Рішення № 93846844, 26.11.2020, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.11.2020
Номер справи
360/882/19
Номер документу
93846844
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

26 листопада 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/882/19

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Шембелян В.С.,

за участю секретаря судового засідання: Олійник О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження справу за позовом Акціонерного товариства “Оператор газорозподільної системи “Луганськгаз” до Офісу великих платників податків ДПС про скасування рішення від 27.12.2018 № 0005284709,-

ВСТАНОВИВ:

27 лютого 2019 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації “Луганськгаз” до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України про скасування рішення від 27.12.2018 № 0005284709.

Підставою подання даної позовної заяви є незгода позивача з оскаржуваним рішенням. Позивач зазначає, що податковим органом частково не було враховано факт здійснення ТОВ “Луганськгаз Збут” сплату єдиного соціального внеску від імені ПАТ “Луганськгаз” у період з вересня 2016 року по грудень 2016 року.

Позивач листами від 08.11.2016 № 01-0259/1953, від 22.11.2016 № 01-02-59/2112 доводив до відома податкового органу про те, що перерахування у вересні-листопаді 2016 року єдиного соціального внеску по заробітній платі працівників було здійснено ТОВ “Луганськгаз Збут” по договору Доручення від 19.09.2016 № Д-3 та просило зарахувати зазначену оплату в рахунок сплати ЄСВ по ПАТ “Луганськгаз”. Додатками до цих листів були копії договору доручення від 19.09.2016 № Д-3. Таким чином, ПАТ “Луганськгаз” повністю виконало свої зобов`язання зі сплати єдиного внеску шляхом вчинення дій від імені позивача повіреним на підставі договору доручення. На думку позивача, оскаржуване рішення від 27.12.2018 № 0005284709 є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Ухвалою суду від 01.03.2019 відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи в порядку загального позовного провадження (т.1 а.с.1-2).

Підготовче засідання, призначене на 28.03.2019 не відбулося з підстав, зазначених у довідці, що є в матеріалах справи, розгляд справи відкладався на іншу дату (т.1 а.с.183).

Ухвалою суду від 03.04.2019 справу прийнято до провадження судді Шембелян В.С. (т.1 а.с.191).

Ухвалою суду від 23.04.2019 зупинено провадження у справі до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у справі № 812/1281/17 (т.1 а.с.216).

Ухвалами суду від 16.07.2020 поновлено провадження у справі та закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті (т.1 а.с.238, 239).

Ухвалою суду від 03.09.2020 замінено первісного відповідача - Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби на правонаступника - Офіс великих платників податків Державної податкової служби та відкладено судове засідання до 01.10.2020 (т.2 а.с.8-9).

Судові засідання, призначені на 01.10.2020, 27.10.2020 не відбулися з підстав, зазначених у довідці, розгляд справи відкладався на іншу дату (т.2 а.с.37, 45).

Відповідачем надано відзив на позовну заяву ( т.1 а.с.169-171), у якому зазначено, що відповідно до пункту 4 частини другої статті 6 Закону № 2464-VI платник єдиного внеску зобов`язаний подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування.

ТОВ «Луганськгаз Збут» (код за ЄДРПОУ 40268230) - юридична особа зі статусом платника - головне підприємство, має стан платника податку за основним місцем обліку. Підприємство знаходиться на обліку в ДПІ у м. Сєвєродонецьку ГУ ДФС у Луганській області.

ТОВ «Луганськгаз Збут», як платник єдиного внеску подає звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування і сплачує нарахований єдиний внесок за своїх працівників за основним місцем обліку, а саме до ДПІ у м. Сєвєродонецьку ГУ ДФС у Луганській області.

ПАТ «Луганськгаз» знаходиться на обліку в Запорізькому управлінні Офісу ВПП ДФС та подає звіти про суми нарахованої заробітної плати за основним місцем обліку, а саме до Запорізького управління.

Відповідач вказує, що відповідно до частини дев`ятої статті 25 Закону № 2464-VI передача платниками єдиного внеску своїх обов`язків з його сплати третім особам заборонена, крім випадків, передбачених законодавством.

Законодавством встановлено випадки, коли сплата єдиного внеску від імені платника допускається третьою особою. Так, згідно з частиною 8 статті 25 Закону № 2464 у разі ліквідації юридичної особи - платника єдиного внеску або втрати платником з інших причин статусу платника єдиного внеску сума недоїмки сплачується за рахунок коштів та іншого майна платника. У такому разі відповідальними за погашення недоїмки є: ліквідаційна комісія - щодо юридичної особи - платника ЄВ, що ліквідується; юридична особа - щодо утворених нею філії, представництва або іншого відокремленого підрозділу - платника ЄВ, що ліквідується. У разі недостатності у платника ЄВ коштів та іншого майна для сплати недоїмки відповідальними за її сплату є: засновники або учасники юридичної особи - платника ЄВ, що ліквідується, якщо згідно із законом вони несуть повну чи додаткову відповідальність за її зобов`язаннями; юридична особа - щодо утворені нею філії, представництва та іншого відокремленого підрозділу - платника ЄВ, що ліквідується; правонаступники юридичної особи - платника ЄВ, що ліквідується. У разі злиття, приєднання виділення, поділу, перетворення платника ЄВ зобов`язання із сплати недоїмки покладаються на осіб, до яких відповідно до законодавства перейшли його права та обов`язки.

Відповідач зазначає, що передача своїх обов`язків щодо сплати єдиного соціального внеску за договором доручення або філіями відповідно до Статуту підприємства не передбачені законодавством.

Таким чином, ПАТ «Луганськгаз», згідно з вимогами чинного законодавства не звільнено від обов`язку щодо сплати єдиного внеску, а отже повинно самостійно сплачувати свої зобов`язання зі сплати єдиного внеску. На підставі викладеного просив відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Суд розглядає справу в порядку загального позовного провадження відповідно до вимог частини дев`ятої статті 205 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статті 90 КАС України, суд встановив такі обставини справи.

Акціонерне товариство “Оператор газорозподільної системи “Луганськгаз” є юридичною особою, код ЄДРПОУ 05451150, зареєстроване 11.05.1994, 26.01.2005 Сєвєродонецькою міською радою за № 13821200000002601, 06.06.2019 здійснено державну реєстрацію нової редакції Статуту, місцезнаходження: 93400, Луганська область, м.Сєвєродонецьк, вул.Гагаріна, 87, перебуває на обліку в податковому органі як платник єдиного внеску (т.1 а.с.10-17).

Торгово-промисловою палатою України було розглянуто заяву ПАТ “Луганськгаз” та видано Сертифікат (висновок) про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) від 02.10.2014 №749, яким було засвідчено настання обставин форсмажору з 01.07.2015 для ПАТ «Луганськгаз» (так само як і для його філій, в т.ч. і ПАТ “Луганськгаз”) при здійсненні господарської діяльності на території Луганської області щодо виконання законодавчих актів, які стосуються справляння та сплати податків та інших обов`язкових платежів (т.1 а.с.146).

03.08.2016 постановою старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України ВП № 33280183 накладено арешт на кошти, що містяться на усіх відкритих рахунках, що належать боржнику: ПАТ “Луганськгаз” (т.1 а.с.140-141).

У зв`язку з накладенням арешту на рахунки платника та неможливістю самостійно виконувати обов`язок щодо сплати податків та зборів,19.09.2016 між ПАТ “Луганськгаз” (довіритель) та ТОВ “Луганськгаз Збут” (повірений) укладений договір доручення № Д-3, відповідно до пунктів 1.1., 1.2 якого повірений зобов`язується від імені, в інтересах та за рахунок довірителя виконувати грошові зобов`язання. Виконані грошові зобов`язання, вчинені повіреним на виконання цього договору, створюють, змінюють, припиняють цивільні права та обов`язки довірителя (т.1 а.с.31-32).

Пунктом 2.1. договору передбачено, що довіритель зобов`язаний видати повіреному довіреність на вчинення юридичних дій, визначених у даному договорі, забезпечити повіреного інформацією та надати повний пакет документів.

На виконання вказаного договору позивач видав ТОВ “Луганськгаз Збут” (повіреному) довіреність від 19.09.2016 № 103, згідно з умовами якої позивач уповноважує повіреного сплачувати (перераховувати) від імені ПАТ “Луганськгаз”, зокрема єдиний соціальний внесок (т.1 а.с.34 зв.бік).

Додатком №1 до договору доручення № Д-3 від 19.09.2016 підтверджується, що позивач (Довіритель) доручає ТОВ “Луганськгаз Збут” здійснювати від імені і за рахунок Довірителя розрахунки (платежі) за зобов`язаннями Довірителя.

На виконання договору доручення від 19.09.2016 № Д-3 ТОВ “Луганськгаз Збут” сплачувався єдиний внесок за ПАТ “Луганськгаз” відповідно до платіжних доручень № 775 від 20.09.2016 на суму 74298,00 грн, № 776 від 20.09.2016 на суму 6412,86 грн, № 777 від 20.09.2016 на суму 4414,13 грн, № 778 від 20.09.2016 на суму 20,03 грн, № 797 від 20.09.2016 на суму 98240,00 грн, № 802 від 20.09.2016 на суму 3900,00 грн, № 807 від 20.09.2016 на суму 4900,00 грн, № 1156 від 10.10.2016 на суму 66390,00 грн, № 1157 від 10.10.2016 на суму 2020,05 грн, № 1158 від 10.10.2016 на суму 1423,65 грн, № 1159 від 10.10.2016 на суму 16,02 грн, № 1170 від 10.10.2016 на суму 2230,00 грн, № 1199 від 11.10.2016 на суму 1355,00 грн, № 1204 від 11.10.2016 на суму 300,00 грн, № 1272 від 13.10.2016 на суму 2860,00 грн, № 1552 від 31.10.2016 на суму 716,00 грн, № 1662 від 09.11.2016 на суму 3860,00 грн, № 1667 від 09.11.2016 на суму 1200,00 грн, № 1893 від 15.11.2016 на суму 181333,20 грн, № 1894 від 15.11.2016 на суму 4378,42 грн, № 1895 від 15.11.2016 на суму 1656,82 грн, № 1896 від 15.11.2016 на суму 226,61 грн, № 1916 від 16.11.2016 на суму 1830,00 грн, № 1921 від 16.11.2016 на суму 640,00 грн, № 2130 від 25.11.2016 на суму 7586,45 грн, № 2245 від 01.12.2016 на суму 1100,00 грн, № 2286 від 05.12.2016 на суму 100,00 грн, № 2352 від 08.12.2016 на суму 38810,00 грн, № 2357 від 08.12.2016 на суму 9229,00 грн (т.1 а.с.36-50).

У вказаних платіжних дорученнях зазначено призначення платежу “*;101;05451150; ЄСВ; ПАТ “Луганськгаз”, договір доручення № д-3 від 19.09.2016, заборгованість з податків відсутня, без ПДВ”.

Всього за період з 20 вересня 2016 року по 08 грудня 2016 року ТОВ “Луганськгаз Збут” перерахувало в рахунок сплати єдиного соціального внеску ПАТ “Луганськгаз” грошові кошти у сумі 521446,24 грн.

На виконання договору доручення від 19.09.2016 № Д-3 ТОВ “Луганськгаз Збут” сплачувався єдиний внесок за ПАТ “Луганськгаз” відповідно до платіжних доручень № 10456 від 02.08.2018 р. на суму 100,00 грн.; № 10474 від 06.08.2018 р. на суму 130 000,00 грн.; № 10475 від 06.08.2018 р. на суму 928,71 грн.; № 10476 від 06.08.2018 р. на суму 1 309,20 грн.; № 10486 від 06.08.2018 р. на суму З 000,00 грн.; № 10491 від 06.08.2018 р. на суму 10 000,00 грн.; № 10522 від 06.08.2018 р. на суму 35 200,00 грн.; № 10543 від 06.08.2018 р. на суму 1 000,00 грн.; № 10577 від 07.08.2018 р. на суму 800,00 грн.; № 10562 від 07.08.2018 р. на суму 9 400,00 грн.; № 10565 від 07.08.2018 р. на суму 300,00 грн.; № 10614 від 09.08.2018 р. на суму 9 000,00 грн.; № 10619 від 13.08.2018 р. на суму 700,00 грн.; № 10706 від 20.08.2018 р. на суму 66 000,00 грн.; № 10711 від 20.08.2018 р. на суму 12 000,00 грн.; № 10737 від 20.08.2018 р. на суму 700,00 грн.; № 10796 від 27.08.2018 р. на суму 2 300,00 грн.; № 10825 від 28.08.2018 р. на суму 1 000,00 грн.; № 10848 від 30.08.2018 р. на суму 1 700,00 грн.; № 10912 від 04.09.2018 р. на суму 122 004,88 грн.; № 10913 від 04.09.2018 р. на суму 4 158,42 грн.; № 10914 від 04.09.2018 р. на суму 792,70 грн.; № 10923 від 05.09.2018 р. на суму 11 200,00 грн.; № 10927 від 05.09.2018 р. на суму 35 200,00 грн.; № 10964 від 05.09.2018 р. на суму 9 200,00 грн.; № 10969 від 05.09.2018 р. на суму 13 600,00 грн.; № 11007 від 10.09.2018 р. на суму З 100,00 грн.; № ПОЗІ від 11.09.2018 р. на суму 1 100,00 грн.; № 11137 від 19.09.2018 р. на суму 70 000,00 грн.; № 11142 від 19.09.2018 р. на суму 1 350,00 грн.; № 11262 від 26.09.2018 р. на суму 953,00 грн.; № 11297 від 27.09.2018 р. на суму 105 050,00 грн.; № 11302 від 27.09.2018 р. на суму 800,00 грн.; № 11377 від 03.10.2018 р. на суму 85 633,55 грн.; № 11378 від 03.10.2018 р. на суму 2 416,08 грн.; № 11379 від 03.10.2018 р. на суму 1 065,53 грн.; № 11380 від 03.10.2018 р. на суму 57,84 грн.; № 11391 від 03.10.2018 р. на суму 2 000,00 грн.; № 11396 від 03.10.2018 р. на суму 1 000,00 грн.; № 11410 від 03.10.2018 р. на суму 35 200,00 грн.; № 11468 від 10.10.2018 р. на суму 9 200,00 грн.; № 11521 від 16.10.2018 р. на суму 4 000,00 грн.; № 11553 від 18.10.2018 р. на суму 83 568,00 грн.; № 11558 від 18.10.2018 р. на суму З 700,00 грн.; № 11712 від 31.10.2018 р. на суму 800,00 грн.; № 11741 від 01.11.2018 р. на суму 28 223,00 грн.; № 11746 від 01.11.2018 р. на суму 6 177,60 грн.; № 11756 від 02.11.2018 р. на суму 1 095,00 грн.; № 11764 від 02.11.2018 р. на суму 587,00 грн.; № 11793 від 05.11.2018 р. на суму 101 110,18 грн.; № 11794 від 05.11.2018 р. на суму 11 367,15 грн.; № 11795 від 05.11.2018 р. на суму 1 091,67 грн.; № 11812 від 05.11.2018 р. на суму 35 200,00 грн.; № 11840 від 05.11.2018 р. на суму 1 283,93 грн.; № 11845 від 06.11.2018 р. на суму 10,00 грн.; № 11904 від 09.11.2018 р. на суму 11 000,00 грн.; № 11930 від 12.11.2018 р. на суму 170 000,00 грн.; № 11935 від 12.11.2018 р. на суму 4 611,00 грн.; № 12102 від 23.11.2018 р. на суму 1 300,00 грн.; № 12218 від 03.12.2018 р. на суму 4 600,00 грн (т.1 а.с.51-65).

Листами від 08.11.2016 № 01-02-59/1953 та від 22.11.2016 № 01-02-59/2112 позивач довів до відома податкового органу, що перерахування у вересні-листопаді 2016 році єдиного соціального внеску по заробітній платі працівників було здійснено ТОВ “Луганськгаз бут” по договору Доручення № Д-3 від 19.09.2016 р. та просив зарахувати зазначену оплату в рахунок сплати ЄСВ по ПАТ “Луганськгаз”. Додатками до цих листів були копії договору доручення від 19.09.2016 року № Д-3 (т.1 а.с.66-67).

16.05.2016 між ПАТ “Луганськгаз” (довіритель) та ТОВ “Луганськгаз Збут’’ (повірений) був укладений договір доручення № 16/05 на приймання платежів, відповідно до п. 1.1. цього договору, повірений зобов`язується від імені, в інтересах та за рахунок Довірителя здійснювати наступні юридичні дії (т.1 а.с.75-76):

1) проводити приймання (на власні розрахункові рахунки) від усіх категорій споживачів природного газу (крім населення, релігійних організацій, гуртожитків) грошових коштів (поточних або авансових платежів, погашення заборгованості, сплата штрафних санкцій та іншої заборгованості, що підлягає погашенню на користь Довірителя в порядку в порядку виконання договорів на постачання природного газу, укладених Довірителем із зазначеними споживачами, на виконання відповідних рішень суду за зазначеними договорами та або інших докз^иентів дій, передбачених чинним законодавством України;

2) проводити приймання (на власні розрахункові рахунки) від усіх категорій споживачів, що отримують послуги з розподілу природного газу, грошових коштів (поточних або авансових платежів, погашення заборгованості, сплата штрафних санкцій та іншої заборгованості, що підлягає погашенню на користь Довірителя в порядку виконання судових рішень або в іншому, передбаченому чинним законодавством України порядку) на виконання договорів з надання послуг з розподілу природного газу, укладених Довірителем із зазначеними споживачами (замовниками) на виконання відповідних рішень суду за зазначеними договорами та/або інших документів дій, передбачених чинним законодавством України;

3) проводити приймання (на власні розра^дшкові рахунки) від отримувачів (покупців, замовників, тощо) інших (не зазначених вище) товарів, робіт, послуг, що надаються/постачаються/виконуються Довірителем, грошових коштів (поточних або авансових платежів, погашення заборгованості, сплата штрафних санкцій та іншої заборгованості, що підлягає погашенню на користь Довірителя в порядку виконання судових рішень або в іншому, передбаченому чинним законодавством України порядку) на виконання договорів, укладених Довірителем із зазначеними отримувачами (покзтщями, замовниками, тощо) на виконання договорів, укладених Довірителем із зазначеними отримувачами (покупцями, замовниками, тощо) на виконання відповідних рішень суду за зазначеними договорами та/або інших документів/дій, передбачених чинним законодавством України.

Також, 16 травня 2016 року між позивачем (позикодавцем) та ТОВ “Луганськгаз Збут” (позичальником) укладений договір про надання поворотної фінансової допомоги № ФД-05-2016-5 (т.1 а.с.68-69).

20.10.2016 постановою старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України ВП № 33280183 накладено арешт на кошти, що містяться на усіх відкритих рахунках, що належать боржнику: ПАТ “Луганськгаз” (т.1 а.с.142-143).

Постановою старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України 15.12.2016 знято арешт з коштів, накладений з постановами державного виконавця 03.08.2016 та 20.10.2016 ВП № 33280183 (т.1 а.с.144-145).

27.12.2018 за результатами перевірки відповідачем складено Акт № 722/28-10-47-09/05451150 про результати камеральної перевірки своєчасності сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, задекларованого у звітах за період липень - вересень 2018 року (т.1 а.с.22-23).

В акті перевірки встановлено порушення ч.8 ст.9 ІІІ Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI, п.п.6 п.4 розділу ІV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Мінфіну від 20.04.2015 № 449, зареєстрованої в Мін`юсті 07.05.2015 за № 508/26953 (в редакції наказу Мінфіну від 28 березня 2016 року № 393, зареєстрованої в Мін`юсті 21.04.2016 за № 609/28739), а саме – несвоєчасна сплата сум єдиного внеску у розмірі 457424,55 грн, нараховані платником за звітні періоди липень-вересень 2018 року.

Рішенням Запорізького управління Офісу великих платників податків ДФС про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 0005284709 від 27.12.2018 до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації “Луганськгаз” застосовано штрафні санкції за несвоєчасну сплату єдиного внеску у розмірі 91484,91 грн за період з 21.08.2018 р. по 12.11.2018 р. та нараховано пеню у розмірі 6 231,83 грн (т.1 а.с.24).

Позивач, не погодившись з рішенням № 0005284709 від 27.12.2018 про застосування фінансових санкцій, подав до Державної фіскальної служби України скаргу від 10.01.2019, яку ДФС України розглянуто та 14.02.2019 прийнято рішення про відмову у задоволенні скарги (т.1 а.с.25-29).

Також судом встановлено, що постановою Луганського окружного адміністративного суду від 06.11.2017 у справі № 812/1281/17 зобов`язано Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби зарахувати платежі згідно платіжних доручень № 775 від 20.09.2016 на суму 74 298,00 грн.; № 776 від 20.09.2016 на суму 6 412,86 грн.; № 777 від 20.09.2016 на суму 4 414,13 грн.; № 778 від 20.09.2016 на суму 20,03 грн.; № 797 від 20.09.2016 на суму 98 240,00 грн.; № 802 від 20.09.2016 на суму 3 900,00 грн.; № 807 від 20.09.2016 на суму 4 900,00 грн.; № 1156 від 10.10.2016 на суму 66 390,00 грн.; № 1157 від 10.10.2016 на суму 2 020,05 грн.; № 1158 від 10.10.2016 на суму 1 423,65 грн.; № 1159 від 10.10.2016 на суму 16,02 грн.; № 1170 від 10.10.2016 на суму 2 230,00 грн.; № 1199 від 11.10.2016 на суму 1 355,00 грн.; № 1204 від 11.10.2016 на суму 300,00 грн.; № 1272 від 13.10.2016 на суму 2 860,00 грн.; № 1552 від 31.10.2016 на суму 716,00 грн.; № 1662 від 09.11.2016 на суму 3 860,00 грн.; № 1667 від 09.11.2016 на суму 1200,00 грн.; № 1893 від 15.11.2016 на суму 181 333,20 грн.; № 1894 від 15.11.2016 на суму 4 378,42 грн.; № 1895 від 15.11.2016 на суму 1 656,82 грн.; № 1896 від 15.11.2016 на суму 226,61 грн.; № 1916 від 16.11.2016 на суму 1830,00 грн.; № 1921 від 16.11.2016 на суму 640,00 грн., № 2245 від 01.12.2016 на суму 1100,00 грн.; № 2286 від 05.12.2016 на суму 100,00 грн.; № 2352 від 08.12.2016 на суму 38 810,00 грн.; № 2357 від 08.12.2016 на суму 9 229,00 грн. в рахунок сплати ПАТ “Луганськгаз” єдиного внеску за вересень 2016 року, жовтень 2016 року, листопад 2016 року, грудень 2016 року (т.1 а.с.225-229).

Постановою Верховного Суду від 06.02.2020 залишено в силі постанову Луганського окружного адміністративного суду від 06.11.2017 у справі № 812/1281/17 (т.1 а.с.233-237).

Верховний Суд зазначив, що сама лише обставина, що відповідні перерахування власних коштів платника єдиного внеску відбулись не з його власного рахунку, в умовах неможливості використання власних рахунків платника (що не є спірним між сторонами), не свідчить про порушення платником вимог частини дев`ятої статті 25 Закону № 2464.

З інтегрованої картки платника ПАТ “Луганськгаз” станом на 30.09.2020 вбачається, що 30.03.2020 було здійснено зарахування коштів за рішенням суду (т.2 а.с.16-36).

Згідно з ч.4 ст.78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Отже, спірним у даній справі є правомірність прийняття відповідачем рішення № 0005284709 від 27.12.2018 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 21.08.2018 по 12.11.2018.

При вирішенні справи суд керується такими вимогами чинного законодавства.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 4 Закону України від 08.07.2010 № 2464-VI “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування” (далі – Закон № 2464-VI) платниками єдиного внеску є, зокрема, роботодавці - підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у свідоцтві про державну реєстрацію її як підприємця), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Статтею 6 Закону № 2464-VI встановлено, що платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування. У разі надсилання звітності поштою вона вважається поданою в день отримання відділенням поштового зв`язку від платника єдиного внеску поштового відправлення із звітністю.

Згідно з частиною 8, частиною дванадцятою статті 9 Закону № 2464-VI платники єдиного внеску зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Статтею 25 Закону № 2464-VI передбачено, що у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов`язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

Відповідно до частини сьомою статті 9 Закону № 2464-VI єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку.

За приписами частини десятої статті 9 Закону № 2464-VI днем сплати єдиного внеску вважається: 1) у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів – день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів.

Частиною дванадцятою статті 9 Закону № 2464-VI встановлено, що єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов`язаннями із сплати єдиного внеску зобов`язань із сплати податків, інших обов`язкових платежів, передбачених законом, або зобов`язань перед іншими кредиторами зобов`язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов`язаннями, крім зобов`язань з виплати заробітної плати (доходу).

Згідно з частиною дев`ятою статті 25 Закону № 2464-VI передача платниками єдиного внеску своїх обов`язків з його сплати третім особам заборонена, крім випадків, передбачених законодавством. Покладення обов`язку зі сплати єдиного внеску на третю особу на підставі договору чинним законодавством не визначено як такий випадок.

Суд зазначає, що Закон № 2464, який є спеціальним, покладає на позивача, як платника єдиного соціального внеску, безумовний, пріоритетний (частина дванадцята статті 9) обов`язок зі сплати єдиного соціального внеску шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів (частина п`ята статті 9) з його банківського рахунку (частина сьома статті 9).

Водночас судом встановлено, що через накладення арешту на розрахункові рахунки ПАТ “Луганськгаз” позивач не мав можливості своєчасно виконувати зазначений обов`язок у спосіб, визначений Законом № 2464, тобто шляхом перерахування відповідних коштів з рахунку платника на рахунок органу доходів і зборів.

Суд враховує, що спірні правовідносини, які стосуються збору (справляння) єдиного соціального внеску, за своїм змістом є публічно-правовими. При цьому Законом № 2464 не врегульовано випадки наявності обставини, що виключають (унеможливлюють) виконання обов`язку зі сплати єдиного внеску.

Тобто у спеціальному законі, виключно яким визначається порядок сплати єдиного внеску (частина друга статті 2), наявні прогалини щодо порядку виконання встановленого Законом № 2464 обов`язку платника єдиного внеску щодо його сплати в умовах, зокрема, неможливості застосування регламентованого цим Законом способу виконання відповідного обов`язку.

Наявність таких прогалин обумовлює безпосереднє застосування регламентованих цим Законом принципів: обов`язковості сплати та захисту прав і законних інтересів застрахований осіб (стаття 3), а також положень інших нормативно-правових актів в частині, що не суперечить цьому Закону (частина перша статті 1).

Відповідно до частин першої, третьої статті 237 Цивільного кодексу України представництвом є правовідношення, в якому одна сторона (представник) зобов`язана або має право вчинити правочин від імені другої сторони, яку вона представляє (частина перша статті 237). Представництво виникає на підставі зокрема договору (частина третя статті 237).

Частиною першою статті 1000 Цивільного кодексу України встановлено, що за договором доручення одна сторона (повірений) зобов`язується вчинити від імені та за рахунок другої сторони (довірителя) певні юридичні дії. Правочин, вчинений повіреним, створює, змінює, припиняє цивільні права та обов`язки довірителя.

Відповідно до статті 1003 Цивільного кодексу України у договорі доручення або у виданій на підставі договору довіреності мають бути чітко визначені юридичні дії, які належить вчинити повіреному. Дії, які належить вчинити повіреному, мають бути правомірними, конкретними та здійсненними.

Так, позивачем надано до суду копії доручень на здійснення платежів за договором від 19.09.2016 № Д-3, за якими ПАТ “Луганськгаз” доручало ТОВ “Луганськгаз Збут” здійснити перерахування єдиного внеску із чітким зазначенням призначення таких платежів та звітів повіреного про виконання отриманих доручень.

Суд враховує ті обставини, що укладаючи з ТОВ “Луганськгаз Збут” договір доручення № Д-3 від 19.09.2016 ПАТ “Луганськгаз” мало на меті виконання покладеного на нього безумовного та пріоритетного (частина дванадцята статті 9) обов`язку зі сплати єдиного соціального внеску, а тому здійснювало пошук шляхів виконання цього обов`язку з тим, щоб забезпечити відповідний страховий стаж своїх працівників.

Крім того, судом встановлено, що до арешту рахунків ПАТ “Луганськгаз” між позивачем та ТОВ “Луганськгаз Збут” було укладено договір № ФД-05-2016-5 поворотної фінансової допомоги від 16.05.2016, за яким позивачем надано ТОВ “Луганськгаз Збут” фінансову допомогу у сумі 24000000,00 грн (т.1 а.с.68-69).

Згідно з додатковою угодою до договору поворотної фінансової допомоги № ФД-05-2016-5 від 16.05.2016 ПАТ “Луганськгаз” надає ТОВ “Луганськгаз Збут” фінансову допомогу у сумі 35000000,00 грн, 41900000,00 грн. (т.1 а.с.69, 70).

Отже, ТОВ “Луганськ Збут”, перераховуючи єдиний внесок, користувалось коштами саме ПАТ “Луганськгаз” та діяло як повірений від імені позивача, а не як самостійний платник; обов`язок останнього зі сплати такого внеску йому не передавався, а отже при здійсненні вищевказаних платежів вимоги частини 9 статті 25 Закону №2464 взагалі порушені не були в частині передачі свого обов`язку зі сплати єдиного внеску ТОВ “Луганськгаз Збут”.

Аналогічний висновок викладено у постанові Верховного Суду від 25 січня 2019 року у справі № 812/59/16, у якій Суд зазначив, що у випадку наявності прогалин у спеціальному нормативно-правовому акті – Законі № 2464 – щодо порядку (способу) виконання обов`язку платника по сплаті єдиного соціального внеску, за умов об`єктивної неможливості скористатися передбаченим Законом способом виконання такого обов`язку, правомірними є дії платника єдиного внеску, спрямовані на забезпечення виконання цього обов`язку у будь-який інший спосіб, що не суперечить чинному законодавству.

В ході судового розгляду справи не було встановлено фактів того, що внаслідок обраного позивачем способу реалізації обов`язку зі сплати єдиного соціального внеску допущено порушення закону, отже всі платежі з ЄСВ протягом зазначеного в акті періоду перевірки здійснювалися позивачем своєчасно та в законний спосіб, що підтверджено рішенням суду, яке набрало законної сили, отже підстав для застосування штрафних санкцій у відповідача не було, що свідчить про протиправність оскарженого рішення.

З урахуванням встановлених судом обставин суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат суд виходить з того, що відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір у сумі 1921,00 грн (т. 1 а.с.3), який необхідно стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 2, 7, 8, 9, 19, 20, 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Акціонерного товариства “Оператор газорозподільної системи “Луганськгаз” до Офісу великих платників податків ДПС про скасування рішення від 27.12.2018 № 0005284709 задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Запорізького управління Офісу великих платників податків ДФС про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 27 грудня 2018 року № 0005284709 про застосування до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації “Луганськгаз” штрафних санкції у сумі 91484,91 грн за період з 21.08.2018 по 12.11.2018 та нарахування пені в сумі 6231,83 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків ДПС (04119, м. Київ, вул. Дегтярівська, 11Г, ідентифікаційний код юридичної особи 43141471) на користь Акціонерного товариства “Оператор газорозподільної системи “Луганськгаз” (місце знаходження: 93400, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Гагаріна 87, ідентифікаційний код юридичної особи 05451150) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 1921,00 грн (одну тисячу дев`ятсот двадцять одну гривню 00 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено та підписано 07 грудня 2020 року.

Суддя В.С. Шембелян