Рішення № 93894946, 24.12.2020, Зачепилівський районний суд Харківської області

Дата ухвалення
24.12.2020
Номер справи
952/925/20
Номер документу
93894946
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 952/925/20

Номер провадження 2-а/952/7/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24.12.20 Зачепилівський районний суд Харківської області у складі:

головуючого судді - Яценка Є.І.,

при секретарі – Ніколенко Л.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду сел. Зачепилівка Харківської області в порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративною позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення № 60-12 від 02.11.2020 р. та припису №8 від 02.11.2020 р. про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, -

ВСТАНОВИВ :

Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення № 60-12 від 02.11.2020 р. якою останню було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 165-2 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 2 550,00 гривень в дохід держави, яка, на думку позивача, є незаконною та підлягає скасуванню, а припис №8 від 02.11.2020 р. про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін не підлягає виконанню з наступних підстав.

Зі змісту позовної заяви вбачається, що згідно постанови про адміністративне правопорушення № 60-12 від 02.11.2020 р. ОСОБА_1 , займаючи посаду головного бухгалтера КП Зачепилівське водопровідне-каналізаційне підприємство станом на 15 год. 12 хв. 27.10.2020 р. за адресою: АДРЕСА_1 , - не забезпечила дотримання вимог пункту 3 розділу VІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 09.11.2017 №2189- VІІІ «Про житлово-комунальні послуги», а саме: рішенням Зачепилівської селищної ради від 20.08.2019 № 170 «Про коригування тарифу на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що надаються КП Зачепилівське ВКП» погоджено тарифи, які введено підприємством в дію з 01.09.2019 без укладання нових договорів, зокрема з гр. ОСОБА_2 (яка мешкає в багатоквартирному будинку) після 01 травня 2019 року.

В обґрунтування своїх позовних вимог ОСОБА_1 зазначила, що, на її думку, здійснення коригування комунальним підприємством Зачепилівське ВКП з 01.09.2019 р. тарифу на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення на підставі затвердженого рішення Зачепилівської селищної ради від 20.08.2019 № 170«Про коригування тарифу на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що надаються КП Зачепилівське ВКП» без укладання нових договорів, зокрема з гр. ОСОБА_2 (яка мешкає в багатоквартирному будинку) є законним оскільки згідно «Порядку коригування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення» затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 302 від10.03.2016, у разі зміни протягом строку дії тарифів обсягу окремих витрат пов`язаних із провадженням господарської діяльності з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення з причин, які не залежать від ліцензіата, зокрема збільшення або зменшення податків і зборів (обов`язкових платежів), мінімальної заробітної плати, прожиткового мінімуму, орендної плати та амортизації, підвищення або зниження цін і тарифів на паливно-енергетичні та інші матеріальні ресурси, зміни курсу валют за наявності зобов`язань перед міжнародними фінансовими організаціями, може проводитися коригування тарифів. Коригування тарифів проводилося тільки в частині витрат по заробітній платі у зв`язку із зростанням мінімальної заробітної плати, розмір якої затверджується Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік та підлягає обов`язковому виконанню.

Крім того, ОСОБА_1 зазначено в позові, що в Законі України від 09.11.2017 №2189- VІІІ «Про житлово-комунальні послуги» ніде не вказано про заборону проведення змін тарифів. На думку позивача, КП Зачепилівське ВКП були дотримані всі вимоги процедури коригування тарифу на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення. Інформація для споживачів щодо коригування тарифів, а також рішення Зачепилівської селищної ради від 20.08.2019 № 170 було розміщено в засобах масової інформації, на офіційному сайті Зачепилівської селищної ради Харківської області, на дошках оголошення та на дверях під`їздів багатоквартирних будинків.

Позивач, не погоджуючись із пунктом 1 вимог припису №8 від 11. 11 2020 р. Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області щодо необхідності звернення КП Зачепилівське ВКП до Зачепилівської селищної ради Харківської області для скасування рішення Зачепилівської селищної ради Харківської області від 20.08.2019 р. №170 «Про коригування тарифу на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що надаються КП Зачепилівське ВКП», вказала, що органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати чи вносити зміни до своїх рішень, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов`язані із реалізацією певних суб`єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб`єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Ні КП Зачепилівське ВКП не бажає скасовувати вищевказане рішення, ні жоден споживач послуг даного підприємства офіційно не звернувся з проханням скасувати дане рішення.

Щодо пункту 2 вимог припису №8 від 11.11.2020 р. Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області, в якому зобов`язано КП Зачепилівське ВКП проводити нарахування плати за послуги з централізованого водопостачання та водовідведення по тарифам встановленим рішенням від 27.03.2018 р. за послуги з централізованого водопостачання на рівні 20,68 грн./м3 з ПДВ та рішенням від 18.10.2018 р. за послуги з централізованого водовідведення на рівні 39,54 грн./м3 з ПДВ, позивачем зазначено, що вищезазначені тарифи розраховані відповідно до величини мінімальної заробітної плати на рівні 3 723 грн., а на даний час мінімальна заробітна плата становить 5 000 грн., тому застосування розмірів вищевказаних тарифів затверджених в 2018 р. призведе до несвоєчасної та не в повному обсязі виплати заробітної плати працівникам КП Зачепилівське ВКП, несплати податків, зборів та обов`язкових платежів до державного бюджету, скорочення працівників.

Також, ОСОБА_1 вважає неможливим виконання вимог пункту 3 припису №8 від 11.11. 2020 р. Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області, яким КП Зачепилівське ВКП зобов`язано зменшити нарахування плати за послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення споживачу ОСОБА_2 , шляхом перерахунку за спожиті послуги у період з 01.09.2019 р. по 30.09.2020 р., оскільки тарифи на ці послуги встановлюються для всіх користувачів, і індивідуальний перерахунок для певного споживача є, на її думку, неправомірним. Також, позивачем зазначено, що відповідно до 3 абзацу п.4 ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», якщо споживач (інша особа, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача), який отримав проект договору (змін до нього) від виконавця комунальної послуги, не повідомив протягом 30 днів про свою відмову від укладання договору (внесення змін) та не надав своїх заперечень або протоколу розбіжностей до нього, а вчинив дії, які засвідчують його волю до отримання (продовження отримання) відповідної комунальної послуги від цього виконавця (у тому числі здійснив оплату наданих послуг), договір (зміни до нього) вважається укладеним у редакції, запропонованій виконавцем комунальної послуги, якщо інше не передбачено цим Законом, а так як споживач ОСОБА_2 в період з 01.09.2019 р. по 31.10.2020 р. своєчасно та в повному обсязі сплачувала за послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, свідчить про згоду останньої стосовно розміру тарифів на ці послуги, скарг від неї до КП Зачепилівське ВКП не надходило.

Від відповідача Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області надійшов відзив на позовну заяву ОСОБА_1 , в якому її представник в.о. начальника Бабарук А. зазначив, що ними було здійснено з 26.10.2020 по 27.10.2020 позапланову перевірку КП Зачепилівське ВКП, за результатами якого було складено акт перевірки від 27.10.2020 №2044, відповідно до якого було встановлено, що до вересня 2019 р. в КП Зачепилівське ВКП діяли тарифи з централізованого водопостачання в розмірі 20,68 грн/м3 з ПДВ (затвердженні Рішенням Зачепилівської селищної ради № 240 від 27.03.2018) та з централізованого водовідведення в розмірі 39,54 грн/м3 з ПДВ (затвердженні Рішенням Зачепилівської селищної ради № 221 від 18.10.2018). Рішенням Зачепилівської селищної ради від 20.08.2019 р. №170 «Про коригування тарифу на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що надаються КП Зачепилівське ВКП» погоджено тарифи у наступних розмірах: водопостачання – 24,37 грн/м3 з ПДВ, водовідведення – 42, 85 грн/м3 з ПДВ.

У відзиві зазначено, що відповідно до п.2 ч.1 ст. 5 Закону України від 09.11.2017 №2189- VІІІ «Про житлово-комунальні послуги» який вводиться в дію з 01.05.2019, до житлово-комунальних послуг належать комунальні послуги, зокрема з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.

Пунктом 4 розділу VІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що не пізніше як протягом одного року з дня введення в дію цього закону (тобто не пізніше як 01.05.2020 р.) співвласники багатоквартирних будинків незалежно від обраної ними форми управління багатоквартирним будинком зобов`язані прийняти рішення про модель організації договірних відносин з виконавцями комунальних послуг (крім послуг з постачання електричної енергії та природного газу) щодо кожного виду комунальної послуги згідно з частиною першою статті 14 цього Закону, а виконавці комунальних послуг - укласти із такими співвласниками договори про надання відповідних комунальних послуг відповідно до обраної співвласниками моделі організації договірних відносин. При цьому, відповідно до ч.7 ст. 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» у разі якщо співвласники багатоквартирного будинку самостійно не обрали одну з моделей організації договірних відносин, визначених частиною першою цієї статті, та/або не дійшли згоди з виконавцем про розмір плати за обслуговування внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку, що забезпечують постачання відповідної комунальної послуги, між виконавцем відповідної комунальної послуги та кожним співвласником укладається індивідуальний договір про надання комунальної послуги відповідно до вимог частини третьої цієї статті. Також, враховуючи положення п.3 розділу VІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про житлово-комунальні послуги», де зазначено, що договори про надання комунальних послуг, укладені до введення в дію цього Закону, зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами, до дати набрання чинності договорами про надання відповідних комунальних послуг, укладеними за правилами, визначеними цим Законом. Такі договори мають бути укладені між споживачами та виконавцями комунальних послуг протягом п`яти місяців з дня завершення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України. У разі якщо згідно з договорами про надання комунальних послуг, укладеними до введення в дію цього Закону, передбачено більш ранній строк їх припинення, такі договори вважаються продовженими на той самий строк і на тих самих умовах. КП Зачепилівське ВКП уклало зі споживачем ОСОБА_2 договір №1199 від 26.02.2006 р., який є чинним по цей час. Таким чином, на думку представника відповідача, так як КП Зачепилівське ВКП не уклало з ОСОБА_2 (мешканкою багатоквартирного будинку) нового договору після 01.05.2019 р., то після 01.05.2019 р. органи місцевого самоврядування не можуть встановлювати (у тому числі за результатами коригування) тарифи на комунальні послуги, що надаються за договорами, укладеними до введення в дію Закону України «Про житлово-комунальні послуги», тому тарифи, затверджені рішенням Зачепилівської селищної ради Харківської області від 20.08.2019 р. №170, не відповідають вимогам ЗУ «Про житлово-комунальні послуги».

Із змісту відзиву вбачається, що за результатами вищевказаної перевірки постановою по справі про адміністративне правопорушення №6.0-12 від 02.11.2020 р. головного бухгалтера КП Зачепилівське ВКП ОСОБА_1 притягнуто адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 165-2 КУпАП та накладено стягнення у виді штрафу у розмірі 2550,00 грн., також зобов`язано виконати припис 08 від 02.11.2020 про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін, який, на думку представника відповідача, скасуванню не підлягає, оскільки, має на меті усунення порушень, виявлених при проведенні перевірки КП Зачепилівське ВКП та, відповідно до ч.8 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю ) у сфері господарської діяльності» припис – обов`язкова для виконання, у визначені строки, письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб`єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства.

Ухвалою судді від 18.11.2020 року дану справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та за наявними у справі матеріалами. У наданий в ухвалі час від сторін не надійшло заперечення проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позов просила задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача - Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області Цьома М.С. в судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог із підстав, зазначених у відзиві.

Суд, вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судом, постановою по справі про адміністративне правопорушення № 60-12 від 02.11.2020 р., складеною в.о. начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській Бабаруком А.В. головного бухгалтера КП Зачепилівське ВКП Таратуту В.В. притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 165-2 КУпАП та накладено штраф в розмірі 2550 гривень 00 копійок.

Зі змісту вищевказаної постанови вбачається, що ОСОБА_1 , займаючи посаду головного бухгалтера КП Зачепилівське водопровідне-каналізаційне підприємство станом на 15 год. 12 хв. 27.10.2020 р. за адресою: АДРЕСА_1 , - не забезпечила дотримання вимог пункту 3 розділу VІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 09.11.2017 №2189- VІІІ «Про житлово-комунальні послуги», а саме: рішенням Зачепилівської селищної ради від 20.08.2019 № 170 «Про коригування тарифу на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що надаються КП Зачепилівське ВКП» погоджено тарифи, які введено підприємством в дію з 01.09.2019 без укладання нових договорів, зокрема з гр. ОСОБА_2 (яка мешкає в багатоквартирному будинку) після 01 травня 2019 року.

Судом встановлено також, що згідно припису №08 від 02.11.2020 р. Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області зобов`язано КП Зачепилівське водопровідне-каналізаційне підприємство: в 30- денний термін з дня отримання припису звернутися до Зачепилівської селищної ради Харківської області для скасування рішення Зачепилівської селищної ради від 20.08.2019 №170«Про коригування тарифу на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що надаються КП Зачепилівське ВКП»; проводити нарахування плати за послуги з централізованого водопостачання згідно рішення Зачепилівської селищної ради №240 від 27.03.2018 «Про затвердження тарифів шляхом коригування на послуги з централізованого водопостачання по водоканалу» у розмірі 20,68 грн/м3 з ПДВ та з централізованого водовідведення згідно Рішення Зачепилівської селищної ради № 221 від 18.10.2018 «Про введення в дію тарифів на послуги централізованого водовідведення для споживачів будинків АДРЕСА_2 » у розмірі 39,54 грн/м3 з ПДВ; зменшити нарахування споживачу ОСОБА_2 за спожиті послуги з централізованого водопостачання та водовідведення за період з 01.09.2019 по 30.09.2020, провести перерахунки, шляхом зменшення нарахувань та приведення тарифів у відповідність Закону України від 09.11.2017 №2189- VІІІ «Про житлово-комунальні послуги».

Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (ст. 2 КАС України).

Відповідно до вимог ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв`язку з адміністративним правопорушенням, інакше як на підставі і в порядку, встановлених законом.

Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу проводиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.

Статтею 280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Таким чином, відповідальність за адміністративні правопорушення (проступки) забезпечується державою, носить репресивний характер, а відповідно до ст.9, 151 Кодексу України про адміністративні правопорушення у діяннях особи, яка вчинила правопорушення, має бути вина, яка встановлюється повноважною посадовою особою у визначеному законом порядку.

Адміністративне обвинувачення має бути доведено державою в особі уповноважених на те посадових осіб, а тому особа, яка притягається до адміністративної відповідальності не зобов`язана доводити свою невинуватість, винність особи у вчиненні адміністративного правопорушення (проступку) зобов`язані (ст.251 КУпАП) доводити посадові особи, які мають повноваження притягати до адміністративної відповідальності.

Відповідно до ч. 3 ст. 79 КАС України відповідач, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, повинні подати суду докази разом із поданням відзиву або письмових пояснень третьої особи.

Згідно ч. 6 ст. 77 КАС України, якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.

На підставі закріпленого в ст. 62 Конституції України принципу, особа вважається невинуватою, доки її вину не буде доведено у встановленому законом порядку; ніхто не зобов`язаний доводити свою невинуватість; обвинувачення не може ґрунтуватися на припущеннях; усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг регулює Закон України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017р. №2189-VIII,який введено в дію з 1 травня 2019 року.

Згідно п.2 ч.1 ст. 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.

Згідно п. 2 ч. 3 ст. 4 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до повноважень органів місцевого самоврядування належить встановлення цін/тарифів на комунальні послуги відповідно до закону.

Відповідно до ч.1 ст. 10 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги встановлюються за домовленістю сторін, крім випадків, коли відповідно до закону ціни (тарифи) є регульованими. У такому разі ціни (тарифи) встановлюються уповноваженими законом державними органами або органами місцевого самоврядування відповідно до закону.

Згідно підпункту 2 пункту «а» ст. 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, послуги з постачання гарячої води, які встановлюються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг), транспортні та інші послуги.

В судовому засіданні встановлено, що КП Зачепилівське ВКП звернулося із заявою 14.08.2019 до Зачепилівської селищної ради про необхідність коригування тарифів на послуги централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, так як попередньо встановлені тарифи затвердженні Рішенням Зачепилівської селищної ради № 240 від 27.03.2018 та Рішенням Зачепилівської селищної ради № 221 від 18.10.2018 не забезпечують беззбитковості діяльності підприємства, оскільки відбулося збільшення основних складових тарифу: ціни електроенергії, розміру мінімальної заробітної плати, витрат зі сплати податків, у зв`язку з чим виникла необхідність приведення вказаних тарифів до економічно обґрунтованого рівня.

Судом встановлено, що Рішенням Зачепилівської селищної ради від 20.08.2019 р. №170 «Про коригування тарифу на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що надаються КП Зачепилівське ВКП» погоджено тарифи у наступних розмірах: централізованого водопостачання – 24,37 грн/м3 з ПДВ, централізованого водовідведення – 42, 85 грн/м3 з ПДВ. Рішення набуло чинності з 01.09.2019 р. Зазначене рішення суд вважає чинними, оскільки доказів його скасування учасниками справи не надано, а у межах даного спору не розглядається питання правомірності його прийняття.

Згідно абзацу 1 ч. 4 ст. 10 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» інформування споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги з обґрунтуванням такої необхідності здійснюється виконавцями відповідних послуг в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері житлово-комунального господарства.

Відповідно до ч. 5 ст. 10 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» у разі прийняття уповноваженим органом рішення про зміну цін/тарифів на комунальні послуги виконавець у строк, що не перевищує 15 днів з дати введення їх у дію, повідомляє про це споживачам з посиланням на рішення відповідних органів.

Судом також встановлено, що в засобах масової інформації по Зачепилівському району Харківської області – у випуску № 34 від 23 серпня 2019 р. газети «Горизонти Зачепилівщини» було опубліковано КП Зачепилівське ВКП інформацію для споживачів щодо коригування тарифу на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення та текст Рішення Зачепилівської селищної ради від 20.08.2019 р. №170 «Про коригування тарифу на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що надаються КП Зачепилівське ВКП», тобто КП Зачепилівське ВКП. – виконавцем комунальних послуг дотримано вимоги ч. 5 ст. 10 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» щодо завчасності повідомлення про зміну тарифів споживачів у межах 15-денного терміну з дати введення в дію нових тарифів.

Відповідно до ч.1 ст. 12 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах.

Згідно ч.1 ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» договір про надання комунальної послуги укладається між виконавцем відповідної послуги та споживачем або особою, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача, або з управителем багатоквартирного будинку з метою постачання електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку.

Дійсно, згідно частини 3 розділу VІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про житлово-комунальні послуги», договори про надання комунальних послуг, укладені до введення в дію цього Закону, зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами, до дати набрання чинності договорами про надання відповідних комунальних послуг, укладеними за правилами, визначеними цим Законом. Такі договори мають бути укладені між споживачами та виконавцями комунальних послуг протягом п`яти місяців з дня завершення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України. У разі якщо згідно з договорами про надання комунальних послуг, укладеними до введення в дію цього Закону, передбачено більш ранній строк їх припинення, такі договори вважаються продовженими на той самий строк і на тих самих умовах.

Проте, відповідно до ч.5 ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» відмова споживача (іншої особи, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача) від укладання договору з виконавцем комунальної послуги не звільняє його від обов`язку оплати фактично спожитої комунальної послуги, наданої таким виконавцем.

Згідно довідки наданої КП Зачепилівське ВКП про стан розрахунків за послуги централізованого водопостачання та водовідведення по особистому рахунку № НОМЕР_1 ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_3 за період з 01.09.2019- по 01.11.2020 заборгованість відсутня, що свідчить про те, що споживач була обізнана про розміри відкоригованих тарифів з централізованого водопостачання та водовідведення та погодилася їх сплачувати. Звернень чи скарг від ОСОБА_2 щодо незгоди із встановленими новими тарифами з централізованого водопостачання та водовідведення до КП Зачепилівське ВКП не надходило.

Крім того, Законом України «Про житлово-комунальні послуги» прямо не встановлено неможливість коригування тарифів на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення без попереднього укладання договорів про надання таких послуг між споживачами та виконавцями комунальних послуг.

Тому, суд вважає, що в діях головного бухгалтера КП Зачепилівське ВКП Таратути В.В. відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 165-2 КУпАП, тому постанова по справі про адміністративне правопорушення № 60-12 від 02.11.2020 р. підлягає скасування, а адміністративне провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.165-2 КУпАП закриттю, а припис № 08 від 02.11.2020 про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін - необхідно скасувати, як такий, що винесено безпідставно та незаконно.

Керуючись ст.2, 77, 241-246, 286 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення № 60-12 від 02.11.2020 р. та припису №8 від 02.11.2020 р. про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін - задовольнити.

Скасувати постанову по справі про адміністративне правопорушення №60-12 від 02.11.2020 за ч.1 ст. 165-2 КУпАП відносно ОСОБА_1 , а справу закрити.

Скасувати припис № 08 від 02.11.2020 про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду через Зачепилівський районний суд Харківської області шляхом подання апеляційної скарги на судове рішення протягом десяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повний текст рішення складено 29.12.2020.

Головуючий, суддя Є.І. Яценко