
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 грудня 2020 року Справа № 480/6374/20
Суддя Сумського окружного адміністративного суду Бондар С.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/6374/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання неправомірним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області в якому просить:
- визнати неправомірним та скасувати рішення Сумського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області від 17.05.2019 №326, яким відмовлено у призначенні пенсії за віком відповідно до ст.114 Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій” на пільгових умовах;
- зобов`язати призначити пенсію за віком відповідно до ст.114 Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій” на пільгових умовах, як трактористу-машиністу, у виробництві сільськогосподарської продукції, починаючи з 01 березня 2019 року.
Свої вимоги мотивує тим, що у лютому 2019 року він звернувся до Сумського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Проте, рішенням Сумського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області від 17.05.2019 № 326 відмовлено у призначені пенсії у зв`язку з відсутністю необхідних 20 років стажу пільгової роботи. При цьому відповідачем не зараховано до пільгового стажу період роботи позивача в Дослідницькому господарстві Сумського державного аграрного університету з 22.10.1985 по 14.05.2001, у Товаристві з обмеженою відповідальністю "Аграрне" з 19.03.2007 по 23.07.2012, та на посаді тракториста-машиніста у виробництві сільськогосподарської продукції протягом повного польового сезону з 05.05.2016. Позивачем при зверненні із заявою про призначення пенсії були надані, зокрема, уточнююча довідка № 7 від 02.01.2019, в якій зазначено, що ОСОБА_1 дійсно працював в навчально-дослідному господарстві Сумської філії Харківського сільськогосподарського інституту ім.В.В.Докучаєва з 22.10.1985 по 14.05.2001. Позивач вважає рішення протиправним, оскільки він має право на призначення пільгової пенсії, як тракторист, що був безпосередньо зайнятий у виробництві сільськогосподарської продукції.
Відповідач, заперечуючи проти позовних вимог, подав до суду відзив на позовну заяву в якому вказав, що позивач не набув права на призначення пенсії за віком відповідно до п.3 ч.2 ст. 114 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, у зв`язку із відсутністю 20 років необхідного пільгового стажу. Періоди роботи позивача з 22.10.1985 по 14.05.2001 - в навчально-дослідницькому господарстві Сумського державного аграрного університету, з 19.03.2007 по 23.07.2012 та з 05.05.2016 в ТОВ “Аграрне” не зараховані до пільгового стажу, оскільки відсутні первинні документи, які б підтверджували роботу позивача на посаді тракториста безпосередньо зайнятого у виробництві сільськогосподарської продукції. Виходячи з вищезазначеного, відмова головного управління у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст.114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" є правомірною, оскільки позивач не набув права на пенсію відповідно до цієї статті у зв`язку з відсутністю необхідного для призначення пенсії стажу.
Ухвалою суду від 21.10.2020 позовну заяву було прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, встановив наступне.
У лютому 2019 року ОСОБА_1 звернувся до Сумського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон № 1058).
Рішенням Сумського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області від 17.05.2019 № 326 відмовлено у призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058, за відсутністю пільгового стажу роботи трактористом-машиністом 20 років (в наявності 3 роки 8 місяців 7 днів). У зв`язку з відсутністю документів про зайнятість трактористом-машиністом у виробництві сільськогосподарської продукції протягом повного польового сезону до пільгового стажу не зараховані періоди:
- з 22.10.1985 по 14.05.2001 у навчально-дослідницькому господарстві Сумського державного аграрного університету;
- з 19.03.2007 по 23.07.2012 та з 05.05.2016 у ТОВ “Аграрне” (а.с.12).
Позивач, не погодившись із вказаним рішенням, звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України (пункт 6 частини 1 статті 92 Конституції України).
Відповідно до статті 1 Закону України “Про пенсійне забезпечення” (далі - Закон №1788-ХІІ) громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
За приписами статті 12 Закону № 1788-ХІІ право на пенсію за віком мають: чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років.
Згідно із підпунктом "в" пункту першого статті 13 Закону № 1788-ХІІ на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, зокрема трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.
Аналогічні положення передбачені частиною першою та пунктом третім частини другої статті 114 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, а саме: право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. На пільгових умовах пенсія за віком призначається чоловікам, які працюють трактористами-машиністами і безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі.
Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу за відсутності такої книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктом 18 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. № 637 (далі по тексту - Порядок №637) за відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.
Відповідно до п. 20 Порядку № 637, в тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Додатково в довідці наводяться такі відомості, зокрема стосовно трактористів- машиністів підприємств сільського господарства (в тому числі колгоспів) - про безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції.
У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.
Порядок призначення пенсій на пільгових умовах цій категорії працівників роз`яснено у листі Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року №7. До трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільгосппродукції, належать працівники, які оформлені на роботу трактористами-машиністами, мають відповідні посвідчення, постійно зайняті на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах протягом повного сезону сільгоспробіт в рослинництві та тваринництві. Трактористам-машиністам, які відпрацювали повний польовий період на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах, весь рік роботи зараховується до стажу, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення, і в тому випадку, якщо в міжпольовий або міжсезонний період вони виконували інші роботи на стаціонарних і причіпних установках та агрегатах, з ремонту сільськогосподарської техніки, на тваринницьких фермах тощо. Віднесення господарства до сільгосппідприємств, трактористи-машиністи яких мають право на пільгову пенсію, здійснюється відповідно до класифікатора галузей народного господарства. До сільськогосподарських належать підприємства, які виробляють продукцію рослинництва і тваринництва. Єдина назва професії "тракторист-машиніст", запроваджена в 1961 році, охоплює такі професії: бульдозерист, бульдозерист-скреперист, грейдерист; комбайнер; машиніст дощувальної установки, змонтованої на базі трактора; машиніст скрепера, скреперист; машиніст чаєзбиральної машини; машиніст екскаватора; машиніст-водій льонозбиральної машини, самохідної широкозахватної сінокосарки; механік-комбайнер, тракторист, тракторист-бульдозерист. До числа трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільгосппродукції, віднесено працівників, прийнятих на роботу трактористами-машиністами, які мають про це відповідні посвідчення. Для призначення пенсії на пільгових умовах марка трактора, на якому працює тракторист-машиніст, значення не має.
Отже, головними умовами для призначення пенсії за віком на пільгових умовах є виконання робіт на посаді тракториста, безпосередня зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, досягнення відповідного віку, а також наявність кількості відповідного стажу.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 звернувся із заявою до Сумського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області та надав для підтвердження зазначеного стажу наступні документи: довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру, паспорт, трудову книжку, а також військовий квиток НОМЕР_1 , довідку про заробітну плату за період страхового стажу до 01.07.2000 (№33 від 18.01.2019), довідки, які визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників №434 від 17.12.2018, №7 від 22.01.1019; заява про спосіб виплати пенсії.
Так, відповідно до уточнюючої довідки № 7 від 22.01.2019 зазначено, що ОСОБА_1 дійсно працював в навчально-дослідному господарстві Сумської філії Харківського сільськогосподарського інституту ім.В.В.Докучаєва з 22.10.1985 по 14.05.2001, проте підтверджуючих первинних документів надано не було.
Головне управління ПФУ в Сумській області 18.02.2019 звернулося до Сумського національного аграрного університету (правонаступник навчально-дослідного господарства Сумської філії Харківського сільськогосподарського інституту ім.В.В.Докучаєва) із запитом щодо надання документів, що підтверджують зайнятість ОСОБА_1 трактористом-машиністом у виробництві сільськогосподарської продукції протягом повного польового сезону.
Сумський національний аграрний університет листом № 704 від 28.02.2019 повідомило Сумське об`єднане УПФ України Сумської області про те, що університет не має можливості надати довідку ОСОБА_1 про особливий характер роботи у навчально-дослідному господарстві Сумського філіалу Харківського сільськогосподарського інституту ім.В.В.Докучаєва у зв`язку із відсутністю підтверджуючих документів. До архіву Сумського національного аграрного університету - правонаступника Сумського філіалу ХСП ім.В.В.Докучаєва були передані лише документи з кадрових питань (особового складу), а саме накази директора та відомості по заробітній платі.
До пільгового стажу ОСОБА_1 зарахований період з 05.06.2001 по 11.02.2005 у ТОВ агрофірма “Владана”, оскільки позивач при зверненні до головного управління надав довідку № 434 від 17.12.2018, що підтверджується актом перевірки обґрунтованості видачі документів для оформлення пенсії від 01.03.2019 №803/04.03.2019.
З метою отримання необхідних документів, які б підтверджували відповідність займаної посади посаді, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, адвокатом було здійснено запити до Харківського національного аграрного університету ім.В.В.Докучаєва, Сумського національного аграрного університету та до Українського об`єднання державних учбових закладів та їх навчально-дослідних підприємств "Укрсільгоспосвіта" Мінагрополітики України.
Згідно листа Харківського національного аграрного університету ім.В.В.Докучаєва від 02.07.2020 № 01-24/863, в архіві Харківського національного аграрного університету ім.В.В.Докучаєва відомостей про Навчально-дослідне господарство Сумського філіалу Харківського сільськогосподарського інституту та його подальшу реорганізацію не має, документи надати не можуть (а.с.33).
З листа Сумського національного аграрного університету від 02.07.2020 № 1595 вбачається, що запитувані документи та інформацію надати не можуть у зв`язку з відсутністю підтверджуючих документів. До архіву Сумського НАУ - правонаступнику Сумського філіалу ХСГІ ім. В.В. Докучаєва, були передані документи з кадрових питань (особового складу). Надано лише копію наказу №292 від 28.09.2001 про перейменування державного підприємства “Навчально-дослідне господарство Сумського державного аграрного університету” в “Навчально-дослідне господарство Сумського національного аграрного університету” (а.с.34-35).
Крім того, не надано жодного доказу того, що навчально-дослідне господарство Сумської філії Харківського сільськогосподарського інституту ім.В.В.Докучаєва, де працював позивач, є підприємством сільського господарства по виробництву сільськогосподарської продукції.
Отже, в порушення вимог пункту 20 Постанови № 637, первинна документація, яка б підтверджувала роботу на посаді тракториста зайнятому у виробництві сільськогосподарської продукції за оспорюванні періоди роботи, позивачем не була надана.
Записи трудової книжки позивача не містять даних про безпосередню зайнятість позивача у виробництві сільськогосподарської продукції.
Таким чином у позивача відсутній необхідний пільговий стаж роботи, а тому підстави для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 114 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” відсутні.
За приписами ст. 9 КАС України розгляд та вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з частиною першою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи викладене, у суду відсутні підстави визнання неправомірним та скасування рішення Сумського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області від 17.05.2019 №326, яким відмовлено у призначенні пенсії за віком відповідно до ст.114 Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій” на пільгових умовах; зобов`язання призначити пенсію за віком відповідно до ст. 114 Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій” на пільгових умовах, як трактористу-машиністу, у виробництві сільськогосподарської продукції, починаючи з 01 березня 2019 року.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання неправомірним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії – відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.О. Бондар