
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
28 грудня 2020 р. № 400/4906/20 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Біоносенка В.В., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:Товариства з обмеженою відповідальністю "ІНВЕСТ ЕСТЕЙТ", вул. Братська, 56,Миколаїв,54022 до :Управління з питань культури та охорони культурної спадщини Миколаївської міської ради, вул. Фалєєвська, 22/12,Миколаїв,54017 про:визнання протиправним та скасування припису від 26.10.2020 № 63/5,
ВСТАНОВИВ:
ТОВ «Інвест естейт» звернулось до адміністративного суду з позовом до Управління з питань культури та охорони культурної спадщини Миколаївської міської ради з вимогами визнати протиправним та скасувати припис відповідача від 26.10.2020 №63/5 «Про порушення пам`яткоохоронного законодавства».
Свої позовні вимоги ТОВ «Інвест естейт» обґрунтувало тим, що включення певного населеного пункту до Списку історичних населених місць України не має за собою наслідку формування в ньому історичного ареалу з визначеними межами та режимом використання, а є лише належною підставою для розгляду Міністерство культури України питання та прийняття рішення щодо визначення меж історичного ареалу та встановлення режиму його використання. Перелік історичних ареалів населених місць, щодо яких затверджені межі та режими використання, оприлюднений на офіційному веб-сайті Міністерства культури України, з якого вбачається, що станом на дату прийняття оскаржуваного припису №63/5 від 26.10.2020, місто Миколаїв не було включено до цього Переліку. З огляду на викладене, на думку позивача, що межі історичного ареалу міста Миколаєва та режим його використання не встановлені. Отже, немає підстав вважати, що об`єкт за адресою по вул. Пушкінська, 31/3, м. Миколаїв, перебуває в межах історичного ареалу міста Миколаєва.
Положенням Закону України «Про охорону культурної спадщини» та вимоги Припису щодо отримання дозволу не можуть бути виконання, оскільки в теперішній час не існує постанови Кабінету Міністрів України, яка б врегульовала це питання.
Відповідач жодним чином не аргументував та не довів, що покрівля на об`єкті за адресою по вул. Пушкінська, 31/3, м. Миколаїв, є історичною та автентичною. Взагалі позивачу невідомо, коли відповідачем здійснювалась перевірка, та чи виходили його представник на об`єкт.
Відповідачем було порушено вимоги ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та не дотримано принципу гарантування прав та законних інтересів суб`єкта господарювання.
Відповідач надіслав відзив, в якому свою позицію пояснив тим, що постановою КМУ №878 м. Миколаїв включено до Списку історичних населених місць України. Історико-архітектурний план історичної частини міста Миколаєв був розроблений спеціалізованим проектним інститутом Укрпроектреставрація та затверджений рішенням Миколаївської міської рад від 04.04.1995 №4/7. Станом на 21.12.2020 зазначене рішення не скасовано. Дозвіл на проведення робіт на пам`ятках національного значення, їхніх територіях та в зонах охорони, на охоронюваних археологічних територіях, в історичних ареалах населених пунктів належить до адміністративних послуг і включений під п.58 до Переліку документів дозвільного характеру у сфері господарською діяльності, який затверджений Законом України №3392-VI. Питання надання таких дозволів врегульовано законодавство про дозвільну систему та адміністративні послуги, а також ст.6-1 Закону України «Про охорону культурної спадщини».
Закон України «Про охорону культурної спадщини» є спеціальним стосовно Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та регулює правові, організаційні, соціальні та економічні відносини у сфері охорони культурної спадщини з метою її збереження, використання об`єктів культурної спадщини у суспільному житті. Проводячи охоронні заходи шляхом проведення візуального огляду, спостереження, фотофіксації містобудівної ситуації відділ охорони культурної спадщини як спеціально уповноважений орган охорони культурної спадщини місцевого самоврядування не здійснює заходів державного контроля, а тому видання припису без проведення перевірки в порядку, встановленому Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», з вимогою усунення порушень вимог законодавства у сфері охорони культурної спадщини, є правомірним.
Ухвалами від 05.11.2020 та від 13.11.2020 в задоволенні клопотання про забезпечення позову відмовлено.
Суд розглянув справу 28.12.2020, відповідно до вимог ст.262 КАС України, без проведення судового засідання, з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19» та Рішення Ради суддів України від 17.03.2020 №19, в порядку письмового провадження, на підставі матеріалів справи.
Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.
ТОВ «Інвест Естейт» є власником нежитлового приміщення, розташованого на першому поверсі в літ.А-3 Миколаївська область, м. Миколаїв, вул. Пушкинська, будинок 31/3.
19.08.2020 ТОВ «Інвест Естейт» отримало в Департаменті архітектури та містобудування Миколаївської міської ради Містобудівні умови та обмеження для проектування об`єкта будівництва «Реконструкція будівлі за рахунок зміни конфігурації покрівлі по вул. Пушкинська, 31/3 в м. Миколаєві».
Відповідно до п.5 умов та обмежень, позивачу пропонується отримати погодження спеціально уповноваженого органу з питань охорони культурної спадщини, оскільки об`єкт знаходиться в межах історичної частини міста.
16.09.2020 Управлінням з питань культури та охорони культурної спадщини Миколаївської міської ради повідомлено ТОВ «Інвест естейт» про необхідність отримання дозволу Міністерства культури та інформаційної політики України.
02.10.2020 ТОВ «Інвест Естейт» подав до органів Державної архітектурно-будівельної інспекції повідомлення про початок будівельних робіт, яке було зареєстровано №МК051201002230.
При цьому, дозвіл Міністерства культури та інформаційної політики України, ТОВ «Інвест Естейт» не отримало.
26.10.2020 спеціалістами відділу охорони культурної спадщини Управління з питань культури та охорони культурної спадщини Миколаївської міської ради виявлено, що ТОВ «Інвест Естейт» проводяться будівельні роботи на об`єкті м. Миколаїв, вул. Пушкинська, будинок 31/3, а саме демонтаж даху з автентичною покрівлею.
26.10.2020 начальником відділу охорони культурної спадщини Управління з питань культури та охорони культурної спадщини Миколаївської міської ради на адресу ТОВ «Інвест Естейт» винесено припис №63/5 «Про порушення пам`яткоохоронного законодавства», яким вимагається припинити будівельні роботи на об`єкті, до отримання письмового дозволу Міністерства культури і інформаційної політики України.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про охорону культурної спадщини» історичне населене місце - населене місце, яке зберегло повністю або частково історичний ареал і занесене до Списку історичних населених місць України;
історичний ареал населеного місця - частина населеного місця, що зберегла об`єкти культурної спадщини і пов`язані з ними розпланування та форму забудови, які походять з попередніх періодів розвитку, типові для певних культур або періодів розвитку.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №878 від 26.07.2001 «Про затвердження Списку історичних населених місць України», м. Миколаїв віднесено до історичних населених місць.
04.04.1995 рішенням Миколаївської міської ради №4/7 затверджено Історико-архітектурний опорний план історичної частини м. Миколаєва.
Відповідно до ч.ч.3, 4 ст.32 Закону, зметою захисту традиційного характеру середовища населених місць вони заносяться до Списку історичних населених місць України.
Список історичних населених місць України за поданням центрального органу виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини затверджується Кабінетом Міністрів України.
Межі та режими використання історичних ареалів населених місць, обмеження господарської діяльності на територіях історичних ареалів населених місць визначаються у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, відповідною науково-проектною документацією, яка затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони культурної спадщини або уповноваженими ним органами охорони культурної спадщини.
На охоронюваних археологічних територіях, у межах зон охорони пам`яток, історичних ареалів населених місць, занесених до Списку історичних населених місць України, забороняються містобудівні, архітектурні чи ландшафтні перетворення, будівельні, меліоративні, шляхові, земляні роботи без дозволу відповідного органу охорони культурної спадщини.
Відповідно до Закону України «Про Перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності» дозвіл на проведення робіт на пам`ятках національного значення, їхніх територіях та в зонах охорони, на охоронюваних археологічних територіях, в історичних ареалах населених пунктів, включений до Переліку документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності.
Відповідно до ст.30 Закону України «Про охорону культурної спадщини» органи охорони культурної спадщини зобов`язані заборонити будь-яку діяльність юридичних або фізичних осіб, що створює загрозу пам`ятці або порушує законодавство, норми і правила у сфері охорони культурної спадщини.
Приписи органів охорони культурної спадщини є обов`язковими для виконання всіма юридичними та фізичними особами.
Відповідно до п.п.8,9 ст.6 Закону, до повноважень відповідача належить, організація відповідних охоронних заходів щодо пам`яток місцевого значення та їх територій у разі виникнення загрози їх пошкодження або руйнування внаслідок дії природних факторів чи проведення будь-яких робіт; видання розпоряджень та приписів щодо охорони пам`яток місцевого значення, припинення робіт на цих пам`ятках, їх територіях та в зонах охорони, якщо ці роботи проводяться за відсутності затверджених або погоджених з відповідним органом охорони культурної спадщини програм та проектів, передбачених цим Законом дозволів або з відхиленням від них.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що у цьому випадку, передбачений обов`язок позивача на отримання дозволу на проведення робіт, а відповідач має право на винесення припису про припинення робіт, за відсутності такого дозволу.
В задоволенні позову належить відмовити повністю.
Судові витрати покласти на позивача.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. В задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "ІНВЕСТ ЕСТЕЙТ" (вул. Братська, 56,Миколаїв,54022 41246354) до Управління з питань культури та охорони культурної спадщини Миколаївської міської ради (вул. Фалєєвська, 22/12,Миколаїв,54017 34566241) відмовити.
2. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя В. В. Біоносенко