Рішення № 93875299, 28.12.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.12.2020
Номер справи
420/12522/20
Номер документу
93875299
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/12522/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 грудня 2020 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Юхтенко Л.Р.,

розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) про протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 17 листопада 2020 року надійшла позовна заява ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83), в якій позивач просив визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови з 05.03.2019 року в проведенні перерахунку та виплати пенсії відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення № 11/2508 від 08.10.2020 року, наданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України станом на 05.03.2019 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 року та зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату пенсії згідно вказаної довідки про розмір грошового забезпечення без обмеження її граничного розміру та здійснити виплату різниці між нарахованим та фактично виплаченим розміром з 05.03.2019 року по день проведення перерахунку.

Ухвалою від 23 листопада 2020 року прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) сторін у порядку ч. 5 ст. 262 КАС України.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем протиправно відмовлено в перерахунку пенсії позивача на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № 11/2508 від 08.10.2020 року, наданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України.

Так, позивач зазначив, що з 05.03.2019 - з дня набраним чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою №704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України 2262-Xll та ст. 9 Закону України №2011 - X11.

Також, позивач зазначив, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Щодо обмеження максимального розміру пенсії, позивач зазначив, що відповідачем протиправно, з посиланням на вимоги ч. 7 с. 43 Закону України № 2262-ХІІ, обмежено розмір 10 прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, оскільки рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 року № 7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України положення ч. 7 ст. 43 Закону країни «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

До суду 25 листопада 2020 року від представника позивача подана уточнена позовна заява, згідно з якої позивач просив визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови з 05.03.2019 року в перерахунку та виплаті пенсії відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення № 11/2508 від 08.10.2020 року, наданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України станом на 05.03.2019 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 року та зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та виплату з 05.03.2019 пенсії згідно нової довідки про розмір грошового забезпечення без обмеження її граничного розміру з 01.04.2019 року, а також здійснити виплату різниці між нарахованим та фактично виплаченим розміром з 05.03.2019 року по день проведення перерахунку.

До суду 10 грудня 2020 року (вхід. № ЕП/23980/20) від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог, зазначивши, що перерахунок пенсії позивача було проведено на виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» №103 від 21.02.2018 року, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим спеціальним званням та надбавки за вислугу років.

Також відповідач зазначив, що Головне управління призначає/перераховує пенсії лише на підставі документів, які надходять від уповноважених органів. До Головного управління надійшла оновлена довідка № 11/2508 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року, але, на думку відповідача, вказана довідка видана з порушенням вимог Порядку, оскільки після визнання нечинними пп. 1, 2 постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 року у судовому порядку, Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру грошового забезпечення та проведення перерахунку не приймалося, тому відсутні законні підстави для здійснення перерахунку пенсії за повторно наданими довідками про розмір грошового забезпечення.

Щодо здійснення перерахунку пенсії без застосування обмежень максимальним розміром, відповідач зазначив, що на позивача розповсюджуються обмеження, передбачені ст. 2 Закону України від 08.07.2011 року № 3668 «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», якою передбачено, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Позивач не надав відповідь на відзив.

На виконання ухвали суди відповідачем надано належним чином засвідчені копії матеріалів пенсійної справи позивача.

Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, судом встановлено таке.

Згідно з витягу з наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України від 04.08.2006 року № 249-ос, майора ОСОБА_1 звільнено з військової служби у запас та наказом Одеської авіаційної ескадрильї від 14.08.2006 року № 171 –ос, з 14.08.2006 року виключено зі списків частини та всіх видів постачання.

Відповідно до протоколу про призначення пенсії, ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років з 15 серпня 2006 року.

Відповідно до перерахунку пенсії, станом на 01 жовтня 2017 року, позивачу перерахована пенсія з таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 35 %, надбавка за кваліфікацію, льотчик/штурман і клас 12 %, надбавка за умови режим. обмежень допуск Ф. 3 10 %, НОУС в екіпажах бойових машин, літаків, вертольотів, суден та ін. 35 %, надбавка за особливо важливі завдання 50 %, премія 42 %. Основний розмір пенсії 56 % грошового забезпечення.

Також матеріалами пенсійної справи підтверджено, що на підставі довідки Адміністрацією Державної прикордонної служби України про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій згідно з постановою КМУ від 21.02.2018 року № 103, пенсійним органом здійснено перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018 року, виходячи із таких складових грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 45 %.

З матеріалів пенсійної справи вбачається, що Адміністрацією Державної прикордонної служби України 29 січня 2019 року видано позивачу нову довідку № 11/14029 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій згідно з постановою КМУ від 21.02.2018 року № 103, на підставі якої пенсійним органом здійснено перерахунок пенсії позивачу з 01.03.2018 року, виходячи із таких складових грошового забезпечення: посадовий оклад 5780 грн., оклад за військове звання 1340 грн., процентна надбавка за вислугу років 45 % 3204 грн. Основний розмір пенсії становить 56 % грошового забезпечення.

Суд встановив, що рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року по справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019 року, визнано протиправними та нечинними п.п. 1. 2 постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 року.

У зв`язку з цим, позивач через свого представника звернувся до Адміністрації Державної прикордонної служби України з заявою про видачу довідки про розмір грошового забезпечення відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 року № 704 для перерахунку пенсії.

Матеріалами справи підтверджено, що Адміністрація Державної прикордонної служби України відповідним листом повідомила представника позивача про виготовлення даної довідки та надсилання її до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.

Також до цього листа додано копію довідки № 11/2508 від 08.10.2020 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з 01.04.2019 року з зазначенням таких видів грошового забезпечення: посадовий оклад 5780 грн., оклад за військове звання 1340 грн., надбавка за вислугу років 45 % 3204 грн., надбавка за роботу в умовах режимних обмежень 10 % 578 грн., надбавка за особливості проходження служби 100 % 10324 грн., надбавка за кваліфікацію клас перший 7 % 404, 60 грн., премія 155 % 8959 грн. Всього: 30589, 60 грн.

Суд встановив, що позивач через свого представника звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі виданої довідки та листом від 12.11.2020 року вих. № 10715-10520/КО-02/8-1500/20 ГУПФУ в Одеській області повідомило позивача про те, що після визнання протиправними та скасування пп. 1, 2 постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 року інших рішень Уряду про умови і порядок проведення перерахунку пенсій не приймалося, а тому відсутні підстави для проведення перерахунку, та повідомило позивача, що довідка про розмір грошового забезпечення Головним управлінням повернута до Адміністрації Державної прикордонної служби України.

Не погодившись з відмовою у проведенні перерахунку, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Судом досліджена належним чином засвідчена копія пенсійної справи позивача в частині спірного питання.

Проаналізувавши положення чинного законодавства, обставини справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать задоволенню частково, з огляду на таке.

Відповідно до ч.3 ст. 51 Закону № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі - Закон № 2262-XII), перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Згідно з ч.4 ст. 63 Закону № 2262-XII, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Додаток 2 до Порядку № 45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Оскільки зміни, внесені Постановою № 103, зокрема, до додатку 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до внесення зазначених змін.

При цьому порядок дій, який повинні вчинити, зокрема, відповідач у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, не змінився.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений Постановою Правління ПФУ від 30.01.2007 року N 3-1.

Відповідно до пункту 24 Порядку 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток № 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку № 45.

Отже, з набранням чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 (05.03.2019) виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому саме у зв`язку з набранням законної сили вказаним рішенням суду позивач отримав право на перерахунок пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.

Верховний Суд в Рішенні від 17.12.2019 у зразковій справі дійшов висновку про те, що дії відповідача щодо відмови позивачу у підготовці та наданні до ГУ ПФУ оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 є неправомірними, а тому відповідача належить зобов`язати скласти та подати до ГУ ПФУ нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-XII та з врахуванням положень постанови №704, із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії позивача».

Проте, суд встановив, що відповідачем, не зважаючи на висновок Верховного Суду у зразковій справі, відмовлено позивачу у проведенні перерахунку пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.

Матеріалами справи підтверджено, що відповідачем відмовлено у проведенні перерахунку пенсії з підстав того, що після визнання протиправними та скасування пунктів 1,2 постанови № 103 інших рішень Уряду про умови і порядок проведення перерахунку не приймалося.

Судом відхиляються наведені доводи відповідача, оскільки Верховний Суд у рішенні по зразковій справі № 160/8324/19 від 17.12.2019, яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 з вказаного питання зазначив: Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18 визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45. Оскільки зміни, внесені Постановою № 103, зокрема, до додатку 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін. При цьому порядок дій, який повинен вчинити відповідач у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, не змінився.

Таким чином, суд доходить висновку, що наявні правові підстави для проведення перерахунку пенсії на підставі довідки, яка видана за нормами, чинними на час її видання.

Крім того, суд наголошує, що Великою Палатою Верховного Суду у зразковій справі № 160/8324/19 було надано оцінку зазначеним доводам та зроблено висновок про їх необґрунтованість.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є частково обґрунтованими та належать задоволенню частково шляхом визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії позивачу з 01.04.2019 року на підставі довідки № 11/2508 від 08.10.2020 року, виданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 з урахуванням зазначених в ній основних та додаткових видів грошового забезпечення та зобов`язання провести перерахунок та виплату позивачу з 01.04.2019 року на підставі довідки № 11/2508 від 08.10.2020 року, виданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 з урахуванням зазначених в ній основних та додаткових видів грошового забезпечення, з урахуванням здійснених виплат.

Однак, суд доходить висновку, що слід відмовити у задоволенні позовних вимог про зобов`язання здійснити перерахунок та виплату з 05.03.2019 року, оскільки відповідно до приписів ст. 51 Закону № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», таке право у позивача виникло тільки з 01.04.2019 року, тобто з наступного місяця після виникнення обставин, що надали право на проведення такого перерахунку (05.03.2019 року –дата набрання законної сили рішення у справі № 826/3858/18).

Щодо позовних вимог про зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії без обмеження її граничного розміру, суд зазначає, що ці позовні вимоги є необґрунтованими та не належать задоволенню, з таких підстав.

На обґрунтування своїх доводів позивач посилався на те, що рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 року № 7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України положення ч. 7 ст. 43 Закону країни «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

У свою чергу, на обґрунтування своїх заперечень відповідач послався на приписи ст. 2 Закону України від 08.07.2011 року № 3668 «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», якою передбачено, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність і яка є чинною на час виникнення спірних правовідносин.

Оцінюючи надані сторонами доводи та заперечення, суд виходить із сукупного аналізу норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини.

Так, дійсно, рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 року № 7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України положення ч. 7 ст. 43 Закону країни «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо обмеження пенсії 10 прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність.

У свою чергу, ст. 2 Закону України від 08.07.2011 року № 3668 «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» передбачено обмеження пенсії максимального розміру 10 прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність, яка є чинною.

При цьому суд зазначає, що абзацом 2 п. 2 Розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 3668-VI визначено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом. Пенсіонерам, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) перевищує максимальний розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановлений цим Законом, виплата пенсії здійснюється без індексації, без застосування положень частин другої та третьої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) відповідатиме максимальному розміру пенсії (щомісячного довічного грошового утримання), встановленому цим Законом.

Таким чином, пункт 2 Розділу ІІ Закону № 3668-VI не регулює питання обмеження максимальним розміром пенсії осіб, у яких на 01.10.2011 вона не досягала максимального розміру (десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність). Разом з тим, зазначене не свідчить про те, що у випадку позивача будь-які обмеження максимального розміру пенсії не діють.

Перерахунок пенсії здійснюється на підставі тих норм, що діють на час виникнення обставин для такого перерахунку з урахуванням часу звернення особи до відповідного органу.

Норма ч. 1 ст. 2 Закону № 3668-VI встановлює з 01.10.2011 обмеження пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність. Зазначене обмеження пенсії застосовується до категорії пенсіонерів, яким пенсія призначена, зокрема відповідно до Закону № 2262-ХІІ.

Указане вище стосується лише перерахунку пенсії та обмеження максимального розміру, а не зменшення пенсії (коригування її розміру у бік зменшення) чи будь-якого іншого звуження існуючих прав позивача на отримання пенсії, призначеної відповідно до Закону № 2262-ХІІ.

З огляду на викладене, суд доходить висновку, що вимоги позивача здійснити перерахунок пенсії без обмеження її максимального розміру не ґрунтуються на нормах закону, а тому у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити.

Такий правовий висновок щодо застосування ст. 2 Закону України від 08.07.2011 року № 3668 «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» викладений у постанові Верховного Суду по справі № 759/9981/16-а від 11.11.2020 року.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з ч.1 ст.6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Таким чином, оцінюючи встановлені факти, суд дійшов висновку, що відповідач, заперечуючи проти позову частково не довів, з посиланням на відповідні докази правомірності своїх дій, а тому позовні вимоги належать задоволенню частково.

Приписами ч. 1 ст. 371 КАС України визначено, що негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів – у межах суми стягнення за один місяць.

Оскільки, присуджені позивачу виплати є періодичними та здійснюються з Державного бюджету України, рішення належить негайному виконанню у межах суми стягнення за один місяць.

Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

З огляду на те, що позивачем сплачено судовий збір за одну немайнову вимогу, яка задоволена судом, сплачений судовий збір належить стягненню з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача пропорційно до кількості задоволених позовних вимог

У зв`язку з тим, що судові витрати пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз в цій справі відсутні, жодні судові витрати не належать стягненню з позивача на користь відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 246, 255,295,297 КАС України, суд -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) про протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії,- задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) з 01.04.2019 року на підставі довідки № 11/2508 від 08.10.2020 року, виданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 з урахуванням зазначених в ній основних та додаткових видів грошового забезпечення.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) провести з 01.04.2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) на підставі довідки № 11/2508 від 08.10.2020 року, виданої Адміністрацією Державної прикордонної служби України про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 з урахуванням зазначених в ній основних та додаткових видів грошового забезпечення, з урахуванням здійснених виплат.

В іншій частині позовних вимог, -відмовити.

Рішення суду в частині стягнення пенсії за один місяць підлягає негайному виконанню.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень 80 копійок).

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст. ст. 295,297 КАС України, з урахуванням п.п.15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України, п. 3 Розділу IV Прикінцеві положення КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Суддя Л.Р. Юхтенко

.