Рішення № 93851350, 24.11.2020, Заводський районний суд м. Дніпродзержинська

Дата ухвалення
24.11.2020
Номер справи
208/2752/14-ц
Номер документу
93851350
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

справа № 208/2752/14-ц

№ провадження 2/208/31/20

РІШЕННЯ

Іменем України

24 листопада 2020 р. м. Кам`янське

Заводський районний суд м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області у складі:

головуючого судді – Івченко Т.П.,

при секретарі – Корнієнко К.Є.,

за участю:

позивача: ОСОБА_1 ,

представника позивача: Чорного Г.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Кам`янське Дніпропетровської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства Кам`янської міської ради «ТЕПЛОМЕРЕЖІ», Комунального Житлово-експлуатаційного підприємства «ОРІОН», Департаменту житлово-комунального господарства та будівництва Кам`янської міської ради «про захист прав споживача, відшкодування матеріальної та моральної шкоди, внаслідок залиття квартири», -

встановив:

1.Позиція позивача.

Позивачка звернулась до суду із позовом заявленим до Комунального підприємства Кам`янської міської ради «ТЕПЛОМЕРЕЖІ», Комунального Житлово-експлуатаційного підприємства «ОРІОН», Департаменту житлово-комунального господарства та будівництва Кам`янської міської ради, в якій просить захистити її права, як споживача та стягнути солідарно із відповідачів на її користь 24515,00 (двадцять чотири тисячі п`ятсот п`ятнадцять) гривень у якості відшкодування майнової шкоди, завданої залиттям її квартири, 10000,00 (десять тисяч) гривень - збитки спричинені у зв`язку із відновлювального ремонту майна, яке знаходилось в квартирі коли сталось залиття, 800,00 (вісімсот) гривень у якості відшкодування майнової шкоди за висновок експертного дослідження №454/12-13, 200,00 (двісті) гривень за складання позовної заяви й консультацію та 20000,00 (двадцять тисяч) гривень моральної шкоди.

2.Позиція відповідача -1 - Комунального підприємства Кам`янської міської ради «ТЕПЛОМЕРЕЖІ».

Згідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, відповідач № 1 змінено реєстраційні данні з Комунального підприємства Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа», на Комунальне підприємство Кам`янської міської ради «ТЕЛОМЕРЕЖІ», код ЄДРПОУ 03342573, юридична адреса 51914,Дніпропетровська область, місто Кам`янське, вул. Тритузна, будинок № 168, 10.09.2018 року внесені данні про перебування юридичної особи в процесі провадження у справі про банкрутство, санації – на підставі судового рішення Господарського суду Дніпропетровської області про порушення провадження у справі про банкрутство юридичної особи від 22.08.2018 року справа № 904/1334/18.

Відповідач позовні вимоги ОСОБА_1 не визнав та подав заперечення на позовну заяву, згідно до яких відповідачем не оспорюється факт залиття 05.10.2013 року квартири позивача гарячою водою внаслідок прориву труби горищної розводки централізованого опалення, яка знаходилась під гіпеоізоляцією. В той же час, згідно до договору №00.08.0044 від 01.02.2013 року укладеним між КП ДМР «Дніпродзержинськтепломережа» та КЖЕП «Оріон» 01.02.2013 року на технічне обслуговування та поточний ремонт систем теплопостачання в житлових будинках міської ради, у п. 4.2. Договору Виконавець не несе відповідальності за шкоду, заподіяну мешканцям обслуговуючих будинків внаслідок відсутності капітального ремонту систем опалення.

КП ДМР «Дніпродзержинськтепломережа» здійснювало технічне обслуговування та поточний ремонт систем теплопостачання в житлових будинках міської ради відповідно до договору №00.08.0044 від 01.02.2013р. Відповідно до п. 1.1., 3.2.7 вказаного договору на наше підприємство покладається обов`язок по утриманню та технічному обслуговуванню (поточний ремонт) внутрішньобудинкових систем теплопостачання в будинках житлового фонду Дніпродзержинської міської ради. КП ДМР «Дніпродзержинськтепломережа» належним чином виконало усі зобов`язання за договором №00.08.0044 від 01.02.2013р. Підтвердженням цього є Акт готовності, будинків до опалювального сезону підписаний з боку КЖЕП «Оріон». Тобто цим актом КЖЕІІ «Оріон» підтверджує, що ремонтні роботи були проведені у передбачених законодавством і договором обсягах та належним чином, враховуючи вимоги Наказу від 10.08.2004 N 150 Державного комітету України з питань житлово - комунального господарства. Відповідно до договору між нашим підприємством та КЖЕП «Оріон» не передбачено відшкодування майнової та моральної шкоди, завданої залиттям квартири.

В між опалювальний період КП ДМР «Дніпродзержинськтепломережа» на внутрішньобудинкових мережах систем опалення будинку були проведені планово- запобіжні роботи. Претензій щодо якості виконаних робіт від балансоутримувача будинку не надходило. В зв`язку з відсутністю робіт з капітального ремонту внутрішньо будинкових мереж опалення та скарг на якість виконаних робіт під час підготовки будинку до роботи систем опалення в осінньо-зимовий період КП ДМР «Дніпродзержинськтепломережа» не є належним відповідачем по справі.

Належне виконання поточного ремонту внутрішньобудинкових систем опалення будинку за адресою АДРЕСА_1 підприємством КП ДМР «Дніпродзержинськтепломережа» підтверджується актами на списання матеріалів. КІ1 ДМР «Дніпродзержинськтепломережа» неодноразово надає списки будинків які потребують капітального ремонту до Управління житлового господарства міської ради. На протязі тривалого періоду ми кілька разів зверталися до них з листами, в яких вказували перелік будинків, система централізованого опалення яких потребує капітального ремонту, тож зі свого боку ми виконали свої зобов`язання за договором належним чином.

Враховуючи що КП ДМР «Дніпродзержинськтепломережа» не несе відповідальність за завдану шкоду майну позивача, та не завдавало моральної шкоди позивачу, то у заявлених позивачем вимогах до КП ДМР «Дніпродзержинськтепломережа», просять відмовити.

24.06.2014 року від представника КП ДМР «Дніпродзержинськтепломережа» подано заяву про проведення судового розгляду за відсутності представника відповідача (т. 1 а.с. 106).

3.Позиція відповідача 2 – Комунальне житлово-експлуатаційне підприємство «ОРІОН».

Згідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Комунальне житлово-експлуатаційне підприємство «ОРІОН», код ЄДРПОУ 30705893, юридична адреса: України, 5199, Дніпропетровська область, місто Кам`янське, вулиця Бойка, будинок № 14, - перебуває у стані припинення 23.09.2020 року 1002231100023002647, внесення рішення засновників юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті її ліквідації.

Відповідачем не оспорюється факт залиття квартири АДРЕСА_2 , яке відбулося 05.10.2013 року, шляхом залиття квартири гарячою водою внаслідок прориву труби горищної розводки централізованого опалення, яка знаходилась під гіпсоізоляцією.

В той же час, відповідач зазначає, що між КП ДМР «Дніпродзержинськтепломережа» та КЖЕП «Оріон» 01.02.2013 року був укладений договір №00.08.0044 на технічне обслуговування та поточний ремонт систем теплопостачання в житлових будинках міської ради. Відповідно до п. 1.1. договору Замовник (КЖЕП «Оріон») передав Виконавцю (КП ДМР «ДТМ») функції з утримання та технічного обслуговування (поточний ремонт) внутрішньобудинкових систем теплопостачання в будинках житлового фонду Дніпродзержинської міської ради. Залиття квартири сталося внаслідок пориву труби, яка знаходилась під гіпсоізоляцією, як зазначено у акті, який був складений представниками КЖЕП «Оріон» та КП ДМР «ДТМ».

Згідно п. 1.4 ст. 7 Закону «Про житлово-комунальні послуги» до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово- комунальних послуг належить визначення виконавця житлово-комунальних послуг відповідно до цього Закону в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. 28.05.2008р. виконавчим комітетом Дніпродзержинської міської ради було прийняте рішення № 393, згідно якого КП «ДТМ» визначено виконавцем послуги з утримання внутрішньобудинкових тепломереж.

Згідно ст. 1 Закону «Про житлово-комунальні послуги» виконавець - суб`єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово- комунальної послуги споживачу відповідно до умов договору. Згідно п. 2 ст. 21 цього Закону виконавець, зокрема, зобов`язаний: забезпечувати своєчасність та відповідну якість житлово-комунальних послуг згідно із законодавством та умовами договору; здійснювати контроль за технічним станом інженерного обладнання будинків, квартир, приміщень; своєчасно проводити підготовку жилого будинку і його технічного обладнання до експлуатації в осінньо-зимовий період; утримувати в належному технічному стані, здійснювати технічне обслуговування та ремонт внутрішньобудинкових мереж, вживати заходів щодо ліквідації аварійних ситуацій, усунення порушень якості послуг у терміни, встановлені договором та/або законодавством; своєчасно за власний рахунок проводити роботи з усунення виявлених неполадок, пов`язаних з отриманням житлово-комунальних послуг, що виникли з його вини.

Таким чином, відповідач вважає, що так як між КЖЕП «Оріон» та КП ДМР «Дніпродзержинськтепломережа» 01.02.2013 року був укладений договір №00.08.0044 на технічне обслуговування та поточний ремонт систем теплопостачання в житлових будинках міської ради., яке зокрема, повинно було забезпечити якісне утримання внутрішньобудинкових тепломереж, своєчасно вживати заходів щодо уникнення аварійних ситуацій, відшкодовувати збитки, завдані майну або житловому приміщенню та шкоду, заподіяну життю чи здоров`ю мешканців, своєчасно проводити підготовку внутрішньобудинкових систем до експлуатації в осінньо- зимовий період, а тому вся відповідальність за всі заходи, ретельне забезпечення яких забезпечує мінімізацію можливих збитків від поривів і без обов`язкового виконання, та внаслідок заливу квартири щодо відшкодування завданих збитків покладається на винну особу, - КП ДМР «Дніпродзержинськтепломережа».

Крім того КЖЕП «Оріон» не є балансоутримувачем будинку АДРЕСА_1 , в розумінні положень Закону «Про житлово-комунальні послуги», та знаходиться на балансі Департаменту житлово - комунального господарства та будівництва Кам`янської міської ради, та на час залиття між КЖЕП «Оріон» та між власником житла (міською радою) не укладався договір з утримання будинку та передання його на їх баланс. Хоча це передбачено ст. 1 Закону «Про житлово-комунальні послуги»: балансоутримувач будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд (далі - балансоутримувач) - власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом. Річ у тому, що будинок позивача знаходиться на балансі департаменту житлово - комунального господарства та будівництва Дніпродзержинської міської ради до прийняття вказаного Закону. Після його введення в дію необхідного договору укладено не було. Тому, виходячи з наведенного визначення терміну, балансотримуваем за відсутністю належним чином уповноваженої юридичної особи слід вважати власника житла (тобто міську раду або його профільний підрозділ - департаменту житлово - комунального господарства та будівництва Дніпродзержинської міської ради,).

Щодо відшкодовування заявленої позивачем моральної шкоди в розмірі 20 000 гривень, то враховуючи що КЖЕП «Оріон» не є винною особою у заподіянні як матеріальної так і моральної шкоди позивачу, то у КЖЕП «Оріон» відсутні будь-які підстави для відшкодування заявленої і моральної шкоди, яку він не заподіював позивачеві.

4.Позиція відповідача 3 – Департаменту житлово-комунального господарства та будівництва Кам`янської міської ради.

Департаментом житлово-комунального господарства та будівництва Кам`янської міської ради (попереднє найменування Департамент Житлово-комунального господарства та будівництва Дніпродзержинської міської ради), позовні вимоги ОСОБА_1 не визнано, та подано заперечення на позов, згідно до яких зазначив, що Департамент не надає комунальні послуги та не отримує кошти за послуги теплопостачання. Виконавчим комітетом Дніпродзержинської міської ради прийнято рішення 28.05.2008 №393 «Про визначення КП «Дніпродзержинськтепломережа» та ТОВ «Теплосервіс» виконавцями комунальних послуг», яким доручено утримувати та обслуговувати внутришньобудинкові системи теплопостачання й гарячого водопостачання, запірної арматури в житлових будинках міста.

Відповідно до ч.2 ст.21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» виконавець зобов`язаний: своєчасно проводити підготовку жилого будинку і його технічного обладнання до експлуатації в осінньо-зимовий період; утримувати в належному технічному стані, здійснювати технічне обслуговування та ремонт внутрішньо будинкових мереж, вживати заходів щодо ліквідації аварійних ситуацій, усунення порушень якості послуг у терміни, встановлені договором та/або законодавством; - здійснювати контроль за технічним станом інженерного обладнання будинків, квартир, приміщень. Постановою КМУ №630 від 21.07.2005 «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення» (далі правила) затверджені правила надання послуг з теплопостачання. Згідно п.5 ст.32 правил виконавець зобов`язаний проводити два рази на рік перевірку стану внутрішньо будинкових систем багатоквартирного будинку із складанням відповідного акту. П.10 ст.32 правил зазначено, що виконавець зобов`язаний утримувати внутрішньо будинкові мережі у належному технічному стані, здійснювати їх технічне обслуговування та ремонт.

Перед початком опалювального періоду КП «Дніпродзержинськтепломережа» виконуються гідравлічні випробовування мереж

систем теплопостачання, здійснюється обстеження внутрішньо будинкових мереж. За результатами підготовки складається відповідний акт готовності до опалювального періоду, який підписується в Дніпродзержинському відділі інспекції Держенергонагляді. Зважаючи на вищевикладене, підготовку житлового будинку позивача до експлуатації в опалювальному періоді здійснено не належним чином.

Відповідно до п.18 ст.32 правил виконавець зобов`язаний відшкодувати збитки, завдані майну та/або приміщенню споживача внаслідок неналежного надання послуг.

Наказом Державного комітету України з питань житлово- комунального господарства від 10.08.2004 №150 передбачено: п. 1.1.12.4 усунення течі в трубопроводах, п. 1.2.11.4 заміна ділянок трубопроводу (до 6%).

КП «Дніпродзержинськтепломережа», як визначений виконавець послуг, повинно проводити поточний ремонт внутрішньо будинкової системи центрального опалення у розмірі 6% щороку.

5.Процесуальні питання.

11.04.2014 року позивач ОСОБА_1 подано позов до провадження суду.

11.04.2014 року ухвалою судді Заводського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області відкрито провадження за позовом ОСОБА_1

11.06.2014 року відповідачем-2 КЖЕП «Оріон» подані заперечення на позов (т. 1 а.с. 55-59).

11.06.2014 року відповідачем -1 КП ДМР «Дніпродзержинськтепломережа» подані заперечення на позов із доказами (т. 1 а.с. 109).

25.11.2014 року відповідачем -3 Департаментом житлово-комунального господарства та будівництва Кам`янської міської ради (попереднє найменування Департамент Житлово-комунального господарства та будівництва Дніпродзержинської міської ради), подано заперечення на позов (т. 1 ас. 135-138).

19.12.2014 року ухвалено заочне рішенням, яким позовні вимоги ОСОБА_1 були задоволені частково, було стягнуто солідарно з Комунального підприємства Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа» (код ОКПО 03342573), Комунального Житлово-експлуатаційного підприємства «Оріон» код 30708593), Виконкому Дніпродзержинської міської ради в особі Департаменту житлово-комунального господарства й будівництва (ЄДРПОУ 34827358) на користь ОСОБА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 кошти у сумі кошти в сумі 24515,00 (двадцять чотири тисячі п`ятсот п`ятнадцять) гривень у якості відшкодування майнової шкоди, завданої залиттям її квартири, у сумі 10000,00 (десять тисяч) гривень - збитки спричинені у зв`язку із відновлювального ремонту майна, яке знаходилось в квартирі коли сталось залиття, у сумі 800,00 (вісімсот) гривень у якості відшкодування майнової шкоди за висновок експертного дослідження №454/12-13, у сумі 200,00 (двісті) гривень за складання позовної заяви, у сумі 2000,00 у відшкодування моральної шкоди, а всього 37515,00 грн. (тридцять сім тисяч п`ятсот п`ятнадцять гривень 00 копійок) та стягнуто солідарно з Комунального підприємства Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа» (код ОКПО 03342573), Комунального Житлово-експлуатаційного підприємства «Оріон» код 30708593), Виконкому Дніпродзержинської міської ради в особі Департаменту житлово-комунального господарства й будівництва (ЄДРПОУ 34827358) на користь держави судовий збір у розмірі 375 (триста сімдесят п`ять) грн.15 коп. В задоволенні інших позовних вимог було відмовлено.

12.03.2015 року відповідачем -1, КП ДМР «Дніпродзержинськтепломережа» подана заява про перегляд заочного рішення.

14.05.2015 року ухвалою Заводського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області, заява КП ДМР «Дніпродзержинськтепломережа» задоволено, Заочне рішення Заводського районного суду м. Дніпродзержинська від 19.12.2014 року, скасоване та призначено справу до розгляду в загальному порядку.

18.06.2015 року рішенням Заводського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області (т. 1 а.с. 197-200), позовні вимог задоволені частково, з відповідачів солідарно стягнуто майнову шкоду у розмірі 24515 гривень 00 копійок, та моральну шкоду 2000 гривень, витрати по справі.

24.11.2015 року відповідачем № 3 - Департаментом житлово-комунального господарства та будівництва Кам`янської міської ради подано апеляційну скаргу на рішення суду.

04.02.2016 року Ухвалою Апеляційного суду Дніпропетровської області (т. 1 а.с. 25), у задоволені апеляційної скарги відмовлено, рішення Заводського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 24.11.2015 року залишено без змін.

01.03.2016 року відповідачем № 3 - Департаментом житлово-комунального господарства та будівництва Кам`янської міської ради подано касаційну скаргу (т. 2 а.с. 2-7).

26.10.2016 року Ухвалою колегії суддів судової палати у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляд у цивільних і кримінальних справ Касаційну скаргу Департаменту житлово-комунального господарства та будівництва задовольнити частково. Рішення Заводського районного суду м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області від 18 червня 2015 року та ухвалу апеляційного суду Дніпропетровської області від 04 лютого 2016 року скасувати, справу передати на новий розгляд до суду першої інстанції.

6.Фактичні обставини встановлені судом.

ОСОБА_1 проживає у квартирі АДРЕСА_2 , яка належить їй на праві власності, що підтверджується Технічним паспортом, який виданий Обласним Комунальним підприємством «Дніпродзержинське бюро технічної інвентаризації», в якому вказано, що 2/3 частини квартири АДРЕСА_2 належить ОСОБА_1 та 1/3 частина належить ОСОБА_2 (т. 1 а.с. 9).

Згідно до Договору на технічне обслуговування та поточний ремонт систем теплопостачання в житлових будинках міської ради № 00.08.0044 від 01.02.2013 року (т. 1 а.с. 62-63), укладеного між Комунальним житлово-експлуатаційним підприємством «Оріон», як замовником, та Комунальним підприємством Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа», як виконавець, замовник доручає Виконавцю, а Виконавець приймає на себе зобов`язання безпосередньо або шляхом залучення на договірних засадах фізичних та юридичних осіб виконувати роботи з утримання та технічного обслуговування (поточний ремонт) внетрішньобудинкових систем теплопостачання в будинках житлового фонду Дніпродзержинської міської ради згідно переліку будинків (Додаток № 2), який є невід`ємною частиною Договору, наказу Держкомунгоспу України від 10.08.2014 року № 150, постанови КМУ від 20.05.2009 року, наказу Державного комітету України по житлово-комунальному господарству від 04.08.1997 року № 59.

П. 4 Договору від 01.02.2013 року визначено, у п. 4.1. – за невиконання або неналежне виконання зобов`язань згідно даного Договору Сторони несуть відповідальність гідно чинного законодавства України в розмірі заподіяної шкоди; у п. 4.2. – виконавець не несе відповідальності за шкоду, заподіяну мешканцям обслуговуючих будинків внаслідок відсутності капітального ремонту систем опалення. (т. 1 а.с. 62).

Відповідач № 1 та відповідач № 2 не оспорювали дійсність договору на час залиття квартири позивача.

Згідно до акту готовності до опалювального сезону укладеного у серпні 2013 року, Замовником послуг – КЖЕП «Оріон» прийнято роботи з утримання та технічного обслуговування будинку АДРЕСА_1 від виконавця – КП ДМР «Дніпродзержинськтепломережа» (т. 1 а.с. 64).

Повідомлення КП ДМР «Дніпродзержинськтепломережа» Управління житлового господарства міської ради протягом 2011-2013 роки щодо необхідності проведення капітального ремонту внутрішньобудникових систем централізованого опалення житлового фонду Дніпродзержинської міської ради підтверджено долученими актами, зверненням, звітами та повідомленням КП ДМР «Дніпродзержинськтепломережа» (т. 1 а.с. 65-104), в тому числі щодо адреси Шепетова № 4 у м. Кам`янське (попереднє найменування Дніпродзержинськ).

Актом від 07.10.2013 року, складеного комісією у складі працівників КЖЕП «Оріон», зазначено, що при обстеженні квартири АДРЕСА_2 , були виявлені сліди затоплення з зазначення причини цього залиття, а саме що затоплення сталося внаслідок пориву труби центрального опалення, яка знаходилась під гіпсоізоляцією (т. 1 а.с. 7).

Актом від 17.10.2013 року, складеного комісією у складі працівників КЖЕП «Оріон», зазначено, що при обстеженні квартири АДРЕСА_2 , були виявлені сліди затікання з зазначення причини цього залиття, а саме, що залив скоївся в результаті пориву труб центрального опалення горищної розводки 05.10.2013 року (т. 1 а.с. 8).

Як вбачається з відповіді Департаменту житлово-комунального господарства міської ради, на звернення мешканців будинку АДРЕСА_1 , з питання затоплення квартир внаслідок пориву мереж центрального теплопостачання на горищі будинку, залиття квартир сталося внаслідок пориву мереж теплопостачання на горищі через корозію металу на окремій ділянці трубопроводу. Труба знаходилась в термоізоляційному матеріалі і заздалегідь виявити корозію було неможливо (т. 1 а.с. 11).

Відповіддю КП «Дніпродзержинськтепломережа» на звернення мешканців будинку АДРЕСА_1 (т. 1 а.с. 12) за вих від 28.10.2013 року, № 00.09.1344, з питання затоплення квартир внаслідок пориву мереж центрального теплопостачання на горищі будинку, повідомило, що претензії до підприємства не мають обґрунтованих доказів. Залиття квартир сталося внаслідок прориву труби на горищі через корозію металу на окремій ділянці трубопроводу. Труба була ізольована і виявити корозію було неможливо. Як встановлено перевіркою корозія виникла в зв`язку з поверхнормативною експлуатацією без капітального ремонту мереж опалення будинку. Капітальний ремонт, якого потребують мережі опалення Вашого будинку, здійснюється балансоутримувачем або організацією, підприємством чи установою, яким ці функції делеговані за відповідними договорами.

На загальних договірних зобов`язаннях відповідач КП ДМР «ДТМ» не несе відповідальності за шкоду, заподіяну мешканцям обслуговуючих будинків внаслідок відсутності капітального ремонту системи опалення будинку, тому виконати всі вимоги підприємство немає жодних правових підстав.

Згідно до висновку експертного будівельно-технічного дослідження № 454/12-13 від 20.12.2013 року, складеного судовим експертом Харченко В.В., вартість понесеної шкоди, внаслідок залиття квартири АДРЕСА_2 , складає 24515 грн. (двадцять чотири тисячі п`ятсот п`ятнадцять гривень) (т. 1 а.с. 14-47).

Згідно Акту готовності до опалювального сезону, складеного в серпні 2013 року КП «Дніпродзержинськтепломережа», готовність об`єкта, за адресою АДРЕСА_1 , до опалювального сезону – готовий.

Як вбачається з переліку капремонту внутрішньо будинкових систем центрального опалення житлових будинків на 2009, 2012, 2013 та 2014 роки, наданого КП «Дніпродзержинськтепломережа», будинок АДРЕСА_1 потребує ремонту по підвалам, стоякам та запірній арматурі.

Згідно Акту на списання матеріалів по обслуговування обладнання до матеріального звіту за січень 2010 року у будинку АДРЕСА_1 встановлено 5 хомутів діаметром 15 см., болт М6 – 5 шт., гайка М6 – 5 шт. Згідно Акту на списання матеріалів по обслуговування обладнання до матеріального звіту за лютий 2010 року у будинку АДРЕСА_1 встановлено 2 хомути діаметром 20 см., 1 хомут діаметром 42 см., болт М6 – 3 шт., гайка М6 – 3 шт. Згідно Акту на списання матеріалів по обслуговування обладнання до матеріального звіту за березень 2010 року у будинку АДРЕСА_1 встановлено 2 хомути діаметром 20 см., 1 хомут діаметром 15 см., болт М6 – 3 шт., гайка М6 – 3 шт. Згідно Акту на списання матеріалів по обслуговування обладнання до матеріального звіту за квітень 2010 року у будинку АДРЕСА_1 проведено ревізію з/а ДУ 80 – 4 шт., ДУ 50 – 4 шт., разогрів вент. dy 20 – 2 шт., dy 15 – 4 шт., dy 25 – 2 шт., сальникова набивка, салидол.

Згідно Акту на списання матеріалів до матеріального звіту за вересень 2010 року по обслуговування внутрішньо будинкових мереж у будинку АДРЕСА_1 замінено бовти з гайками НОМЕР_2 на задвиж. 50 шт., замінено крани шарових діаметром 20 см. – 14 шт., сгонов діаметром 20 см. – 4 шт., штуцер діаметром 20 см. – 15 шт., встановлено заглушки діаметром 20 см. – 12 шт., заглушки діаметром 15 см.- 12 шт.. Згідно Акту на списання матеріалів по обслуговування обладнання до матеріального звіту за січень 2011 року у будинку АДРЕСА_1 зробили заміну труби діаметром 57х3-8м., прочистка стояків одно труб.системи ц/о з прим.вентелей. Згідно Акту на списання матеріалів по обслуговування обладнання до матеріального звіту за лютий 2011 року у будинку АДРЕСА_1 зробили заміну труби діаметром 57х3-8м., зроблено спуск води із систем та заповнення системи водою з оглядом, прочистка магістралей трубопроводів, притирка вентелів ц/о.

Згідно Акту на списання матеріалів по обслуговування обладнання до матеріального звіту за березень 2011 року у будинку АДРЕСА_1 зробили заміну труби діаметром 57*3-8м., прочистка трубопроводів ц/о у підвалах. Згідно Акту на списання матеріалів до матеріального звіту за серпень 2011 року по обслуговування обладнання ділянки ВДС у будинку АДРЕСА_1 зробили заміну труби діаметром 108*3,5-3м.. Згідно Акту на списання матеріалів до матеріального звіту за листопад 2011 року по обслуговування обладнання ділянки ВДС у будинку АДРЕСА_1 зробили демонтаж та встановлення задвижки ДУ80-1 шт. з заміною гумових прокладок, демонтаж труби діаметром 180х20, 2 м/п рез - 2 ед. з застосуванням газозварки, монтаж труби діаметром 108х5, 2 м/п рез. 1 стиків -2, електрозварка швів. Згідно Акту на списання матеріалів до матеріального звіту за грудень 2011 року по обслуговування обладнання ділянки УВДС Правобережного району у будинку АДРЕСА_1 зробили демонтаж труби діаметром 57х1,2-2м. 4 реза, монтаж труби діаметром 57х5 2 реза, 4 фаски, 4 стики, демонтаж труби діаметром 76х1,2 – 4м. 4 реза, монтаж труби діаметром 76х5 – 4 м., 2 реза, 4 стики, 4 фаски. Згідно Акту на списання матеріалів до матеріального звіту за лютий 2012 року по обслуговування та поточному ремонту обладнання ділянки ВБС «Центральне» у будинку АДРЕСА_1 зробили демонтаж труби діаметром 67х2-1,6 п/м. 4 реза, монтаж труби діаметром 89х6 – 1,6 п/м рез 1, стиків 2, фасок 2. Згідно Акту на списання матеріалів до матеріального звіту за березень 2012 року по обслуговування та поточному ремонту обладнання ділянки ТОВ «КУКЖ» у будинку АДРЕСА_1 зробили демонтаж труби діаметром 20х1-2м. рез 4, монтаж труби діаметром 20х3,2 – 2м. рез 2, стиків 4. Згідно Акту на списання матеріалів до матеріального звіту за квітень 2012 року по обслуговування та поточному ремонту обладнання ділянки ВБС ТОВ «КУКЖ» у будинку АДРЕСА_1 зробили демонтаж труби діаметром 20х1-1м. реза 2, монтаж труби діаметром 20х3,2 – 1 п/м рез 1, стиків 2. Згідно Акту на списання матеріалів до матеріального звіту за серпень 2012 року по обслуговування та поточному ремонту обладнання ділянки ВДС ДП «Центральне» у будинку АДРЕСА_1 зробили демонтаж труби діаметром 76х2,8-1,5м. рез 2, монтаж труби діаметром 89х4,5 – 1,5 м рез 1, стиків 2, фасок 2.

Згідно Акту на списання матеріалів до матеріального звіту за квітень 2013 року по обслуговування та поточному ремонту обладнання ділянки відповідач ВБС КЖЕП «Оріон» «Центральне» у будинку АДРЕСА_1 зробили демонтаж труби діаметром 89х2-4м. 6 резов, монтаж труби діаметром 86х5 – 4 м. 3 реза, 6 фасок, 6 стиків. Згідно Акту на списання матеріалів до матеріального звіту за червень 2013 року по обслуговування та поточному ремонту обладнання ділянки ВБС КЖЕП «Оріон» «Центральне» у будинку АДРЕСА_1 зробили заміну труби діаметром 108х5-2,1м. Згідно Акту на списання матеріалів до матеріального звіту за серпень 2013 року по обслуговування та поточному ремонту обладнання ділянки ВБС КЖЕП «Оріон» уч. № 3 у будинку АДРЕСА_3 – 6 шт., ДУ 20 – 8 шт., ДУ 15 – 6 шт. Згідно Акту на списання матеріалів до матеріального звіту за жовтень 2013 року по обслуговування та поточному ремонту обладнання ділянки КЖЕП «Оріон» уч. № 3 у будинку АДРЕСА_1 заміна труб діаметр 76х5 – 13 м., демонтаж труба діаметр 57х1,6 – 13м, участок – 13, резов 26, монтаж труба діаметр 76х5 – 13 м, резов 13, фас -26, стиків 26, заміна труб діаметр 89х5 – 10,5 м, демонтаж труба діаметр 76х2 – 10,5 м., резов 20, участок 10, монтаж труба діаметр 89 – 10,5 м, рез – 10, фас – 20, стик – 20. Згідно Акту на списання матеріалів до матеріального звіту за листопад 2013 року по обслуговування та поточному ремонту обладнання ділянки ВБС № 3 КЖЕП «Оріон» «Центральне» у будинку АДРЕСА_1 зроблено демонтаж труби діаметр 25х1 – 2м, 4 рези, монтаж труби діаметр 32х3 -2 м, 2 рези, 4 стики. Згідно Акту на списання матеріалів до матеріального звіту за грудень 2013 року по обслуговування та поточному ремонту обладнання ділянки ВБС КЖЕП «Оріон» № 3 «Центральне» у будинку АДРЕСА_1 зроблено заміну труби діаметр 76х3 – 13 п/м, монтаж труби діаметр 76х1,6 – 13 п/м, резов 26, участок 13, монтаж труби діаметр 76х3 – 23 п/м, резов 13, стиків 26, фасок 26. Згідно Акту на списання матеріалів до матеріального звіту за січень 2014 року по обслуговування та поточному ремонту обладнання ділянки КЖЕП «Оріон» участку АДРЕСА_4 зроблено заміну труби діаметр 20*3 – 4 м, демонтаж труби діаметр 20х1 – 4 м, резов 8, участків 4, монтаж труби діаметр 20 – 4 м, резов 4, стиків 8, заміна труб діаметр 89х6 – 1,4 м, демонтаж туби діаметр 89х2 – 1,4 м, реза 2, монтаж рез 1, стиків 2, фасок 2, заміна труб діаметр 89х4,5 – 6,6 м, демонтаж діаметр 89х2 – 6,6 м, резов 8, участків 4, монтаж реза 4, стиків 8, фасок 8, заміна труб діаметр 89х5,5 -0,09 м/п, демонтаж діаметр 89х2 – 0,09 м, реза 2, монтаж рез 1, фасок 2. Згідно Акту на списання матеріалів до матеріального звіту за лютий 2014 року по обслуговування обладнання ділянки внутрішньо будинкових мереж теплопостачання КЖЕП «Оріон» ділянка АДРЕСА_4 зроблено установку хомутів діаметр 42 – 5 шт., демонтаж труби діаметр 20х1 – 5 п/м, резов 10, уч. 5, монтаж труби діаметр 20х3 – 5 п/м, резов 5, стиків 10. Згідно Акту на списання матеріалів до матеріального звіту за березень 2014 року по обслуговування обладнання ділянки внутрішньо будинкових мереж КЖЕП «Оріон» ділянка АДРЕСА_4 зроблено демонтаж труби діаметр 89х2 – 2 п/м, резов 6, уч. 3, монтаж труби діаметр 89х5 – 2 п/м, резов 3, стиків 6, фасок 6. Згідно Акту на списання матеріалів до матеріального звіту за квітень 2014 року по обслуговування обладнання ділянки внутрішньо будинкових мереж тепло забезпечення КЖЕП «Оріон» № 3 у будинку АДРЕСА_1 зроблено демонтаж труби діаметр 25х1 – 4 п/м, резов 8, уч. 4, монтаж труби діаметр 25х3 – 4 п/м, реза 4, стиків 8, всі ці акти підтверджують, що відповідні структури проводили поточні ремонти і добре були обізнані про стан цих труб.

Як вбачається з відповіді № 14/303-06 від 31.12.13р., наданої Комунальним Житлово-експлуатаційним підприємством «Оріон», балансоутримувачем внутрішньо будинкових систем опалення теплопостачання є департамент житлово-комунального господарства та будівництва. Виконавцем послуг з утримання та технічного обслуговування внутрішньо будинкових систем теплопостачання.

Згідно рішення Дніпродзержинської міської ради № 393 від 28.05.2008 року визнано Комунальне підприємство Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа». КЖЕП «Оріон» з КП ДМР «ДТМ» уклало договір на технічне обслуговування та поточний ремонт систем теплопостачання в житлових будинках міської ради. На момент передачі на технічне обслуговування та поточний ремонт систем теплопостачання в житлових будинках КП ДМР «ДТМ» жодних заяв, скарг, нарікань стосовно прориву труб внутрішньо будинкових систем опалення від мешканців зазначеної адреси до КЖЕМ «Оріон» не надходило. На момент передачі внутрішньо будинкових систем теплопостачання на обслуговування КП ДМР «ДТМ» вищевказані труби були в задовільному стані, хоча як вбачається з вище перелічених актів це не відповідає дійсності.

7.Норми права застосовані судом.

Так, згідно до ч. 1 ст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.

Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом (ч. 2 ст. 12 ЦПК України).

Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій (ч. 4 ст. 12 ЦПК України).

Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках (ч. 1 ст. 13 ЦПК України).

Згідно до ч. 1 ст. 76 ЦПК України, Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Ч. 2 ст. 76 ЦПК України визначено, що ці дані встановлюються такими засобами:

1) письмовими, речовими і електронними доказами;

2) висновками експертів;

3) показаннями свідків.

Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (ч. 2 ст. 77 ЦПК України).

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. (ч. 1 ст. 81 ЦПК України).

Так, згідно до ч. 1 ст. 15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу (ч. 1 ст. 16 ЦК України).

Особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування (ч. 1 ст. 22 ЦК України).

Збитками є втрати, яких особа зазнала у зв`язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки) (п. 1 ч. 2 ст. 22 ЦК України).

Згідно до ч. 1 ст. 1166 ЦК України, Майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Зміст глави 82 ЦК присвячений зобов?язанням, що виникають не з договорів, а із завдання шкоди. Разом з тим правила про деліктну відповідальність поширюються й на завдання шкоди особою, з якою у потерпілого укладено договір. Мова йде, зокрема, про відшкодування шкоди, завданої внаслідок недоліків товарів, робіт (послуг). Залежно від об?єкта завдання розрізняють деліктну відповідальність за завдання шкоди майну та деліктну відповідальність за завдання шкоди особі. У ст. 1166 ЦК міститься законодавче визначення деліктної відповідальності за шкоду, завдану майну, та підстави її виникнення.

Так, для настання деліктної відповідальності необхідна наявність складу правопорушення, а саме: а) наявність шкоди; б) протиправна поведінка заподіювача шкоди; в) причинний зв?язок між шкодою та протиправною поведінкою заподіювача; г) вина.

Перераховані підстави визнаються загальними, оскільки їх наявність необхідна для всіх випадків відшкодування шкоди, якщо інше не передбачено законом. Якщо закон змінює, обмежує або розширює коло підстав, необхідних для покладення відповідальності за завдану шкоду, то мова йде про спеціальні підстави відповідальності, що характеризують особливості тих чи інших правопорушень.

Шкода полягає у будь-якому знеціненні блага, що охороняється правом, а майнова шкода — у зменшенні майнової сфери потерпілого, що в свою чергу тягне за собою негативні майнові наслідки для правопорушника.

У ч. 1 ст. 1166 ЦК міститься пряма вказівка на протиправність поведінки заподіювача шкоди як обов?язкову підставу деліктної відповідальності. Протиправна поведінка в цивільних правовідносинах означає порушення особою вимог правової норми, що полягає в здійсненні заборонених дій або в утриманні від здійснення наказів правової норми діяти певним чином (бездіяльність). Деліктні зобов?язання ґрунтуються на принципі генерального делікту, згідно з яким кожному заборонено завдавати шкоду майну чи особі та будь-яке завдання шкоди іншому вважається протиправним, якщо особа не уповноважена на це. Для покладення відповідальності на особу, яка не здійснила певні дії, необхідна наявність двох умов: наявність у особи обов?язку здійснити певні позитивні дії, що може випливати із прямої вказівки закону, договору, службових відносин, а також з випадків, створених самою особою; можливість їх здійснити за цих умов.

Відповідно до ч. 1 ст. 23 ЦК України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав.

Згідно до п. 3 постанови Пленуму Верховного Суду України № 4 від 31.03.1995 р. (зі змінами та доповненнями) «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» під моральною шкодою слід розуміти втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань або інших негативних явищ заподіяних фізичній чи юридичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб.

Згідно до п. 5 вказаної постанови відповідно до загальних підстав цивільно-правової відповідальності обов`язковому з`ясуванню при вирішенні спору про відшкодування моральної шкоди підлягають: наявність такої шкоди, протиправність діяння її заподіювача, наявність причинного зв`язку між шкодою і протиправними діяннями заподіювача та вини останнього в її заподіянні.

Суд, при визначенні розміру відшкодування моральної шкоди враховує вимоги розумності та справедливості.

Згідно до вимог ст. 1167 ЦК України,

1.Моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

8. Висновки та мотиви прийнятого рішення.

Судом встановлено, та сторонами не оспорюється факт залиття квартири АДРЕСА_2 , яке мало місце 05 жовтня 2013 року, внаслідок прориву труби централізованого опалення, яке розташоване під гіпсоізоляцією, горищної розводки, що підтверджується позивачем, комісійними актами від 17.10.2013 року складеними КЖЕП «Оріон», КП ДМР «Дніпродзержинськтепломережа» (т. 1 а.с. 7, 8).

Як вбачається із відповіді Департаменту житлово-комунального господарства міської ради, на звернення мешканців будинку з питання затоплення квартир внаслідок прориву мереж центрального теплопостачання на горищі будинку, залиття квартир сталося внаслідок пориву труб мережі теплопостачання на горищі через корозію металу на окремій ділянці трубопроводу. Труба знаходилась в термоізоляційному матеріалі і заздалегідь виявити корозію було неможливо (а. с. 11).

Таким чином судом встановлено, позивачем підтверджено, а відповідачами не спростовано, що залиття квартири позивача станом на 05 жовтня 2013 року сталося внаслідок пориву мереж центрального теплопостачання розташованого на горищі будинку АДРЕСА_1 , через корозію металу на окремій ділянці трубопроводу, який знаходився в термоізоляційному матеріалі (горищна розводка), тобто за межами квартири позивача.

Щодо розміру шкоди, то збоку позивача на підтвердження своєї позиції – надано експертний висновок будівельно-технічного дослідження № 454/12-13 від 20.12.2013 року, яким визначено розмір майнової шкоди в розмірі 24515 гривень 00 копійок (т. 1 а.с. 13-46).

Право позивача на звернення із позовом, підтверджено наявністю у позивача права спільної часткової власності у розмірі 2/3 частки квартири АДРЕСА_2 (т. 1 а.с. 33-34), так як ОСОБА_1 проживає у квартирі АДРЕСА_2 , яка належить їй на праві власності, що підтверджується технічним паспортом, який виданий Обласним Комунальним підприємством «Дніпродзержинське бюро технічної інвентаризації», в якому вказано, що 2/3 частини квартири АДРЕСА_2 належить ОСОБА_1 та 1/3 частина належить ОСОБА_2 (т. 1 а.с. 9), що ОСОБА_2 є сином позивача, який фактично у квартирі не проживає, та ОСОБА_1 є відповідальною особою даної квартири.

Згідно до Договору на технічне обслуговування та поточний ремонт систем теплопостачання в житлових будинках міської ради № 00.08.0044 від 01.02.2013 року (т. 1 а.с. 62-63), укладеного між Комунальним житлово-експлуатаційним підприємством «Оріон», як замовником, та Комунальним підприємством Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа», як виконавець, замовник доручає Виконавцю, а Виконавець приймає на себе зобов`язання безпосередньо або шляхом залучення на договірних засадах фізичних та юридичних осіб виконувати роботи з утримання та технічного обслуговування (поточний ремонт) внутрішньобудинкових систем теплопостачання в будинках житлового фонду Дніпродзержинської міської ради згідно переліку будинків (Додаток № 2), який є невід`ємною частиною Договору, наказу Держкомунгоспу України від 10.08.2014 року № 150, постанови КМУ від 20.05.2009 року, наказу Державного комітету України по житлово-комунальному господарству від 04.08.1997 року № 59.

П. 4 Договору від 01.02.2013 року визначено, у п. 4.1. – за невиконання або неналежне виконання зобов`язань згідно даного Договору Сторони несуть відповідальність гідно чинного законодавства України в розмірі заподіяної шкоди; у п. 4.2. – виконавець не несе відповідальності за шкоду, заподіяну мешканцям обслуговуючих будинків внаслідок відсутності капітального ремонту систем опалення. (т. 1 а.с. 62).

Капітальний ремонт будівлі - це комплекс ремонтно-будівельних, робіт, який передбачає заміну, відновлювання та модернізацію конструкцій і обладнання будівель в зв`язку з їх фізичною зношеністю та руйнуванням, поліпшення експлуатаційних показників, а також покращання планування будівлі і благоустрою території без зміни будівельних габаритів об`єкта. Капітальний ремонт передбачає призупинення на час виконання робіт експлуатації будівлі в цілому або її частин (за умови їх автономності).

Поточний ремонт - це комплекс ремонтно-будівельних робіт, який передбачає систематичне та своєчасне підтримання експлуатаційних якостей та попередження передчасного зносу конструкцій і інженерного обладнання. Якщо будівля в цілому не підлягає капітальному ремонту, комплекс робіт поточного ремонту може враховувати окремі роботи, які класифікуються як такі, що відносяться до капітального ремонту (крім робіт, які передбачають заміну та модернізацію конструктивних елементів будівлі). Поточний ремонт повинен провадитись з періодичністю, що забезпечує ефективну експлуатацію будівлі або об`єкта з моменту завершення його будівництва (капітального ремонту) до моменту постановки на черговий капітальний ремонт (реконструкцію).

Виконавець послуг - суб`єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги споживачу відповідно до умов договору.

Виходячи з обсягу розмежувань відповідальності Комунального підприємства Кам`янської міської ради «ТЕПЛОМЕРЕЖІ», та взятих на себе зобов`язань, відповідача № 1, то згідно до п. 4.2. укладеного Договору № 00.08.0044 від 01.02.2013 року, відповідач № 1 взяв на себе зобов`язання щодо поточного ремонту внутрішньобудинкових систем теплопостачання в будинках, в тому числі і щодо будинку АДРЕСА_1 , що сторонами не оспорювалося.

Тобто виходячи з наведеного, Комунальне підприємство Кам`янської міської ради «ТЕПЛОМЕРЕЖІ» є виконавцем послуг, і несе відповідальність за умовами договору, тобто за виконання, якість та наслідки поточного ремонту.

Як вбачається з відповіді від 31 грудня 2013 року № 14/303-06, наданої ЖЕП «Оріон», балансоутримувачем внутрішньобудинкових систем опалення теплопостачання є Департамент житлово-комунального господарства та будівництва. Виконавцем послуг з утримання та технічного обслуговування внутрішньо будинкових систем теплопостачання згідно з рішенням Дніпродзержинської міської ради від 28 травня 2008 року № 393 визнано КП Дніпродзержинської міської ради «Дніпродзержинськтепломережа» (а. с. 139).

Наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 10 серпня 2004 року № 150 «Про затвердження Примірного переліку послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та послуг з ремонту приміщень, будинків, споруд, передбачено п. 1.1.12.4 усунення течі в трубопроводах, а п. 1.2.11.4 заміна ділянок трубопроводу (до 6 %). КП «Дніпродзержинськтепломережа» як визначений виконавець послуг повинно проводити поточний ремонт внутрішньобудинкової системи центрального опалення у розмірі 6 % щороку, що і було зроблено відповідачем КП «Дніпродзержинськтепломережа».

Капітальний ремонт будинку - комплекс ремонтно-будівельних робіт, пов`язаних з відновленням або поліпшенням експлуатаційних показників будинку, із заміною або відновленням несучих або огороджувальних конструкцій, інженерного обладнання та обладнання протипожежного захисту без зміни будівельних габаритів об`єкта та його техніко-економічних показників.

Таких зобов`язань з капітального ремонту на належній правовій підставі відносно системи теплопостачання у будинку АДРЕСА_1 , ні відповідач № 1 - Комунального підприємства Кам`янської міської ради «ТЕПЛОМЕРЕЖІ», ні відповідач № 2 Комунальне житлово-експлуатаційне підприємство «Оріон» на себе не брали, та жодних доказів зазначеного з боку відповідача № 3 суду не подано.

Як вбачається з матеріалів справи, 01 лютого 2013 року був укладений договір № 00.08.0044 між ЖЕП «Оріон» та КП «Дніпродзержинськтепломережа» на технічне обслуговування та поточний ремонт систем теплопостачання в житлових будинках міської ради, зокрема, КП «Дніпродзержинськтепломережа» повинно забезпечити якісне утримання внутрішньобудинкових тепломереж, своєчасно вживати заходів щодо уникнення аварійних ситуацій, відшкодовувати збитки, завдані майну або житловому приміщенню, та шкоду, заподіяну життю чи здоров`ю мешканців, своєчасно проводити підготовку внутрішньобудинкових систем до експлуатації в осінньо-зимовий період. Все це - заходи, ретельне забезпечення яких забезпечує мінімізацію можливих збитків від поривів і без обов`язкового виконання капітального ремонту у кожному будинку.

Балансоутримувач будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд (далі - балансоутримувач) - власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом.

Як встановлено в ході судового розгляду, будинок позивача знаходиться на балансі Департаменту житлово-комунального господарства та будівництва Дніпродзержинської міської ради, заперечень встановленому з боку відповідача № 3 не надано, та фактичні данні не спростовані.

Крім того, згідно до відзиву відповідача № 2 - Комунального Житлово-експлуатаційного підприємства «ОРІОН», зазначено, що станом на час залиття квартири позивача, акту передачі будинку АДРЕСА_1 , або договору про передачу на баланс КЖЕП «ОРІОН» від Департаменту житлово-комунального господарства та будівництва Кам`янської міської ради не укладалося, а тому КЖЕП «ОРІОН» є лише установою яке забезпечувало обслуговування та надання житлово-експлуатаційних послуг щодо утримання будинку, при цьому власником або балансоутримувачем зазначеного будинку не є.

Як передбачено ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», балансоутримувач будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд (далі - балансоутримувач) - власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно із законом.

А ні Законом України «Про житлово-комунальні послуги», а ні відповідними договорами на проведення належного технічного обслуговування житлових будинків, укладених з ЖЕП «Оріон», не передбачено солідарної відповідальності останнього з Департаментом житлово-комунального господарства та будівництва Дніпродзержинської міської ради, оскільки солідарна відповідальність може бути передбачена прямо у закону або договорі.

Важливою умовою для вирішення цього спору є визначення розмежування відповідальності між власником житла та особами винними у завданні шкоди, для цього як раз і необхідне точне встановлення причини залиття.

Відповідно до Постанови Пленуму Верховного Суду України від 27.03.1992 № 6 «Про практику розгляду судами цивільних справ за позовами про відшкодування шкоди», розглядаючи позови про відшкодування шкоди, суди повинні мати на увазі, що шкода, заподіяна особі і майну громадянина, підлягає відшкодуванню в повному обсязі особою, яка її заподіяла, за умови, що дії останньої були неправомірними, між ними і шкодою є безпосередній причинний зв`язок та є вина зазначеної особи.

Відповідно до ст.ст. 20, 21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»споживач має право на відшкодування збитків, завданих його майну та/або приміщенню, шкоди, заподіяної його життю чи здоров`ю внаслідок неналежного надання або ненадання житлово-комунальних послуг. Виконавець зобов`язаний: забезпечувати своєчасність та відповідну якість житлово-комунальних послуг згідно із законодавством та умовами договору, в тому числі шляхом створення систем управління якістю відповідно до національних або міжнародних стандартів;здійснювати контроль за технічним станом інженерного обладнання будинків, квартир, приміщень; надавати в установленому законодавством порядку необхідну інформацію про перелік житлово-комунальних послуг, їх вартість, загальну вартість місячного платежу, структуру цін/тарифів, норми споживання, режим надання житлово-комунальних послуг, їх споживчі властивості тощо; утримувати в належному технічному стані, здійснювати технічне обслуговування та ремонт внутрішньобудинкових мереж, вживати заходів щодо ліквідації аварійних ситуацій, усунення порушень якості послуг у терміни, встановлені договором та/або законодавством. Відповідно до ст. 24 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» балансоутримувач, крім іншого, зобов`язаний: утримувати на балансі майно, визначене договором з власником (співвласниками); забезпечити умови для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів відповідно до встановлених стандартів, нормативів, норм та правил; забезпечити належні експлуатацію та утримання майна, що перебуває на його балансі.

Виходячи зі змісту ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» балансоутримувач будинку – власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом. Утримання будинків і прибудинкових територій – господарська діяльність, спрямована на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи щодо забезпечення експлуатації та/або ремонту жилих та нежилих приміщень, будинків і споруд, комплексів будинків і споруд, а також утримання прилеглої до них (прибудинкової) території відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил згідно із законодавством; якість житлово-комунальної послуги - сукупність нормованих характеристик житлово-комунальної послуги, що визначає її здатність задовольняти встановлені або передбачувані потреби споживача відповідно до законодавства.

Відповідно до Типового переліку послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та Типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 №529 до складу цих послуг належать зокрема технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем тепло-гарячого холодного водопостачання водовідведення і зливної каналізації та поточний ремонт конструктивних елементів, внутрішньобудинкових систем гарячого і холодного водопостачання, водовідведення, теплопостачання та зливової каналізації і технічних пристроїв будинків.

При визначенні робіт які відносяться до технічного обслуговування поточного ремонту або капітального слід керуватися Примірним переліком послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та послуг з ремонту приміщень будинків споруд, затвердженим наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 10.08.2004 №150 та Переліком послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 1 червня 2011 р.

№ 869. Технічне обслуговування жилих будинків, крім іншого, є комплексом робіт, спрямованих на підтримку справності та роботи технічного обладнання. Система технічного обслуговування жилих будинків повинна забезпечувати безпечне та безперебійне функціонування будинків, інженерних мереж та обладнання протягом установленого терміну служби будинку. Технічне обслуговування жилих будинків включає роботи з контролю за його станом, забезпечення справності, працездатності, наладки і регулювання інженерних систем тощо. Контроль за технічним станом здійснюється шляхом впровадження системи технічного огляду жилих будинків. Система технічного огляду жилих будинків включає проведення планових (загальних, профілактичних) та позапланових оглядів.

Крім того, із Листа Державного комітету України з будівництва та архітектури за № 7/7-401 від 30.04.2003 р. вбачається, що поточний ремонт будівлі – це комплекс ремонтно-будівельних робіт, який передбачає систематичне та своєчасне підтримання експлуатаційних якостей та попередження передчасного зносу конструкцій і інженерного обладнання. Якщо будівля в цілому не підлягає капітальному ремонту, комплекс робіт поточного ремонту може врахувати окремі роботи, які класифікуються як такі, що відносяться до капітального ремонту (крім робіт, які передбачають заміну та модернізацію конструктивних елементів будівлі). Поточний ремонт повинен провадитися з періодичністю, що забезпечує ефективну експлуатацію будівлі або об`єкта з моменту завершення його будівництва (капітального ремонту) до моменту постановки на черговий капітальний ремонт (реконструкцію). У вказаному листі визначено також, що капітальний ремонт будівлі – це комплекс ремонтно-будівельних робіт, який передбачає заміну, відновлювання та модернізацію конструкцій і обладнань будівель в зв`язку з їх фізичною зношеністю та руйнуванням, поліпшенням експлуатаційних показників, а також покращання планування будівлі і благоустрою території без зміни будівельних габаритів об`єкта

Роботи по заміні труб відносяться до робіт капітального характеру які не враховуються у тарифах на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій. Згідно з Житловим кодексом Української РСР фінансування капітального ремонту житлового фонду здійснюється за рахунок його власника а саме: в будинках комунальної власності – за рахунок місцевого бюджету; в будинках державної власності – за рахунок коштів підприємства установи організації яким належить цей будинок; у будинках житлово-будівельних кооперативів – за рахунок коштів кооперативу; в будинках громадського житлового фонду – за рахунок коштів власників фонду.

Періодичність проведення ремонту по кожному виду будівель, враховуючи їх технічний стан, встановлюється для кожного регіону місцевими органами влади.

Так, згідно до правил технічної експлуатації теплових установок і мереж, затверджених Наказом Міністерства палива та енергетики України від 14.02.2007 року № 71, визначено, що:

П. 5.7.5. Під час поточного ремонту відновлюється працездатність установок та устатковання, замінюються або відновлюються окремі їхні частини для забезпечення нормальної експлуатації теплових установок і мереж до наступного ремонту з номінальною потужністю, продуктивністю і економічністю.

П. 5.7.6. Капітальний ремонт передбачає відновлення повного або

близького до повного ресурсу вузлів установок і устатковання

шляхом відновлення та заміни будь-яких зношених вузлів і деталей,

включаючи базові, а також, у разі необхідності, модернізацію

устатковання з урахуванням досвіду експлуатації та впровадження

нової техніки.

Таким чином, встановив, що балансоутримувачем будинку АДРЕСА_1 є відповідач № 3 - Департаменту житлово-комунального господарства та будівництва Кам`янської міської ради, до зобов`язань якого і віднесено обов`язок проведення в тому числі капітального ремонту, та що виявлена причина прориву труби є, згідно до відповіді саме відповідача № 3 - Департаменту житлово-комунального господарства міської ради, на звернення мешканців будинку з питання затоплення квартир внаслідок прориву мереж центрального теплопостачання на горищі будинку, що залиття квартир сталося внаслідок пориву труб мережі теплопостачання на горищі через корозію металу на окремій ділянці трубопроводу. Труба знаходилась в термоізоляційному матеріалі і заздалегідь виявити корозію було неможливо (а. с. 11), що підтверджує віднесення даного пошкодження та вид його ремонту згідно до п. 5.7.6. Правил до капітального ремонту, який як вид робіт за договором № 00.08.0044 від 01.02.2013 року Комунальним підприємством Кам`янської міської ради «ТЕПЛОМЕРЕЖІ» як вид робіт не виконувався, та від такої відповідальності відповідач № 1, згідно до п. 4.2. Договору від 01.02.2013 року визначено, звільнений, що і прописано саме у зазначеному договорі (т. 1 а.с. 62).

На підставі вище зазначеного, враховуючи що саме відповідач № 3 - Департамент житлово-комунального господарства та будівництва Кам`янської міської ради, як власник житла несе відповідальність за його належне утримання, своєчасне проведення капітального ремонту, тощо, і несе відповідальність за його експлуатацію згідно із законом, згідно до ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», є особою, яка відповідає за шкоду завдану позивачу внаслідок залиття її квартири та пошкодження майна позивача.

Враховуючи що відповідачем не спростовано наданий експертний висновок щодо визначення вартості майнової шкоди завданої позивачу, а тому суд приймає розмір шкоди майнового характеру у заявленому розмірі на суму 24515 гривень, яка підлягає стягненню з відповідача № 3 на користь позивача.

Щодо позовних вимог позивача про стягнення суми 10000,00 (десять тисяч) гривень - збитки спричинені у зв`язку із відновлювального ремонту майна, яке знаходилось в квартирі коли сталось залиття, суд виходить з того, що факт пошкодження майна повинен був відображений та зафіксований в тому числі у актах складених при комісійному огляді квартири позивача (т. 1 а.с 7,8), з яких не відображається перелік пошкодженого або залитого майна.

Також заявляючи позовні вимоги в цій частині позивач ОСОБА_1 на зазначає родові ознаки пошкодженого майна, не надає доказів щодо розміру ремонтно-відновлювальних робіт, або неможливість проведення таких, тобто не надає жодних допустимих доказів на підтвердження заявлених вимог в цій частині, а тому такі вимог суд визнає необґрунтованими та такими що не підлягають задоволенню.

Щодо вимог позивача про стягнення моральної шкоди, то суд виходить з того, що відповідно до ч. 1 ст. 23 ЦК України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав.

Згідно до п. 3 постанови Пленуму Верховного Суду України № 4 від 31.03.1995 р. (зі змінами та доповненнями) «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» під моральною шкодою слід розуміти втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань або інших негативних явищ заподіяних фізичній чи юридичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб.

Згідно до п. 5 вказаної постанови відповідно до загальних підстав цивільно-правової відповідальності обов`язковому з`ясуванню при вирішенні спору про відшкодування моральної шкоди підлягають: наявність такої шкоди, протиправність діяння її заподіювача, наявність причинного зв`язку між шкодою і протиправними діяннями заподіювача та вини останнього в її заподіянні. Суд, при визначенні розміру відшкодування моральної шкоди враховує вимоги розумності та справедливості.

Суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача до відповідача по справі щодо стягнення моральної шкоди потрібно задовольнити частково на суму 2000 грн., які також підлягають стягненню з відповідача № 3, як винної особи на користь позивача.

Європейський суд з прав людини вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (SERYAVIN AND OTHERS v. UKRAINE, № 4909/04, § 58, ЄСПЛ, від 10 лютого 2010 року).

7. Судові витрати.

В ході судового розгляду, згідно до матеріалів справи, сторонами підтверджено понесені витрати з розгляду справи, а саме:

?Позивачем понесені витрати:800,00 гривень (т. 1 а.с. 13), на оплату послуг експерта, що підтверджено квитанцією та рахунком № 454/12 від 02.12.2013 року, які підлягають відшкодуванню відповідачем № 3 на користь позивача, в порядку п. 1 ч. 2 ст. 141 ЦПК України.

?Відповідачем № 1 - Комунального підприємства Кам`янської міської ради «ТЕПЛОМЕРЕЖІ»: 121,80 гривень (т. 1 а.с. 169), за звернення із заявою про перегляд заочного рішення суду, які підлягають стягненню з відповідача № 3 на користь відповідача №1, згідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України.

?Відповідачем № 3 - Департаментом житлово-комунального господарства та будівництва Кам`янської міської ради: 412,50 гривен – за подачу апеляційної скарги на рішення суду (т. 1 а.с. 215), враховуючи приписи ч. 1 ст. 141 ЦПК України, підлягають покладенню на відповідача № 3.

В іншій частині заявлених вимог ОСОБА_1 на відшкодування витрат понесених нею у сумі 200,00 (двісті) гривень за складання позовної заяви, як вимог що жодним чином не підтверджені, задоволенню не підлягають, так як не узгоджуються із приписами ст.137, 141 ЦПК України.

Також судом враховується, що звертаючись із позовом ОСОБА_1 , гідно ч. 1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Позивач при зверненні із позовом до суду звільнений від сплати судового збору згідно ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», тому такий судовий збір підлягає стягненню з відповідача на користь держави. Оскільки заявлені позовні вимоги майнового та немайнового характеру, то, згідно ст. 4 Закону України «Про судовий збір», з Департаменту житлово-комунального господарства та будівництва Кам`янської міської ради на користь держави також підлягає стягненню:

-За вимоги майнового характеру – 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,2 розміру мінімальної заробітної плати – 243,60 грн. та не більше 3 розмірів мінімальної заробітної плати – 3654 грн.

-За вимоги немайнового характеру 0,2 розміру мінімальної заробітної плати – 243,60 грн., з врахуванням звернення із позовом станом на 2014 рік.

Що становить розмір суми судового збору за вимоги майнового характеру у сумі 245, 15 гривень, та немайнового характеру 243,60 гривень.

На підставі вищезазначеного та керуючись ст. ст. 12, 13, 76-81, 130-131, 141, 223, 265-269 ЦПК України, суд –

ухвалив:

Позов ОСОБА_1 до Комунального підприємства Кам`янської міської ради «ТЕПЛОМЕРЕЖІ», Комунального Житлово-експлуатаційного підприємства «ОРІОН», Департаменту житлово-комунального господарства та будівництва Кам`янської міської ради «про захист прав споживача, відшкодування матеріальної та моральної шкоди, внаслідок залиття квартири», - задовольнити частково.

Стягнути з Департаменту житлово-комунального господарства та будівництва Кам`янської міської ради, код ЄДРПОУ 34827358, юридична адреса: 51931, Дніпропетровська область, місто Кам`янське, вулиця Москворецька, будинок № 14, на користь:

? ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована за адресою АДРЕСА_5 , код РНОКПП НОМЕР_1

-24515 (двадцять чотири тисячі п`ятсот п`ятнадцять) гривень 00 копійок, у відшкодування майнової шкоди, завданої залиттям її квартири,

-2000 (дві тисячі) гривень 00 копійок – у відшкодування завданої моральної шкоди;

-800,00 (вісімсот) гривень у якості відшкодування витрат з оплати з висновок експертного дослідження №454/12-13;

-Всього: 27315 (двадцять сім тисяч триста п`ятнадцять) гривень 00 копійок.

В іншій частині позовних вимог ОСОБА_1 – відмовити.

Стягнути з Департаменту житлово-комунального господарства та будівництва Кам`янської міської ради, код ЄДРПОУ 34827358, юридична адреса: 51931, Дніпропетровська область, місто Кам`янське, вулиця Москворецька, будинок № 14, на користь Держави:

-245 (двісті сорок п`ять) гривень 15 копійок, - суму судового збору за вимоги майнового характеру;

-243 (двісті сорок три) гривні 60 копійок, - суму судового збору за вимоги немайнового характеру;

Всього: 488 (чотириста вісімдесят вісім) гривень 75 копійок.

Стягнути з Департаменту житлово-комунального господарства та будівництва Кам`янської міської ради, код ЄДРПОУ 34827358, юридична адреса: 51931, Дніпропетровська область, місто Кам`янське, вулиця Москворецька, будинок № 14, на користь Комунального підприємства Кам`янської міської ради «ТЕПЛОМЕРЕЖІ»:

-121 (сто двадцять одну) гривню 80 копійок у відшкодування сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції – Дніпровського апеляційного суду.

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України - http://zv.dp.court.gov.ua .

Сторони:

Позивач – ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована за адресою АДРЕСА_5 , код РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідач № 1 - Комунальне підприємство Кам`янської міської ради «ТЕЛОМЕРЕЖІ», код ЄДРПОУ 03342573, юридична адреса 51914,Дніпропетровська область, місто Кам`янське, вул. Тритузна, будинок № 168;

Відповідач № 2 - Комунальне житлово-експлуатаційне підприємство «ОРІОН», код ЄДРПОУ 30705893, юридична адреса: України, 5199, Дніпропетровська область, місто Кам`янське, вулиця Бойка, будинок № 14;

Відповідач № 3 - Департамент житлово-комунального господарства та будівництва Кам`янської міської ради, код ЄДРПОУ 34827358, юридична адреса: 51931, Дніпропетровська область, місто Кам`янське, вулиця Москворецька, будинок № 14.

Суддя Івченко Т. П.