
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 грудня 2020 року м. Київ № 640/2735/19
Окружний адміністративний суд міста Києва в складі судді Донця В.А. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії.
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, який, під час нарахування пенсії позивача за віком, виключив період, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, з 01.08.2000 по 31.07.2004;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України м. Києва згідно з частиною першою статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", при нарахуванні пенсії позивача за віком, виключити з підрахунку заробітної плати 10% тривалості страхового стажу - 57 місяців, з 01.08.2003 по 31.08.2008.
Ухвалою суду від 21.03.2019 відкрито провадження в адміністративній справі, постановлено здійснювати судовий розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), встановлено відповідачу строк для подання відзиву.
Позов обґрунтовано протиправним виключенням відповідачем, під час розрахунку пенсії за віком, періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, з 01.08.2000 по 31.07.2004.
Відповідачем подано відзив про невизнання позову. За твердженням представника, органом Пенсійного фонду України на підставі Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 №2148-VIII здійснено розрахунок пенсії позивача відповідно до Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV та з урахуванням прожиткового мінімум на 2018 рік. Оскільки внаслідок перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" розмір пенсії позивача збільшився, тому з 01.10.2017 позивача переведено на пенсію за віком на підставі Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Розглянувши заяви по суті, дослідивши письмові докази, суд установив.
Позивач звернулась до Голови Управління Пенсійного фонду України з заявою від 05.12.2018, у якій зазначено про помилковість виключення 10 % з періоду, за який враховується заробітна плата для обчислення пенсії, періоду з 01.08.2000 до 31.08.2004, оскільки позивач згоди на виключення цього періоду не давала, виключення такого періоду призвело до зменшення розміру пенсії. У заяві зазначено, що найбільш вигідний період для виключення є період 3 01.08.2003 по 31.08.2008.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 10.01.2020 №5466/02 позивача повідомлено:
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві, з 01.10.2017 отримує пенсію за віком, розмір якої обчислено на підставі Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування";
у період з 11.09.2000 по 30.09.2017 ОСОБА_1 отримувала пенсію за віком, як науковий працівник, розмір якої обчислено відповідно до Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність";
пенсію обчислено з урахуванням страхового стажу 47 років 10 місяців 24 дні, де стаж наукової роботи - 31 рік 6 місяців 14 днів, в розмірі 90 відсотків від сум заробітної плати наукового працівника, оптимізовано період з 01.01.2006 по 31.01.2009;
розмір пенсії ОСОБА_1 станом на 01.09.2017 склав 4015,16 грн.;
11.10.2017 набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", яким передбачено, що особам, пенсії / щомісячне довічне грошове утримання яким призначені відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", проводиться автоматичне, без їхнього звернення, переведення пенсії на умовах, передбачених цим Законом, за матеріалами пенсійних справ;
оскільки при перерахунку пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", розмір пенсії ОСОБА_1 збільшився, тому з 01.10.2017 позивача було переведено на пенсію за віком, обчислену відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування";
розмір пенсії з 01.10.2017 становив 4598,63 грн.;
пенсію обчислено з урахуванням страхового стажу 48 років 4 місяці 24 дні та заробітної плати, індивідуальний коефіцієнт стажу - 0,48333, коефіцієнт заробітку - 2,29929;
розмір пенсії станом на 01 грудня 2018 року становить 4669,03 грн.
Вважаючи протиправним здійснення відповідачем перерахунку пенсії з 01.10.2017 за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з виключенням періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, з 01.08.2000 по 31.07.2004, позивач звернулась до суду з позовом.
Вирішуючи спір, суд ураховує таке.
Відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 №2148-VIII (набрав чинності з 01.10.2017) розділ XV "Прикінцеві положення" доповнено пунктом 4-7, за яким особам, пенсії / щомісячне довічне грошове утримання яким призначені відповідно до законів України <…> "Про наукову і науково-технічну діяльність" <…>, розрахований за нормами цього Закону, буде більший, проводиться автоматичне, без їхнього звернення, переведення пенсії на умовах, передбачених цим Законом, за матеріалами пенсійних справ.
Як уже зазначалось судом, відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача за віком на підставі Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", оскільки перерахований розмір пенсії був більшим від попереднього розміру пенсії.
Відповідно до статті 40 Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 09.07.2003 №1058-IV (у редакції, чинній на час здійснення перерахунку пенсії позивача) для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 01.07.2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30.06.2000 незалежно від перерв.
У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за інвалідом I групи або дитиною-інвалідом віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 01.07.2000 до 01.01.2005, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 8, 13 і 14 статті 11 цього Закону. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.
За твердженням позивача, відповідачем виключено період, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, з 01.08.2000 по 31.07.2004, що призвело до зменшення розміру пенсії.
Відповідачем не заперечувалась обставина виключення вказаного періоду з розрахунку пенсії позивача під час призначення їй пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
На думку суду, обґрунтованими є доводи позивача щодо безпідставності виключення відповідачем вказаного періоду з розрахунку для призначення пенсії за віком, позаяк за змістом наведеної правової норми виключення періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, здійснюється за вибором заявника. В матеріалах справи відсутні докази щодо того, що позивач вибрала саме зазначений період, подавши відповідну заяву.
З огляду на викладене, підлягають задоволенню позовні вимоги про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві що виключення період, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, з 01.08.2000 по 31.07.2004 під час перерахунку пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Позивачем також заявлено вимогу про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України м. Києва згідно з частиною першою статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" при нарахуванні пенсії позивача за віком виключити з підрахунку заробітної плати 10% тривалості страхового стажу - 57 місяців, з 01.08.2003 по 31.08.2008.
На думку суду, наведена вимога підлягає задоволенню в частині зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву позивача від 05.12.2018 у частині виключення періоду, за який враховується заробітна плата (дохід), за період з 01.08.2003 по 31.08.2008, для обчислення пенсії позивачу за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з 01.10.2017.
Задовольняючи частково позовні вимоги, судом ураховано, що за змістом листа Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 10.01.2020 №5466/02 питання про виключення з розрахунку періоду з 01.08.2003 по 31.08.2008 не розглянуто. Крім того, визначальним для можливості виключення цього періоду є те, що внаслідок такого перерахунку розмір пенсії не може бути меншим від попереднього.
Належним способом виконання рішення суд в цій частині є здійснення відповідачем перерахунку пенсії позивача за віком з 01.10.2017 відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з виключенням періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, з 01.08.2003 по 31.08.2008 та з виплатою відповідної різниці між виплаченою та перерахованою на підставі цього рішення суду пенсією. При цьому новий розмір пенсії не може бути меншим від попереднього.
Відповідно до частини третьої статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Як убачається з матеріалів справи, позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1536,80 грн. (квитанція від 15.02.2019 №0.0.1267980215.1). Зі змісту позовних вимог убачається, що позивачем заявлено дві вимоги немайнового характеру, які суд розцінює як пов`язані. Отже, судовий збір за такі вимоги становив 768,40 грн.
З у рахуванням часткового задоволення позовних вимог, ненадання відповідачем доказів понесення судових витрат, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, на користь позивача підлягають присудженню судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 500,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтею 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо виключення з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, періоду з 01 серпня 2000 року по 31 липня 2004 року, під час перерахунку пенсії за віком ОСОБА_1 з 01 жовтня 2017 року відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058-IV.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 05 грудня 2018 року в частині виключення періоду, за який враховується заробітна плата (дохід), з 01 серпня 2003 року по 31 серпня 2008 року, для обчислення пенсії за віком ОСОБА_1 з 01 жовтня 2017 року відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058-IV та здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням висновків суду.
У задоволенні решти позову відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 500,00 грн. (п`ятсот гривень 00 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.
Позивач - ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (ідентифікаційний код 42098368, місцезнаходження: 04053, місто Київ, вулиця Бульварно-Кудрявська, будинок 16).
Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Підпунктом 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Закону України від 03 жовтня 2017 року №2147-VIII передбачено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя В.А. Донець