
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
УХВАЛА
з питання встановлення способу і порядку виконання судового рішення
"28" грудня 2020 р. справа №520/7154/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бідонька А.В.,
розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у порядку письмового провадження заяву державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про встановлення або заміну способу виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 08.07.2019 року по справі № 520/7154/20 за позовом ОСОБА_1 до , Управління соціального захисту населення Чугуївської міської ради, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Харківського окружного адміністративного суду 17.12.2020 року із заявою звернувся державний виконавець відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), в якій він просить суд встановити спосіб виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 08.07.2020 по справі № 520/7154/20 на підставі якого видано виконавчий лист від 09.09.2020, шляхом стягнення з Управління Соціального захисту населення Чугуївської Міської ради (ЄДРПОУ 23148343) нарахованої, проте невиплаченої недоплаченої частини разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі 6800 ( шість тисяч вісімсот) грн. 00 коп.
Аргументуючи подану заяву зазначає, що від боржника - Управління соціального захисту населення Чугуївської міської ради - в якому зазначено, що здійснення виплати суми недоплаченої частини разової грошової допомоги до 5 травня ускладнене. Зважаючи на те, що Управління соціального захисту населення не має бюджетних призначень для здійснення виплат, що унеможливлює виконання виконавчого провадження №63295788, та на підставі того, що у 2020 році разова грошова допомога до 5 травня виплачується з Державного бюджету, просило здійснити виконання рішення суду за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Заявник вважає, що зазначені вище обставини роблять неможливим виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду по справі № 520/7154/20. на підставі якого видано виконавчий лист 09.09.2020 у визначений рішенням суду спосіб, та, оскільки, станом на теперішній час відповідачем судове рішення не виконується, ця обставина стала підставою для звернення державного виконавця із даною заявою до суду.
Відповідач не скористався правом подання заперечень на подану заяву.
Представник заявника у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. Подав заяву 21.12.2020 року в якій просив суд розглядати подану заяву за його відсутністю.
Позивач у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Представники відповідачів в судове засідання не прибув, повідомлявся належним чином про дату та місце розгляду заяви.
Відповідно до ч. 2 ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Дослідивши матеріали адміністративної справи та подану заяву про встановлення способу та порядку виконання судового рішення, суд встановив наступне.
Як встановлено з матеріалів справи, рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 08.07.2020 року по справі № 520/7154/20 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Управління соціального захисту населення Чугуївської міської ради про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задоволено частково. Зобов`язано Управління соціального захисту населення Чугуївської міської ради (ЄДРПОУ 2314843) здійснити ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) перерахунок щорічної разової грошової допомоги до 5 травня 2020 року як учаснику бойових дій у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком у відповідності до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та здійснити їх виплату х урахуванням раніше виплаченої суми.
Рішення суду набрало законної сили 10.08.2020 року.
На виконання рішення суду від 08.07.2020 року по справі № 520/7154/20 Харківським окружним адміністративним судом 09.09.2020 року видано виконавчий лист.
Як встановлено за матеріалами справи, 15.10.2020 державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) було відкрито виконавче провадження ВП № 63294575 з примусового виконання виконавчого листа №520/7154/20, виданого 09.09.2020 Харківським окружним адміністративним судом.
Копія постанови про відкриття виконавчого провадження від 15.10.2020 відправлена на адресу боржника та отримана ним.
З наданих до заяви державного виконавця документів, судом встановлено, що 09.11.2020 року до Відділу надійшов лист від 29.10.2020 року в якому зазначено, що у частині перерахунку ОСОБА_1 разової грошової допомоги до 5 травня, виплаченої у 2020 році, як учаснику бойових дій у розмірі, який не відповідає статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та висновку Конституційного Сулу України, викладеному у рішенні від 27.02.2020року №3-р/2020 у справі 1-247/2018(3393/18) виконавче провадження виконано. Здійснення виплати суми недоплаченої частини разової грошової допомоги до 5 травня ускладнене зважаючи на те, що Управління соціального захисту населення не має бюджетних призначень для здійснення виплат, що унеможливлює виконання виконавчого провадження №63295788,
Зазначені вище обставини, на думку заявника, роблять неможливим виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду по справі № 520/7154/20, на підставі якого видано виконавчий лист від 09.09.2020 у визначений рішенням суду спосіб та, у зв`язку із тим, що рішення суду по теперішній час у повному обсязі не виконано, заявник звернувся із означеною заявою до суду та просить змінити спосіб та порядок виконання Рішення суду від 08.07.2020 року у справі № 520/7154/20.
Розв`язуючи по суті подану заяву, суд зазначає, що правовідносини з приводу зміни порядку виконання рішення суду в адміністративній справі унормовані приписами ст.378 КАС України.
Відповідно до частини 1 статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України, за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Згідно з ч.3 ст.378 КАС України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Частиною 4 статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: ступінь вини відповідача у виникненні спору; щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім`ї, її матеріальне становище; стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Суд зазначає, що наведені норми не містять конкретного переліку обставин для встановлення способу і порядку виконання судового рішення, а лише встановлюють критерії для їх визначення, надаючи суду в кожному конкретному випадку вирішувати питання про їх наявність з урахуванням усіх обставин справи.
Підставою для застосування правил цієї норми є обставини, що перешкоджають належному виконанню судового рішення в адміністративній справі: ускладнюють його виконання або роблять неможливим.
Разом з тим, під обґрунтованими підставами слід розуміти наявність виключних обставин, які є об`єктивно непереборними, тобто такими, що ускладнюють або унеможливлюють виконання рішення суду боржником, зазначення настання обставин, що дозволяють виконати рішення суду протягом визначеного терміну. Наявність таких обставин має бути підтверджено належними та допустимими доказами.
При цьому, порядок виконання рішення - це визначена законодавством послідовність і зміст вчинення виконавчих дій державним виконавцем, а також права і обов`язки суб`єктів виконавчого провадження під час їх вчинення.
Підставою для зміни способу чи порядку виконання рішення суду є неможливість виконання судового рішення внаслідок відсутності, пошкодження або знищення об`єкта стягнення або з інших причин.
Таким чином, для зміни способу виконання судового рішення є такі обставини, які роблять виконання неможливим.
Тобто, в розумінні наведеної статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України, при вирішенні заяв про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення потрібно мати на увазі, що їх задоволення можливе лише у виняткових випадках, які суд визначає виходячи з особливого характеру обставин, що ускладнюють або виключають виконання рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо). Підставою для зміни чи встановлення способу і порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Отже, наведена норма пов`язує можливість зміни чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення у виняткових випадках за умови доведення заявником існування конкретних обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у певний строк.
Суд зазначає, що сам факт невиконання рішення суду з підстав, викладених заявником у поданій заяві, не є тією підставою, передбаченою приписами ч. 3 ст. 378 КАС України.
Крім того, суд зауважує, що у поданій заяві позивач по суті просить суд змінити резолютивну частину рішення Харківського окружного адміністративного суду від 08.07.2020 року по справі № 520/7154/20 шляхом стягнення з Управління Соціального захисту населення Чугуївської Міської ради (ЄДРПОУ 23148343) нарахованої, проте невиплаченої недоплаченої частини разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі 6800 ( шість тисяч вісімсот) грн. 00 коп.
Але в рішенні суду взагалі не зазначалось про здійснення стягнення з відповідача суми перерахованої щорічної разової грошової допомоги ло 05 травня 2020 року як учаснику бойових дій, а також не йшла мова про стягнення конкретної суми.
Тобто, заявник фактично намагається змінити резолютивну частину рішення суду від 08.07.2020 року по справі № 520/7154/24, яке набрало законної сили, що є неприпустимим.
З матеріалів справи вбачається, що виконання рішення суду неможливе через відсутність в управлінні бюджетних призначень та планових асигнувань державного бюджету на здійснення виплати суми недоплаченої частини разової грошової допомоги.
Отже, виконання рішення суду фактично можливе, хоча й за певних умов, тому відсутні підстави для зміни способу і порядку виконання рішення суду.
Суд також зазначає, що заявником взагалі не надано доказів, що рішення Харківського окружного адміністративного суду від 08.07.2020 року по справі № 520/7154/20 боржником не буде виконане.
Таким чином суд вважає, що зазначені заявником обставини не є об`єктивно непереборними, тобто такими, що ускладнюють або унеможливлюють виконання рішення суду у встановлений судом спосіб. Наявність інших обставин заявником також не зазначено. При цьому, під час розгляду заяви такі обставини не встановлені й судом. Доводів, які б обґрунтовували неможливість виконання рішення у встановлений судом спосіб та доказів на їх підтвердження, позивачем не надано
Отже, заявником в обґрунтування вимог про зміну способу виконання рішення по даній справі жодних обставин, які б ускладнювали виконання рішення, не наведено, а суд, оцінивши наявні у справі докази в їх сукупності за правилами ст.ст.72-77, 90, 211 КАС України не вбачає існування у спірних правовідносинах перелічених у нормі процесуального закону підстав.
Наведені заявником у заяві підстави неможливості виконання рішення суду, не може бути визнана судом обґрунтованими підставами.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що у задоволенні заяви належить відмовити, оскільки не вбачає правових підстав для її задоволення.
Згідно ч. 8 ст. 378 Кодексу адміністративного судочинства України ухвалу за результатами розгляду питання про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути оскаржено в порядку, встановленому цим Кодексом.
Керуючись статтями 248, 256, 294, 295, 297, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Заяву державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Харківській області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про встановлення або заміну способу виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 08.07.2019 року по справі № 520/7154/20 за позовом ОСОБА_1 до , Управління соціального захисту населення Чугуївської міської ради, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії- залишити без задоволення.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст ухвали виготовлено у повному обсязі та підписано 28 грудня 2020 року.
Суддя Бідонько А.В.