги.
В обґрунтування позову зазначили, що на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району перебуває ОСОБА_1 , яка 03.01.2018 року звернулася до управління з заявою для призначення їй державної соціальної допомоги по догляду за дитиною одиноким матерям.
На підставі заяви відповідачки від 03.01.2018 року та наданих документів була призначена і виплачувалась державна соціальна допомога сім`ям з дітьми (одинка мати) на шість місяців з 01.01.2018 року.
У заяві відповідачем було зазначено, що вона не працює. У декларації про доходи та майновий стан відповідачем не зазначено про інші джерела доходів.
03.07.2018 року відповідач повторно звернулася до УПСЗН на дітей одинокім матерям та надала необхідний перелік документів. У декларації про доходи та майновий стан від 3.07.2018 року відповідачем не зазначено про інші джерела доходів.
Згідно з рішенням про призначення допомоги сім`ям з дітьми від 04.07.2018 року відповідачу була призначена та виплачувалася щомісячна державна соціальна допомога сім`ям з дітьми з урахуванням доходів з 01.07.2018 року по 31.12.2018 року.
08.01.2019 року відповідач повторно звернулася до УПСЗН на дітей одиноким матерям та надала необхідний перелік документів. У декларації про доходи та майновий стан від 8.01.2019 року відповідачем не зазначено про інші джерела доходів.
Відповідачу за період з січня 2018 року по червень 2019 року виплачена державна соціальна допомога сім`ям з дітьми, як одинокій матері в розмірі 31469,78 грн.
В квітні 2019 р. у зв`язку із здійсненням повноважень по контролю за цільовим використанням коштів державного бюджету, спрямованих на надання державної соціальної допомоги, відповідно до п. 4 Положення про головного державного соціального інспектора та державного соціального інспектора Управлінням направлено запит до ОСББ № 1 б «Запоріжсталь» та ЖБК «Осінь» про надання інформації про доходи та підстави їх нарахування ОСОБА_1 , за весь період роботи.
У травні 2019 року позивачем отримано довідку про доходи від 17.04.2019 р. ОСББ №16 «Запоріжсталь», в якій зазначено, що ОСОБА_1 займає посаду технічного працівника - прибиральниці та отримувала заробітну плату за період з 01.09.2017р. по 30.04.2019р. в сумі 39068,36 грн.
21 серпня 2019 року Управління отримало довідку про доходи від 30.07.2019р. ЖБК «Осінь», в якій зазначено, що ОСОБА_1 працювала з 15 серпня 2017р. на підставі договору на виконання робіт з прибирання та утримання будинку до 31 грудня 2018р. Дохід за період з 15.08.2017р. по 31.12.2018р. склав 32414,52 грн.
Відповідачем приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що впливають на призначення державної допомоги а саме про те, що вона працювала та отримувала дохід у вигляді заробітної плати з січня 2018 року по червень 2019 року, чим порушила Закон України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» № 2811-XII, «Порядок призначеним і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми» № 1751.
На підставі виявленого порушення позивачем здійснено перерахунок з урахуванням доходів отриманих відповідачем та визначено обсяг на надміру виплачених коштів, та повідомлено відповідача листом.
25.10.2019 року на адресу Управління надійшов лист від ОСОБА_1 про погашення заборгованості в розмірі 31469,78 грн. рівними частинами по 2000,00 грн. щомісячно до повного погашення заборгованості. Відповідач за період з жовтня 2019 по травень 2020 р.р. повернула на рахунок Управління суму державної соціальної допомоги одиноким матерям в розмірі 3 000,00 грн.
Станом на 25.05.2020 року за відповідачем рахується сума надмірно виплачених коштів державної соціальної допомоги у розмірі 28 469,78 грн.
Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району просить стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району надміру виплачену державну соціальну допомогу в сумі 28 469,78 гри. та судові витрати у сумі 2102 грн.
Представник позивача у судове засідання не з`явилася, у поданій до суду заяві просить розглянути справу за її відсутності, позовні вимоги УПСЗН підтримує. Тому суд відповідно до вимог ч. 1ст. 223 ЦПК України вирішив справу розглянути за відсутності представника позивача.
Відповідачка у судове засідання не з`явилась, про час та дату судового розгляду справи повідомлялася належним чином. Причини неявки суду не повідомила.
Дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до положень статті 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Частиною 1статті 13 ЦПК України встановлено, що суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Судом встановлені наступні обставини у справі та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району перебувала ОСОБА_1 , яка 3.01.2018 року звернулася до управління з заявою для призначення їй державної соціальної допомоги по догляду за дитиною одиноким матерям.
Порядок призначення і виплати державної допомоги сім ям з дітьми регламентує Закон України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» № 2811-XII (далі - Закон № 2811-XII), «Порядок призначення і виплати державної допомоги сім ям з дітьми», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1751 (далі - Порядок № 1751).
Згідно до ст. 1 Закону громадяни України, в сім`ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Відповідно до ст. 3 Закону призначається такий вид державної допомоги сім`ям з дітьми, як допомога на дітей одиноким матерям.
Статтею 18-1 Закону № 2811-XII встановлено, що право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини),- відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Допомога на дітей одиноким матерям призначається за наявності витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідки про народження, виданої виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) ради, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, або документа про народження, виданого компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку. Допомога на дітей одиноким матерям призначається незалежно від одержання на дітей інших видів допомоги, передбачених цим Законом, (ст. 18-2 Закону №2811-XII).
Органи, що призначають і виплачують державну допомогу сім`ям з дітьми мають право у разі потреби перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів поданих для призначення допомоги (п. 48 Порядку № 1751)
Відповідно до п. 36 Порядку допомога виплачується протягом шести календарних місяців.
Пунктом 49 Порядку № 1751 встановлено, що особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо).
Також, аналогічні вимоги встановлені й статтею 22 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», за якою суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян, стягуються згідно із законом.
Суми державної допомоги сім`ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
На підставі заяви відповідачки від 03.01.2018 року та наданих документів була призначена і виплачувалась державна соціальна допомога сім`ям з дітьми (одинка мати) на шість місяців з 01.01.2018 року. У заяві відповідачем було зазначено, що вона не працює. У декларації про доходи та майновий стан відповідачем не зазначено про інші джерела доходів.
03.07.2018 року відповідач повторно звернулася до УПСЗН на дітей одинокім матерям та надала необхідний перелік документів. У декларації про доходи та майновий стан від 3.07.2018 року відповідачем не зазначено про інші джерела доходів.
Згідно з рішенням про призначення допомоги сім`ям з дітьми від 04.07.2018 року відповідачу була призначена та виплачувалася щомісячна державна соціальна допомога сім`ям з дітьми з урахуванням доходів з 01.07.2018 року по 31.12.2018 року.
08.01.2019 року відповідач повторно звернулася до УПСЗН на дітей одиноким матерям та надала необхідний перелік документів. У декларації про доходи та майновий стан від 8.01.2019 року відповідачем не зазначено про інші джерела доходів.
Відповідачу за період з січня 2018 року по червень 2019 року виплачена державна соціальна допомога сім`ям з дітьми, як одинокій матері в розмірі 31469,78 грн.
У заяві на призначення допомоги відповідач взяла на себе зобовязання повідомити про всі обставини, що впливають на визначення розміру соціальної допомоги, ставила свій підпис і усвідомлювала, що надання неточних чи неповних відомостей тягне за собою відповідальність за законодавством України та одночасно давала згоду на отримання інформації відносно себе, та членів своєї сім`ї, пов`язаною з наданням допомоги, уповноваженими особами позивача.
В той же час відповідно до довідки про доходи від 17.04.2019 р. ОСББ №16 «Запоріжсталь», ОСОБА_1 займала посаду технічного працівника - прибиральниці та отримувала заробітну плату за період з 01.09.2017р. по 30.04.2019р. в сумі 39068,36 грн.
Відповідно до довідки про доходи від 30.07.2019р. ЖБК «Осінь», ОСОБА_1 працювала з 15 серпня 2017р. на підставі договору на виконання робіт з прибирання та утримання будинку до 31 грудня 2018р. Дохід за період з 15.08.2017р. по 31.12.2018р. склав 32414,52 грн.
Про фактичне визнання вимог позивача щодо повернення надміру отриманих коштів допомоги свідчать і дії відповідачки, яка частково їх повернула.
З наведених підстав суд дійшов висновку, що наявні передбачені статтею 22 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» та пунктом 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751, підстави для стягнення з відповідача зазначеної суми надміру сплаченої допомоги.
За таки обставин позовні вимоги підлягають задоволенню.
На підставі ст. 141 ЦПК України судові витрати мають бути покладені на відповідача.
Керуючись ст.ст.10,12,13,18,76,81,83,89,141,206,247,258,259,263-265,268,280-282,354 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовом Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району до ОСОБА_1 про стягнення суми надміру виплаченої державної соціальної допомоги - задовольнити.
Стягнути зі ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_1 , на користь держави в особі управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району (ЄДРПОУ 37573796) надміру перераховану суму соціальної допомоги у сумі 28 469,78 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_1 , на користь держави в особі управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Дніпровському району (ЄДРПОУ37573796) судовий збір у розмірі 2102,00грн.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги на рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.М. Гнатюк