Рішення № 93875991, 29.12.2020, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.12.2020
Номер справи
480/5537/20
Номер документу
93875991
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 грудня 2020 р. Справа № 480/5537/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Шевченко І.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Національної поліції України, третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовною заявою до Національної поліції України (далі - відповідач, НПУ), в якій просив:

1) визнати протиправною бездіяльність відповідача, що полягає в не переданні заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” разом з усіма необхідними документами до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області для розгляду та прийняття відповідного рішення.

2) зобов`язати відповідача передати на розгляд до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” разом з усіма необхідними документами для розгляду та прийняття відповідного рішення.

Свої вимоги мотивував тим, що після звільнення зі служби в органах поліції вважає, що набув право на пенсію, а тому в подальшому звернувся до відповідача з заявою, в якій просив останнього направити його документи до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області з метою оформлення пенсії. Однак, відповідач, всупереч вимог Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі – Порядок №3-1), відмовив у направленні документів до Пенсійного фонду, в зв`язку з тим, що у позивача недостатньо вислуги для призначення пенсії, чим порушив вимоги чинного законодавства, оскільки вказаним Порядком не передбачено можливості відповідача визначати право на пенсію чи встановлювати обставини достатності стажу для призначення пенсії, оскільки ці повноваження належать органу що призначає пенсію, тобто Головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області, а не відповідачу.

Ухвалою суду від 28.08.2020 вказану позовну заяву було прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи. Крім того, вказаною ухвалою суду до участі у розгляді справи було залучено Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача (далі - третя особа, ГУ ПФУ в Сумській області).

Відповідач, не погодившись з позовними вимогами, подав до суду відзив на позовну заяву (а.с.15-16), в якому просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі з тих підстав, що уповноважені структурні підрозділи здійснюють перевірку поданих звільненими зі служби особами заяв про призначення пенсії, здійснюють обчислення вислуги років для призначення пенсії і встановлюють наявність підстав для її призначення. Після цього такий орган законодавчо наділений компетенцією направити подання про призначення пенсії за вислугу років до територіального органу ПФУ або відмовити у такому поданні.

При цьому, порядок призначення пенсії за вислугою років визначається положеннями Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ) чинними на день звільнення особи зі служби, відповідно до пункту "а" статті 12 якого пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б" - "д", "ж" статті 1 - 2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, зокрема, з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки і більше.

Відтак, за умови відсутності у позивача достатньої вислуги років, права на пенсію згідно із Законом та відсутності наявності підстав для її призначення, уповноважений структурний підрозділ НПУ правомірно відмовив йому у направленні до органу ПФ відповідних документів, які необхідні для призначення пенсії за вислугу років.

Ухвалою суду від 11.12.2020 було залишено позов без руху, а ухвалою суду від 28.12.2020 було продовжено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Станом на сьогодні представником ГУ ПФУ в Сумській області пояснення на позовну заяву до суду не подано.

Також станом на сьогодні відповіді на відзив від позивача не надходило.

При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасників справи - також заслуховує їхні усні пояснення. Судові дебати не проводяться.

Дослідивши наявні матеріали справи, заяви по суті справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи та об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вбачає необхідним відмовити у задоволенні позову, виходячи з наступного.

Судом згідно записів трудової книжки позивача (а.с.4) встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ у період з 21.04.2003 по 06.11.2015, а у період з 07.11.2015 по 22.02.2017 – в Національній поліції України.

Згідно копії витягу з наказу від 20.02.2017 №61 о/с «По особовому складу» полковника поліції ОСОБА_1 звільнено зі служби в поліції за пунктом 7 (за власним бажанням) частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» з 22.02.2017 (а.с.5). При цьому, згідно копії вказаного витягу з наказу від 20.02.2017 стаж служби в поліції позивача складає 13 років 09 місяців 26 днів, а вислуга років на пільгових умовах – 05 років 05 місяців 11 днів.

Як вбачається з позовної заяви та не заперечується відповідачем у відзиві, ОСОБА_1 подав до НПУ заяву про підготовку та подання до органів, що призначають пенсію, необхідних для призначення пенсії документів, у відповідь на яку сектор з питань пенсійного забезпечення НПУ листом від 03.01.2020 повідомив позивача про те, що відповідно до наказу від 20.07.2017 №61 о/с вислуга ОСОБА_1 у календарному обчисленні на день звільнення складає 13 років 09 місяців 26 днів, у зв`язку з чим оформлення та подача документів до органів Пенсійного фонду для призначення пенсії за вислугу років не має законних підстав (а.с.6).

Позивач, вважаючи бездіяльність відповідача щодо відмови у підготовці та направленні документів для призначення йому пенсії до ГУ ПФУ в Сумській області, протиправною, звернувся до суду за захистом своїх прав.

Надаючи правову оцінку відносинам, що в даному випадку склалися між сторонами, суд виходить з наступного.

Приписами частини другої статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон №2262-ХІІ.

При цьому, правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України регулюється Законом України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 № 580-VIII (далі - Закон України «Про Національну поліцію»).

Пункт 4 розділу XI «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про Національну поліцію» згідно з яким до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом акти законодавства застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.

Так, відповідно до статті 102 Закону України "Про Національну поліцію" передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських, після звільнення їх зі служби в поліції, здійснюється в порядку та на умовах визначених Законом № 2262-ХІІ.

Пунктом "б" статті 1-2 Закону № 2262-ХІІ, передбачено, що право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби, серед іншого, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські.

Відповідно до пункту «а» статті 12 Закону № 2262-ХІІ пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б" - "д", "ж" статті 1 - 2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, зокрема, з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки і більше.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ затверджений Порядком № 3-1, відповідно до п.п. 1, 12 якого заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).

Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).

Уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії, ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.

Таким чином, саме уповноважені структурні підрозділи здійснюють перевірку поданих звільненими зі служби особами заяв про призначення пенсії, здійснюють обчислення вислуги років для призначення пенсії і встановлюють наявність підстав для її призначення. Після цього такий орган законодавчо наділений компетенцією направити подання про призначення пенсії за вислугу років до територіального органу ПФУ або відмовити у такому поданні.

Тобто, у разі відсутності в особи достатньої вислуги років, правомірною є відмова у направленні до органу, що призначає пенсію відповідних документів, які необхідні для призначення пенсії за вислугу років.

Вищевказана позиція суду узгоджується із висновками Великої Палати Верховного Суду викладена у постанові від 28 листопада 2018 року по справі №537/1980/16-а.

А тому доводи позивача, на яких ґрунтуються його позовні вимоги, суд не приймає до уваги.

При цьому, як вбачається з відповіді відповідача (а.с.6) ОСОБА_1 повідомлено про відсутність правових підстав для призначення йому пенсії за вислугу років у порядку п.«а» ст. 12 Закону № 2262-XII, а саме за недостатністю вислуги років 13 років 09 місяців 26 днів, за умови необхідної 23 календарних років і більше.

За таких обставин у разі відсутності у ОСОБА_1 достатньої вислуги років, враховуючи, що саме відповідач здійснює обчислення вислуги років для призначення пенсії і встановлює наявність підстав для її призначення, суд приходить до висновку, що Національною поліцією України правомірно відмовлено ОСОБА_1 у направленні до ГУ ПФУ в Сумській області відповідних документів, які необхідні для призначення пенсії за вислугу років у порядку п.«а» ст.12 Закону № 2262-XII, а тому не вбачає підстав для задоволенню позову.

Керуючись ст.ст. 90, 241, 242, 243, 244, 245, 246, 250, 255, 295, 297, п.15.5 Розділу VІІ Перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Національної поліції України (01601, м.Київ, вул.Богомольця, буд.10, код ЄДРПОУ 40108578), третя особа - Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м.Суми, вул.Пушкіна, буд.1, код ЄДРПОУ 21108013) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії – відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст судового рішення складено 29.12.2020.

Суддя І.Г. Шевченко