Рішення № 93877196, 29.12.2020, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.12.2020
Номер справи
620/5916/20
Номер документу
93877196
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 грудня 2020 року м. Чернігів Справа № 620/5916/20

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Тихоненко О.М.,

за участі секретаря Якуш І.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Північно-Східного міжрегіонального Управління Міністерства юстиції (м. Суми) про визнання дій неправомірними та скасування постанови,

У С Т А Н О В И В:

Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі – ГУ ПФУ в Чернігівській області, позивач) звернулося до суду з позовом до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Північно-Східного міжрегіонального Управління Міністерства юстиції (м. Суми) (далі - відповідач) про визнання дій старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Північно-Східного міжрегіонального Управління Міністерства юстиції (м. Суми) Семиразума Євгенія Володимировича щодо винесення постанови про накладення штрафу від 18.11.2020 у виконавчому провадженні № 62888441 неправомірними та скасування постанови старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Північно-Східного міжрегіонального Управління Міністерства юстиції (м. Суми) Семиразума Євгенія Володимировича про накладення штрафу від 18.11.2020 у виконавчому провадженні № 62888441.

Позов мотивовано тим, що судове рішення ГУ ПФУ в Чернігівській області виконане в повному обсязі, а тому накладення відповідачем штрафу спірною постановою є необґрунтованим.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 18.12.2020 відкрито провадження у справі за правилами розгляду окремих категорій термінових адміністративних справ у відкритому судовому засіданні.

Відповідач надав відзив на позов, у якому просив відмовити ГУ ПФУ в Чернігівській області у задоволенні позовних вимог, оскільки боржником рішення суду в повному обсязі без поважних причин не виконано.

Учасники справи в судове засідання не з`явилися про день та час розгляду справи повідомлені належним чином, просять розглянути справу за їх відсутності.

Судове засідання здійснювалося в порядку, встановленому ч. 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України.

Дослідивши матеріали справи, суд враховує таке.

Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 19.04.2019 позов ОСОБА_1 задоволено частково: визнано протиправними дії в особі Прилуцького об`єднаного управління Пенсійного фонду України щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_1 ; зобов`язано Прилуцьке об`єднане управління Пенсійного фонду України відновити виплату пенсії ОСОБА_1 з моменту припинення – 01.09.2017; скасовано рішення Управління праці та соціального захисту населення Прилуцької міської ради Чернігівської області від 29.08.2017 про скасування довідки внутрішньо переміщеної особи, виданої ОСОБА_1 . В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 09.08.2019 рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 19.04.2019 залишено без змін.

Як слідує з матеріалів справи, на підставі заяви стягувача (а.с.37) відповідачем відкрито виконавче провадження із примусового виконання виконавчого листа від 26.11.2019 №620/474/19 (а.с.39), про що винесено постанову від 25.08.2020 ВП №62888441 (а.с.42).

Відповідно до змісту виконавчого документу, зобов`язано Прилуцьке об`єднане управління Пенсійного фонду України відновити виплату пенсії ОСОБА_1 з моменту припинення – 01.09.2017.

Листом від 08.09.2020 за №2500-0405-8/33444 ГУ ПФУ в Чернігівській області повідомило виконавчу службу, що в серпні 2019 року управлінням поновлено виплату пенсії ОСОБА_1 (а.с.7, 40).

08.09.2020 державним виконавцем складено акт, у якому зазначено про невиконання боржником рішення суду (а.с.44).

18.11.2020 відповідачем винесено постанову про накладення на ГУ ПФУ в Чернігівській області штрафу за невиконання рішення суду без поважних причин в сумі 5100,00 грн (а.с.6).

Вказану постанову листом від 18.11.2020 за №27668 направлено на адресу позивача, яка отримана 20.11.2020 (а.с.5).

Вважаючи вказану постанову протиправною, ГУ ПФУ в Чернігівській області звернулось до суду з відповідним позовом за захистом своїх прав та інтересів.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначає Закон України від 02.06.2016 №1404-VIII “Про виконавче провадження” (далі - Закон №1404-VIII).

Статтею 1 Закону №1404-VIII передбачено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Згідно із статтею 3 Закону №1404-VIII підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів, зокрема: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень.

Примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України “Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів” (частина перша статті 5 Закону №1404-VIII).

Згідно із пунктом 1 частини другої статті 18 Закону №1404-VIII державний виконавець зобов`язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.

Загальні умови виконання рішень, за якими боржник зобов`язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення визначені статтею 63 Закону №1404-VIII.

Так, за рішеннями, за якими боржник зобов`язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчої о провадження.

У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.

Виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником. У разі повторного невиконання без поважних причин боржником рішення, якщо таке рішення може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та вживає заходів примусового виконання рішення, передбачених цим Законом.

У разі невиконання боржником рішення, яке не може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає до органу досудового, розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та виносить постанову про закінчення виконавчого провадження.

Відповідно до статті 75 Закону №1404-VIII у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов`язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

Спростовуючи помилкові міркування відповідача щодо невиконання позивачем рішення суду без поважних причин, суд звертає увагу на те, що, як слідує з матеріалів справи, ГУ ПФУ в Чернігівській області виконано рішення суду та поновлено виплату пенсії позивачу, що підтверджується витягом з пенсійної справи (а.с.53-60).

За наведених обставин, постанова старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) від 18.11.2020 у виконавчому провадженні № 62888441 про накладення штрафу у розмірі 5100,00 грн прийнята без врахування усіх обставин, що мають значення для її прийняття, а тому має бути скасована.

Відповідно до частини четвертої статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Приймаючи до уваги наведені вище висновки, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що відповідачем протиправно винесено оскаржувану постанову, а тому позов ГУ ПФУ в Чернігівській області слід задовольнити у повному обсязі.

Керуючись статтями 227, 241-246, 250, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Північно-Східного міжрегіонального Управління Міністерства юстиції (м. Суми) про визнання дій неправомірними та скасування постанови задовольнити повністю.

Визнати дії старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Північно-Східного міжрегіонального Управління Міністерства юстиції (м. Суми) Семиразума Євгенія Володимировича щодо винесення постанови про накладення штрафу від 18.11.2020 у виконавчому провадженні № 62888441 неправомірними.

Скасувати постанову старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Північно-Східного міжрегіонального Управління Міністерства юстиції (м. Суми) Семиразума Євгенія Володимировича про накладення штрафу від 18.11.2020 у виконавчому провадженні № 62888441.

Рішення суду може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII ''Перехідні положення'' Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (код ЄДРПОУ 21390940, вул. П`ятницька, 83-А, м. Чернігів, 14005).

Відповідач: Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернігівській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Суми) (код ЄДРПОУ 43316700, вул. Герасима Кондратьєва, 28, м. Суми, 40003).

Повне рішення суду складено 29.12.2020.

Суддя О.М. Тихоненко