Рішення № 93854044, 22.12.2020, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
22.12.2020
Номер справи
"904/160/19 (904/2818/20)"
Номер документу
93854044
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22.12.2020м. ДніпроСправа № 904/160/19 (904/2818/20)за позовом Комунального підприємства "Кам`янський міськводоканал" Дніпропетровської обласної ради", м. Кам`янське Дніпропетровська область

до Комунального підприємства Кам`янської міської ради "Управляюча компанія по обслуговуванню житлового фонду", м. Кам`янське Дніпропетровська область

про стягнення плати за скид понаднормативних забруднень у розмірі 8 555, 59 грн.

Суддя Суховаров А.В.

При секретарі судового засідання Рудь В.С.

Представники:

від позивача - Малюк Є.М., довіреність №15-06/228 від 07.09.2020;

від відповідача - не з`явився.

СУТЬ СПОРУ:

Комунальне підприємство "Кам`янський міськводоканал" Дніпропетровської обласної ради" (далі - позивач) звернулось до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Комунального підприємства Кам`янської міської ради "Управляюча компанія по обслуговуванню житлового фонду" (далі - відповідач) про стягнення плати за скид понаднормативних забруднень у розмірі 8 555, 59 грн. та витрат по сплаті судового збору у розмірі 2 102, 00 грн.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначає про перевищення відповідачем допустимої концентрації забруднюючих речовин стічних вод, що зафіксовано актом обстеження №03-04-1/113 від 25.03.2020, та є підставою для нарахування відповідної плати за скид понаднормативних забруднень.

Ухвалою суду від 29.05.2020 (суддя Камша Н.М.) прийнято позовну заяву до розгляду в межах справи №904/160/19 про банкрутство Комунального підприємства "Кам`янський міськводоканал" Дніпропетровської обласної ради", відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) учасників справи за наявними в матеріалах справи документами.

Ухвалою суду від 18.06.2020 задоволено заяву про самовідвід судді Камші Н.М. від розгляду справи №904/160/19 за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРАБЛ-ШУТЕР СЕРВІС" до Комунального підприємства "Кам`янський міськводоканал" Дніпропетровської обласної ради" про визнання банкрутом.

Розпорядженням керівника апарату господарського суду Дніпропетровської області №715 від 14.07.2020 "Щодо призначення повторного автоматизованого розподілу матеріалів справи" матеріали позовного провадження №904/160/19(904/2818/20) передано на повторний автоматизований розподіл у зв`язку з тим, що справу №904/160/19 про банкрутство Комунального підприємства "Кам`янський міськводоканал" Дніпропетровської обласної ради" передано на розгляд судді Суховарову А.В.

Ухвалою суду від 20.07.2020 прийнято справу №904/160/19(904/2818/20) до розгляду в межах справи №904/160/19 про банкрутство Комунального підприємства "Кам`янський міськводоканал" суддею Суховаровим А.В., справу №904/160/19(904/2818/20) призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи за наявними у справі матеріалами.

Відповідач проти позову заперечує, у відзиві від 15.06.2020 зазначає, що КП Кам`янської міської ради "Управляюча компанія по обслуговуванню житлового фонду" є постачальником транспортних послуг для ТОВ "АТБ-Маркет", яким перевищено допустиму концентрацію забруднюючих речовин, в той час як твердження позивача щодо скиду понаднормативних забруднень підприємством відповідача не відповідають дійсності. Разом з тим, відповідач вказує, що відібрання проб та складання акта обстеження відбулось за відсутністю уповноваженого представника КП Кам`янської міської ради "Управляюча компанія по обслуговуванню житлового фонду". Крім того, відповідач вказує, що, в порушення пункту 2.7 Інструкції про порядок відбору проб для контролю якості стічних вод споживачів та пункту 6.7 Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення міста Кам`янське, позивачем не надано акту відбору проб.

Ухвалою суду від 21.09.2020 здійснено перехід до розгляду справи №904/160/19(904/2818/20) за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання у справі на 06.10.2020.

Ухвалою суду від 06.10.2020 відкладено підготовче засідання на 27.10.2020.

З огляду на перебування судді Суховарова А.В. на лікарняному у період з 19.10.2020 по 30.10.2020, підготовче засідання по справі №904/160/19(904/2818/20), призначене на 27.10.2020, не відбулось.

Ухвалою суду від 04.11.2020 призначено підготовче засідання на 17.11.2020.

Ухвалою суду від 17.11.2020 продовжено строк підготовчого провадження до 20.12.2020, призначено підготовче засідання на 03.12.2020.

Ухвалою суду від 03.12.2020 підготовче провадження по справі №904/160/19(904/2818/20) закрито, справу призначено до розгляду по суті в судовому засіданні на 22.12.2020.

В судовому засіданні 22.12.2020 позивач підтримує вимоги, викладені в позовній заяві.

Відповідач не забезпечив явку уповноваженого представника в судове засідання 22.12.2020.

В порядку статті 240 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні 22.12.2020 оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, оцінивши надані докази в їх сукупності, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

05.12.2017 між Комунальним виробничим підприємством Кам`янської обласної ради "Міськводоканал", правонаступником якого є Комунальне підприємство "Кам`янський міськводоканал" Дніпропетровської обласної ради (позивач/виконавець) та Комунальним підприємством Кам`янської міської ради "Управляюча компанія по обслуговуванню житлового фонду" (відповідач/замовник) укладено договір №7-35 К на приймання та очистку господарсько-побутових та фекальних стічних вод, що вивозяться асенізаційним транспортом (далі - Договір), за умовами пункту 1.1 якого виконавець зобов`язується здійснювати приймання у централізовані каналізаційні мережі, що знаходяться на його балансі, господарсько-побутові, фекальні стічні води від об`єктів невиробничої сфери діяльності, що вивозяться асенізаційним транспортом замовника, з наступною їх очисткою (надалі - послуги), а замовник зобов`язується своєчасно сплачувати вартість наданих послуг за встановленим тарифом у строки і на умовах, передбачених Договором.

Сторони зобов`язуються керуватись Законом України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004р. №1875-ІV; діючими «Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України», (надалі - «Правила»), затвердженими наказом Міністерства з питань житлово- комунального господарства України від 27.06.2008р. № 190; «Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальну систему каналізації м.Дніпродзеожинська», (надалі - «Місцеві правила приймання»), затвердженими рішенням виконавчого комітету Дніпродзеркинської міської Ради від 29.12.2003р. №794, «Правилами технічної експлуатації систем водопостачання та водовідведення населених пунктів України, (надалі - «Правила технічної експлуатації»), затверджені наказом Держжитлокомгосгпу від 05.07.1995 №30 та чинним законодавством України (п.1.3 Договору).

Виконавець надає замовнику послуги з приймання таочистки стічних вод в межах установленого обсягу - 576, 00 м3/рік; 48, 00 м3/рік протягом року (п.2.1 Договору).

Розрахунок обсягу скиду стічних вод за звітний місяць буде проводитись з урахуванням ємності автоцистерни асенізаційного транспорту замовника та фактичної кількості скиду. Фактична кількість скиду визначається за даними «Журналу реєстрації скиду стоків асенізаційним транспортом», підтвердженими підписом замовника або представника замовника (п.2.1.1 Договору).

Здійснювати скид господарсько-побутових та фекальних стічних вод від житлових будинків приватного сектору дозволяється тільки за адресою: каналізаційний колодязь по вул. Широкій; з графіком надання послуг в робочі дні: з 8-00 до 17-00 години (п.2.2 Договору).

Обсяги наданих послуг оформлюються щомісячно актом прийому-передачі виконаних послуг згідно фактичної кількості скиду стічних вод, підписаним належним чином сторонами в останнє число поточного (розрахункового) місяця. Форма акта прийому-передачі виконаних послуг надається виконавцем. До акту прийому-передачі виконаних послуг замовник зобов`язаний надавати виконавцю довідку про фактично виконані послуги мешканцям міста з вивезенням стічних вод асенізаційним транспортом, у вигляді переліку об`єктів невиробничої сфери діяльності із зазначенням адрес та обсягів стічних вод(п.2.3 Договору).

Склад та властивості стічних вод споживача повинні відповідати «Місцевим правилам приймання» та нормам чинного законодавства України (п.2.4 Договору)

Вибірковий контроль за фактичними показниками якості стічних вод замовника здійснюється хіміко-бактеріологічною лабораторію водоканалу шляхом відбору контрольних проб, згідно з вимогами чинного законодавства України.

Виявлені в цих пробах перевищення допустимої концентрації забруднюючих речовин у стічних водах є підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень (п.2.5 Договору).

Оплата за надані послуги з приймання та очистки господарсько-побутових та фекальних стічних вод здійснюється замовником щомісячно за діючим тарифом, на підставі рахунку виконавця, шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок виконавця (п.3.1 Договору).

При перевищенні установлених в п.2.1 Договору місячних обсягів стічних вод, замовник сплачує понадлімітні обсяги в 5-ти кратному розмірі тарифу (п.3.4 Договору).

За скид замовником стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин (п.2.4 Договору) замовник сплачує виконавцю додаткову плату, яка нараховується виконавцем відповідно до чинного законодавства (п.3.5 Договору).

За умовами п.п.5.1.1, 5.1.2 Договору виконавець, зокрема, має право:

- у будь-який час проводити обстеження з метою контролю за фактичними обсягами та показниками якості господарсько-побутових та фекальних стічних вод, що скидаються асенізаційним транспортом замовника у каналізаційні мережі виконавця, здійснювати аналіз хіміко-бактеріологічною лабораторією виконавця шляхом збору проб у контрольному колодязі на момент скиду. За результатами цих обстежень складати акти, які оформлюється за підписами представника виконавця та замовника, у разі неявки замовника або при його відмові підписати акт, він підписується представником виконавця з відповідним записом про таку відмову. Оформлений таким чином акт є обов`язковим для виконання у вказані в ньому строки, та є підставою для рахування плати за послуги згідно «Правил», «Місцевих правил приймання».

- вимагати від замовника відшкодування матеріальних витрат, нанесених виконавцю наднормативним скидом стічних вод; з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин чи іншими порушеннями умов Договору.

Договір вступає в силу з моменту його підписання та діє по 01 листопада 2018 року, а в частині розрахунків за надані послуги до повного погашення заборгованості. Керуючись ч.3 ст. 631 ЦК України та ч.7 ст.180 ГК України сторони домовились, що умови даного Договору розповсюджуються на відносини сторін, які виникли з 01.11.2017 року (п.7.1 Договору).

Договір вважається щорічно продовженим на тих же умовах, якщо за місяць до закінчення строку дії Договору однією із сторін не буде письмово заявлено про відмову від Договору або необхідність його перегляду. Відносини сторін до укладення нового Договору регулюються даним Договором (п.7.2 Договору).

Як вказує позивач, 25.03.2020 представниками КП "Кам`янський міськводоканал" Дніпропетровської обласної ради проведено відбір контрольних проб стічних вод, які скидаються замовником до систем централізованого водовідведення міста Кам`янське, в каналізаційний колодязь, розташований по вулиці Широкій.

За фактом обстеження об`єкта споживача та проведення відбору проб стічних вод складено відповідний акт обстеження №03-04-1/113 від 25.03.2020 (а.с.19).

За результатом хімічного аналізу відібраної проби стічних вод лабораторією водоканалу виявлено перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин у стічних водах, що зафіксовано в протоколі від 25.03.2020.

Позивачем виконано розрахунок величини додаткової плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин, розмір якої становить 8 555, 59 грн. (а.с.26-27).

22.04.2020 позивач звернувся до відповідача з вимогою №10-09/1160 від 22.04.2020 про сплату додаткової плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин у сумі 8 555, 59 грн. протягом 10 днів з дня отримання вказаної вимоги.

З огляду на те, що сума додаткової плати не сплачено споживачем, позивач звернувся з даним позовом до суду.

На час розгляду спору відповідач не надав господарському суду доказів добровільної сплати спірної суми заборгованості.

Суд дійшов висновку щодо відмови у задоволенні позовних вимог з наступних підстав.

Положеннями ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Відповідно до приписів ст.ст. 525, 526, ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, цивільні та господарські зобов`язання мають бути виконані належним чином і у встановлений договором строк, а одностороння відмова від виконання зобов`язань не допускається, крім випадків, передбачених законом.

Статтею 610 Цивільного кодексу України передбачено, що порушенням зобов`язання є його не виконання або виконання з порушенням умов, які визначені змістом зобов`язання, а ст. 629 ЦК України передбачає, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Згідно ст. 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Згідно ст.13 Господарського процесуального кодексу України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.

Відповідно до ч. 1 ст. 73 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ст.ст. 74, 77 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Відповідно до ч. 1 ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Рішенням виконавчого комітету Кам`янської міської ради від 23.04.2018 №118 затверджено Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення міста Кам`янське (далі - Правила), що в силу положень ст. 144 Конституції України та Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" є обов`язковими до виконання.

Вкзані Правила поширюються на Комунальне виробниче підприємство Кам`янської міської ради “Міськводоканал” (далі - виробник), на юридичних осіб незалежно від форм власності та відомчої належності, фізичних осіб-підприємців, фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність і взяті на облік як самозайняті особи у контролюючих органах згідно з Податковим кодексом України, які скидають стічні води до системи централізованого водовідведення м. Кам`янське (п.1.2. Правил).

За змістом приписів пункту 2.2.8 Правил споживачі повинні визначати не менше двох представників, уповноважених представляти споживача під час відбору проб стічних вод, про що у триденний строк повідомляють виробника у письмовій формі та забезпечують присутність уповноваженого представника безпосередньо під час відбору проб стічних вод виробником.

Згідно положень пункту 2.7 Інструкції про порядок відбору проб для контролю якості стічних вод споживачів відбір проб оформляється актом відбору проб, який підписується представниками виробника та споживача, які беруть участь у відборі проб з зазначенням посади, прізвища. Копія акту вручається представнику споживача, про що робиться відповідна відмітка в акті. Перший екземпляр акту залишається у представника виробника.

Відповідно до положень пункту 6.7 Правил відбір контрольних проб стічних вод споживачів виконують уповноважені представники виробника, що фіксується у спеціальному журналі або в акті обстеження та в акті відбору проб, який підписують як представники виробника, так і представники споживача.

Порядок відбору проб визначений в Інструкції про порядок відбору проб для контролю якості стічних вод споживачів.

В акт відбору проб обов`язково заносяться дані про попередню обробку проби (консервування).

Акти складаються у двох примірниках - для виробника та споживача. Обов`язково робиться примітка про отримання споживачем свого екземпляру акту. У разі відмови представника споживача поставити свій підпис у журналі або акті представник виробника зазначає про це в журналі або акті. Такий акт має юридичну силу і є підставою для нарахування плати за скид понаднормативних забруднень (у разі виявлення перевищення ДК).

Таким чином, представниками, уповноваженими представляти споживача під час відбору проб стічних вод, є особи, визначені замовником.

Як вбачається з тексту акта від 25.03.2020, обстеження відбулось у присутності представника споживача - водія Комунального підприємства Кам`янської міської ради "Управляюча компанія по обслуговуванню житлового фонду" без зазначення прізвища ім`я по–батькові вказаної особи, а тому вказаний акт не є належним доказом проведення обстеження в присутності уповноваженої особи замовника.

Разом з тим, в матеріалах справи відсутній акт відбору проб.

За викладених обставин, з огляду на відсутність в матеріалах справи належних та допустимих доказів обстеження та відібрання проб водоканалом в присутності уповноважених представників споживача, суд дійшов висновку щодо відсутності підстав для стягнення додаткової плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій забруднюючих речовин у розмірі 8 555, 59 грн., розрахованої за результатом вимірювань показників складу та властивостей стічних речовин, по зразках, які відібрано водоканалом за відсутності уповноважених представників підприємства споживача.

Викладене є підставою для відмови у задоволенні позовних вимог.

Твердження відповідача щодо скидку понаднормативних забруднень Товариством з обмеженою відповідальністю «АТБ-Маркет» відхиляються судом, оскільки посилання відповідача на договір №0103/2018-А від 01.09.2018 та шляховий лист від 25.03.2020 свідчать про наявність між відповідачем та ТОВ «АТБ-Маркет» домовленості щодо надання відповідачем транспортних послуг Товариству з обмеженою відповідальністю «АТБ-Маркет», та не підтверджують факту перевищення допустимих концентрацій забруднюючих речовин саме Товариством з обмеженою відповідальністю «АТБ-Маркет».

Відповідно до пункту 58 рішення Європейського суду з прав людини "Серявін та інші проти України" від 10.02.2010 у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 09.12.1994, пункт 29).

У рішенні Суду у справі "Трофимчук проти України" від 28.10.2010 Європейським судом з прав людини також зазначено, що вимога щодо обґрунтованості рішень не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід сторін.

З урахуванням викладеного, решта заперечень відповідача, судом розглянуті, але до врахування при вирішенні даного позову не приймаються, оскільки на результат його вирішення не впливають з огляду на встановлені обставини справи.

Відповідно ст.129 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору покладаються на позивача.

Керуючись ст.ст. 2, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог Комунального підприємства "Кам`янський міськводоканал" Дніпропетровської обласної ради" (51931, Дніпропетровська область, м.Кам`янське, вул. Широка, буд.16, ідентифікаційний номер юридичної особи 33855098) до Комунального підприємства Кам`янської міської ради "Управляюча компанія по обслуговуванню житлового фонду" (51931, Дніпропетровська область, м.Кам`янське, вул.. Головна Селищна, 2, ідентифікаційний номер юридичної особи 40418492) про стягнення заборгованості у розмірі 8 555, 59 грн. та витрат по сплаті судового збору у розмірі 2 102, 00 грн. відмовити у повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення двадцятиденного строку з дня складання повного судового рішення і може бути оскарженим протягом цього строку до Центрального апеляційного господарського суду в порядку ст.ст. 256, 257 ГПК України з урахуванням пп. 17.5 п.17 ч.1 розділу ХІ ГПК України

Повний текст рішення складено 28.12.2020

Суддя А.В. Суховаров