Справа № 2а-100/2009 рік
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 квітня 2009 року Олександрівський районний суд Донецької області у складі: головуючого судді - Кулікова В.В.; при секретарі - Рєзнік Г.О.
представника позивача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду с Олександрівка адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 в інтересах неповнолітніх дітей ОСОБА_3 та ОСОБА_4 до Управління праці та соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Донецької області, Головного управління Державного казначейства України про визнання відмови у виплаті недоотриманої суми на оздоровлення неправомірною, стягнення недоотриманої суми на оздоровлення у сумі 5983, 50 грн.,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 в інтересах своїх неповнолітніх дітей ОСОБА_3 та ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Донецької області та до Головного управління Державного казначейства України у Донецькій області про визнання дій неправомірними, стягнення недоплаченої суми щорічної допомоги на оздоровлення.
В обгрунтування позовних вимог зазначив, що був учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, є інвалідом Ш групи. У відповідності до ч. 6 ст. 30 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" для його неповнолітніх дітей передбачена щомісячна виплата на оздоровлення в розмірі 0, 5 мінімальних заробітних плат. На обліку в УПСЗН Олександрівської райдержадміністрації діти стоять з 2002 року, але в 2008 році допомога проведена в невідповідних розмірах, сума недоплати склала 5983 грн. 50 коп., просить стягнути її з відповідача - УПСЗН Олександрівської райдержадміністрації, визнавши неправомірними його дії стосовно відмови в виплаті цієї суми.
У судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 підтримала позовну заяву, повторивши доводи, що в ній містяться.
Представник відповідача - Управління праці та соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Донецької області у судове засідання не з»явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, просив розглядати справу без участі його представника. На адресу суду надійшли заперечення на адміністративний позов, у яких відповідач посилається на те, що щорічна виплата на кожну дитину шкільного віку, яка евакуйована із зони відчуження, або народилась від батька після 26.04.1986 року, який на час настання вагітності матері має підстави належати до 1 або 2 категорії, у 2008 році виплачувались згідно Постанови Кабінету Міністрів України № 649 від 20.04.2007 року в розмірі 16 грн. 50 коп..
Представник відповідача - Головного управління Державного казначейства України у Донецькій області у судове засідання не з»явився, просить слухати справу у їх відсутність. У наданих до суду запереченнях посилається на те, що обов»язок щодо виплати компенсацій та допомоги певних видів, передбачених Законом покладено на УПСЗН Олександрівської райдержадміністрації. Тому просив суд відмовити позивачу у задоволенні адміністративного позову.
На підставі ст. 128 КАС України суд вважає можливим розглянути справу за відсутності представників відповідача Управління праці та соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Донецької області та Головного управління Державного казначейства України у Донецькій області на підставі наявних у ній доказів.
Суд, заслухавши доводи самого позивача, представника позивача, вивчивши письмові докази, які містяться в матеріалах справи, приходить до наступного.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії та є інвалідом 3 групи, має двох неповнолітніх дітей - синів ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, які відповідно до ч. 6 ст. 30 Закону України від 28.02.1991 року № 796-ХП "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі Закон) мають право на щомісячні виплати на оздоровлення в розмірі 0, 5 мінімальних заробітних плат.
Те, що ці діти є потерпілими від катастрофи на ЧАЕС, підтверджується виданими їм посвідченнями серії НОМЕР_2 та НОМЕР_3. Згідно свідоцтв про їх народження, вони народилися в 1995 та 1998 роках, тобто, після 26 квітня 1986 року і їх батько на час вагітності матері мав підстави належати до І категорії.
Таким чином, позивач мав підстави для одержання на дітей вказаної і передбаченої Законом допомоги. Але за 2008 рік ця допомога виплачена йому у менших розмірах. На його заяву про виплату йому допомоги у розмірах, передбачених Законом, УПСЗН відмовило.
При виплаті вказаної допомоги Управління керувалося Постановою КМУ № 836 від 26.07.1996 року «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2007 року № 649 «Про встановлення розмірів виплат деяким категоріям громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яким розмір такої допомоги встановлений на 2008 рік дорівнює 16 грн. 50 коп. на місяць.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов»язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Зазначені Постанови №№ 836, 649 суперечать Закону України № 769-ХП, який встановив щомісячну виплату на оздоровлення для цієї категорії дітей в розмірі 0, 5 мінімальних заробітних плат.
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над урядовими нормативними актами при вирішенні даного спору, підлягають застосування ч. 6 ст. 30 Закону № 769-ХП, а не постанови № 836 та 649.
Таким чином, дії відповідача в частині відмови позивачу у виплаті недоотриманої суми на оздоровлення дітей суд вважає неправомірними.
Згідно довідки відділу статистики в Олександрівському районі, розмір мінімальної заробітної плати у 2008 році становив : з 01 січня - 515 грн., з 01 квітня - 525 грн., з 01 жовтня 2008 року - 545 грн., з 01 грудня - 605 грн..
Таким чином, різниця у виплаті на користь сина ОСОБА_4 склала 2991 грн. 75 коп.,
з 01.01.2008 року по 01.04.2008 року - (257, 50 грн. х3) - 49, 50 грн. = 747 гривень 75 коп.3 01.04.2008 року по 01.10.2008 року - (262, 50 грн. х6) - 99, 00 грн. = 1476 гривень 00 коп.3 01.10.2008 року по 01.12.2008 року - (272, 50 грн. х3) - 49, 50 грн. = 768 гривень 00 коп.
різниця у виплаті на користь сина ОСОБА_3 склала 2991 грн. 75 коп.,
з 01.01.2008 року по 01.04.2008 року - (257, 50 грн. хЗ) - 49, 50 грн. = 747 гривень 75 коп.3 01.04.2008 року по 01.10.2008 року - (262, 50 грн. хб) - 99, 00 грн. = 1476 гривень 00 коп.3 01.10.2008 року по 01.12.2008 року - (272, 50 грн. хЗ) - 49, 50 грн. = 768 гривень 00 коп.
Вказані виплати необхідно здійснювати за рахунок державного бюджету.
Керуючись ст. 30 Закону України "Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-112, 121122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_2 в інтересах неповнолітніх дітей ОСОБА_3 та ОСОБА_4 до Управління праці та соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Донецької області, Головного управління Державного казначейства України та Управління державного казначейства у Олександрівському районі про визнання відмови у виплаті недоотриманої суми на оздоровлення неправомірною, стягнення недоотриманої суми на оздоровлення у сумі 5983, 50 грн. - задовольнити повністю.
Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Донецької області у виплаті ОСОБА_2 в інтересах неповнолітніх дітей ОСОБА_3 та ОСОБА_4 грошової допомоги на кожну дитину шкільного віку.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Олександрівської районної державної адміністрації Донецької області ( р/р 35219018001486, МФО 834016, ЄДРПОУ 24812369, УДК в Олександрівському районі) за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, уродженця та жителя АДРЕСА_1 ідентифікаційний номер НОМЕР_1, в інтересах неповнолітніх дітей ОСОБА_3 та ОСОБА_4 недоотриманої суми грошової допомоги за 2008 рік у розмірі 5983 ( п»ять тисяч дев»ятсот вісімдесят три) гривні 50 коп..
Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі до Донецького апеляційного адміністративного суду через Олександрівський районний суд Донецької області.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Олександрівський районний суд Донецької області протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанову надруковано у єдиному екземплярі у нарадчій кімнаті суддею Куліковим В.В.