
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 грудня 2020 року справа № 580/5017/20
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді – Тимошенко В.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Черкаській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
встановив:
09 листопада 2020 року до Черкаського окружного адміністративного суду звернулася фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) з позовною заявою до Головного управління ДПС у Черкаській області (18002, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 235, код ЄДРПОУ 39392109), в якій просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 28.10.2020 №608/ НОМЕР_2 .
В обґрунтування вимог позивач зазначив, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення є протиправним, прийнятим без законних підстав та такими, що підлягає скасуванню. Зокрема зазначила, що будь-якої перевірки 21.09.2020 працівниками Звенигородського відділу поліції ГУ НП в Черкаській області не проводилося, а тому відбулася помилка.
Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 16.11.2020 відкрито провадження у даній справі та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
09.12.2020 відповідачем подано відзив на позов, в якому проти задоволення позову заперечує в повному обсязі та просить відмовити у його задоволенні. Зокрема зазначив, що 19.06.2020 працівниками ювенальної превенції сектору превенції Звенигородського ВП ГУ НП в Черкаській області оперативних заходів відповідно до доручення Звенигородського відділу поліції ГУ НП в Черкаській області від 16.06.2020 «Про проведення відпрацювання на території обслуговування Звенигородського ВП ГУНП в Черкаській області», встановлено факт реалізації неповнолітній особі алкогольного виробу, а саме пива «Львівське» 0,5 л за 16 грн. Такі дії позивача, на думку відповідача, є порушенням положень Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”. Отже, на думку представника відповідача, оскаржуване рішення відповідає вимогам законодавства та скасуванню не підлягає.
На підставі ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи проводиться в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає таке.
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) зареєстрована як суб`єкт господарювання 13.07.2015 та здійснює свою господарську діяльність по АДРЕСА_2 в магазині “ ІНФОРМАЦІЯ_1 ”.
16.06.2020 працівниками ювенальної превенції сектору превенції Звенигородського ВП ГУ НП в Черкаській області оперативних заходів відповідно до доручення Звенигородського відділу поліції ГУ НП в Черкаській області від 16.06.2020 «Про проведення відпрацювання на території обслуговування Звенигородського ВП ГУНП в Черкаській області», встановлено факт реалізації неповнолітній особі алкогольного виробу, а саме: 16.06.2020 близько 15 год. 20 хв. громадянка ОСОБА_1 перебувала на своєму робочому місці в магазині « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за адресою: АДРЕСА_2 , здійснила продаж пива «Львівське» 0,5 л за 16 грн неповнолітньому громадянину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Наявність вказаного порушення підтверджується в протоколі про адміністративне правопорушення від 16.06.2020, складеного інспектором ЮП СП превенції Звенигородського ВП ГУНП в Черкаській області капітаном поліції ОСОБА_3 .
Факт продажу пива «Львівське» 0,5 л за 16 грн, підтверджується розрахунковим документом від 16.06.2020 15:21:42 № 0000001402 та поясненнями ОСОБА_1 , яка не заперечує факт продажу алкогольного виробу неповнолітній особі, та поясненнями неповнолітньої особи ОСОБА_2 та свідка ОСОБА_4 , який повідомив про те, що до магазину зайшов молодий хлопець та замовив пляшку пива, продавець продала замовлений товар не спитавши вік хлопця та не перевіривши документи.
На підставі матеріалів адміністративного правопорушення Головним управлінням ДПС у Черкаській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 28.10.2020 №608/2300090120 про застосування до позивача фінансових санкцій у вигляді штрафу на загальну суму 6800 грн. за порушення п. 2 ч. 1 ст. 15-3 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”.
Не погодившись із прийнятим відповідачем податковим повідомленням-рішенням позивач звернулася з вказаним позовом до суду.
Вирішуючи спір по суті суд зазначає таке.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовідносини, що визначають основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України, врегульовані Законом України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” від 19.12.1995 №481/95-ВР (далі - Закон України №481/95-ВР).
Пунктом 2 частини 1 ст. 15-3 Закону №481/15-ВР встановлено, що забороняється продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років.
Відповідно до ч. 3 ст. 15-3 Закон України №481/95-ВР продавець пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових або тютюнових виробів зобов`язаний отримати у покупця, який купує пиво (крім безалкогольного), алкогольні напої, слабоалкогольні напої, вина столові або тютюнові вироби, паспорт або інші документи, які підтверджують вік такого покупця, якщо у продавця виникли сумніви щодо досягнення покупцем 18-річного віку.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закон України №481/95-ВР, за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
Згідно з ч.2 ст.17 Закону України №481/95-ВР до суб`єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у разі, якщо продаж пива здійснюється особам, які не досягли 18 років - у сумі 6800 грн. (за порушення вимог статті 15-3 цього Закону).
Механізм застосування фінансових санкцій, передбачених ст.17 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”, визначений Порядком застосування фінансових санкцій, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 02 червня 2003 року №790 (далі - Порядок №790).
Відповідно до п. 5 Порядку №790 підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій, зокрема, є матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб`єктами підприємницької діяльності вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Відповідно до ст. 3 Закону №265/95-ВР суб`єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов`язані, зокрема, проводити розрахункові операції на повну суму покупки через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
У статті 2 вказаного Закону визначено, що розрахунковий документ - це документ встановленої форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених цим Законом, і зареєстрованим у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну.
Із матеріалів справи судом встановлено, що підставою для винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення слугували матеріали ювенальної превенції сектору превенції Звенигородського ВП ГУ НП в Черкаській області відповідно до яких встановлено, факт реалізації неповнолітній особі алкогольного виробу, а саме: 16.06.2020 близько 15 год. 20 хв. громадянка ОСОБА_1 перебувала на своєму робочому місці в магазині « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за адресою: АДРЕСА_2 , здійснила продаж пива «Львівське» 0,5 л за 16 грн неповнолітньому громадянину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Наявність вказаного порушення підтверджується в протоколі про адміністративне правопорушення від 16.06.2020, складеного інспектором ЮП СП превенції Звенигородського ВП ГУНП в Черкаській області капітаном поліції ОСОБА_3 .
Факт продажу пива «Львівське» 0,5 л за 16 грн, підтверджується розрахунковим документом від 16.06.2020 15:21:42 № 0000001402 та поясненнями ОСОБА_1 , яка не заперечує факт продажу алкогольного виробу неповнолітній особі, та поясненнями неповнолітньої особи ОСОБА_2 та свідка ОСОБА_4 , який повідомив про те, що до магазину зайшов молодий хлопець та замовив пляшку пива, продавець продала замовлений товар не спитавши вік хлопця та не перевіривши документи.
Таким чином, суд дійшов висновку про доведеність факту продажу позивачем неповнолітній особі алкогольних, слабоалкогольних напоїв і тютюнових виробів.
Відповідно до частини 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
При цьому в силу положень частини 2 статті 77 вказаного кодексу в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позову.
Враховуючи, що позивачеві відмовлено у задоволенні позовних вимог, відсутні підстави для розподілу судового збору згідно статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст. ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
У задоволенні позову відмовити.
Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення суду набирає законної сили з моменту її підписання, однак може бути оскаржена в апеляційному порядку до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог пункту 3 розділу VI Прикінцеві положення Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст складений 28.12.2020.
Суддя В.П. Тимошенко