
Справа № 202/5474/20
Провадження № 2/202/1953/2020
РІШЕННЯ
Іменем України
17 грудня 2020 року Індустріальний районний суд м. Дніпропетровська
в складі: головуючого судді Слюсар Л.П.,
за участю секретаря Дмитрієва Р.С.,
представника позивача Бородіної В.А.,
відповідача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Дніпро цивільну справу за позовною заявою Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів за призначеною державною допомогою на дітей одиноким матерям,-
ВСТАНОВИВ:
У вересні 2020 року Лівобережне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради в особі начальника управління, звернулось до Індустріального районного суду м.Дніпропетровська із позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів за призначеною державною допомогою на дітей одиноким матерям, відповідно до якої просило стягнути з відповідача на користь управління грошові кошти у розмірі 10 991, 26 грн., як суму надміру виплаченої державної допомоги на дітей одиноким матерям.
Вимоги позовної заяви обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 звернулася до Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради із заявою від 08.02.2019 року № 274 про призначення державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям. Відповідно до Закону України від 21 листопада 1992 року № 2811-XII «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» та Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751 (із змінами і доповненнями), та згідно заяви відповідача № 274 від 08.02.2019 року, ОСОБА_1 була призначена державна допомога на дітей одиноким матерям на сина ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 , на період з 01.02.2019 року по 31.07.2019 року. При наступному зверненні відповідачу, згідно заяви № 415 від 29.08.2019 року була призначена державна допомога на дітей одиноким матерям на сина, на період з 01.08.2019 року по 31.01.2020 року. Втретє відповідач звернулася до управління із заявою № 553 від 14.04.2020 року за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям. Відповідно до п. 48 Порядку, при проведені перевірки достовірності наданих відповідачем даних у декларації про доходи та майновий стан шляхом запиту до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань було з`ясовано, що ОСОБА_1 19.03.2019 року зареєструвалася як приватний підприємець та отримала дохід у розмірі 224 700,00 грн. за податковий (звітний) період з березня по грудень 2019 року. Управлінням було направлено додатковий запит до Лівобережного управління ГУ ДФС у Дніпропетровській області про надання інформації, щодо сплати податку помісячно, у відповідь на який було з`ясовано, що 28.12.2019 року було внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про припинення підприємницької діяльності. У заявах відповідач вказувала про те, що вона не зареєстрована як приватний підприємець, та в декларації про доходи та майновий стан за період з 01.08.2019 року по 31.01.2020 року повідомила про відсутність доходів. Також у заяві відповідач була повідомлена, підтвердивши це своїм підписом про те, що у разі змін обставин, які можуть вплинути на отримання допомоги, вона повинна повідомити про це органи соціального захисту населення. Рішенням Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради від 06.05.2020 року по заяві № 553 від 14.04.2020 року було відмовлено ОСОБА_1 у призначенні державної допомоги на дітей одиноким матерям з урахуванням доходів. Лівобережним управлінням соціального захисту населення Дніпровської міської ради було здійснено перерахунок виплачених коштів за період з 01.08.2019 року по 31.01.2020 року з урахуванням отриманого доходу від підприємницької діяльності та виставлено переплату у розмірі 10 991, 26 грн. 22.05.2020 року відповідачу було направлено повідомлення про припинення державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям та повернення надмірно отриманих коштів, відповідно до норм чинного законодавства. 05.08.2020 року у телефонній розмові із відповідачем було з`ясовано, що відповідач відмовляється повертати кошти у зв`язку з тим, що на даний час не працює, а також повідомила, що не вбачає своєї вини у виникненні переплати. Станом на 06.08.2020 року кошти на рахунок управління в добровільному порядку не повернуті. Наведене зумовило позивача звернутись до суду з відповідною позовною заявою про стягнення надміру виплачених коштів за призначеною державною допомогою на дітей одиноким матерям з метою захисту порушених прав та інтересів в судовому порядку.
Протоколом автоматичного розподілу судової справи між суддями від 09 вересня 2020 року, головуючим суддею у розгляду вказаної позовної заяви визначено суддю Слюсар Л.П., ухвалою якої від 07 жовтня 2020 року позовну заяву Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів за призначеною державною допомогою на дітей одиноким матерям прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження.
Представник позивача Бородіна В.А. в судовому засіданні вимоги позовної заяви підтримала в повному обсязі та просила задовольнити, обґрунтувавши доводами, що наведені у позовній заяві.
Відповідач ОСОБА_1 в судовому засіданні заперечувала проти задоволення позовних вимог, посилаючись на те, що вона не вбачає своєї вини у виниклій переплаті, адже перевірку наявності підстав для виплати державної допомоги на дітей одиноким матерям має перевіряти спеціаліст управління соціального захисту населення.
Вислухавши учасників процесу, дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази, суд вважає, що позовні вимоги позивача є законними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Згідно ч.1 ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у Лівобережному управлінні соціального захисту населення Дніпровської міської ради як одержувач допомоги на дітей одиноким матерям.
Також ОСОБА_1 заповнила декларацію про доходи та майновий стан, при цьому вона під підпис була ознайомлена про те, що наведені нею відомості про доходи та майно будуть перевірені, відповідно до чинного законодавства України.
На підставі заяви відповідача № 274 від 08 лютого 2019 року, їй було призначено допомогу одиноким матерям на сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 на період (з урахуванням доходів) з 01 лютого 2019 року по 31 липня 2019 року.
Згідно заяви № 415 від 29.08.2019 року ОСОБА_1 була призначена державна допомога на дітей одиноким матерям на сина, на період з 01.08.2019 року по 31.01.2020 року, відповідно до якої остання власноручним підписом підтвердила, що вона не працює, у центрі зайнятості та як приватний підприємець не зареєстрована.
Втретє відповідач звернулася до управління із заявою № 553 від 14.04.2020 року за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям.
При проведені перевірки достовірності наданих відповідачем даних у декларації про доходи та майновий стан шляхом запиту до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань було позивачем було з`ясовано, що ОСОБА_1 19.03.2019 року зареєструвалася як приватний підприємець та отримала дохід у розмірі 224 700,00 грн. за податковий (звітний) період з березня по грудень 2019 року.
Управлінням було направлено додатковий запит до Лівобережного управління ГУ ДФС у Дніпропетровській області про надання інформації, щодо сплати податку помісячно, у відповідь на який було з`ясовано, що 28.12.2019 року було внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про припинення підприємницької діяльності.
Рішенням Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради від 06.05.2020 року по заяві № 553 від 14.04.2020 року було відмовлено ОСОБА_1 у призначенні державної допомоги на дітей одиноким матерям з урахуванням доходів.
Лівобережним управлінням соціального захисту населення Дніпровської міської ради було здійснено перерахунок виплачених коштів відповідачу за період з 01.08.2019 року по 31.01.2020 року з урахуванням отриманого доходу від підприємницької діяльності та виставлено переплату у розмірі 10 991, 26 грн., що підтверджено довідкою № 1780 від 01 грудня 2020 року.
22.05.2020 року відповідачу було направлено повідомлення про припинення державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям та повернення надмірно отриманих коштів, відповідно до норм чинного законодавства.
Згідно з вимогами ч.2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Умови призначення і виплати допомоги на дітей одиноким матерям передбачені Законом України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» та Порядком призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року № 1751.
Згідно зі ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» право на допомогу на дітей одиноким матерям (батькам) мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Згідно зі ст. 18-2 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» допомога на дітей одиноким матерям (батькам) призначається за наявності витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідки про народження, виданої виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) ради, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, або документа про народження, виданого компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку.
Статтею 18-4 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» визначено підстави припинення та призупинення виплати допомоги на дітей одиноким матерям. Припинення або призупинення виплати допомоги здійснюється на підставі відомостей про обставини, зазначені у частинах першій та другій цієї статті, з місяця, що настає за місяцем, в якому було виявлено зазначені обставини, за рішенням органу, який призначив допомогу.
Пунктами 46, 48, 49 постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 р. №1751 «Про затвердження порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми» передбачено, що особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо). Суми державної допомоги сім`ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
Відповідно до ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» та п. 49 Порядку № 1751 суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.
Відповідно до п. 28 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям» № 250 від 24.02.2003 року, якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Згідно з п.46 Постанови № 1751 особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, у разі виникнення обставин, які призводять до припинення виплати допомоги, зобов`язані у десятиденний строк повідомити про це органи соціального захисту населення.
Згідно ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно.
Стаття 1215 ЦК України встановлює випадки, коли набуте особою без достатньої правової підстави майно за рахунок іншої особи не підлягає поверненню.
Так, не підлягають поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача (ч. 1 ст. 1215 ЦК України).
Отже, закон встановлює два виключення із цього правила: по-перше, якщо виплата вказаних платежів є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача.
Правильність виконаних розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються, отже, зазначене у ст. 1215 ЦК України майно підлягає поверненню у разі наявності цих фактів.
Така правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 02 липня 2014 року N 6-91цс14, яка може враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
У справі, що розглядається, надміру виплачена допомога мала місце з вини особи, яка отримує таку допомогу, оскільки вона дала неправдиві відомості про майновий стан. Тому суд знаходить позовні вимоги законними і обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання про судові витрати, суд керується приписами ст.141 ЦПК України, відповідно до якої судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог та із врахуванням того, що позовні вимоги підлягають задоволенню, сплачений позивачем при звернення до суду судовий збір слід стягнути з відповідача на користь позивача.
Керуючись Законом України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям» № 250 від 24.02.2003 року, ст.ст. 1212, 1215 ЦК України, ст.ст. 4-13, 17, 18, 141, 263, 265, 273 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради (49051, м.Дніпро, пр.П.Калнишевського, 55, ЄДРПОУ 42788389) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення надміру виплачених коштів за призначеною державною допомогою на дітей одиноким матерям- задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради (49051, м.Дніпро, пр.П.Калнишевського, 55, ЄДРПОУ 42788389) надміру виплачену державну допомогу на дітей одиноким матерям у розмірі 10 991 (десять тисяч дев`ятсот дев`яносто одна) грн. 26 (двадцять шість) коп.
Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради (49051, м.Дніпро, пр.П.Калнишевського, 55, ЄДРПОУ 42788389) судовий збір у розмірі 2 102 (дві тисячі сто дві) грн. 00 коп.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку через суд першої інстанції шляхом подачі протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Л.П. Слюсар