Рішення № 9386813, 12.05.2010, Олександрівський районний суд Донецької області

Дата ухвалення
12.05.2010
Номер справи
2-210/10
Номер документу
9386813
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 2-210/2010 р.

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 травня 2010 року Олександрівський районний суд Донецької області у складі :

головуючого - судді Кулікова В.В.,

при секретарі - Рєзнік Г.О.,

за участю представника позивача - ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Олександрівка цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Олександрівському районі Донецької області про стягнення надбавки до пенсії,

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся з позовом, вказуючи, що має статус „дитини війни”, тому відповідно до ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни” , виплачувана йому пенсія повинна бути підвищена на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком з 1 січня 2006 р.

Фактично йому була нарахована та сплачена надбавка за період 2008 - січень 2010 роках в розмірі, встановленому для учасників війни. Зазначаючи, що рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 р. визнані неконституційними зміни до Закону України „Про соціальний захист дітей війни”, внесені Законом України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України»” від 28 грудня 2007 р., позивач просить стягнути недоотриману надбавку за період з 01 січня 2006 року по 31 грудня 2009 року включно в розмірі 4879 грн. 50 коп..

В судове засідання позивачка не з»явилася, про час та місце розгляду справи була повідомлена у встановленому законом порядку.

У судовому засіданні представник позивача підтримала вимоги позовної заяви у повному обсязі.

Представник відповідача - Управління Пенсійного фонду України в Олександрівському районі Донецької області у судове засідання не з»явився, про дату час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

В письмовому запереченні представник відповідача зазначив, що позов не визнає, оскільки ст. 110 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік» встановлене поетапне запровадження ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за результатами виконання бюджету в порядку, визначеному Кабінету Міністрів України. Але цей порядок визначений не був, тому підстав для виплати надбавки немає.

Розмір надбавки у 2007 р. визначений ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 р.» - 50 відсотків від розміру надбавки, встановленої для учасників війни, фактично сплачувалась лише інвалідам, тому позивач не отримував надбавку.

В 2008 р. - п. 41 розділу II Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесені зміни до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» - надбавка встановлена в розмірі як для учасників війни.

Незважаючи на те, що вищезазначені акти рішеннями Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року та 22 травня 2008 р. визнані неконституційними, видатки на підвищення виплат не були передбачені, тому виплати провадились без підвищення їх розміру, в порядку та розмірі, передбаченому п. 8 Постанови КМУ № 530 від 28 травня 2008 року, який становить у 2008 році: з 22 травня 48 грн. 10 коп., з 1 липня 48 грн. 20 коп., з 1 жовтня 49 грн. 80 коп..

Крім того, представник відповідача посилається на те, що ухвалою Конституційного Суду України від 19 травня 2009 року зазначено вимогу щодо застосування мінімального розміру пенсії за віком виключно для визначення пенсій, тому немає підстав застосовувати до правовідносин, що виникають на підставі інших законів.

Суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Відповідно до вимог ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни», що набрав чинності з 1 січня 2006 р., пенсії або щомісячне грошове довічне утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії дітям війни, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

ОСОБА_2 має статус дитини війни, що підтверджено посвідченням

Управління Пенсійного фонду України в Олександрівському районі Донецької області, звернувшись з письмовим поясненням зазначив, що позивач дійсно знаходиться на обліку в управлінні та отримує надбавку до пенсії з 1 січня 2008 р. як дитина війни. Позивачеві нарахована та виплачена надбавка в розмірі 10 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Розглядаючи позов, суд виходив з наступного.

Дію ст. 6 зазначеного Закону зупинено на 2006 р. відповідно до п. 17 ст. 77 Закону України від 20 грудня 2005 р. «Про Державний бюджет України на 2006 рік».

Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік» від 19 січня 2006 року N 3367-IV, який набрав чинності з 2 квітня 2006 року, пункт 17 статті 77 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік» було виключено, статтю 110 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік» було викладено в наступній редакції: «Установити, що пільги дітям війни, передбачені абзацом сьомим статті 5 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", запроваджуються з 1 січня 2006 року, а статтею 6, - у 2006 році поетапно, за результатами виконання бюджету у першому півріччі, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету». При цьому, Порядок надання пільг, передбачених статтею 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", у 2006 році Кабінетом Міністрів України розроблено не було.

З огляду на те, що положення статті 110 Закону України "Про державний бюджет України на 2006 рік" Конституційним Судом України до цього дійсного часу не визнані неконституційними, суд дійшов до висновку, що дії відповідача є правомірними щодо відмови нарахувати недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу позивачці як дитині війни за 2006 рік.

Статтею 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», дія ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни» також зупинена.

Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 р., положення ст. 71 вищезазначеного закону визнані такими, що не відповідають Конституції, тому з цього часу до 31 грудня 2007 р. відповідач повинен був нараховувати позивачеві доплату до пенсії в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.

Через це суд прийшов до висновку про необхідність зобов'язати відповідача нарахувати позивачеві недоплачену щомісячну державну соціальну допомогу як дитині війни відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року.

Частиною 2 статті 3 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" передбачено, що державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 р. внесено зміни до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», стосовно того, що дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання, державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни, яка складає 10 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року положення вищезазначеного Закону щодо внесення змін до Закону України “Про соціальний захист дітей війни» визнані такими, що не відповідають Конституції.

Таким чином, вимоги позивача щодо зобовязання відповідача здійснити виплату надбавки до пенсії в 2008-2009 роках підлягає задоволенню з 22 травня 2008року.

Згідно ст. ст. 147,152 Конституції України, Конституційний Суд України вирішує питання про відповідність законів та інших правових актів Конституції України і дає офіційне тлумачення Конституції України та Законів України. Закони, інші правові акти або окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішень про їх неконституційність.

Крім того, відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні діє принцип верховенства права. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України та повинні відповідати їй. Постанови, положення готуються на підставі законів України. Таким чином, нормативно-правові акти повинні відповідати актам вищої юридичної сили.

Згідно з частиною 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади, та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами, при вирішенні даного спору, застосуванню підлягає ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», а не зазначена вище Постанова КМУ.

Таким чином, відмова відповідача у виплаті позивачеві надбавки до пенсії дітям війни у період з 9 липня 2007 р. по 31 грудня 2007 р. та з 22 травня 2008 р. по 31 грудня 2009 року необґрунтована та не відповідає вимогам чинного законодавства.

Ст.257 ЦК України передбачено, що загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або могла довідатись про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Позивач звернувся до суду 01 квітня 2010 року, тому він не пропустив строк звернення до суду щодо позовних вимог за 2007, 2008, 2009 роки. Тому у суда не має підстав для поновлення строку звернення до суду.

Враховуючи, що позивачеві, починаючи з 1 січня 2008 р. сплачувалось підвищення до пенсії у розмірі 10 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідач повинен донарахувати позивачеві 2621,3 грн.., виходячи із такого розрахунку:

липень 2007 р. - (410,06 х 30 % : 31 х 23) = 91,26 грн.,

серпень 2007 р. -( 410,06 х 30 % ) = 123,02 грн.,

вересень 2007 р. -( 410,06 х 30 % ) = 123,02 грн.,

жовтень 2007 р. - ( 415,11 х 30 % ) = 124,53 грн.,

листопад 2007р.-( 415,11 х 30 % ) = 124,53 грн.,

грудень 2007 р. - ( 415,11 х 30 % ) = 124,53 грн.

травень 2008 р. - (481 х 30 % : 31 х 10) - (48,1 : 31 х 10) = 31,04 грн.

червень 2008 р. - ( 481 х 30 %) - 48,1 = 96,2 грн.,

липень 2008 р. - ( 482 х 30 % ) - 48,2 = 96,4 грн.,

серпень 2008 р. -( 482 х 30 % ) - 48,2 = 96,4 грн.,

вересень 2008 р. -( 482 х 30 % ) - 48,2 = 96,4 грн.,

жовтень 2008 р. - ( 498 х 30 % ) - 49,8 = 99,6 грн.,

листопад 2008 р.-( 498 х 30 % ) - 49,8 = 99,6 грн.,

грудень 2008 р. - ( 498 х 30 % ) - 49,8 = 99,6 грн.

січень 2009 р.- ( 498 х 30 % ) - 49,8 = 99,6 грн.

лютий 2009 р.- ( 498 х 30 % ) - 49,8 = 99,6 грн.

березень 2009 р.- ( 498 х 30 % ) - 49,8 = 99,6 грн.

квітень 2009 р.- ( 498 х 30 % ) - 49,8 = 99,6 грн.

травень 2009 р.- ( 498 х 30 % ) - 49,8 = 99,6 грн.

червень 2009 р.- ( 498 х 30 % ) - 49,8 = 99,6 грн.

липень 2009 р.- ( 498 х 30 % ) - 49,8 = 99,6 грн.

серпень 2009 р.- ( 498 х 30 % ) - 49,8 = 99,6 грн.

вересень 2009 р.- ( 498 х 30 % ) - 49,8 = 99,6 грн.

жовтень 2009 р.- ( 498 х 30 % ) - 49,8 = 99,6 грн.

листопад 2009 р.- ( 498 х 30 % ) - 49,8 = 99,6 грн.

грудень 2009 р.- ( 498 х 30 % ) - 49,8 = 99,6 грн.

З урахуванням того, що позивача звільнено від сплати судових витрат, а відповідача Управління Пенсійного фонду законом звільнено від сплати судового збору, з відповідача УПФ необхідно стягнути витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи у розмірі 120 гривень.

Керуючись ст.ст. 10, 212, 214-216 ЦПК України, ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни”, суд

В И Р І Ш И В :

Позов задовольнити частково.

Зобов"язати Управління Пенсійного фонду України в Олександрівському районі Донецької області здійснити нарахування та виплату на користь ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, уродженця с. Цікаво Смотрецького району Хмельницької області, проживає у АДРЕСА_1, підвищення до пенсії як "дитині війни" в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно та з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2009 року включно в сумі 2621 (дві тисячі шістсот двадцять одну) гривню 30 коп.

В інший частині позову відмовити.

Стягнути з Управлінні Пенсійного фонду України в Олександрівському районі Донецької області витрати на інформаційно-технічне забезпечення у розмірі 120 (сто двадцять) гривень на р/р 31216259700004, отримувач - Державний бюджет Ворошиловського району м. Донецька, МФО 834016, ЄДРПОУ 34686537, код платежу - 22050000, банк ГУ ДКУ у Донецькій області.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не буде подана у строк, встановлений статтею 294 цього Кодексу, рішення суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не буде скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

На рішення може бути подана заява про апеляційне оскарження до Апеляційного суду Донецької області через Олександрівський районний суд протягом десяти днів з дня проголошення рішення, а апеляційна скарга може бути подана у тому ж порядку протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Рішення надруковано у єдиному екземплярі у нарадчій кімнаті суддею Куліковим В.В.

Суддя В.В. Куліков