
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"23" грудня 2020 р. Справа № 924/365/20
м. Хмельницький
Господарський суд Хмельницької області у складі: суддя Танасюк О.Є., секретар судового засідання Ключка Н.М., розглянувши матеріали справи
за позовом керівника Шепетівської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Хмельницької обласної державної адміністрації, м. Хмельницький
за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Полонської районної державної адміністрації Хмельницької області, Хмельницька область, м. Полонне
до фізичної особи-підприємця Ковальчук Ігоря Болеславович, с. Малі Каленичі, Полонського району
про внесення змін до договору оренди землі від 10.03.2006, укладеного між Полонською районною державною адміністрацією Хмельницької області та ОСОБА_1 , виклавши положення п.п. 9, 10 договору у наступній редакції:
„9. Нормативна грошова оцінки земельної ділянки за кадастровим номером 6823682000:05:004:0035 площею 52,4584 га, що знаходиться за межами Великокаленицької сільської ради Полонського району Хмельницької області становить 831583 грн. (вісімсот тридцять одна тисяча п`ятсот вісімдесят три) гривні 37 (тридцять сім) копійок.
Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі. Розмір орендної плати складає 24947 (двадцять чотири тисячі дев`ятсот сорок сім) гривень 50 (п`ятдесят) копійок у рік, що становить 3 (три) відсотки від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
10. Для визначення розміру орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.”
Представники сторін:
позивач: не з`явився
відповідач: не з`явився
третя особа: не з`явився
прокурор: Коломий О.Є. - прокурор відділу Хмельницької обласної прокуратури
В судовому засіданні відповідно до ст. 240 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Процесуальні дії по справі.
31.03.2020 керівник Шепетівської місцевої прокуратури звернувся до господарського суду Хмельницької області з позовом в інтересах держави в особі Хмельницької обласної державної адміністрації, м. Хмельницький до ОСОБА_1 , с. Малі Каленичі, Полонського району про внесення змін до договору оренди землі від 10.03.2006, укладеного між Полонською районною державною адміністрацією Хмельницької області та ОСОБА_1 , виклавши положення п.9 Договору у наступній редакції: " п. 9 Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі. Розмір орендної плати відповідає розміру земельного податку та становить 79938,73 грн. у рік, що становить 5 відсотків від вартості земельної ділянки, яка відповідно до середньої вартості одного гектара ріллі по Хмельницькій області станом на 01.01.2020 становить 1598774,66грн."
Ухвалою господарського суду Хмельницької області від 02.04.2020р. відкрито провадження у справі №924/365/20, постановлено дану справу розглядати за правилами загального позовного провадження. Даною ухвалою зупинено провадження у справі до завершення розгляду Великою Палатою Верховного Суду справи №912/2385/18.
Ухвалою суду від 17.08.2020р. провадження у справі №924/365/20 поновлено, підготовче засідання призначено на 10:00 год. 21.09.2020 р.
У зв`язку з надходженням клопотання прокурора від 21.09.2020р. про відкладення підготовчого засідання, в якому він посилався на введення карантинних заходів в Україні через спалах корона вірусної інфекції та клопотання відповідача від 17.09.2020р., розгляд справи було відкладено на 10:30 год. 12.10.2020 р., продовжено строк підготовчого провадження у справі №924/365/20 на 30 днів.
Ухвалою суду від 12.10.2020р. враховуючи клопотання відповідача, в якому повідомлено про перебування на стаціонарному лікування у Шепетівській ЦРЛ, підготовче засідання відкладено на 11:00 год. 26.10.2020р.
У підготовчому засіданні 26.10.2020р. відповідно до ст. ст. 182, 183 ГПК України, у зв`язку з необхідністю належної підготовки до розгляду справи по суті, судом постановлено ухвалу про відкладення підготовчого засідання на 11:00 год. 06.11.2020р.
Враховуючи перебування судді Танасюк О.Є. на лікарняному у зв`язку з коронавірусною хворобою (COVID-19) з 02.11.2020р. по 20.11.2020р., підготовче засідання у справі 06.11.2020р. не відбулося.
Ухвалою суду від 23.11.2020р. підготовче засідання у справі №924/365/20 призначено на 11:00 год. 07.12.2020 р. Даною ухвалою залучено до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Полонську районну державну адміністрацію Хмельницької області.
Ухвалою від 07.12.2020р. прийнято заяву керівника Шепетівської місцевої прокуратури від 04.12.2020р. №35/4-10073вих20 про зміну предмету позову.
Ухвалою суду від 07.12.2020р. закрито підготовче провадження у справі №924/365/20, та призначено до судового розгляду по суті на 10:00 год. 23.12.2020р.
З урахуванням карантину запровадженого відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 №211 "Про запобігання поширенню на території України коронавірусу "COVID-19" з 12.03.2020, а також положення ч. 4 розділу X "Прикінцеві положення" Господарського процесуального кодексу України, зокрема щодо процесуальних строків, у зв`язку із неодноразовим відкладенням підготовчих засідань внаслідок необхідності дотримання карантинних заходів, перебування судді Танасюк О.Є. на лікарняному у зв`язку з коронавірусною хворобою (COVID-19) та виконання вимог Господарського процесуального кодексу України, розгляд справи здійснюється в розумний строк.
Позиція прокурора.
Прокурор в обґрунтування позовних вимог посилається на невідповідність розміру нормативної грошової оцінки та розміру орендної плати, визначених у договорі оренди земельної ділянки водного фонду від 10.03.2006, укладеного між Полонською районною державною адміністрацією Хмельницької області та ОСОБА_1 . Зазначає, що розмір орендної плати у договорі оренди земельної ділянки водного фонду від 10.03.2006р. підлягає приведенню у відповідність до вимог законодавства, виходячи із нормативної грошової оцінки земельної ділянки за кадастровим номером 6823682000:05:004:0035 площею 52,4584 га, яка згідно поданого відповідачем витягу складає 831583,37 грн. станом на 31.08.2020р.
В обґрунтування підстав звернення з даним позовом до суду в особі позивача, прокурор зазначає, що Хмельницька обласна державна адміністрація, як уповноважений суб`єкт владних повноважень, заходи щодо приведення розміру орендної плати за орендовану відповідачем земельну ділянку у відповідність до норм законодавства в судовому порядку не вживалися.
Позиція відповідача.
Відповідач у відзиві від 04.09.2020р. та заяві від 03.11.2020р. проти позову заперечує. Повідомляє, що ним замовлено та виготовлено технічну документацію про нормативу грошову оцінку земельної ділянки та підготовлено звернення про внесення змін в договір оренди землі і підписання додаткової угоди про внесення змін до договору оренди. Вказує, що на даний час вирішується питання про укладення додаткової угоди щодо збільшення розміру орендної плати з Полонською райдержадміністрацією.
Позиція третьої особи.
Третя особа у клопотанні від 04.12.2020р. просить розгляд справи проводити без участі представника Полонської райдержадміністрації. Зазначає, що позовні вимоги підтримує.
Фактичні обставини справи, встановлені судом.
27.01.2006р. Полонською районною державною адміністрацією Хмельницької області прийнято розпорядження №44/2006-р «Про передачу в оренду земельної ділянки ОСОБА_1 для ведення рибогосподарських потреб».
10.03.2006р. між Полонською районною державною адміністрацією Хмельницької області (орендодавець) та ОСОБА_1 (орендар) укладено договір оренди землі згідно з п. 1 якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку водного фонду за межами населеного пункту Великокаленицької сільської ради.
Площа земельної ділянки становить 52,4584 га (п. 2 договору).
Відповідно до п. 8 договір укладено на 25 років.
Пунктами 9, 10 договору передбачено, що розмір орендної плати становить 120 грн. за 1 га землі. Обчислення розміру орендної плати здійснюється без урахування індексів інфляції.
Згідно з п. 12 договору, розмір орендної плати переглядається щорічно, зокрема, у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у томі числі внаслідок інфляції, в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до п.п. 14, 15 договору, земельна ділянка передається у оренду для рибогосподарських потреб, цільове призначення земельної ділянки - землі водного фонду.
У п. 17 договору вказано, що передача земельної ділянки в оренду здійснюється з розробленням проекту її відведення.
Договір зареєстрований у Полонському відділі Хмельницької регіональної філії Центру Державного земельного кадастру, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 03.04.2006 року за № 040675900001.
Факт передачі ОСОБА_1 земельної ділянки водного фонду площею 52,4584 га Полонською районною державною адміністрацією підтверджується актом приймання-передачі від 03.04.2006.
На підставі рішення господарського суду Хмельницької області від 17.09.2012р. у справі №19/5025/866/12, Полонською районною державною адміністрацією Хмельницької області (орендодавець) та ОСОБА_1 (орендар) 10.10.2012р. укладено додаткову угоду №1 про внесення змін до договору оренди землі від 10.03.2006р., яка зареєстрована відділом Держкомзему у Полонському районі, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 10.12.2012р. за №682360004004188.
Даною додатковою угодою п.п. 9, 10 договору оренди викладено в наступній редакції:
«п. 9. Оренда плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі трикратного розміру земельного податку і становить 207,15 грн. за 1 га землі в рік. На час дії договору оренди №040475900001 від 03.04.2006 року сума орендної плати земельної ділянки площею 52,4584 га, яка розташована за межами населених пунктів Великокаленицької сільської ради, з моменту укладення даної угоди становить: річна 10866,75 грн., місячна 905,56 грн.
п. 10. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції».
Листом від 03.05.2018р. №72-4804 вих-18 керівник Шепетівської місцевої прокуратури повідомив Хмельницьку обласну державну адміністрацію, що за результатами вивчення стану додержання вимог податкового законодавства при укладенні договорів оренди земель водного фонду встановлено випадки дії договорів укладених із розміром орендної плати, який не відповідає вимогам законодавства та без проведення нормативної грошової оцінки. Зокрема, це стосується договору оренди земельної ділянки водного фонду від 10.03.2006р., укладеного між Полонською районною державною адміністрацією Хмельницької області та ОСОБА_1 . У листі запропоновано вирішити питання про внесення змін до договору оренди, з метою приведення розміру орендної плати до вимог чинного законодавства. В разі не врегулювання питання в добровільному порядку, прокурор просив направити на адресу Шепетівської місцевої прокуратури документи для вжиття заходів представницького характеру.
Хмельницька обласна державна адміністрація листом від 11.06.2018р. №68/24-26-2690/2018 повідомила прокуратуру, що Департаментом агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів облдержадміністрації Ковальчуку І.Б. направлений лист щодо необхідності приведення розміру орендної плати за користування земельною ділянкою водного фонду у відповідність до вимог ст. 288 ПК України та чинного законодавства.
Листом від 13.06.2018р. №03-03/2866 Департамент агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів Хмельницької облдержадміністрації повідомив ОСОБА_1 про необхідність зміни розміру орендної плати за земельну ділянку водного фонду. Зокрема, Департамент зазначив про необхідність розірвання договору оренди земельної ділянки з одночасним укладенням договору оренди водного об`єкту на термін дії договору оренди земель водного фонду.
17.07.2018р. листом за №72-7272 вих-18 керівник Шепетівської місцевої прокуратури повідомив Хмельницьку обласну державну адміністрацію про необхідність ініціювати перед ОСОБА_1 питання щодо внесення змін до договору в частині розміру орендної плати, з метою його приведення у відповідність до вимог законодавства.
Хмельницька обласна державна адміністрація листом від 22.08.2018р. №68/24-12-3895/2018 повідомила прокуратуру Хмельницької області, що Департаментом агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів облдержадміністрації Ковальчуку І.Б. направлено лист від 13.06.2018р. №03-03/2866 про необхідність приведення розміру орендної плати за користування земельною ділянкою водного фонду у відповідність до вимог ст. 288 ПК України та чинного законодавства.
06.11.2018р. Департамент агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів Хмельницької облдержадміністрації звернувся до ОСОБА_1 з листом за №03-03/5542, в якому вказав на необхідність звернутися до Хмельницької обласної державної адміністрації для укладення додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки водного фонду від 10.03.2006р. в частині приведення розміру орендної плати у відповідність до вимог законодавства.
Рішенням 69-ї сесії Полонської міської ради об`єднаної територіальної громади І скликання №21 від 15.03.2019 «Про затвердження ставок орендної плати за земельні ділянки на території Полонської міської ради об`єднаної територіальної громади» затверджено ставки орендної плати за земельні ділянки та умови їх застосування на території Полонської міської об`єднаної територіальної громади згідно додатку.
У додатку до вищевказаного рішення «Ставки орендної плати за земельні ділянки, розташовані в межах населених пунктів Полонської міської об`єднаної територіальної громади Полонського району Хмельницької області», Секція І, код класифікації цільового призначення 10.07 - Для рибогосподарських потреб встановлено відсоткову ставку від нормативної грошової оцінки ділянки на рівні 3 відсотків.
Листами від 14.02.2019р. №76-1841вих19 та від 27.03.2019р. за №76-3795 вих-19 керівник Шепетівської місцевої прокуратури, з метою встановлення наявності підстав для представництва інтересів держави в суді, просив Хмельницьку облдержадміністрацію надати копії листів, які направлялися ОСОБА_1 та інформувати прокуратуру про результати розгляду орендарем направлених йому листів та вжиття ним відповідних заходів. Також прокурор просив повідомити, чи вживалися Хмельницькою обласною держадміністрацією заходи щодо приведення договору оренди від 10.03.2006р. у відповідність до вимог чинного законодавства в частині розміру орендної плати у судовому порядку та чи планується вжиття таких заходів у майбутньому.
Хмельницька обласна державна адміністрація листом від 12.04.2019р. за №68/34-12-1910/2019 повідомила прокурора, що ОСОБА_1 не звертався з приводу внесення змін до договору оренди земельної ділянки. У листі облдержадміністрація зазначила, що відповідно до ст. 651 ЦК України зміни або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Обласною державною адміністрацією розроблено та затверджено механізм щодо приведення договорів оренди земель водного фонду, укладених до прийняття Закону України «Про аквакультуру», відповідно до вимог чинного законодавства. Зазначено, що врегулювання даного питання в судовому порядку не здійснювалося.
Полонська міська рада листом від 06.06.2019р. повідомила начальника Полонського відділу Шепетівської місцевої прокуратури, що нормативна грошова оцінка одиниці площі ріллі по Хмельницькій області станом на 01.01.2019р. становить 30477 грн. Зазначила, що рішенням 49-ї сесії І скликання Полонської міської ради об`єднаної територіальної громади від 25.05.2018р. №17, для земельних ділянок водного фонду за межами населених пунктів, нормативну грошову оцінку яких не проведено затверджено ставку земельного податку в розмірі 5% нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по області. З урахуванням зазначеного, зроблено розрахунок суми земельного податку на 2019р. за користування ОСОБА_1 земельною ділянкою водного фонду площею 52,4584 га в розмірі 79938,79 грн. (52,4584 х 30477 х 5%).
Розпорядженням від 26.12.2019р. №908/2019-р Хмельницька обласна державна адміністрація уповноважила районні державні адміністрації на вжиття заходів щодо приведення у відповідність до вимог чинного законодавства орендної плати у договорах оренди земельних ділянок водного фонду, стороною яких є відповідні райдержадміністрації.
29.01.2020р. Полонська районна державна адміністрація звернулася до ОСОБА_1 з пропозицією по приведенню договорів оренди земельних ділянок водного фонду у відповідність до вимог чинного законодавства України. Зокрема, відповідачу запропоновано: виготовити технічну документацію про нормативну грошову оцінку земельної ділянки; внести зміни до договору оренди землі, укладеного між Полонською районною державною адміністрацією та ОСОБА_1 від 03.04.2006р. за №040675900001 та 14.10.2006р. за №040875900002; підписати додаткову угоду про внесення змін до договору оренди земельної ділянки водного фонду щодо приведення розміру орендної плати у відповідність до вимог чинного законодавства.
Шепетівське управління ГУ ДФС у Хмельницькій області листом від 06.05.2019р. та від 02.07.2019р. повідомило Шепетівську місцеву прокуратуру, що відповідно до розрахунку сум орендної плати за 2018р. нараховано за земельну ділянку водного фонду площею 52,4584 га, розташованої за межами населених пунктів Великокаленицької сільської ради Полонського району Хмельницької області нараховано 20616,47 грн. – сплачено 32235 грн., за 2019р. нараховано 20616,47 грн. – сплачено за січень-червень – 10000 грн., термін сплати до 30.01.2020р. Також зазначено, що станом на 01.01.2019р. середня вартість 1 га ріллі по Хмельницькій області становить 30477 грн., тому орендна плата мала б становити 79938,73 грн. (30477 х 52,4584 х 5%).
Ухвалою Полонського районного суду від 22.01.2020р. було закрито провадження у цивільній справі №681/1081/19 за позовом керівника Шепетівської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Хмельницької обласної державної адміністрації до ОСОБА_1 про внесення змін до договору оренди землі від 10.03.2006р., у зв`язку з тим, що даний спір підлягає вирішенню в порядку господарського судочинства.
24.03.2020р. керівник Шепетівської місцевої прокуратури направив Хмельницькій обласній державній адміністрації повідомлення про встановлення підстав та намір здійснювати представництво інтересів держави в суді шляхом пред`явлення позову в особі Хмельницької обласної державної адміністрації до ОСОБА_1 про внесення змін до договору оренди землі від 10.03.2006р.
31.08.2020р. відділом у Полонському районі ГУ Держгеокадастру у Хмельницькій області на звернення ОСОБА_1 надано Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим №6823682000:05:004:0035.
Згідно Витягу з технічної документації від 31.08.2020р. нормативна грошова оцінка земельної ділянки водного фонду площею 524584 кв.м., яка орендується ОСОБА_1 становить 831583,37 грн.
Листом від 04.09.2020р. Полонська районна державна адміністрація повідомила, що в адміністрації знаходиться заява ОСОБА_1 від 04.09.2020р. про внесення змін до договору оренди землі від 10.03.2006р, зареєстрованого у Державному реєстрі земель 03.04.2006р. за №040675900001 площею 52 га, додаткову угоду щодо збільшення розміру орендної плати буде укладено у встановлений законодавством термін відповідно до ПК України.
Листом від 19.11.2020р. Полонська районна державна адміністрація повідомила Полонський відділ Шепетівської місцевої прокуратури, що ОСОБА_1 виготовлена нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим №6823682000:05:004:0035. При зверненні орендаря до Полонської районної державної адміністрації щодо встановлення розміру орендної плати на підставі нормативної грошової оцінки земельної ділянки та відповідно до норм ПК України, сторони згоди не дійшли.
Норми права, застосовані судом, оцінка доказів, аргументів, наведених учасниками справи, та висновки щодо порушення, не визнання або оспорення прав чи інтересів, за захистом яких мало місце звернення до суду.
Статтею 6 Конституції України передбачено, що органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За змістом ч. 3 ст. 4 ГПК України до господарського суду у справах, віднесених законом до його юрисдикції, мають право звертатися також особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Статтею 53 ГПК України передбачено участь у судовому процесі органів та осіб, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб. При цьому передумовою участі органів та осіб, зазначених у цій статті, в господарському процесі є набуття ними господарського процесуального статусу органів та осіб, яким законом надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб, і наявність процесуальної правосуб`єктності, яка охоплює процесуальну правоздатність і процесуальну дієздатність.
На відміну від осіб, які беруть участь у справі (позивач, відповідач, третя особа, представник), відповідні органи та особи повинні бути наділені спеціальною процесуальною правоздатністю, тобто здатністю мати процесуальні права та обов`язки органів та осіб, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб. Така процесуальна правоздатність настає з моменту виникнення у цих осіб відповідної компетенції або передбачених законом повноважень. Необхідною умовою зазначеної участі є норми матеріального права, які визначають випадки такої участі, тобто особи, перелічені у ст. 53 ГПК України, можуть звернутися до суду із позовною заявою або беруть участь у процесі лише у випадках, чітко встановлених законом.
Щодо наявності підстав прокурора для представництва інтересів позивача в суді.
За змістом ч. ч. 3-5 ст. 53 ГПК України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.
Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених статтею 174 цього Кодексу.
У випадку відкриття провадження за позовною заявою особи, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб (крім прокурора), особа, в чиїх інтересах подано позов, набуває статусу позивача.
У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі набуває статусу позивача.
У Рішенні від 08.04.1999 № 3-рп/99 Конституційний Суд України, з`ясовуючи поняття "інтереси держави", висловив позицію про те, що інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону України, гарантування її державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб`єктів права власності та господарювання тощо (пункт 3 мотивувальної частини).
Інтереси держави можуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів, державних підприємств та організацій чи з інтересами господарських товариств з часткою державної власності у статутному фонді. Проте держава може вбачати свої інтереси не тільки в їх діяльності, але й в діяльності приватних підприємств, товариств.
Оскільки "інтереси держави" є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 131 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Отже, прокурор може представляти інтереси держави в суді у виключних випадках, які прямо передбачені законом. Розширене тлумачення випадків (підстав) для представництва прокурором інтересів держави в суді не відповідає принципу змагальності, який є однією із засад правосуддя (п. 3 ч. 2 ст. 129 Конституції України).
Законом України "Про прокуратуру" визначено правові засади організації і діяльності прокуратури України, статус прокурорів, порядок здійснення прокурорського самоврядування, а також систему прокуратури України. Зокрема, за змістом статті 1 зазначеного Закону прокуратура України становить єдину систему, яка в порядку, передбаченому цим Законом, здійснює встановлені Конституцією України функції з метою захисту прав і свобод людини, загальних інтересів суспільства та держави.
Статтею 23 Закону України "Про прокуратуру" передбачено, що представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.
Згідно з частиною третьою цієї статті, прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому ч. 4 цієї статті.
За змістом ч. 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов`язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб`єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб`єктом владних повноважень.
Виключно з метою встановлення наявності підстав для представництва інтересів держави в суді у випадку, якщо захист законних інтересів держави не здійснює або неналежним чином здійснює суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, прокурор має право отримувати інформацію, яка на законних підставах належить цьому суб`єкту, витребовувати та отримувати від нього матеріали та їх копії.
У разі відсутності суб`єкта владних повноважень, до компетенції якого віднесений захист законних інтересів держави, а також у разі представництва інтересів громадянина з метою встановлення наявності підстав для представництва прокурор має право: 1) витребовувати за письмовим запитом, ознайомлюватися та безоплатно отримувати копії документів і матеріалів органів державної влади, органів місцевого самоврядування, військових частин, державних та комунальних підприємств, установ і організацій, органів Пенсійного фонду України та фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, що знаходяться у цих суб`єктів, у порядку, визначеному законом; 2) отримувати від посадових та службових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, військових частин, державних та комунальних підприємств, установ та організацій, органів Пенсійного фонду України та фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування усні або письмові пояснення. Отримання пояснень від інших осіб можливе виключно за їхньою згодою.
Аналіз частини 3 статті 23 Закону України „Про прокуратуру” дає підстави стверджувати, що прокурор може представляти інтереси держави в суді лише у двох "виключних" випадках: 1) якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює компетентний орган; 2) у разі відсутності такого органу.
Для представництва у суді інтересів держави прокурор за законом має визначити та описати не просто передумови спору, який потребує судового вирішення, а й виокремити ті ознаки, за якими його можна вважати винятком, повинен зазначити, що відбулося порушення або є загроза порушення економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
З огляду на викладене необхідно зазначити, що закон не передбачає права прокурора на представництво інтересів суспільства загалом, у цілому.
Процесуальні та матеріальні норми, які регламентують порядок здійснення прокурором представництва у суді, чітко й однозначно визначають наслідки, які настають і можуть бути застосовані у разі, якщо звернення прокурора відбулося із порушенням установленого законом порядку.
При цьому захищати інтереси держави повинні насамперед відповідні компетентні органи, а не прокурор. Щоб інтереси держави не залишилися незахищеними, прокурор виконує субсидіарну роль, замінює в судовому провадженні відповідний компетентний орган, який усупереч вимог закону не здійснює захисту або робить це неналежно.
Прокурор не повинен вважатися альтернативним суб`єктом звернення до суду і замінювати компетентний орган, який може і бажає захищати інтереси держави.
Більше того, саме лише посилання в позовній заяві на те, що уповноважений орган не здійснює або неналежним чином здійснює відповідні повноваження, для прийняття заяви до розгляду недостатньо.
Прокурор, звертаючись до суду з позовом, повинен обґрунтувати та довести бездіяльність компетентного органу.
Бездіяльність компетентного органу (нездійснення захисту інтересів держави) означає, що компетентний орган знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, мав повноваження для захисту, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк.
Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 у справі №912/2385/18, постанові Верховного Суду від 03.08.2020р. у справі №925/44/19.
В обґрунтування підстав звернення з даним позовом до суду в особі позивача, керівник Шепетівської місцевої прокуратури зазначає, що Хмельницька обласна державна адміністрація, як уповноважений суб`єкта владних повноважень самостійно заходи щодо усунення порушень, зокрема, шляхом звернення до суду, не вживала, що свідчить про нездійснення захисту порушених інтересів держави.
У зв`язку з набуттям з 01.07.2013р. чинності Закону України «Про аквакультуру» розпорядження землями водного фонду для цілей риборозведення належить до повноважень Хмельницької обласної державної адміністрації.
Як слідує з матерів справи, Шепетівська місцева прокуратура листами від 03.05.2018р. №72-4804вих-18 та від 17.07.2018р. №72-7272вих-18 повідомила Хмельницьку обласну державну адміністрацію про наявність порушень вимог законодавства в частині орендної плати та про необхідність їх усунення шляхом внесення змін до договору оренди, а листами від 14.02.2019р. №76-1841вих19 та від 27.03.2019р. прокурор просив повідомити чи вживалися (будуть вживатися) Хмельницькою обласною державною адміністрацією в судовому порядку заходи щодо приведення договору оренди землі від 10.03.2006р. до вимог законодавства.
Хмельницька обласна державна адміністрація листом від 12.04.2019р. за №68/34-12-1910/2019 повідомила прокурора, що врегулювання даного питання в судовому порядку не здійснювалося.
Листами від 11.06.2018р. №68/24-26-2690/2018 та від 22.08.2018р. №68/24-12-3895/2018 Хмельницька обласна державна адміністрація повідомила прокуратуру, що Департаментом агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів облдержадміністрації Ковальчуку І.Б. направлені листи щодо необхідності приведення розміру орендної плати за користування земельною ділянкою водного фонду у відповідність до вимог ст. 288 ПК України та чинного законодавства.
Враховуючи зазначене, Шепетівською місцевою прокуратурою направлено позивачу повідомлення про встановлення підстав та намір здійснювати представництво інтересів держави в суді від 25.03.2020 №34/4-2748вих20 шляхом пред`явлення до господарського суду Хмельницької області позову в інтересах держави в особі Хмельницької обласної державної адміністрації до ОСОБА_1 про внесення змін до договору оренди.
Судом враховуються правовий висновок Великої Палати Верховного Суду, викладений у постанові від 26.05.2020 у справі №912/2385/18.
Так, звертаючись до компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому статтею 23 Закону України „Про прокуратуру”, прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення.
Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу. Розумність строку визначається судом з урахуванням того, чи потребували інтереси держави невідкладного захисту (зокрема, через закінчення перебігу позовної давності чи можливість подальшого відчуження майна, яке незаконно вибуло із власності держави), а також таких чинників, як: значимість порушення інтересів держави, можливість настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу, наявність об`єктивних причин, що перешкоджали такому зверненню тощо.
Таким чином, прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого статтею 23 Закону України „Про прокуратуру”, і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження судом підстав для представництва.
Суд зазначає, що відповідно до правового висновку, викладеного в постанові Верховного Суду від 16.04.2019 р. у справі № 910/3486/19 прокурор не зобов`язаний встановлювати причини, за яких позивач не здійснює захист своїх інтересів.
Враховуючи, що Хмельницька обласна державна адміністрація не вживала заходів в судовому порядку щодо приведення договору оренди землі від 10.03.2006р. (в частині орендної плати) до вимог чинного законодавства, а також не висловила наміри самостійно звернутися з позовом до суду, прокурором підтверджено наявність виключного випадку для звернення з даним позовом до суду з урахуванням положень ст. 23 Закону України "Про прокуратуру".
Щодо суті позовних вимог.
Статтею 206 Земельного кодексу України встановлено, що використання землі в Україні є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Статтею 13 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
За приписами ст. 15 Закону України "Про оренду землі" істотними умовами договору оренди землі є: об`єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); дата укладення та строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Відповідно до ст. 21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Пунктом 14.1.136. ст. 14 Податкового кодексу України передбачено, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов`язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Пунктами 288.1., 288.2., 288.4. ст. 288 Податкового кодексу України встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Як вбачається з матеріалів справи, 10.03.2006р. між Полонською районною державною адміністрацією Хмельницької області (орендодавець) та ОСОБА_1 (орендар) укладено договір оренди землі згідно умов якого орендодавець надав, а орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку водного фонду площею 52,4584 га за межами населеного пункту Великокаленицької сільської ради.
Пунктами 9, 10 договору передбачено, що розмір орендної плати становить 120 грн. за 1 га землі. Обчислення розміру орендної плати здійснюється без урахування індексів інфляції.
На підставі рішення господарського суду Хмельницької області від 17.09.2012р. у справі №19/5025/866/12, Полонською районною державною адміністрацією Хмельницької області (орендодавець) та ОСОБА_1 (орендар) 10.10.2012р. укладено додаткову угоду №1 про внесення змін до договору оренди землі від 10.03.2006р., якою п.п. 9, 10 договору оренди викладено в наступній редакції:
«п. 9. Оренда плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі трикратного розміру земельного податку і становить 207,15 грн. за 1 га землі в рік. На час дії договору оренди №040475900001 від 03.04.2006 року сума орендної плати земельної ділянки площею 52,4584 га, яка розташована за межами населених пунктів Великокаленицької сільської ради, з моменту укладення даної угоди становить: річна 10866,75 грн., місячна 905,56 грн.; п. 10. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції».
Відповідно до п.п. 289.1, 289.2 ст. 289 Податкового кодексу України і ч. 1 ст. 13 Закону України "Про оцінку земель" для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.
Відповідно до статті 1 Закону України „Про оцінку земель нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
За змістом статті 13 вказаного Закону, нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі – визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності. Підставою проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок, є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування (стаття 15 цього Закону).
Як вбачається із розпорядження від 26.12.2019р. №908/2019-р Хмельницька обласна державна адміністрація уповноважила районні державні адміністрації на вжиття заходів щодо приведення у відповідність до вимог чинного законодавства орендної плати у договорах оренди земельних ділянок водного фонду, стороною яких є відповідні райдержадміністрації.
29.01.2020р. Полонська районна державна адміністрація звернулася до ОСОБА_1 з пропозицією по приведенню договорів оренди земельних ділянок водного фонду у відповідність до вимог чинного законодавства України. Зокрема, відповідачу запропоновано: виготовити технічну документацію про нормативну грошову оцінку земельної ділянки; внести зміни до договору оренди землі, укладеного між Полонською районною державною адміністрацією та ОСОБА_1 від 03.04.2006р. за №040675900001 та 14.10.2006р. за №040875900002; підписати додаткову угоду про внесення змін до договору оренди земельної ділянки водного фонду щодо приведення розміру орендної плати у відповідність до вимог чинного законодавства.
З матеріалів справи слідує, що ОСОБА_1 була розроблена нормативна грошова оцінка земельної ділянки водного фонду площею 524584 кв.м., яка знаходиться за межами Великокаленицької сільської ради Полонського району Хмельницької області.
Згідно Витягу з технічної документації від 31.08.2020р. нормативна грошова оцінка земельної ділянки водного фонду з кадастровим №6823682000:05:004:0035, площею 524584 кв.м., яка орендується ОСОБА_1 становить 831583,37 грн.
Листом від 19.11.2020р. Полонська районна державна адміністрація повідомила Полонський відділ Шепетівської місцевої прокуратури, що при зверненні орендаря до Полонської районної державної адміністрації щодо встановлення розміру орендної плати на підставі нормативної грошової оцінки земельної ділянки та відповідно до норм ПК України, сторони згоди не дійшли.
Відповідно до ст. 288.4 Податкового кодексу України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Згідно з п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування» до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад відноситься вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Згідно п. 10.1.1. ч. 10.1. ст. 10 Податкового кодексу України податок на майно віднесено до місцевих податків.
За положеннями ст. 265 Податкового кодексу України до складу податку на майно віднесено плату за землю (у т.ч. орендну плату).
Відповідно до п. 12.3. ст. 12 Податкового кодексу України сільські, селищні, міські ради та ради об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів.
Відповідно до п. 12.3.2. ст. 12 Податкового кодексу України при прийнятті рішення про встановлення місцевих податків та зборів обов`язково визначаються об`єкт оподаткування, платник податків і зборів, розмір ставки, податковий період та інші обов`язкові елементи, визначенні статтею 7 цього Кодексу з дотриманням критеріїв, встановлених розділом XII цього Кодексу для відповідного місцевого податку чи збору.
Відповідно до ч. 1 ст. 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, визначених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Рішенням 69-ї сесії Полонської міської ради об`єднаної територіальної громади І скликання №21 від 15.03.2019 «Про затвердження ставок орендної плати за земельні ділянки на території Полонської міської ради об`єднаної територіальної громади» затверджено ставки орендної плати за земельні ділянки та умови їх застосування на території Полонської міської об`єднаної територіальної громади згідно додатку.
У додатку до вищевказаного рішення «Ставки орендної плати за земельні ділянки, розташовані в межах населених пунктів Полонської міської об`єднаної територіальної громади Полонського району Хмельницької області», Секція І, код класифікації цільового призначення 10.07 - Для рибогосподарських потреб встановлено відсоткову ставку від нормативної грошової оцінки ділянки на рівні 3 відсотків.
Відповідно, розмір орендної плати, яку мав би сплачувати ОСОБА_1 за користування земельною ділянкою площею 52,4584 га, виходячи із розміру нормативної грошової оцінки та вищенаведених положень Податкового кодексу України становить 24947,50 грн. у рік (831583,37 х 3%).
Разом з тим, умовами договору передбачено оренду плату за користування земельною ділянкою у розмірі 10866,75 грн. у рік (п. 9 договору із урахуванням додаткової угоди до договору від 10.10.2012).
Таким чином, передбачений умовами договору від 10.03.2006 розмір орендної плати, є таким, що не відповідає вимогам Податкового кодексу України.
Пунктом 12 договору визначено, що розмір орендної плати переглядається щорічно, зокрема, у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у томі числі внаслідок інфляції, в інших випадках, передбачених законом.
Таким чином, зміна розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою зміни розміру орендної плати, який є істотною умовою договору.
Аналогічна позиція викладена в постановах Верховного Суду України від 16.04.2018р. по справі №910/7905/17, від 07.06.2018р. у справі №922/518/14.
Відповідно до ст. 651 ЦК України зміна або розірвання, договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 30 Закону України "Про оренду землі" зміни умов договору оренди землі здійснюються за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Таким чином, враховуючи норми чинного законодавства, положення п. 12 договору оренди землі, а також зміну нормативної грошової оцінки орендованої відповідачем земельної ділянки, вимоги керівника Шепетівської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Хмельницької обласної державної адміністрації до фізичної особи-підприємця Ковальчук Ігоря Болеславович про внесення змін до договору оренди землі від 10.03.2006, укладеного між Полонською районною державною адміністрацією Хмельницької області та ОСОБА_1 , виклавши положення п.п. 9, 10 договору у наступній редакції: „9. Нормативна грошова оцінки земельної ділянки за кадастровим номером 6823682000:05:004:0035 площею 52,4584 га, що знаходиться за межами Великокаленицької сільської ради Полонського району Хмельницької області становить 831583 грн. (вісімсот тридцять одна тисяча п`ятсот вісімдесят три) гривні 37 (тридцять сім) копійок. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі. Розмір орендної плати складає 24947 (двадцять чотири тисячі дев`ятсот сорок сім) гривень 50 (п`ятдесят) копійок у рік, що становить 3 (три) відсотки від нормативної грошової оцінки земельної ділянки; п. 10. Для визначення розміру орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.” є правомірними, обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Розподіл судових витрат між сторонами.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача у зв`язку із задоволення позову.
Керуючись ст. ст. 2, 20, 24, 73, 74, 129, 232, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Внести зміни до договору оренди землі від 10.03.2006, укладеного між Полонською районною державною адміністрацією Хмельницької області та ОСОБА_1 , виклавши положення п.п. 9, 10 договору у наступній редакції:
„9. Нормативна грошова оцінки земельної ділянки за кадастровим номером 6823682000:05:004:0035 площею 52,4584 га, що знаходиться за межами Великокаленицької сільської ради Полонського району Хмельницької області становить 831583 грн. (вісімсот тридцять одна тисяча п`ятсот вісімдесят три) гривні 37 (тридцять сім) копійок.
Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі. Розмір орендної плати складає 24947 (двадцять чотири тисячі дев`ятсот сорок сім) гривень 50 (п`ятдесят) копійок у рік, що становить 3 (три) відсотки від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
10. Для визначення розміру орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.”
Стягнути з фізичної особи-підприємця Ковальчука Ігоря Болеславович ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) на користь Хмельницької обласної прокуратури (29000, м. Хмельницький, пров. Військоматський, буд. 3, код ЄДРПОУ 02911102, р/р UA188201720343120002000002814, Державна казначейська служба України, м. Київ, МФО 820172) 2102,00 грн. (дві тисячі сто дві гривні 00 коп.) витрат по сплаті судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ст. 241 ГПК України)
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ст. 256 ГПК України).
Апеляційна скарга подається до Північно-західного апеляційного господарського суду в порядку, передбаченому ст. 257 ГПК України.
Повне рішення складено 28.12.2020р.
Суддя О.Є. Танасюк
Віддруковано 6 прим. (всім рекомендованим з повідомленням): 1 - до справи;
2 – Шепетівська місцева прокуратура (30400, м. Шепетівка, вул. Сергія Оврашка,43);
3- Хмельницька обласна прокуратура (29000, м. Хмельницький, пров. Військоматський, 3);
4 – Хмельницька обласна державна адміністрація (29005, м. Хмельницький, площа Незалежності,2);
5 - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 );
6 - Полонська районна державна адміністрація Хмельницької області (30500, Хмельницька область, м. Полонне вул. Лесі Українки, 102).