
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі
28 грудня 2020 року Справа №480/9256/20
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Воловик С.В., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Сумської митниці ДФС, Слобожанської митниці Держмитслужби про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на посаді та стягнення середньої заробітної плати,
У С Т А Н О В И В:
21 грудня 2020 року позивач, ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) звернулась з позовною заявою до Сумської митниці ДФС (40020, м. Суми, вул. Вєтрова, 24), Слобожанської митниці Держмитслужби (61003, м. Харків, Київський район, вул. Короленка, 16Б), в якій просить суд:
- визнати протиправним та скасувати наказ Сумської митниці ДФС від 21.02.2020 №89-о "Про звільнення ОСОБА_1 ";
- поновити ОСОБА_1 на посаді головного державного інспектора відділу розвитку персоналом управління по роботі з персоналом Сумської митниці ДФС з 29.02.2020;
- стягнути на користь позивача середню заробітну плату за час вимушеного прогулу в розмірі 222 374,32 грн. з відрахуванням установлених законом податків та інших обов`язкових платежів.
Разом з позовною заявою позивачем подана заява про визнання причин пропущення строку звернення до суду поважною та його поновлення, посилаючись на те, що згідно Постанови Кабінету Міністрів України №211 від 11.03.2020 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" на всій території України запроваджено карантин, на строк дії якого продовжено усі процесуальні строки. Крім того, позивач просить врахувати нестабільність ситуації в Україні, яка пов`язана з поширенням коронавірусної інфекції COVID-19, наявність у зв`язку з цим об`єктивних обмежень, зокрема, щодо можливості вільного пересування осіб та інші способи комунікації для вирішення громадянами своїх нагальних питань. Також позивач зазначає, що вона належить до групи ризику, а саме має онкологічне захворювання та інші, пов`язані супутні захворювання, перебуває на постійному обліку у медичному закладі.
Вивчивши заяву позивача щодо поновлення строку звернення до адміністративного суду, позовну заяву та додані до неї документи, суд зазначає наступне.
Положеннями статті 122 КАС України визначено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Абзацом 2 частини другої статті 122 КАС України, для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб`єкту владних повноважень право на пред`явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб`єкта владних повноважень.
Разом з тим, частиною третьою статті 122 КАС України встановлено, що для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Водночас, положеннями частини п`ятої статті 122 КАС України закріплено, що для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Відповідно до частини 1 статті 121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є об`єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, що оскаржує судове рішення та пов`язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій та підтверджені належними доказами.
При цьому, змістом положень Кодексу адміністративного судочинства України не визначено граничні межі, у яких адміністративні суди можуть приймати рішення про поновлення строку звернення до суду, а також, він не містить конкретних підстав та критеріїв, за якими можливо оцінити поважність причин пропуску відповідного строку.
Правова природа строку звернення до суду, дозволяє констатувати, що запровадження строку, у межах якого фізична або юридична особа, орган державної влади та місцевого самоврядування можуть звернутися до суду з позовом, апеляційною чи касаційною скаргою, обумовлено передусім необхідністю дотримання принципу правової визначеності, що є невід`ємною складовою верховенства права.
Як вбачається з матеріалів доданих до заяви та позовної заяви, 20 січня 2020 року позивача попереджено про наступне звільнення 23 березня 2020 року. Наказом від 21.02.2020 № 89-о “Про звільнення ОСОБА_1 ” позивача звільнено з 28 лютого з посади головного державного інспектора відділу розвитку персоналом управління по роботі з персоналом Сумської митниці ДФС відповідно до п.1 частини 1 статті 40 Кодексу законі про працю України, п.1 ч.1 ст. 87 Закону України «Про державну службу», підстава звільнення - попередження.
З 12.03.2020 в Україні введений карантин через спалах у світі короновірусу. Так, постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 №211 "Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19" з метою запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19 з 12.03.2020 по 03.04.2020 на всій території України встановлено карантин. Постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2020 року №239 карантин продовжено до 24 квітня 2020 року, постановою Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2020 року №291 - до 11 травня 2020 року, постановою Кабінету Міністрів України №343 від 04 травня 2020 року - до 22 травня 2020 року, постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2020 №392- до 22 червня 2020 року, а постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2020 №500 - до 31 липня 2020 року, постановами КМУ № 641 від 22.07.2020, № 760 від 26.08.2020 режим карантину продовжено з 01.08.2020 до 31.10.2020 на території, зокрема, Сумської області, а постановою КМУ від 13.10.2020 № 956 продовжено карантин до 31 грудня 2020 року.
Оскільки закінчення строку звернення до суду з позовом припало на час дії карантину, введеного постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 №211, і враховуючи дію карантину до 31.12.2020, виписки із медичних карток позивача, суд вважає за необхідне задовольнити заяву позивача про поновлення строку звернення до суду.
Адміністративний позов відповідає вимогам статей 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
З огляду на зазначене, перешкоди для прийняття позовної заяви та відкриття провадження у справі Сумським окружним адміністративним судом відсутні.
Враховуючи значення справи для сторін, обраний позивачем спосіб захисту, категорію та складність справи, обсяг та характер доказів, суд вважає необхідним проводити розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 171 КАС України, суд
У Х В А Л И В:
1. Заяву ОСОБА_1 про визнання причини пропуску строку звернення до суду поважними та їх поновлення - задовольнити. Поновити ОСОБА_1 строк звернення до суду.
2. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі №480/9256/20 за позовом ОСОБА_1 до Сумської митниці ДФС, Слобожанської митниці Держмитслужби про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на посаді та стягнення середньої заробітної плати (Номер категорії справи 106030000).
3. Розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження.
4. Призначити справу до розгляду у підготовчому засіданні на "26" січня 2021 року о 11:30 год. в приміщенні Сумського окружного адміністративного суду за адресою: м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва, 159 зал 205.
5. Копію ухвали про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі надіслати сторонам.
6. Встановити відповідачу 15-денний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву. У зазначений строк відповідач має право надіслати суду відзив на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам ст. 162 КАС України, і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 162 КАС України, одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду, копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана іншим учасникам справи.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч. 6 ст. 162 КАС України).
7. Встановити позивачу 5-денний строк для подання відповіді на відзив відповідача проти позову з дня надіслання (вручення) йому копії такого відзиву та доданих до нього документів, копія якого одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи.
8. Встановити відповідачу 5-денний строк для подання заперечень щодо наведених позивачем у відповіді на відзив пояснень, міркувань та аргументів з дня надіслання (вручення) йому копії відповіді на відзив та доданих до нього документів, копія якого одночасно з поданням до суду повинна бути надіслана іншим учасникам справи.
9. Роз`яснити сторонам, що інформацію у справі, що розглядається, можна отримати в мережі Інтернет на офіційному веб-порталі судової влади України на веб-сторінці http://adm.su.court.gov.ua/sud1870/.
10. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя С.В. Воловик