Рішення № 93875649, 29.12.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.12.2020
Номер справи
420/11291/20
Номер документу
93875649
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/11291/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 грудня 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С., розглянувши в письмовому провадженні у порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , які діють в інтересах неповнолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ) до Одеського міського відділу Державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) (вул..Середньофонтанська,30-б, м.Одеса, 65039), за участю третьої особи на стороні позивача Головного управління ДМС України в Одеській області (вул.Преображенська,44, м.Одеса, 65045) про визнання рішення незаконним та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , які діють в інтересах неповнолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до Одеського міського відділу Державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, за участю третьої особи на стороні позивача Головного управління ДМС України в Одеській області в якій позивач просить:

визнати протиправним рішення Одеського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) щодо реєстрації народження та визнання батьківства щодо неповнолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ;

зобов`язати Одеський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) зареєструвати народження неповнолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жіночої статі, уродженки міста Одеса, Україна у порядку ст. 126 СК України; інформація про народження: « 1 дитина у пологах», «живонароджена», « 1 за рахунком дитина», «медичне свідоцтво про народження № 479 від 06.08.2020 р.»; інформація про мати: « ОСОБА_1 », « ІНФОРМАЦІЯ_3 », «Ісламська Республіка Афганістан», « АДРЕСА_2 »; інформація про батька: « ОСОБА_2 », « ІНФОРМАЦІЯ_4 », «Ісламська Республіка Афганістан», « АДРЕСА_2 ».

В обґрунтування адміністративного позову позивач зазначає, що 30.09.2020 року ми, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 (надалі - Позивач 1) ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_4 (надалі - Позивач 2) звернулися до Одеського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції(м. Одеса) (надалі - Відповідач) із спільною заявою про реєстрацію народження дитини ( ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) із визначенням її походження у відповідності до ст. 126 СК України, На вказане звернення нами було отримано лист Відповідача від 15.10.2020 року № 114/56- 106, із змісту якого вбачається, що нам відмовлено у реєстрації народження та визнанні батьківства через ненадання до відділу дійсних паспортних документів, які будуть дійсні на момент реєстрації, та документу, що підтверджує законність нашого перебування на території України

З огляду на зміст вказаного листа, позивачі вважають прийняте рішення про відмову у реєстрації народження дитини та визнання батьківства незаконним, а тому звернулись до суду із даною позовною заявою.

Ухвалою суду від 28.10.2020 року відкрито провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Від відповідача надійшли заперечення, відповідно яких зазначено, що заявником надано недійсні паспортні документи з відповідним перекладом та завірені нотаріально. Строк дійсності паспортного документу гр. гр. ОСОБА_1 закінчився 21 вересня 2020 року, строк дійсності паспортного документу гр. ОСОБА_2 , закінчився 20 травня 2020 року.

В позовній заяві, Позивачами вказано, що вони об`єктивно не мають можливості надати Відповідачу дійсні паспортні документи, оформлені Ісламською Республікою Афганістан. Тобто не заперечують щодо факту недійсності паспортних документів.

З огляду на зазначене та на підставі статті 7 Конвенції про права дитини від 20.11.1989 р. ратифікованої Постановою BP № 789-ХІІ від 27.02.1991 року, реєстрацію народження дитини можливо провести відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України (із зазначенням відомостей про батька за заявою третіх осіб). Відомості про матір вказуються ті, що містяться у медичному свідоцтві про народження без пред`явлення паспортного документа матері.

Суд розглянув матеріали справи, всебічно і повно з`ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінив надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності та робить наступні висновки.

Судом встановлено, що 30.09.2020 року ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_4 звернулись до Одеського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) із спільною заявою про реєстрацію народження дитини ( ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ).

Відповідачем на звернення позивачів було надано відповідь, яка оформлена листом від 15.10.2020 року № 114/56-106, відповідно до якої повідомлено, що при аналізі наданих документів встановлено, що мати дитини ( ОСОБА_1 , громадянка Ісламської Республіки Афганістан, ІНФОРМАЦІЯ_3 ) та особа, що хоче визнати батьківство ( ОСОБА_2 , громадянин Ісламської Республіки Афганістан, ІНФОРМАЦІЯ_4 ) у зареєстрованому шлюбі не перебувають, а також паспортні документи обох батьків втратили, дійсність.

Також зазначено, що з метою державної реєстрації визнання батьківства необхідно надати до Відділу паспортні документи обох батьків, які будуть дійсні момент реєстрації, а також документ, що підтверджує законність перебування батьків дитини на території України, або вирішувати це питання у судовому порядку.

Не погоджуючись з наданою відповіддю позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.

Порядок державної реєстрації народження та подання спільної заяви про визнання батьківства визначається Правилами державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджені Наказом Міністерства юстиції У країни від 18.10.2000 року № 52/ 5.

Згідно з пунктом 3 розділу II Правил для державної реєстрації актів цивільного стану подаються заява, документи, які підтверджують факти, що підлягають державній реєстрації, а також паспорт громадянина України, паспортний документ іноземця або документ, що посвідчує особу без громадянства заявника, та посвідка на постійне чи тимчасове проживання або інший документ, що підтверджує законність перебування іноземця чи особи без громадянства на території України.

Згідно з пунктом 6 розділу II Правил документи, складені іноземною мовою, подаються для державної реєстрації актів цивільного стану разом з їх перекладами на українську » мову, засвідченими в установленому порядку.

Судом встановлено, що на даний момент, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 документовані довідками про звернення за захистом № 011253 та № 011252, виданими Управлінням з питань шукачів захисту та соціальної інтеграції ГУ ДМС України в Одеській області та, на теперішній час, ми мають статус осіб, стосовно яких прийнято рішення про оформлення документів для вирішення питання щодо визнання біженцем або особово, яка потребує додаткового захисту.

Відповідно до ч.1 ст.13 Закону особа, стосовно якої прийнято рішення про оформлення документів для вирішення питання щодо визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, має право на тимчасове працевлаштування, навчання, медичну допомогу в порядку, встановленому законодавством України; проживання у родичів, у готелі, піднаймання житлового приміщення або користування житлом, наданим у пункті тимчасового розміщення біженців; безоплатну правову допомогу в установленому порядку; конфіденційне листування з УВКБ ООН та право на відвідання співробітниками УВКБ ООН; інші права, передбачені Конституцією та законами України для іноземців та осіб без громадянства, які законно перебувають на території України.

Таким чином, на думку суду, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 мають права та обов`язки осіб стосовно яких прийнято рішення про оформлення документів для вирішення питання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, а тому перебувають на території України на законних підставах.

Відповідно до п.1 ст.1 Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту» біженець - особа, яка не є громадянином України і внаслідок обґрунтованих побоювань стати жертвою переслідувань за ознаками раси, віросповідання, національності, громадянства (підданства), належності до певної соціальної групи або політичних переконань перебуває за межами країни своєї громадянської належності та не іможе користуватися захистом цієї країни або не бажає користуватися цим захистом внаслідок таких побоювань, або, не маючи громадянства (підданства) і перебуваючи за межами країни ’свого попереднього постійного проживання, не може чи не бажає повернутися до неї внаслідок зазначених побоювань.

Відповідно до ч.1 ст.7 Конвенції про права дитини дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім`я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування.

Відповідно до ст.8 Конвенції Держави-учасниці зобов`язуються поважати право дитини на збереження індивідуальності, включаючи громадянство, ім`я та сімейні зв`язкк, як передбачається законом, не допускаючи протизаконного втручання. Якщо дитина протизаконно позбавляється частини або всіх елементів своєї індивідуальності, забезпечують їй необхідну допомогу і захист для найшвидшого відновлення її індивідуальності.

При цьому відповідно до ч.7 ст.7 СК України однією з засад регулювання сімейних відносин є забезпечена можливості дитини здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, зі;ода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України З orл я,їм на вказане, законодавство України гарантує дитині право на реєстрацію її народження та встановлення сімейного зв`язку із її батьками.

Таким чином, посилання Відповідача на положення Правил як на підставу відмови у реєстрації народження та визнання батьківства суперечить приписам нормативно-правових актів вищої юридичної сили, а саме Конвенції про права дитини, СК України, Закону України «Про охорону дитинства» а тому, не може бути визнане правомірним та обґрунтованим.

При цьому відповідно до ст.3 Закону України «Про охорону дитинства» всі діти на території України, незалежно від раси, кольору шкіри, статі, мови, релігії, політичних або інших переконань, національного, етнічного або соціального походження, майнового стану, стану здоров`я та народження дітей і їх батьків (чи осіб, які їх замінюють) або будь-яких інших обставин, мають рівні права і свободи, визначені дим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

З огляду на викладене, протиправна відмова Відповідача у реєстрації народження та визнання батьківства порушує права дитини на збереження сімейного зв`язку, робить неможливим юридичне підтвердження нашої спорідненості.

Таким чином, реєстрація народження та визнання батьківства щодо неповнолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є принциповим для забезпечення прав малолітньої дитини.

Порядок ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян визначається Інструкцією з ведення Державного реєстру актів цивільного стану громадян, затвердженою Наказом Міністерства юстиції України від 24.07.2008 № 1269/5.

Відповідно до п. 2.2.2. Інструкції запис у Реєстрі про народження фізичної особи та її походження містить: б) номер статті Сімейного кодексу України, відповідно до якої проведена державна реєстрація народження (статті 126, 133,135 Сімейного кодексу України); в) відомості про дитину: — прізвище, власне ім`я, по батькові; — стать; — дата народження; — унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявн`ості); — реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності); — місце народження (держава, область, район, місто/селище (село)); — кількість народжених дітей від одних пологів (числове значення словами); — живонароджена чи мертвонароджена (зазначається словами); — яка за рахунком дитина народилась у матері, включаючи новонародженого (враховуючи померлих і не враховуючи мертвонароджених) (невідомо або перша, друга, третя і так далі - числове значення словами); — відомості про документи, що підтверджують факт народження дитини (назва документа, номер, ким виданий, дата видачі); г) відомості про батьків: — прізвище, власне ім`я, по батькові; — дата народження; — громадянство (зазначається словами, що є громадянином(кою) відповідної держави або особою без громадянства); — унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності); — реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності); — місце проживання (держава, область, район, місто/селище(село), вулиця, будинок, квартира).

З урахуванням викладених обставин суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Згідно статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Статтею 76 КАС України визначено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Згідно ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.

Керуючись статтями 2,3,6,7,8,9,12,139,241-246 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , які діють в інтересах неповнолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ) до Одеського міського відділу Державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) (вул..Середньофонтанська,30-б, м.Одеса, 65039), за участю третьої особи на стороні позивача Головного управління ДМС України в Одеській області (вул.Преображенська,44, м.Одеса, 65045) про визнання рішення незаконним та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити.

Визнати протиправним рішення Одеського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) щодо реєстрації народження та визнання батьківства щодо неповнолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Зобов`язати Одеський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) зареєструвати народження неповнолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жіночої статі, уродженки міста Одеса, Україна у порядку ст.126 СК України; інформація про народження: « 1 дитина у пологах», «живонароджена», « 1 за рахунком дитина», «медичне свідоцтво про народження № 479 від 06.08.2020 р.»; інформація про мати: « ОСОБА_1 », « ІНФОРМАЦІЯ_3 », «Ісламська Республіка Афганістан», « АДРЕСА_2 »; інформація про батька: « ОСОБА_2 », « ІНФОРМАЦІЯ_4 », «Ісламська Республіка Афганістан», «Україна, АДРЕСА_2 ».

Рішення набирає законної сили згідно ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя К.С. Єфіменко

.