
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 грудня 2020 року № 320/1537/20
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лапій С.М., розглянувши в м. Києві у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області до ТОВ "Спецтранссервіс" про застосування заходів реагування у вигляді зупинення роботи,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області з позовом до ТОВ "Спецтранссервіс", в якому просило застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення роботи нежитлової будівлі АЗС та газового модуля ТОВ «Спецтранссервіс» за адресою: Київська область, м. Біла Церква, вул. Київська, 3, шляхом зобов`язання ТОВ «Спецтранссервіс» повністю зупинити експлуатацію вказаного об`єкта до повного усунення порушень, зазначених в акті планової перевірки від 18.12.2019 № 1052.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що відповідачем здійснюється експлуатація вказаного об`єкта з порушенням вимог законодавства у сферах пожежної та техногенної безпеки.
Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому він проти позову заперечує та просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 25.02.2020 відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
На підставі ст. ст. 194, 205 КАС України судом прийнято рішення про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, судом встановлено наступне.
Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).
Відносини, пов`язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагування на них, функціонування єдиної державної системи цивільного захисту, а також повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов`язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності врегульовуються Кодексом цивільного захисту України, відповідно до Прикінцевих та перехідних положень якого останній набирає чинності з дня наступного за днем його опублікування та вводиться в дію з 01 липня 2014 року.
Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим відповідно до Положення про ДСНС, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2015 року № 1052, основними завданнями ДСНС України є:
1) реалізація державної політики у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій, запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності;
2) здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб;
3) внесення на розгляд Міністра внутрішніх справ пропозицій щодо забезпечення формування державної політики у зазначених сферах;
4) реалізація в межах повноважень, передбачених законом, державної політики у сфері волонтерської діяльності. областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення. До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи.
Згідно із ст. 66 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок до закону.
Головне управління ДСНС України у Київській області у відповідності до Кодексу цивільного захисту України та Положення про Головне управління ДСНС України у Київській області, затвердженого наказом ДСНС України від 04.02.2013 № 3 (у редакції наказу ДСНС 12.11.2018 №661), здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно – рятувальних служб.
Відповідно до Кодексу Цивільного захисту України, Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», доповідної записки начальника Білоцерківського РВ ГУ ДСНС України у Київській області від 20.11.2018 № 84/6454 та наказу ГУ ДСНС України у Київській області від 29.11.2019 № 1295 «Про проведення позапланових перевірок» позивачем здійснено позапланову перевірку щодо додержання (виконання) вимог нормативно-правових актів та нормативних документів у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки відповідача.
Провідному інспектору сектору техногенної безпеки управління запобігання надзвичайним ситуаціям ГУ ДСНС України у Київській області майору служби цивільного захисту Францішку А.О., заступнику начальника Білоцерківського РВ ГУ ДСНС України у Київській області підполковнику служби цивільного захисту ОСОБА_1 та інспектору групи запобігання НС 1-ДПРЗ ГУ ДСНС України у Київській області старшому лейтенанту служби цивільного захисту ОСОБА_2 видано посвідчення на проведення позапланової перевірки щодо додержання (виконання) вимог нормативно-правових актів та нормативних документів у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки ТОВ "Спецтранссервіс" від 29.11.2019 № 10494.
За результатами перевірки складено акт від 18.12.2019 № 1052 щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сферах цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки.
Перевіркою встановлено ряд порушень, а саме:
- не виконано перевірку пристроїв блискавкозахисту відповідно до вимог ДСТУ Б.В.2.7.-38:2008 «Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавко захисту будівель і споруд» (пункт 1.21 глава 1 розділ IV ППБУ);
- не визначено та не зазначено на вогнегасниках облікові номери за прийнятою на об`єкті системою нумерації (пункт 3.18 глава 3 розділу V ППБУ).
-не визначено наказом створення об`єктового формування цивільного захисту, необхідного для його функціонування матеріально — технічної бази і забезпечення готовності таких формувань до дій за призначенням (пункт 5 частини першої статті 20 КЦЗУ);
-не розроблено та не затверджено графік спеціальних об`єктових тренувань з питань цивільного захисту (стаття 20 КЦЗУ пункт 17 ПКМУ № 444 від 26 червня 2013);
- не розроблено та не затверджено програму загальної підготовки працівників (стаття 20 КЦЗУ пункт 7, 8 ПКМУ № 444 від 26 червня 2013);
-не проведено об`єктові навчання і тренування з питань цивільного захисту (пункт 11 стаття 20 КЦЗУ);
- не встановлено на видних місцях плакати, які містять обов`язки водія під час заправляння автотранспорту, а також інструкції про заходи пожежної безпеки (пункт 10.4 глава 10 розділ VI ППБУ);
- не поновлено на території об`єкта, у будинках, спорудах, приміщеннях відповідні знаки безпеки. Знаки безпеки, їх кількість, а також місця їх встановлення повинні відповідати ДСТУ ISO 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки Форма та колір» (ISO 6309:1987, IDT) та ГОСТ 12.4.026-76 «ССБТ Цвета сигнальные и знаки безопасности» (глава 8 розділ II ППБУ);
- не забезпечено персонал об`єкта промисловими засобами індивідуального захисту органів дихання з такими фільтруючими коробками, що відповідають, що відповідають небезпечним речовинам, які обертаються на об`єкті. Не заведено картки обліку на всі засоби індивідуального захисту (Пункт 2 частини першої статті 20 КЦЗУ);
- не заведено журнал обліку вогнегасників (пункт 3.10 глава 3 розділу V ППБУ);
- не проведено заміри опору ізоляції і перевірку спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замкнення (пункт 1.20 глава 1 розділу IV ППБУ);
- не встановлено інформаційно-довідковий куточок з питань цивільного захисту та не здійснено його наповнення навчальними посібниками і натурними зразками, передбаченими загальною програмою підготовки працівників до дій у надзвичайних ситуаціях (пункт 3стаття 40 КЦЗУ);
- не забезпечено АГЗП адресним вказівником (назва вулиці, номер будинку), встановити його на фасаді або інших видних місцях і освітлювати у темний час доби (пункт 2.22 глава 2 розділ ІІІ ППБУ).
На усунення порушень щодо перевірки пристроїв блискавкозахисту відповідно до вимог ДСТУ Б.В.2.7.-38:2008 «Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд» відповідачем надано технічний звіт по перевірці технічного стану діючих електроустановок, заземлювачів, автоматичних вимикачів і ліній електропередачі разом з електровимірювальними роботами відповідно до вимог і норм ПТЕ і ПБЕЕС на об`єкті: Пункт (АГЗС) Київська обл., м. Біла Церква, вул. Київська, 31 ТОВ "Спецтранссервіс" (2020 р.)
Щодо визначення та зазначення на вогнегасниках облікових номерів за прийнятою на об`єкті системою нумерації, то відповідачем зазначено, що усі вогнегасники, що розташовані на об`єкті, пронумеровано та внесено в журнал обліку вогнегасників, також усі вогнегасники пройшли технічне обслуговування та придатні до використання, що підтверджується журналом обліку вогнегасників та сертифікатом технічного обслуговування.
Щодо визначення наказом створення об`єктового формування цивільного захисту, необхідного для його функціонування матеріально - технічної бази і забезпечення готовності таких формувань до дій за призначенням, то відповідачем прийнято наказ про створення об`єктового формування цивільного захисту від 13.03.2020 №13/03.
Щодо розробки та затвердження графіку спеціальних об`єктових формувань з питань цивільного захисту, відповідачем надано план - графік проведення практичної підготовки осіб керівного складу і фахівців, діяльність яких пов`язана з організацією і здійсненням заходів цивільного захисту на ТОВ «СПЕЦТРАНССЕРВІС» у 2020 році, який погоджено Начальником управління НС та ЦЗН Білоцерківської міської ради та начальником Білоцерківського РВ ГУ ДСНС України у Київській області.
Щодо розробки та затвердження програми загальної підготовки, то працівниками ТОВ «СПЕЦТРАНССЕРВІС», які працюють на АГЗП за адресою Київська обл., м. Біла Церква, вул. Київська, 31 пройдено навчання з питань цивільного захисту, у тому числі правилам пожежної та техногенної безпеки, що підтверджується наказами про призначення операторів заправних станцій та посвідченнями про проходження ними навчань.
Щодо проведення об`єктових навчань і тренувань з питань цивільного захисту, то відповідачем надано посвідчення про проходження навчань операторів заправних станцій з питань цивільного захисту, у тому числі правилам техногенної та пожежної безпеки.
Щодо встановлення на видних місцях плакатів, які містять обов`язки водія під час заправляння автотранспорту, інструкції про заходи пожежної безпеки, а також поновлення на території об`єкта, у будинках, спорудах, приміщеннях відповідних знаків безпеки, то усунення зазначених порушень підтверджуються фотографіями.
Щодо забезпечення персоналу об`єкта промисловими засобами індивідуального захисту органів дихання з такими фільтруючими коробками, що відповідають небезпечним речовинам, що обертаються на об`єкті, то відповідачем здійснено закупівлю протигазів з фільтром типу А, які відповідають небезпечним речовинам, що обертаються на об`єкті та заведено особисті картки обліку засобів індивідуального захисту, що підтверджується видатковими накладними.
Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Згідно із ч. 3 ст. 90 КАС України суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до ч.1 ст. 9, ч. 1 ст. 77 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно ч. 1 ст. 72, ч. 3 ст. 77 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Докази суду надають учасники справи.
Виходячи з викладеного, суд дійшов висновку, що відповідачем усунено порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров`ю людей, які зазначені в акті перевірки, а отже позовні вимоги задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6, 7, 8, 9, 10, 77, 90, 139, 205, 242-246, 250, 251, 255, 295, 297, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в :
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Лапій С.М.