
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 грудня 2020 року м. Київ № 640/18100/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Добрянської Я.І., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження матеріали адміністративної справи
за позовом ОСОБА_1 ,
до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві ,
про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,
У С Т А Н О В И В:
У вересні 2019 року до Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 (далі -Позивач) з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (Відповідач), в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо неврахування додаткових видів грошового забезпечення - матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, при обчисленні пенсії ОСОБА_1 ;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з дати призначення пенсії ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення з березня по грудень 2018: матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в сумі 19393,50 грн. згідно довідки №05-125 від 07.02.2019р, матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 20232,14 грн. згідно довідки №05-124 від 07.02.2019р., одноразової грошової допомоги при звільненні в сумі 343 098,0 грн. згідно грошового атестата №7 від 06.02.2019р., а також матеріальної допомоги для оздоровлення в сумі 28591,50 грн. згідно п.7 грошового атестату №7 від 06.02.2019 та здійснити відповідні виплати без обмежень граничного розміру.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 31.01.2019 року. Вважає, що відповідачем під час призначення йому пенсії у 2019 році безпідставно не враховано суми одноразових виплат до грошового забезпечення ( матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, одноразової грошової допомоги при звільненні) та протиправно обмежено суми грошового забезпечення для обчислення пенсії.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 01.10.2019 року відкрито провадження у справі у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, встановлено відповідачу строк для надання відзиву на позов.
Відповідач у відзиві на позов зазначив, що позивач в позовній заяві висловлює власне тлумачення порядку призначення його пенсії, що, на думку відповідача не відповідає вимогам діючого законодавства України, а Пенсійний фонд України вчинив всі залежні від нього дії для забезпечення виплати перерахованих пенсій.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що позивач перебував на службі в податковій поліції, звільнився у відставку за вислугою років 31.01.2019 року (вислуга років становила 24 роки).
З лютого 2019 року позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у м. Києві та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Позивачу при призначенні пенсія була обчислена в розмірі 67 % грошового забезпечення.
Згідно з копією дублікату Грошового атестату №7 виданого Головним управління ДФС у м. Києві від 06.02.2019 про складові грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, премія), та довідки про додаткові види грошового забезпечення №05-124, №05-125 від 07.02.2019р.з яких фактично були нараховані та сплачені внески на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" вбачається, що пенсія позивачу обчислена із сум грошового забезпечення без врахування матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, одноразової матеріальної допомоги перед звільненням.
12.06.2019р. позивач звернувся до відповідача із заявою в якій просив здійснити перерахунок пенсії з урахуванням інших видів виплат згідно з довідкою про додаткові види грошового забезпечення №05-124, №05-125 від 07.02.2019р та грошовим атестатом №7 від 06.02.2019р.
Як вбачається із згаданих вище документів до одноразових виплат включали, у т.ч.: матеріальну допомогу на оздоровлення у загальному розмірі 48823,64 грн., матеріальну допомога для вирішення соціально-побутових питань у загальному розмірі 19393,5 грн. одноразову допомогу при звільненні загальному розмірі 343098,0 грн., на які, як зазначено у довідках та грошовому атестаті, були нараховані страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України у місті Києві від 27.06.2019 №141209/03 позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії по зазначених вище документах у зв`язку з відсутністю підстав для цього. Відповідач зазначив, що додаткові види грошового забезпечення, які мають разовий характер, не можуть бути враховані до грошового забезпечення для визначення розміру пенсії.
Вважаючи протиправними такі дії відповідача щодо неврахування розмірів додаткового грошового забезпечення при розрахунку пенсії, позивач звернувся з даним позовом до суду за захистом своїх порушених прав.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає таке.
Спірні правовідносини виникли у сфері пенсійного забезпечення та стосуються право-мірності відмови органу пенсійного фонду у перерахунку пенсії військовослужбовцю з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань і одноразової грошової допомоги при звільненні. .
Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі по тексту - Закон України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ).
Згідно ч. 3 ст. 43 Закону 2262-ХІІ, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Положення ч.ч.1,2 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі Закон 2011-ХІІ) визначають, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері праці та соціальної політики, інші центральні органи виконавчої влади відповідно до їх компетенції розробляють та вносять у встановленому порядку пропозиції щодо грошового забезпечення військовослужбовців.
До складу грошового забезпечення входять:
посадовий оклад, оклад за військовим званням;
щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);
одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Згідно ч.1 ст. 10-1 Закону 2011-ХІІ, військовослужбовцям, крім військовослужбовців строкової військової служби, надаються щорічні основні відпустки із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням грошової допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення.
Пункт 7 Постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.1992 року «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей» визначає, , що пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:
відповідних окладів за посадою (для поліцейських, відряджених до органів державної влади, установ та організацій із залишенням на службі в Національній поліції, які отримували при цьому грошове забезпечення та звільнені із служби безпосередньо з посад у таких органах, установах та організаціях, - відповідних окладів, установлених за рівнозначними (аналогічними) посадами в Національній поліції), військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту - щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Відповідно до п.2 Постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017р. «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
З урахуванням наведеного вище, а також зважаючи на суб`єктний склад сторін і характер спірних правовідносин, при вирішенні цієї справи відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, суд враховує висновки Верховного Суду у постанові від 14.08.2018 у справі №127/15400/17 у подібних правовідносинах:
" 15. Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати входила до системи оплати праці державного службовця.
16. За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
17. Доводи касаційної скарги про те, що до спірних правовідносин не підлягають застосуванню норми законодавства, чинні на час призначення пенсії позивачу, є безпідставними, оскільки предметом позову у даній справі є неправильне обчислення розміру пенсії позивачці при її призначенні, а не її перерахунок у зв`язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям.
18. У цьому випадку, зобов`язання відповідача здійснити перерахунок використовується як спосіб відновлення порушеного права, у зв`язку з тим, що при призначенні пенсії позивачці протиправно не було враховано усі види оплати праці (виплат, доходу), на які нараховано збір на обов`язкове державне пенсійне страхування.
21. Суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, зокрема, матеріальна допомога на оздоровлення, допомога на вирішення соціально-побутових питань, сума індексації заробітної плати включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.".
Така ж правова позиція наведена у постановах Верховного Суду від 03.10.2019 у справі №600/42/16-а, від 02.04.2019 у справі №570/4196/16-а.
За висновками Верховного Суду матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань та одноразова грошова допомога при звільненні входять до системи грошового забезпечення військовослужбовця. Додана до заяви позивача довідка про додаткові види грошового забезпечення №05-124, №05-125 від 07.02.2019р та грошовий атестатом №7 від 06.02.2019р. підтверджують виплату позивачу вказаних грошових сум, а також нарахування на такі виплати страхових внесків.
Враховуючи, одержання позивачем у складі грошового забезпечення додаткових виплат одноразового характеру, на які нараховуються страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а саме матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні, які не були враховані при призначенні пенсії, а також беручи до уваги подання 12.06.2019 позивачем заяви про перерахунок пенсії, довідок та грошового атестату, які підтверджували право на підвищення пенсії, суд дійшов висновку про наявність підстав для перерахунку пенсії позивача з 31.01.2019 у розмірі 67% від сум грошового забезпечення з урахуванням спірних виплат.
Зважаючи на обставини справи, наведене правове регулювання і висновки Верховного Суду, суд дійшов висновку про протиправність оспорюваної відмови відповідача, яка порушила право позивача на перерахунок пенсії, тому дана вимога підлягає задоволенню.
Порушене право позивача може бути поновлено шляхом здійснення відповідачем перерахунку пенсії з дня її призначення 31.01.2019 у розмірі 67% грошового забезпечення з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні, зазначених у дублікаті Грошового атестату №7 виданого Головним управління ДФС у м. Києві від 06.02.2019 про складові грошового забезпечення та довідки про додаткові види грошового забезпечення №05-124, №05-125 від 07.02.2019р і виплати недоотриманої пенсії, тому вимоги позивача у цій частині підлягають задоволенню.
Водночас вимоги позивача у частині виплати пенсії без обмеження граничного розміру пенсії не підлягають задоволенню, оскільки про факти застосування до позивача таких обмежень у позовній заяві не зазначено і з матеріалів справи судом цього не вбачається. Крім цього, суть порушеного права, на захист якого подано позов, стосується відмови відповідача у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням вказаної довідки, а не обмеження пенсії чи заробітної плати певним розміром.
Згідно з ч. 1 ст. 9, ст. 72, ч.ч. 1, 2, 5 ст. 77 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Керуючись ст. ст. 2, 77, 139, 243-245, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо неврахування додаткових видів грошового забезпечення - матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні, при обчисленні пенсії ОСОБА_1 .
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з дати призначення пенсії, а саме 31.01.2019р. ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення згідно довідки №05-125 від 07.02.2019р, довідки №05-124 від 07.02.2019р., та грошового атестата №7 від 06.02.2019р., виданих Головним управління ДФС у м. Києві.
4. В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) понесені ним судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 384 (триста вісімдесят чотири) гривні 20 копійок за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, місто Київ, вулиця Бульварно - Кудрявська, будинок 16, код ЄДРПОУ 42098368).
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295, 296 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Я.І. Добрянська