Рішення № 93894010, 28.12.2020, Міловський районний суд Луганської області

Дата ухвалення
28.12.2020
Номер справи
418/3798/20
Номер документу
93894010
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справі № 418/3798/20

2-а/418/269/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"28" грудня 2020 р. Міловський районний суд Луганської області

у складі: головуючого-судді Шовкуна В.О.

за участю секретаря Бутенко О.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Мілове адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до в.о. начальника ВІПС (типА) ВПС «Мілове» ім. В.Банних капітана Франчук Тетяни Анатоліївни, Луганського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України про скасування постанови № 00186 від 14.10.2020 року про накладення адміністративного стягнення стосовно ОСОБА_1 , -

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог

До суду звернулася представник Позивача ОСОБА_1 , адвокат Шляхтіна А.С. з адміністративним позовом у якому просить суд скасувати постанову № 001386 від 14.10.2020 року, а провадження у справі закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Позовні вимоги обґрунтовує, тим, що постанова є протиправною, необґрунтованою та безпідставною. У постанові не вірно вказано дату виявленого правопорушення, не з`ясовані обставини справи, часу для звернення за правовою допомогою не надано. Працівники прикордонної служби змусили Позивачку поставити підписи на документах, зміст яких вона не розуміла, чинили психологічний тиск та погрожували підвищеною відповідальністю.

Аргументи учасників справи

Позивач ОСОБА_1 та її представник Шляхтіна А.С. у судове засідання не з`явилася, однак просили суд розглянути справу за їх відсутності, позовні вимоги підтримали та просили задовольнити.

Відповідач Франчук Т.А. у судове засідання не з`явилася, хоча належним чином була повідомлена про дату, час та місце розгляду справи. Причини неявки суду не повідомила. Подала до суду відзив у якому у задоволенні позову просила відмовити за необґрунтованістю. Вказала, що Позивачем порушено порядок оскарження постанови встановлений ст. 288 КУпАП, та остання пояснила, що вона у незаконний спосіб перетнула державний кордон України з ТОТ до РФ, хоча мала можливість це здійснити у законний спосіб. При наданні пояснень не виказувала будь-яких заперечень, не надала ніяких документів. Від правової допомоги відмовилася, права були роз`яснені під підпис.

Надали копію адміністративної справи відносно Позивача.

Представник Луганського прикордонного загону у судове засідання також не з`явився, однак надав суду відзив, у якому у задоволенні позову просили відмовити за необґрунтованістю з аналогічних підстав наведених у відзиві ОСОБА_2 ..

Позиція суду

Згідно ч. 3 ст. 268 КАС України, неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.

Дослідивши письмові матеріали справи у повному обсязі, суд приходить до наступного.

Короткий зміст фактичних обставин справи

Згідно копії постанови про накладення адміністративного стягнення № 001386 від 14.10.2020 року, яка винесена в.о. начальника ВІПС (Тип А) ВПС «Мілове» ім. В.Банних, капітаном ОСОБА_2 , під час прикордонного контролю 13.10.2020 року о 01-00 год було виявлено громадянку України ОСОБА_1 , яка пояснила, що 13.10.2020 року о 17-00 год. на напрямку н.п. Успенка (ТОТ України) – н.п. Матвєєв Курган (РФ) перетнула державний кордон України до Російської Федерації, чим порушила п. 3 Порядку в`їзду осіб, переміщення товарів на тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях і виїзду осіб, переміщення товарів з таких територій, тобто вчинила правопорушення відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 204-2 КУпАП, та врахувавши зокрема щире каяття особи, її визнано винною у вчиненні правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 204-2 КУпАП та накладено стягнення у вигляді штрафу у розмірі 1700,00 грн. Постанову підписано посадовою особою, та вручено Позивачу під підпис. (а.с.9)

Відповідно до копії паспорту ОСОБА_1 , остання є громадянкою України. (а.с.4-5)

Згідно наданої копії матеріалів адміністративної справи (яка була витребувана судом), вбачається наступне.

Так, у копії письмових пояснень від 14.10.2020 року вказано, що Позивач потрапила на територію РФ 13.10.2020 року через Успенку, та оспорює допущене порушення і адміністративне стягнення, що на неї накладається. (а.с. 46)

Інформація щодо перетину кордону України з ТОТ до РФ викладена у в копії рапорту ст. прапорщика ОСОБА_3 від 14.10.2020 року.(а.с. 48)

Позивач поставив підпис під викладеними у письмовій формі правами та обов`язками. (а.с.49)

Мотиви з яких виходить суд та застосовані норми права

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з п.1 ст. 247 КУпАП, обов`язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події адміністративного правопорушення. Наявність події правопорушення доводиться шляхом надання доказів.

Відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Так, судом було встановлено, що доказом вчинення Позивачем правопорушення, є визнання ним своєї вини, на підставі чого зроблено висновок про вчинення ним правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 204-2 КУпАП та накладено адміністративне стягнення.

Однак, факт визнання особою вини не може бути достатнім доказом правомірності рішення суб`єкта владних повноважень.

Аналогічна правова позиція була викладена Верховним Судом у постанові від 08.07.2020 року у справі № 117/525/17.

Також слід зауважити, що рапорт від 14.10.2020 року, у розумінні ст. 251 КУпАП, не може вважатися належним і допустимим доказом вчинення Позивачем адміністративного правопорушення

Аналогічна правова позиція була викладена Верховним Судом у постанові від 20.05.2020 року у справі № 524/5741/16-а.

Інформації,яка викладена у письмових пояснень Позивача, спростовується її зверненням з даним позовом до суду та не визнанням своєї вини. Відповідачем не спростовано інформацію щодо підписання Позивачем всіх документів під тиском посадових осіб прикордонної служби.

До того ж, суду не надано доказів відмови Позивача від правової допомоги.

Окрім того, суду не надано доказів на підтвердження повноважень посадової особи, яка склала оскаржувану постанову, на розгляд справ та накладення адміністративного стягнення.

Відповідно до вимог ч. 1, абз. 1 ч. 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, суд вважає, що Відповідачами не подано до суду належних доказів на підтвердження правомірності дій з прийняття оскаржуваної постанови, дотриманню порядку складання цієї постанови та ознайомлення з нею, порядку розгляду адміністративної справи та на спростування даного позову.

За таких обставин суд приходить до висновку про скасування оскаржуваної постанови і закриття справи про адміністративне правопорушення.

Згідно вимог ч. 1 ст. 139 КАС України, судові витрати понесені Позивачем підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Луганського прикордонного загону.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 10, 11, 72-77, 139, 286 КАС України, ст.ст. 7, 33, 204-2, 222-1, 245, 247, 251, 258, 268, 280, КУпАП, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до в.о. начальника ВІПС (типА) ВПС «Мілове» ім. В.Банних капітана Франчук Тетяни Анатоліївни, Луганського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України про скасування постанови № 00186 від 14.10.2020 року про накладення адміністративного стягнення стосовно ОСОБА_1 - задовольнити.

Постанову № 001386 від 14.10.2020 року про накладення адміністративного стягнення на ОСОБА_1 - скасувати.

Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 204-2 КУпАП - закрити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Луганського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України (код ЄДРПОУ 14321736, місцезнаходження: пр. Перемоги, 58, м. Лисичанськ, Луганська обл., 93120)на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 , судовий збір у розмірі 420 (чотириста двадцять) гривень, 40 копійок.

Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду у десятиденний строк з дня його проголошення.

Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення.

Суддя: В.О.Шовкун