
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
28 грудня 2020 року Справа № 280/7815/20 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сіпаки А.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 )
до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 158-Б; код ЄДРПОУ 20490012)
про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі позивач) в особі представника – адвоката Амельченко Миколи Дем`яновича до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (надалі - відповідач), в якій представник позивача просить суд визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо відмови у призначенні пенсії позивачу за вислугою років, з урахуванням пільгового стажу та здійсненні перерахунку пенсії з урахуванням довідок про заробітну плату та зобов`язати відповідача здійснити перерахунок пенсії за вислугою років на пільгових умовах позивачу з урахуванням довідок про заробітну плату за період роботи «гірником очисного вибою» на ПАТ «ДТЕК шахта Комсомолець Донбасу» з 18.07.1986 р. по 17.08.1987р., з 21.12.1987 р. по 08.05.1988 р., з 22.08.1990 р. по 23.02.1990 р., з 21.07.1992 р. по 08.08.1994 р., з 25.04.1995 р. по 19.12.1995 р., з 18.08.1997 р. по 25.03.2004 р.
Обґрунтовуючи заявлений позов, представник позивача зазначає, що він звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області з адвокатським запитом, з метою здійснення нарахування пенсії за вислугою років ОСОБА_1 на підставі доданих документів (довідок та копії трудової книжки) з урахуванням льотного стажу. 18.09.2020 року було надано відповідь, з якої позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії, з посиланням на те, що довідки та трудова книжка оформлені на окупованій території та не можуть бути враховані при здійсненні перерахунку пенсії, тому що є недійсними та не створюють правових наслідків. Таку відмову позивач вважає протиправною, у зв`язку із чим просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду від 09.11.2020 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. Сторонам повідомлено про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні) у судовому засіданні 02.12.2020. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву.
Відповідач позовні вимоги не визнав, надавши до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначає, що на адвокатський запит Листом №0800-0209-8/48062 від 18.09.2020 роз`яснено умови та порядок звернення за призначенням пенсії та повідомлено, що було розраховано загальний страховий стаж та пільговий позивача, якого недостатньо для призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Оскільки позивачем не було дотримано вимог щодо форми звернення до Пенсійного фонду, то відповідачем фактично не приймалось рішення за означеним зверненням про відмову у призначенні пенсії. У той же час, відділом з питань призначення пенсій Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області згідно наданої заяви від 07.10.2020 прийнято рішення від 09 жовтня 2020 року №083250003715, яким відмовлено ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком. Одна така відмова ґрунтується на інших підставах, які не є предметом розгляду даної справи. Враховуючи викладене, просить суд відмовити у позові.
Відповідь на відзив від позивача або його представника до суду не надходила.
Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), дослідивши та оцінивши докази, судом встановлено наступне.
Позивач, ОСОБА_1 в особі представника – адвоката Амельченко Миколи Дем`яновича звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області із адвокатським запитом від 08.09.2020 яким, посилаючись на ст.20 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» просив здійснити нарахування пенсії за вислугою років ОСОБА_1 на підставі доданих документів (довідок та копії трудової книжки).
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області №0800-0209-8/48062 від 18.09.2020 адвокату роз`яснено умови та порядок звернення за призначенням пенсії та повідомлено, що було розраховано загальний страховий стаж та пільговий позивача, якого недостатньо для призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Також, повідомлено представника позивача, що на даний момент направлено запити до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з проханням надати довідки, уточнюючі пільговий стаж роботи, довідки про заробітну плату та довідку про реорганізацію підприємства за періоди роботи позивача на ПАТ «ДТЕК шахта Комсомолець Донбасу».
Не погодившись з наданою відповіддю, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 114 Закону України „Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058 (далі - Закон № 1058) право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Частиною 2 статті 114 Закону № 1058 встановлено, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Відповідно п. 3 статті 114 Закону 1058 за наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків за кожний повний рік цих робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 Закону, знижується на 1 рік за наявності відповідного страхового стажу.
Відповідно до п. 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України N 637 від 12.08.1993, у випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Згідно зі ст. 44 Закону №1058, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління ПФУ 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, (далі - Порядок № 22-1).
Відповідно до пункту 1.1 Порядку № 22-1 в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин, заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім`ї у зв`язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об`єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).
Пунктом 4.1 цього Порядку передбачено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).
Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
Згідно з п. 4.2 Порядку № 22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію:
1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;
4) видає пам`ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.
За вимогами п. 4.3 Порядку № 22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Аналіз наведених норм законодавства дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на призначення пенсії, як це має місце в розглядуваному випадку, є відповідна заява особи та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу ПФУ в установленому порядку.
Як зазначено вище, позивач не погоджується із нібито відмовою відповідача у призначенні пенсії, яка викладена у Листі Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області №0800-0209-8/48062 від 18.09.2020.
Дослідивши зміст вказаного листа судом з`ясовано, що фактично відповідачем надані роз`яснення адвокату позивача на його запит від 08.09.2020 про умови та порядок звернення за призначенням пенсії та повідомлено, що було розраховано загальний страховий стаж та пільговий позивача, якого недостатньо для призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Також, повідомлено представника позивача, що на даний момент направлено запити до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з проханням надати довідки, уточнюючі пільговий стаж роботи, довідки про заробітну плату та довідку про реорганізацію підприємства за періоди роботи позивача на ПАТ «ДТЕК шахта Комсомолець Донбасу».
В тобто представником позивача при зверненні до УПФУ із запитом від 08.09.2020 з питання призначення пенсії за Законом України „Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058 не надавалась заява встановленої форми.
Враховуючи, що позивачем не дотриманий порядок подання документів для призначення пенсії відповідачем у Листі №0800-0209-8/48062 від 18.09.2020 не приймалось рішення про відому у призначенні пенсії.
Відповідно до приписів Кодексу адміністративного судочинства України захисту підлягають саме порушені права. В розглядуваному випадку позивач не звертався до відповідача з питання призначення пенсії, відповідачем не приймалось рішення про відмову призначенні пенсії або переведенні на інший вид пенсії, тобто, відсутні підстави вважати про порушення відповідачем прав позивача з цього питання.
Разом із тим, як зазначає відповідач у своєму відзиві, в подальшому відділом з питань призначення пенсій Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області згідно наданої заяви від 07.10.2020 відмовлено ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком. Прийнято рішення від 09 жовтня 2020 року № 083250003715 згідно п.п.1 п. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» про відмову в призначенні пенсії, оскільки відповідно до наданих документів його страховий стаж складає 23 роки 08 місяців 12 днів. Пільговий стаж за Списком 2 складає 05 років 06 місяців 00 днів. До страхового стажу не зарахований період роботи з 25.04.1995-19.12.1995, оскільки дата звільнення з роботи не відповідає даті видання наказу.
Тобто відмовлено позивачу у призначенні пенсії іншим рішенням та з інших підстав, проте такі підстави та рішення не оскаржуються позивачем, та не є предметом розгляду даної справи.
Лист відповідача №0800-0209-8/48062 від 18.09.2020 із змістом якого не погоджується позивач не є правовим актом індивідуальної дії в розумінні КАС України, вказаним Листом відповідачем не приймалось рішень, які обмежують реалізацію соціальних гарантій позивача чи які свідчать про відмову у виконанні законних вимог, відповідно відсутнє порушене права позивача, яке підлягає захисту в порядку адміністративного судочинства, що обумовлює висновок про передчасне звернення позивача до суду із цим позовом та про відсутність підстав для задоволення позову.
Аналогічний правовий висновок міститься в постанові Верховного суду України від 06.12.2016 р.
Більш того, суд звертає увагу представника позивача на зміст позовних вимог викладених ним у позовній заяві, зокрема звертаючись до суду із вимогою про зобов`язання призначити пенсію позивачу за вислугою років, з урахуванням пільгового стажу, одночасно просить зобов`язати відповідача здійснити перерахунок пенсії за вислугою років на пільгових умовах позивачу з урахуванням довідок про заробітну плату.
Тобто безпідставно просить здійснити перерахунок пенсії, яка наразі ще не призначена.
Згідно з частиною першою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У даному випадку Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області доведено правомірність своїх дій.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги є недоведеними, необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Враховуючи відмову у задоволенні позовних вимог, питання про розподіл судових витрат в порядку статті 139 КАС України не вирішується.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 139, 241, 243-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд. 158-Б; код ЄДРПОУ 20490012) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Відповідно до п.п. 15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення складено у повному обсязі та підписано 28.12.2020.
Суддя А.В. Сіпака