
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
29 грудня 2020 року м. Рівне №460/4430/19Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Жуковської Л.А. розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
Державної екологічної інспекції у Волинській області доТзОВ "Захід - Схід - Енерго +" про призупинення виконання робіт, -В С Т А Н О В И В:
Державна екологічна інспекція у Волинській області звернулася до суду з позовом до ТзОВ "Захід - Схід - Енерго +" про призупинення виконання робіт.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що на підставі ст.20 – 2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", наказу від 13.11.2019 №295 та направлення на проведення позапланової перевірки від 13.11.2019 №763 Державною екологічною інспекцією у Волинській області в термін з 20.11.2019 по 22.11.2019 проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного середовища ТзОВ "Захід – Схід – Енерго". В ході перевірки встановлено факт провадження господарської діяльності без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 04.12.2019 адміністративну справу №140/3505/19 за позовом Державної екологічної інспекції у Волинській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Захід-Схід-Енерго" про зупинення виконання робіт передано на розгляд Рівненському окружному адміністративному суду.
Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 23.12.2019 адміністративній справі присвоєно єдиний унікальний номер судової справи №460/4430/19 та визначено головуючого суддю Жуковську Л.А.
Ухвалою суду від 26.12.2019 позовна заява залишалася без руху. Позивачу встановлювався строк для усунення недоліків, зазначених в ухвалі суду, протягом 10 днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Ухвалою суду від 20.01.2020 продовжено Державній екологічній інспекції у Волинській області строк для усунення недоліків позовної заяви, встановлений ухвалою суду від 26.12.2019. Встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви тривалістю 5 днів з дня вручення даної ухвали.
Ухвалою суду від 30.01.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження та вирішено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання у справі призначено на 18.02.2020 на 10:30 год.
Ухвалою суду від 18.02.2020 провадження у справі №460/4430/19 за позовом Державної екологічної інспекції у Волинській області до ТзОВ "Захід-Схід-Енерго +" про призупинення виконання робіт, - зупинено до набрання законної сили судовим рішенням по справі №460/812/20.
Ухвалою суду від 24.11.2020 клопотання Державної екологічної інспекції у Волинській області про поновлення провадження у справі, - задоволено. Провадження у справі №460/4430/19 поновлено. Розгляд справи вирішено продовжити за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання у справі призначити на 10.12.2020 на 17:00год.
Ухвалою суду від 10.12.2020 закрито підготовче провадження у справі та вирішено розгляд справи по суті продовжити в порядку письмового провадження.
Оскільки розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, то відповідно до ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши позовну заяву, відзив на позов, повно та всебічно з`ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими доказами, суд дійшов висновку, що позов до задоволення не підлягає.
Судом встановлено, що листом від 13.09.2019 №КО-69/3.34 Маневицька районна рада повідомила Державну екологічну інспекцію у Волинській області про те, що до виконавчого апарату районної ради надійшла скарга щодо порушень в процесі діяльності ТзОВ "Захід-Схід-Енерго". Вказаний лист отримано відповідачем 16.09.2019 за вх.№1526/5-10, що підтверджується вхідним штампом (а.с.10-11).
Листом від 01.11.2019 №2.5/2304/0/46-19ПЗ Державна екологічна інспекція України направила погодження на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) на підставі звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров`ю, навколишньому природньому середовищу чи безпеці держави, наданого листом від 25.10.2019 №5/1-11/11606-19 (а.с.12).
13.11.2019 на підставі погодження Міністерства енергетики та захисту довкілля України від 25.10.2019 №5/1-11/11606-19 та колективного звернення мешканців смт.Маневичі від 01.09.2019, заступником начальника Державної екологічної інспекції у Волинській області прийнято наказ №295 про направлення посадових осіб - ОСОБА_1 , ОСОБА_2 для здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) за дотриманням ТзОВ "Захід-Схід-Енерго" вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, а саме: про охорону атмосферного повітря в термін з 20.11.2019 по 29.11.2019 (а.с.13).
13.11.2019 державним інспекторам Тихому О.С. і Тарасюку О.М. видано направлення №763 на проведення позапланової перевірки дотримання ТзОВ "Захід-Схід-Енерго" вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, а саме: про охорону атмосферного повітря (а.с.14).
Посадовими особами державного нагляду (контролю) за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів складено акт №480/11.19 (а.с.15-16).
Також, 22.11.2019 Державною екологічною службою у Волинській області прийнято припис №000902, з метою усунення порушень природоохоронного законодавства, виявлених під час перевірки дотримання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, зобов`язано ТзОВ "Захід-Схід-Енерго+" забезпечити отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел викиду; надати довідку про кількість викинутих забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел викиду з початку експлуатації обладнання до отримання дозволу на викиди (а.с.17).
Враховуючи наявні порушення положень природоохоронного законодавства, Державна екологічна інспекція у Волинській області, звернулася до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до п.1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2017 №275 Державна екологічна інспекція України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра захисту довкілля та природних ресурсів і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Згідно з п.1 Положення про Державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України 11.08.2017 №312, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04.09.2017 за №1080/30948 (далі – Положення, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) Державна екологічна інспекція в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - Інспекція) є територіальним органом Державної екологічної інспекції України (далі - Держекоінспекція) та їй підпорядковується.
На підставі п. 2 розділу 2 Положення Інспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог природоохоронного законодавства.
Правові, організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначені Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 № 877-V (далі - Закон №877-V).
У відповідності до абз.2 ч.1 ст.1 Закону №877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища
За приписами абз.1 ч.1 ст.6 Закону №877-V підставами для здійснення позапланових заходів є: звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров`ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). Позаплановий захід у такому разі здійснюється територіальним органом державного нагляду (контролю) за наявністю погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу.
У такому разі перед початком здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) посадові особи органів державного нагляду (контролю) зобов`язані пред`явити керівнику чи уповноваженій особі суб`єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі - підприємцю або уповноваженій ним особі, крім документів, передбачених цим Законом, додатково копію погодження центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу на проведення такої перевірки. Суб`єкти господарювання мають право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю), якщо вони не пред`явили документи, передбачені цим абзацом.
Статтею 7 Закону №877-V визначено, що для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб`єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.
На підставі наказу (рішення, розпорядження) оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу державного нагляду (контролю), яке підписується керівником органу державного нагляду (контролю) (головою державного колегіального органу) або його заступником (членом державного колегіального органу) із зазначенням прізвища, ім`я та по батькові і засвідчується печаткою.
Закон України "Про охорону атмосферного повітря" від 16.10.1992 №2707-XII (далі – Закон №2707-XII) спрямований на збереження та відновлення природного стану атмосферного повітря, створення сприятливих умов для життєдіяльності, забезпечення екологічної безпеки та запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров`я людей та навколишнє природне середовище. Цей Закон визначає правові і організаційні основи та екологічні вимоги в галузі охорони атмосферного повітря.
Відповідно до абз.2 ч. 1 ст.10 Закону №2707-XII підприємства, установи, організації та громадяни - суб`єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов`язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов`язані: здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо.
Приписами ч.5, 6 ст.11 Закону №2707-XII передбачено, що викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб`єкту господарювання, об`єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб`єкту господарювання, об`єкт якого належить до першої групи, суб`єкту господарювання, об`єкт якого знаходиться на території зони відчуження, зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Відповідно до ст.12 Закону №2707-XII господарська чи інші види діяльності, пов`язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припинена відповідно до законодавства.
Згідно з ч.3 ст.16 Закону України "Про оцінку впливу на довкілля" від 23.05.2017 №2059-VIII підставою для припинення діяльності підприємства чи окремих його цехів (дільниць) і одиниць обладнання є провадження планованої діяльності, яка підлягає оцінці впливу на довкілля, без здійснення такої оцінки та отримання рішення про провадження планованої діяльності або систематичні порушення у сфері оцінки впливу на довкілля, що не можуть бути усунені з технічних, економічних або інших причин.
Частиною 5 статті 4 Закону №877-V передбачено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
З аналізу наведених норм, судом встановлено, що для здійснення, зокрема, позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ. На підставі наказу оформляється направлення на проведення заходу державного нагляду (контролю). Господарська чи інші види діяльності, пов`язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, передбачених дозволами, може бути обмежена зупинена відповідно до законодавства.
У ході розгляду справи судом встановлено, що Товариством з обмеженою відповідальністю "Захід-Схід-Енерго+" оскаржено в судовому порядку наказ Державної екологічної інспекції у Волинській області №295 від 13.11.2019.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 06.05.2020, яке залишено без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 19.08.2020, у справі №460/812/20 у задоволенні позову ТОВ "Захід-Схід-Енерго+" до Державної екологічної інспекції у Волинській області про визнання протиправним та скасування наказу №295 від 13.11.2019 на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) ТОВ "Захід-Схід-Енерго"- відмовлено.
Відповідно, рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 06.05.2020 у справі №460/812/20 набрало законної сили 19.08.2020.
Отже, державний нагляд (контроль) здійснено посадовим особами позивача на підставі наказу №295 від 13.11.2019, який відповідно до рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 06.05.2020 у справі №460/812/20 є правомірним.
Поряд з цим, суд зазначає, що підставою для звернення Державної екологічної інспекції у Волинській області слугував факт здійснення Товариством з обмеженою відповідальністю "Захід – Схід – Енерго+" господарської діяльності без отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.
Поряд з цим суд зазначає, що допущення суб`єктом господарювання порушень вимог природоохоронного законодавства, у тому числі, в частині обов`язку одержати дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, має бути належним чином аргументовано у матеріалах перевірки.
Водночас, єдиним доказом на підтвердження допущення Товариством з обмеженою відповідальністю "Захід – Схід – Енерго+" порушень вимог природоохоронного законодавства є акт Державної екологічної інспекції у Волинській області за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів №480/11.19.
Будь-яких конкретизуючих даних щодо фактичного здійснення об`єктом перевірки викидів в атмосферне повітря, їх замірів, та характеристик тощо, матеріали перевірки не містять, а відтак, на думку суду, окреслені у акті обставини не можуть безумовно свідчити про вчинення суб`єктом господарювання певних порушень на момент перевірки, та відповідно про обґрунтованість висновків контролюючого органу щодо правопорушення у сфері природоохоронного законодавства.
Також суд зазначає, що підтвердження виконання вимог Державної екологічної інспекції у Волинській області, і як наслідок про відсутність підстав для зупинення господарської діяльності відповідача надано до суду належним чином засвідчену копію дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від 13.10.2020 (а.с.153-163).
Відповідно до ч.2 ст.6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини, а ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" передбачає, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини сформовану у справі "Серявін та інші проти України" (заява N 4909/04) суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (п.58) (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. ) від 09.12.1994, серія A, №303-A, п. 29).
Також згідно з п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Ради Європи щодо якості судових рішень, обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.
Враховуючи викладене, суд не вбачає необхідності аналізували кожен аргумент позивача окремо.
У сукупності викладених обставин, суд дійшов висновку, що станом на час ухвалення рішення у справі підстави для висновку про наявність в діяльності Товариства з обмеженою відповідальністю "Захід – Схід – Енерго +" загрози навколишньому природному середовищу, життю та здоров`ю людей, а відтак і для вжиття до відповідача заходів реагування у суду відсутні.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи наведене, позивачем на підставі належних та допустимих доказів не доведено обставини на яких ґрунтуються його вимоги, а відповідачем доведено правомірність своїх дій, відтак позовні вимоги до задоволення не підлягають.
Підстави для розподілу судових витрат у відповідності до ст.139 КАС України відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
У задоволенні позовних вимог Державної екологічної інспекції у Волинській області (вул. Степана Бандери, 20, м. Луцьк, Волинська область, 43025, ЄДРПОУ 38009738) до ТзОВ "Захід-Схід-Енерго +" (вул. Заводська, 1, смт. Смига, Дубенський район, Рівненська область, 35680, ЄДРПОУ 41571873) про призупинення виконання робіт, - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складений 29 грудня 2020 року.
Суддя Л.А. Жуковська