Рішення № 93847410, 23.12.2020, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.12.2020
Номер справи
440/6366/20
Номер документу
93847410
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 грудня 2020 року м. ПолтаваСправа № 440/6366/20

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді – Алєксєєвої Н.Ю.,

за участю:

секретаря судового засідання – Захаренка О.О.,

представника відповідача – Мисюри О.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Полтавській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення в частині,

В С Т А Н О В И В:

04 листопада 2020 року позивач ОСОБА_1 звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головне управління ДПС у Полтавській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 25.06.2020 №37711-5533-1620 в частині визначення податкового зобов`язання з земельного податку з фізичних осіб у розмірі 2945,16 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що спірним податковим повідомленням-рішенням позивачу визначено до сплати податкове зобов`язання з земельного податку з фізичних осіб за 2020 рік, на підставі рішення сорок п`ятої сесії сьомого скликання Петрівцівської сільської ради від 19 червня 2019 року, яким встановлено ставку зі сплати земельного податку для фізичних осіб в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Зазначає, що рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 06.10.2020 у справі №440/3418/20 визнано протиправним та нечинним рішення сорок п`ятої сесії Петрівцівської сільської ради Миргородського району Полтавської області сьомого скликання від 19 червня 2019 року "Про встановлення ставок та пільг сплати земельного податку на 2020 рік" в частині встановлення у додатку 1 до вказаного рішення ставки земельного податку для фізичних осіб в розмірі 3% за земельні ділянки сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код 01.01), нормативну грошову оцінку яких проведено (незалежно від місцезнаходження). З цих підстав він просить суд скасувати спірне податкове повідомлення-рішення.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 09 листопада 2020 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи, призначено судове засідання, витребувано докази.

Представником відповідача надано до суду відзив на позовну заяву, в якому вказав про законність та обґрунтованість оскаржуваного рішення, зазначив, що воно винесено на підставі та у відповідності до норм чинного податкового законодавства.

У судове засідання позивач не з`явився, будучи належним чином повідомленими про дату, час та місце проведення судового засідання. Від позивача до суду надійшло клопотання про розгляд справи без її участі.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позову, просив відмовити у його задоволенні.

Заслухавши представника відповідача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно та всебічно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що Позивач є власником земельної ділянки площею 5,0315 га, кадастровий номер 5323285200:00:003:0079, розташованої на території Петріцівської сільської ради Миргородського району полтавської області. Право власності на земельну ділянку зареєстровано за ним у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 31.03.2014 року з цільовим призначенням – для ведення товарного сільськогосподарського виробництва

На підставі пп.54.3.3 п.54.3 ст.54 ПК України, відповідно до п.286.5 ст.286 ПК України винесено податкове повідомлення-рішення форми "Ф" №37711-5533-1620 від 25.06.2020, яким ОСОБА_1 визначено суму податкового зобов`язання зі сплати земельного податку за 2020 рік на суму 4417,66 грн.

Не погодившись з прийняттям відповідачем податкового повідомлення-рішення в частині визначення суми податкового зобов`язання зі сплати земельного податку за 2020 рік на суму 2945,16 грн, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, аргументам учасників справи, суд виходить з такого.

Відповідно до підпункту 269.1.1 пункту 269.1 статті 269 Податкового кодексу України /далі – ПК України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин)/ платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв).

Згідно з підпунктом 270.1.1 пункту 270.1 статті 270 вказаного Кодексу об`єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.

Підпунктом 271.1.1 пункту 271.1 статті 271 зазначеного Кодексу встановлено, що базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.

Ставка земельного податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено (незалежно від місцезнаходження) передбачена статтею 274 ПК України.

Відповідно до пункту 274.1 статті 274 ПК України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше 3 відсотків від їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, а для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, а для лісових земель - не більше 0,1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.

Згідно з пунктом 284.1 статі 284 ПК України Верховна Рада Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування встановлюють ставки плати за землю та пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території.

Органи місцевого самоврядування до 25 грудня року, що передує звітному, подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки рішення щодо ставок земельного податку та наданих пільг зі сплати земельного податку юридичним та/або фізичним особам за формою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 286.5 статті 286 ПК України встановлено, що нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки), які надсилають (вручають) платникові за місцем його реєстрації до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу.

Отже, фізичним особам, які є власниками земельних ділянок, нормативна грошова оцінка яких проведена, сума земельного податку визначається контролюючим органом у податковому повідомленні-рішенні на підставі ставок, встановлених рішенням відповідного органу місцевого самоврядування на відповідний рік.

Як вже встановлено судом позивач є власником земельної ділянки з кадастровим номером 5323285200:00:003:0079 з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 5,0315 га, яка розташована на території Петрівцівської сільської ради Миргородського району Полтавської області, що підтверджується копіями свідоцтва про право власності на нерухоме майно (індексний номер 19750895) від 31 березня 2014 року, Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності (індексний номер 19751491) від 31 березня 2014 року серії ЕАУ №647969.

19 червня 2019 року Петрівцівською сільською радою Миргородського району Полтавської області прийнято рішення "Про встановлення ставок та пільг сплати земельного податку на 2020 рік".

Згідно з додатком 1 до рішення, ставка земельного податку встановлена для фізичних осіб в розмірі 3% для земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код 01.01), нормативна грошова оцінка яких проведена.

Згідно з вимогами Податкового кодексу України, з урахуванням рішення сорок п`ятої сесії Петрівцівської сільської ради Миргородського району Полтавської області сьомого скликання від 19 червня 2019 року «Про встановлення ставок та пільг сплати земельного податку на 2020 рік» ГУ ДПС у Полтавській області ОСОБА_1 було нараховано земельний податок за 2020 рік та складено податкове повідомлення-рішення від 25.06.2020 №37711-5533-1620 на суму 4417,66 грн.

Таким чином, вирішуючи спір, суд встановив, що позивач у 2020 була платником земельного податку у розумінні статті 269 ПК України, а відповідач відповідно до вимог пункту 286.1 статті 286 ПК України нарахував земельний податок.

Щодо доводів позивача про скасувати спірне податкове повідомлення-рішення, оскільки рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 06.10.2020 у справі №440/3418/20 визнано протиправним та нечинним рішення сорок п`ятої сесії Петрівцівської сільської ради Миргородського району Полтавської області сьомого скликання від 19 червня 2019 року "Про встановлення ставок та пільг сплати земельного податку на 2020 рік" в частині встановлення у додатку 1 до вказаного рішення ставки земельного податку для фізичних осіб в розмірі 3% за земельні ділянки сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код 01.01), нормативну грошову оцінку яких проведено (незалежно від місцезнаходження), суд зазначає наступне.

Так, рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 06.10.2020 у справі №440/3418/20 визнано протиправним та нечинним рішення сорок п`ятої сесії Петрівцівської сільської ради Миргородського району Полтавської області сьомого скликання від 19 червня 2019 року "Про встановлення ставок та пільг сплати земельного податку на 2020 рік" в частині встановлення у додатку 1 до вказаного рішення ставки земельного податку для фізичних осіб в розмірі 3% за земельні ділянки сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (код 01.01), нормативну грошову оцінку яких проведено (незалежно від місцезнаходження). Рішення суду не набрало законної сили.

Відповідно до ч.2 ст. 265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

Відповідно до ст. 255 КАС України, рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Таким чином, на момент складення податкового повідомлення-рішення від 25.06.2020 №37711-5533-1620 та на час розгляду справи в суді рішення сорок п`ятої сесії Петрівцівської сільської ради Миргородського району Полтавської області сьомого скликання від 19 червня 2019 року "Про встановлення ставок та пільг сплати земельного податку на 2020 рік" було таким, що відповідало діючому законодавству.

Частиною 2 статті 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України визначено, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В силу ч.3 ст.90 КАС України, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

За таких обставин, суд доходить висновку, що у задоволенні позовної заяви слід відмовити повністю з викладених вище підстав.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, Полтавська область, 36014, код ЄДРПОУ 43142831) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення в частині - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених пунктом 15.5 частини 1 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України в редакції від 03.10.2017 року.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 28 грудня 2020 року.

Суддя Н.Ю. Алєксєєва