
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
про відстрочення виконання рішення
м. Київ
23.12.2020Справа № 910/10916/20
Суддя Господарського суду міста Києва Данилова М.В., розглянувши матеріали заяви Державного підприємства "Гарантований покупець" №15/3634 від 09.12.2020 року про відстрочку виконання рішення
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Вінницька птахофабрика" (адреса місцезнаходження: 24320, Вінницька область, м. Ладижин, вул. Слобода, 141; поштова адреса: 24320, Вінницька область, м. Ладижин, вул. Хлібозаводська, 14; адреса для листування: 03187, м. Київ, вул. Ак. Заболотного, 158)
до Державного підприємства "Гарантований покупець" (01032, м. Київ, вул. Симона Петлюри, 27)
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Приватного акціонерного товариства "Національної енергетичної компанії "Укренерго" (01032, м. Київ, вул. Симона Петлюри, 25)
про стягнення заборгованості
Представники сторін:
від позивача - Лавренюк Л.П., адвокат;
від відповідача (заявника) - Коваль О.С., адвокат;
від третіх осіб - не з`явилися;
ВСТАНОВИВ:
27 липня 2020 року до Господарського суду міста Києва від Товариства з обмеженою відповідальністю "Вінницька птахофабрика" (позивач) надійшла позовна заява б/н від 27.07.2020 року до Державного підприємства "Гарантований покупець" (відповідач), в якій викладені позовні вимоги, щоб в судовому порядку стягнути заборгованість на суму в розмірі 80 922 277, 04 грн. за договором № 1331/01 від 17.12.2019 року.
Рішенням господарського суду міста Києва від 02.12.2020 року позовні вимоги були задоволені повністю. Стягнуто з Державного підприємства "Гарантований покупець" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Вінницька птахофабрика" Товариства з обмеженою відповідальністю "Вінницька птахофабрика" суму основного боргу в розмірі 9З 120 175,29 грн., пені в розмірі 2 105 950,17 грн., штрафу в розмірі 5 445 539,28 грн., інфляційних втрат в розмірі 324 712,21 грн., 3% річних в розмірі 468 041,16 грн. та судовий збір в розмірі 735 700,00 грн.
14.12.2020 року від Державного підприємства "Гарантований покупець" надійшла заява №15/3634 від 09.12.2020 року про відстрочку виконання рішення, в якій останній просить відстрочити виконання рішення Господарського суду міста Києва від 02.12.2020 року.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 15.12.2020 року було прийнято вказану заяву до розгляду та призначено судове засідання на 23.12.2020 року.
В судове засідання 23.12.2020 року з`явились представники сторін.
Представник відповідача наполягав на задоволенні заяви про відстрочку виконання рішення.
Представник позивача заперечував проти відстрочки виконання рішення з огляду на те, що на думку позивача ДП "Гарантований покупець" не довів відсутності у нього на рахунках коштів, а наявність заборгованості останнього перед іншими контрагентами не спростовує його обов`язку розрахуватися з Товариством з обмеженою відповідальністю "Вінницька птахофабрика".
Крім того, позивач зазначає, що тривалий строк невиконання відповідачем своїх зобов`язань за Договором та відстрочку виконання рішення в один рік, для ТОВ "Вінницька птахофабрика" є надмірно тривалим, оскільки протягом цього строку у останнього не буде можливості користуватися своїми грошовими коштами.
Однак, суд вважає, що необхідним є дотримання справедливого балансу між інтересами сторін, задовольнивши позов, суд захистив інтереси позивача, однак, суд вважає за необхідне частково задовольнити заяву про відстрочення виконання судового рішення з огляду на таке.
Згідно з ч. 1 ст. 239 ГПК України суд, який ухвалив рішення, може визначити порядок його виконання, надати відстрочення або розстрочити виконання, вжити заходів для забезпечення його виконання, про що зазначає в рішенні.
Відповідно до ч. 1, 3 - 5 ст. 331 ГПК України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувана чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочки або розстрочки виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує:
ступінь вини відповідача у виникненні спору; стосовно фізичної особи - тяжке захворювання її самої або членів її сім`ї, її матеріальний стан; стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Розстрочення та відстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення такого рішення, ухвали, постанови.
Відповідно до ч.7 ст.65 Закону для забезпечення покриття економічно обґрунтованих витрат гарантованого покупця на виконання спеціальних обов`язків із купівлі електричної енергії за "зеленим" тарифом та за аукціонною ціною гарантований покупець надає оператору системи передачі послугу із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел.
Така послуга надається гарантованим покупцем протягом строку дії "зеленого" тарифу та строку дії підтримки виробників, які за результатами аукціону набули право на таку підтримку, відповідно до типового договору про надання послуг із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, форма якого затверджується Регулятором.
Така послуга надається гарантованим покупцем на фактичні обсяги відпущеної електричної енергії суб`єктами господарювання, які входять до складу балансуючої групи гарантованого покупця.
Вартість послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел, яка надається гарантованим покупцем, визначається у відповідному розрахунковому періоді як: різниця між вартістю електричної енергії, купленої ним за "зеленим" тарифом з урахуванням надбавки до нього, та її вартістю під час продажу на ринку "на добу наперед" та внутрішньодобовому ринку та двосторонніми договорами; різниця між вартістю електричної енергії, купленої ним за аукціонною ціною з урахуванням надбавки до неї, та її вартістю під час продажу на ринку "на добу наперед" та внутрішньодобовому ринку та двосторонніми договорами; витрати, пов`язані із врегулюванням небалансів електричної енергії виробників, споживачів, які входять до складу балансуючої групи гарантованого покупця; витрати, передбачені кошторисом гарантованого покупця на його діяльність.
Розрахунок вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел здійснюється гарантованим покупцем відповідно до порядку купівлі гарантованим покупцем електричної енергії, виробленої з альтернативних джерел енергії. Розмір вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електроенергії з альтернативних джерел енергії затверджується Регулятором.
Одночасно згідно з ч.1 ст.65 Закону фінансування діяльності гарантованого покупця здійснюється лише в межах кошторису, що затверджується Регулятором.
Таким чином, спеціальні обов`язки із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, що зводяться до оплати виробленої електричної енергії за "зеленим" тарифом, та виконання яких є змістом грошового зобов`язання за Договором покладені Законом та постановою НКРЕКП на Гарантованого покупця та на НЕК "Укренерго".
Ухвалою Господарського суду м. Києва від 02.11.2020 року відкрито провадження по справі №910/16664/20 за позовом ДП "Гарантований покупець" до ПрАТ "НЕК "Укренерго" про стягнення боргу в розмірі 25 724 290 343,04 грн.
Суд звертає увагу, що згідно з реєстром банківських документів за період з січня по листопад 2020 станом на 04.12.2020 року Відповідачем виконувалися договірні зобов`язання щодо періодичного здійснення платежів на користь Позивача згідно з встановленим порядком. Зокрема, за електроенергію, продану в період з січня по листопад 2020 року.
Відповідно до п.4 Розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення умов підтримки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії" від 21.07.2020 №810-ІХ, що набрав чинності 01.08.2020, Кабінету Міністрів України протягом трьох місяців з дня набрання чинності цим Законом з метою погашення заборгованості державного підприємства "Гарантований покупець" перед суб`єктами господарювання, які виробляють електричну енергію з альтернативних джерел енергії, що утворилася станом на 1 серпня 2020 року, розробити та подати до Верховної Ради України законопроект щодо відшкодування такої заборгованості протягом 2021-2022 років шляхом оформлення облігацій внутрішньої державної позики з терміном обігу п`ять років (відповідний проект вже є на сайті Верховної Ради України. Крім того, вказаним законом доповнено ст.8 Закону України "Про альтернативні джерела енергії" частиною третьою наступного змісту: "Кабінет Міністрів України передбачає у державному бюджеті видатки на фінансову підтримку гарантованого покупця для оплати електричної енергії, виробленої з альтернативних джерел, відповідно до бюджетних запитів центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, на підставі розрахунків, наданих Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, у розмірі не менше 20 відсотків прогнозної виробітки товарної продукції електричної енергії з альтернативних джерел на відповідний рік".
Окрім того, вказаним законом розділ XVII Прикінцеві та перехідні положення ЗУ "Про альтернативні джерела енергії" доповнено пунктом 11-1 такого змісту:
"11-1. Установити, що тимчасово, у зв`язку з карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), кошти, отримані оператором системи передачі від розподілу пропускної спроможності міждержавного перетину станом на 1 липня 2020 року, використовуються для таких цілей:....
70 відсотків - на погашення заборгованості перед гарантованим покупцем за надані послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел. Гарантований покупець зобов`язаний перерахувати кошти, отримані відповідно до цього абзацу, в розмірі 50 відсотків суб`єкту господарювання, який здійснює виробництво електричної енергії на атомних електростанціях, а 50 відсотків - на оплату електричної енергії, виробленої на об`єктах електроенергетики, що використовують альтернативні джерела енергії (а з використанням гідроенергії - вироблену лише мікро-, міні- та малими гідроелектростанціями), за встановленим "зеленим" тарифом або за аукціонною ціною".
Відповідно, спосіб виконання вказаних зобов`язань встановлено Законом України від 21.07.2020 №810- IX - шляхом оформлення протягом 2021 - 2022 років облігацій внутрішньої державної позики з терміном обігу п`ять років.
З аналізу положень вказаного Закону №810-ІХ вбачається що він, по-перше, застосовується до грошових зобов`язань що виникли до 01.07.2020 року, а по-друге на законодавчому рівні захищає майнові інтереси Відповідача та Позивача шляхом визначення джерел надходження коштів для виконання грошових зобов`язань за Договором.
24.09.2020 року у Верховній Раді зареєстровано законопроект №4151 "Про внесення змін до ЗУ "Про Державний бюджет України на 2020 рік" щодо підтримки виробництва електроенергії з ВДЕ.
Він передбачає збільшення максимального розміру дефіциту державного бюджету на 2020 рік та розрахунки з виробниками електроенергії з ВДЕ шляхом випуску облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП) у розмірі 19,6 млрд гривень Міністерством фінансів за рішенням Кабінету Міністрів України.
Крім того, 17.11.2020 Верховна Рада прийняла в цілому законопроект №4119 "Про внесення змін до Державного бюджету на 2020 рік", згідно якого п.1 ст.6 Закон "Про Державний бюджет на 2020 рік" доповнено підпунктом "ґ", який передбачає надання у 2020 році держгарантій, в тому числі "для забезпечення виконання боргових зобов`язань господарського товариства, в статутному капіталі якого 100% акцій належать державі і яке здійснює діяльність у сфері передачі електроенергії в Україні".
Відповідно до Пояснювальної записки, серед іншого, Закон має на меті врегулювати розрахунки з виробниками з ВДЕ. Зокрема, Закон передбачає за рішенням Кабінету Міністрів України надання державних гарантій НЕК "Укренерго" для залучення кредитних коштів міжнародних та національних фінансових установ для виконання боргових зобов`язань перед виробниками з ВДЕ.
Запроваджуючи механізм розрахунків з підприємствами відновлювальної енергетики, держава офіційно визнає що здійснення розрахунків Гарантованим покупцем з виробниками електроенергії прямо залежить від забезпечення НЕК Укренерго оплати Гарантованому покупцеві а також від бюджетних видатків.
Наголошуємо, що визнаючи неможливість розрахунків Гарантованим покупцем, держава, приймаючи відповідні нормативно-правові акти, змінює спосіб (порядок) виконання зобов`язань, що склалися між Позивачем та Відповідачем на підставі укладеного між ними договору.
Тобто правовідносини щодо проведення розрахунків між сторонами частині заборгованості що склалася на 01.08.2020 зазнають імперативного регулятивного впливу держави, яка приймає наведені законодавчі акти.
Загальна ж сума несплаченої вартості електричної енергії купованої Гарантованим покупцем у виробників за "зеленим" тарифом за період січень - листопад 2020 року, пов`язане з таким невиконанням НЕК "Укренерго" станом на 24.11.2020 складає 22 439,4 млн.
Аналізуючи вищевказане, суд дійшов висновку, що сукупність таких обставин як неможливість забезпечення виконання зобов`язань з оплати електричної енергії за "зеленим" тарифом у інший спосіб ніж шляхом додержання механізму встановленого Законом та Порядком; фінансування діяльності гарантованого покупця здійснюється лише в межах кошторису затвердженого Регулятором (ст. 65 Закону); неналежне виконанням НЕК "Укренерго" обов`язку щодо забезпечення надходження грошових коштів Гарантованому покупцю для оплати останнім електричної енергії виробникам за "зеленим" тарифом в повному обсязі, як наслідок наявність заборгованості перед Гарантованим покупцем на суму 26 817,21 млн. грн., (з ПДВ); необхідність забезпечення Гарантованим покупцем оплати електричної енергії перед виробникам за "зеленим" тарифом (826 суб`єктів господарювання) у обсягах, що пов`язані з невиконанням НЕК "Укренерго" спеціальних обов`язків з забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії; часткове виконання Відповідачем зобов`язань з оплати спірного періоду (липень 2020 року); встановлений в п.4 Розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення умов підтримки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії" від 21.07.2020 №810-ІХ строк погашення заборгованості державного підприємства "Гарантований покупець" перед суб`єктами господарювання, які виробляють електричну енергію з альтернативних джерел енергії, що утворилася станом на 1 серпня 2020 року, та фактично буде відбуватися протягом 2021-2022 років; визначене в ст. 8 та пункті 11-1 розділу XVII Прикінцеві та перехідні положення ЗУ "Про альтернативні джерела енергії" додаткові джерела фінансування ПрАТ "НЕК "Укренерго" та ДП "Гарантованого покупця" для виконання зазначених спеціальних обов`язків згідно з Законом та Порядком.
Складний фінансовий стан ДП "Гарантований покупець" та всі обставини в сукупності ускладнять виконання рішення.
Натомість, відстрочення виконання рішення на строк що не перевищує 1 (один) рік буде кореспондувати встановленому в п.4 Розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення умов підтримки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії" від 21.07.2020 року №810-ІХ порядку погашення заборгованості та додаткові джерела фінансування сфери сприятиме нормальному функціонуванню підприємства стягувана та боржника, а також реальній можливості виконання рішення суду.
Згідно з частиною 1 статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Статтею 76 ГПК України передбачено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування.
Частиною 1 статті 78 ГПК України визначено, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
За приписами частини 1 статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Тому суд дійшов до висновку про те, що можливо відстрочити виконання рішення господарського суду від 02.12.2020 року по справі №910/10916/20 на 2 (два місяці) до 24 лютого 2021 року.
Керуючись ст. 239, 331 ГПК України, суд
УХВАЛИВ:
1. Заяву Державного підприємства "Гарантований покупець" №15/3634 від 09.12.2020 року про відстрочку виконання рішення задовольнити частково.
2. Відстрочити рішення господарського суду від 02.12.2020 року по справі №910/10916/20 на 2 (два місяці) до 02 лютого 2021 року.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та підлягає оскарженню в порядку розділу IV ГПК України.
Ухвалу підписано 28.12.2020 року.
Суддя М.В. Данилова