
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16.12.2020м. ДніпроСправа № 904/4211/20
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "УЮТ-2011", м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область
до Управління комунальної власності міста виконкому Криворізької міської ради Дніпропетровської області, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Комунальне підприємство "Парковка та реклама" Криворізької міської ради, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область
про стягнення заборгованості у розмірі 16 014,35 грн
Суддя Золотарьова Я.С.
Секретар судового засідання Волювач М.В.
Представники:
від позивача: не з`явився.
від відповідача: не з`явився
від третьої особи: не з`явився
ПРОЦЕДУРА
Товариство з обмеженою відповідальністю "УЮТ-2011" звернулось до господарського суду Дніпропетровської області із позовом до Управління комунальної власності міста виконкому Криворізької міської ради Дніпропетровської області та просить суд стягнути з відповідача заборгованість у розмірі 16 014,35 грн, з яких: основний борг у розмірі 15 667,73 грн, інфляційні втрати у розмірі 203,68 грн, 3% річних у розмірі 142,94 грн та судовий збір.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 04.08.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
20.08.2020 представник відповідача подав відзив на позов.
28.08.2020 представник позивача подав відповідь на відзив.
11.09.2020 представник позивача подав заяву про зменшення позовних вимог, в якій просить суд стягнути з відповідача заборгованість у розмірі 6 988,65 грн, з яких: основний борг у розмірі 6 837,38 грн, інфляційні витрати у розмірі 88,89 грн, 3% річних у розмірі 62,38 грн.
Заява прийнята судом до розгляду.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 13.10.2020 здійснено перехід до розгляду справи за правилами загального позовного провадження, залучено третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача: Комунальне підприємство "Парковка та реклама" Криворізької міської ради, призначено підготовче засідання на 03.11.2020.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 03.11.2020 відкладено підготовче засідання на 24.11.2020.
09.11.2020 представник третьої особи подав письмові пояснення.
23.11.2020 представник позивача подав відповідь на письмові пояснення третьої особи.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 24.11.2020 закрито підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду по суті на 16.12.2020.
16.12.2020 в судове засідання представники сторін не з`явилися.
16.12.2020 розглянуто справу по суті, встановлено обставини справи, досліджено наявні у справі докази.
16.12.2020 у нарадчій кімнаті ухвалено судове рішення в порядку статті 240 Господарського процесуального кодексу України з оформленням вступної та резолютивної частини.
АРГУМЕНТИ СТОРІН
Позиція позивача, викладена у позові, з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог
Позивач вказує на неналежне виконання відповідачем умов договору про надання послуг з управління будинком, спорудою або групою будинків і споруд у Тернівському районі (житловий масив Північного ГЗК, рудник Леніна) від 01.11.2013. Позивачем надано послуги відповідачу у період з 01.09.2018 по 01.12.2018 та з 01.08.2019 по 01.08.2020 на суму 6 837,38 грн, які останній не оплатив.
Позивачем за неналежне виконання відповідачем договору нараховано 3% річних у розмірі 62,38 грн, інфляційні втрати у розмірі 88,89 грн.
Позивач ґрунтує свої вимоги на статтях 530, 625 Цивільного кодексу України та статтях 19-20, 26, 32 Закону України “Про житлово-комунальні послуги”.
Позиція відповідача, викладена у відзиві
Відповідно до Положення про порядок оформлення оренди об`єктів комунальної власності міста, затвердженого рішенням Криворізької міської ради від 23.11.2011 №726, об`єкти комунальної власності міста можуть надаватися в орендне користування. Відповідно до пункту 4.4 договору оренди передбачено, що орендар окремо укладає договір на отримання комунальних послуг, електропостачання, послуг зв`язку безпосередньо з їх постачальником, який є окремим цивільно-правовим актом. Тому вирішення цього питання є обов`язком орендаря, як споживача послуг.
Відповідач зазначає, що зазначене приміщення не перебуває в орендному користуванні, знаходиться в переліку вільних, що пропонується в орендне користування.
Відповідно до статтей 1, 6 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" учасниками правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг є: 1) споживачі (індивідуальні та колективні); 2) управитель; 3) виконавці комунальних послуг.
Відповідач вказує на те, що він є балансоутримувачем вказаного об`єкту, але не є власником майна територіальної громади міста й споживачем послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій.
Відтак, не має законних підстав для укладення договору про надання житлово-комунальних послуг та підписання акту про надання послуг з подальшою оплати за їх надання.
Також, відповідач вказує на те, що між ним та КП “Парковка та реклама” укладено договір доручення від 27.12.2013, відповідно до якого КП “Парковка та реклама” виконує функції обслуговуючого комунального підприємства стосовно об`єктів нерухомості.
Позиція позивача, викладена у відповіді на відзив
Відповідно до статті 60 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об`єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції.
Згідно статті 30 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить зокрема управління об’єктами житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, транспорту і зв`язку, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню.
Відповідно до Положення про управління комунальної власності міста виконкому Криворізької міської ради, затвердженого рішенням Криворізької міської ради від 26.08.2016 року № 837 визначено, що:
- у межах повноважень, наданих міською радою, Управління вступає у договірні відносини з юридичними особами, несе зобов`язання;
- управління оформлює з комунальними підприємствами договори на утримання та збереження об`єктів комунальної власності міста Кривого Рогу, що перебувають на балансовому обліку Управління;
- управління здійснює закупівлю робіт і послуг за державні кошти відповідно до вимог чинного законодавства України;
- управління при виконанні повноважень і завдань взаємодіє з підприємствами, установами та організаціями всіх форм власності, розташованими на території міста.
Відтак, нормами чинного законодавства України на відповідача покладено обов`язок забезпечення належного утримання майна, що передбачає сплату житлово-комунальних послуг.
Позиція третьої особи, викладена у письмових поясненнях
Третя особа зазначає, що між нею та позивачем було укладено договір доручення від 27.12.2013, на підставі якого третя особа виконує функції обслуговуючого комунального підприємства стосовно об`єктів нерухомості, які перебувають на обліку у правління комунальної власності міста виконкому Криворізької міської ради та зобов`язано вчиняти юридичні дії, передбачені рішенням міської ради № 726 від 23.10.2011 щодо майна, яке знаходиться на балансовому обліку управління та як таке, що перебуває в орендному користуванні. В рамках вищезазначеного договору, третьою особою було виконано обов`язки у повному обсязі в період знаходження спірного нежитлового приміщення площею 157,80 кв.м. в оренді.
Предметом договору від 01.11.2013 укладеного між позивачем та відповідачем є управління будинком, спорудою або групою будинків і споруд на території відповідно району, у тому числі і будинку № 43 по вул. Івана Сірка. Але, нежитлове приміщення площею 157,80 кв.м, розташоване за адресою вул. Івана Сірка, 43 має окремий вхід, не має виходу на сходову клітку та не виходить у двір будинку, не перетинається з внутрішньою стороною будівлі та має окрему прилеглу територію, за санітарний стан якої балансоутримувач несе самостійну відповідальність.
Також, третя особа вказує на те, що у період з 01.09.2016 по 31.08.2018 та з 07.12.2018 по 31.07.2019 орендарями об`єкта нерухомості комунальної власності міста були інші особи – ФОП Костенко С.Г та ФОП Воробйова О.В. Відповідно, й споживачами послуг у зазначений період були ФОП Костенко С.Г та ФОП Воробйова О.В.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ТА ДОКАЗИ, ЩО ЇХ ПІДТВЕРДЖУТЬ
01.11.2013 між Управлінням благоустрою та житлової політики виконкому міськради м. Кривий Ріг (замовник) та ТОВ "Уют-2011" (управитель) було укладено договір про надання послуг з управління будинком, спорудою або групою будинків і споруд у Тернівському районі (житловий масив Північного ГЗК, рудник Леніна) (т.1 арк.с.31).
Відповідно до пункту 1 договору, предметом договору є передача замовником управителю функцій управління та надання послуг утримання будинку, споруди або групи будинків і споруд та об`єктів благоустрою, що розташовані на прибудинкових територіях (далі об`єкт), для забезпечення його сталого функціонування відповідно до цільового призначення, збереження його споживчих властивостей та організації забезпечення потреби власників, співвласників, наймачів, орендарів окремих житлових і не житлових приміщень (далі мешканці об`єкта) у своєчасному отриманні житлово-комунальних послуг відповідної якості (далі послуги), а замовник надає право управителю відраховувати належну йому плату від загальної суми оплати за житлово-комунальні послуги, а також відшкодовувати здійснені ним необхідні витрати, пов`язані з управлінням об`єктом, у разі, коли Управитель отримав на такі витрати письмову згоду Замовника.
Згідно пункту 2 договору, метою договору є управління будинком, спорудою або групою будинків і споруд на території відповідного району створення мешканцям будинку належних умов проживання згідно з діючими стандартами, нормативами, нормами та правилами.
Пунктом 4.1 договору встановлено, що договір набуває чинності з моменту підписання та діє протягом 1 року. Функції з управління та надання послуг з утримання будинку, споруди або групи будинків і споруд та об`єктів благоустрою, що розташовані на прибудинкових територіях розпочинають здійснювати з 01.03.2014. Даний Договір може бути пролонговано за згодою сторін на той самий термін. Якщо одна із сторін має намір розірвати договір, вона повинна попередити про свій намір не менш як за місяць до його розірвання.
На виконання умов договору 01.11.2013 управлінням благоустрою та житлової політики виконкому міської ради та позивачем підписано акт прийому-передачі будинків, споруд або групи будинків і споруд, за яким управителю передано будинки Тернівського району (житловий масив Північного ГЗК, рудник Леніна), що знаходяться на балансовому обліку управлінням благоустрою та житлової політики виконкому міської ради, відповідно до доданого до акту переліку, серед яких і будинок №43 по вул. Івана Сірка у м. Кривому Розі.
Відповідно до листа Виконкому Криворізької міської ради Управління комунальної власності міста №17/15/3071 від 01.11.2019, спірне приміщення перебуває на балансі відповідача і не перебуває в оренді.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем у період з 01.09.2018 по 01.12.2018 та з 01.08.2019 по 01.08.2020 надав послуги відповідачу з утримання будинку, споруд і прибудинкової території на загальну суму 6 837,38 грн, що підтверджується актами виконаних робіт, актами здачі-прийняття робіт, актами проведення дератизації та дезінсекції, нарядами-завданнями та рахунками (т.1 арк.с.69-196, т.2 арк.с.1-185, т.3 арк.с.1-88). Відповідно до пункту 2.3. Порядку доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структури цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обслуговування її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальної громади, затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку будівництва та житлово-комунального господарства України №390 від 30.07.2012, щомісячна інформація про виконані роботи із зазначенням назви послуги, об`ємів та вартості робіт опублікована на сайті Криворізького ресурсного центру (http://krogerc.info/ua/komgosp/detail/109180350000.html), який є офіційним інформаційним ресурсом Кривого Рогу.
Позивач звертався до відповідача з претензією №367 від 20.03.2020 (т.1 арк.с.60), у якій просив підписати та скріпити печаткою договір про надання послуг з утримання будинку, споруди та прибудинкової території та оплатити заборгованість. До претензії позивач додав оригінал договору про надання послуг з утримання будинку, споруди та при будинкової території в 2-х екземплярах, акти здачі-прийняття робіт, рахунки на оплату.
Претензія залишена відповідачем без відповіді та задоволення.
На час прийняття рішення, доказів оплати товару у повному обсязі сторонами до матеріалів справи не надано.
Відтак, несплачена відповідачем сума становить 6 837,38 грн.
ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ СТОРІН, ВИСНОВКИ СУДУ
Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їх виробниками, виконавцями і споживачами, а також їх права та обов`язки регулюються Законом України "Про житлово-комунальні послуги"
Згідно стаття 3 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" предметом регулювання цього Закону є правовідносини, що виникають між виробниками, виконавцями, споживачами у процесі створення, надання та споживання житлово-комунальних послуг; суб`єктами цього Закону є органи виконавчої влади, місцевого самоврядування, виробники, виконавці та споживачі житлово-комунальних послуг.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" управитель - особа, яка за договором з власником чи балансоутримувачем здійснює управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд (далі - управління будинком) і забезпечує його належну експлуатацію відповідно до закону та умов договору; споживач - фізична чи юридична особа, яка отримує або має намір отримати житлово-комунальну послугу.
Статтею 13 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" передбачено, що залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на: 1) комунальні послуги (централізоване постачання холодної води, централізоване постачання гарячої води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), газопостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо); 2) послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо); 3) послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо); 4) послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо).
Відповідно до частини 3 статті 16 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" комунальні послуги надаються споживачу безперебійно, за винятком часу перерв.
Особливими учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є балансоутримувач та управитель, які залежно від цивільно-правових угод можуть бути споживачем, виконавцем або виробником (частина 6 статті 19 Закону України "Про житлово-комунальні послуги".
Згідно з пункту 5 частини 3 статті 20 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" споживач зобов`язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Відповідно до статті 322 Цивільного кодексу України, власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Статтею 54 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення) рада у межах затверджених нею структури і штатів може створювати відділи, управління та інші виконавчі органи для здійснення повноважень, що належать до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад. Організаційні засади реалізації повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад щодо здійснення державної регуляторної політики визначаються Законом України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності". Відділи, управління та інші виконавчі органи ради є підзвітними і підконтрольними раді, яка їх утворила, підпорядкованими її виконавчому комітету, сільському, селищному, міському голові, голові районної у місті ради. Керівники відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради призначаються на посаду і звільняються з посади сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради одноособово, а у випадках, передбачених законом, - за погодженням з відповідними органами виконавчої влади. Положення про відділи, управління та інші виконавчі органи ради затверджуються відповідною радою.
Суд не приймає доводи відповідача, викладені у відзиві на позов, з огляду на таке.
Відповідно до частини 6 статті 19 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" особливими учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є балансоутримувач та управитель, які залежно від цивільно-правових угод можуть бути споживачем, виконавцем або виробником.
Споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувались ними. Відсутність письмового договору про надання житлово-комунальних послуг сама по собі не може бути підставою для звільнення споживача від встановленого законом обов`язку оплати послуг у повному обсязі.
Відповідач створений Криворізькою міською радою для реалізації державної та місцевої політики, спрямованої на ефективне здійснення переданих міською радою повноважень щодо управління, користування та розпорядження комунальною власністю територіальної громади міста… (пункт 2.1.1 Положення про управління комунальної власності міста виконкому Криворізької міської ради, затвердженого Рішенням Криворізької міської ради №837 від 26.08.2016 (Положення).
Відповідно до пункту 1.3 Положення, у межах повноважень, наданих міською радою, Управління вступає у договірні відносини з юридичними особами, несе зобов`язання;
Згідно пункту 2.2.4.6 Положення, управління оформлює з комунальними підприємствами договори на утримання та збереження об`єктів комунальної власності міста Кривого Рогу, що перебувають на балансовому обліку Управління.
Пунктом 2.2.4.16 Положення передбачено, що управління здійснює закупівлю робіт і послуг за державні кошти відповідно до вимог чинного законодавства України.
Відповідно до пункту 5.9 Положення управління при виконані повноважень і завдань взаємодіє з підприємствами, установами та організаціями всіх форм власності, розташованими на території міста.
Відтак, оскільки спірне приміщення не перебуває в оренді та перебуває на балансі відповідача, на якого відповідно до Положення покладено обов`язок утримання майна, то останній зобов`язаний відшкодувати витрати на оплату житлово-комунальних послуг на утримання та збереження цього приміщення.
Позивач направляв відповідачу на підписання договір на оплату житлово-комунальних послуг, однак останній не підписав вказаний договір та не повернув його позивачу.
З урахуванням викладеного, суд вважає позовні вимоги в частині стягнення з відповідача заборгованості у розмірі 6 837,38 грн обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Щодо суми 3% річних та інфляційних втрат
Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Позивач заявив вимогу про стягнення з відповідача 3% річних у розмірі 62,38 грн за період з 10.04.2020 по 30.07.2020 грн та інфляційних втрат у розмірі 88,89 грн за період квітень – липень 2020.
Суд, перевіривши наданий позивачем розрахунок, приходить до висновку, що позовні вимоги позивача щодо стягнення з відповідача 3% річних у розмірі 62,38 грн та інфляційних втрат у розмірі 88,89 грн є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
СУДОВІ ВИТРАТИ
Згідно пункту 2 частини 1 статті 129 Господарського процесуального кодексу України у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Тому судовий збір позивача у розмірі 2 102,00 грн слід покласти на відповідача.
Керуючись статтями 2, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Управління комунальної власності міста виконкому Криворізької міської ради Дніпропетровської області (50101, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, пл. Молодіжна, 1; ідентифікаційний код 25522449) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "УЮТ-2011" (50081, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, мкр. 5-й Зарічний, 8А; ідентифікаційний код 37861681) основний борг у розмірі 6 837,38 грн, 3% річних у розмірі 62,38 грн, інфляційні втрати у розмірі 88,89 грн та судовий збір у розмірі 2 102,00 грн.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Центрального апеляційного господарського суду.
Оскільки Єдина судова інформаційно-телекомунікаційної система не почала функціонувати, відповідно до підпункту 17.5 пункту 17 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України апеляційні скарги подаються учасниками справи до господарського суду Дніпропетровської області.
Повне рішення складено 28.12.2020
Суддя Я.С. Золотарьова