
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
24 грудня 2020 року № 520/16475/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі судді - Білової О.В.,
розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2,м. Харків,61022, код ЄДРПОУ14099344) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1 , з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови у проведенні перерахування та виплати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пенсії у відповідності до чинного законодавства;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з урахуванням таких категорій грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання (підполковник), процентна надбавка за вислугу років - 35%, особи, які працюють в умовах режимних обмежень - 15%, надбавка за особливо важливі завдання - 100%, премія - 50%. Згідно протоколу за пенсійною справою - 2003014372 (МВС) від 10.11.2004 року (згідно якого призначалась пенсія);
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області виплатити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 пенсію, починаючи з 1 січня 2020 року;
- зобов`язати відшкодувати збитки, заподіяні забезпеченням позову.
Ухвалою суду від 24.11.2020 відкрито спрощене позовне провадження у справі.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є пенсіонером МВС України з 16.09.2014, отримує пенсію за вислугу років. Відповідач у відповіді на адвокатський запит від 23.10.2020 за №2000-0203-8/83130 від 26.10.2020 зазначив про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії позивача на підставі інформації про грошове забезпечення поліцейського за посадою старшого слідчого в особливо важливих справах СУ ГУНП в Харківській області, яку позивач вважає необґрунтованою та звернувся до суду з даним позовом.
Відповідач не погодився з позовними вимогами та направив до суду відзив, в якому зазначив, що 23.10.2020 року на адресу ГУПФУ надійшов адвокатський запит від представника позивача адвоката ОСОБА_2 про перерахунок пенсії, до якого була додана інформація про грошове забезпечення поліцейського за посадою старшого слідчого в особливо важливих справах СУ ГУНП в Харківській області. Адвокатський запит не є заявою про перерахунок пенсії, а інформацію про грошове забезпечення поліцейського за посадою старшого слідчого в особливо важливий справах СУ ГУНП в Харківській області УФЗБО ГУНП в Харківській області не є довідкою про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, не відповідає формі довідки, визначеній у Додатку 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (затверджено постановою КМУ від 13.02.2008р. №45), та не містить дати, станом на яку таке грошове забезпечення зазначено.
Відповідно до п. 2 ч.1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 КАС України.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.
ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ, є пенсіонером МВС України з 2014 року.
З 16.09.2014 року, відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262- XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі – Закон №2262) позивачу призначено пенсію за вислугу років.
З 01.01.2016 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області (далі ГУПФУ в Харківській області), відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262 та постанови КМУ №103 від 21.02.18 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - постанова КМУ 103), на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУ МВС України у Харківській області № 100/34690-2003014372 від 26.03.2018 проведено перерахунок пенсії позивача. Пенсія обчислена, виходячи із грошового забезпечення позивача (посадового окладу; окладу за військовим званням; надбавки за вислугу років, надбавки за роботу в умовах режимних обмежень, премії).
23.10.2020 адвокатом Молокосусовим В.Е. в інтересах позивача було подано адвокатський запит до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому він просив провести перерахунок призначеної позивачу пенсії, згідно інформації про грошове забезпечення поліцейського за посадою старшого слідчого по особливо важливим справам СУ ГУНП в Харківській області, до якого було додано, серед іншого, заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії.
Листом від 26.10.2020 № 2000-0202-8/83130 за підписом заступника начальника Головного управління повідомлено про відсутність підстав для перерахунку пенсії з урахуванням інформації про грошове забезпечення поліцейського за посадою старшого слідчого по особливо важливим справам СУ ГУНП в Харківській області та зазначено, що відповідно до вимог чинного законодавства призначення (перерахунок) пенсії органами Пенсійного фонду України здійснюються на підставі документів, які надаються уповноваженими структурними підрозділами силових міністерств і відомств, в яких проходили службу військовослужбовці, і на які покладено функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення (перерахунок) пенсії документів. ОСОБА_1 такий перерахунок проведений з 01.01.2016. Після визнання протиправним та скасування п. 3 Постанови № 103 від 21.02.2018 інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсії не приймалося.
Надаючи оцінки спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон № 2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи). Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (пункт 2 Порядку № 45).
Згідно пункту 3 Порядку № 45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Таким чином, суд приходить до висновку, що підставою для перерахунку пенсії є довідка встановленої форми, видана уповноваженим органом та направлена ним до відповідного управління ПФУ.
Крім того, відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за № 135/13402, призначення (перерахунки) пенсій органами Пенсійного фонду України здійснюються на підставі документів, які надаються уповноваженими структурними підрозділами силових міністерств і відомств, на які покладено функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії документів.
Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додана до неї належним чином оформлена довідка, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
Суд зазначає, що довідка про щомісячні додаткові види грошового забезпечення позивача для обчислення пенсії 100/34690-2003014372 від 26.03.2018, на підставі якої, зокрема, проведено перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2016, є чинною та містить відомості про додаткові види грошового забезпечення, які враховані відповідачем при здійсненні перерахунку пенсії з 01.01.2016. Відповідно, відповідач мав обов`язок виконати передбачені законом дії на підставі цієї довідки та здійснив перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2016.
Як вбачається з наданих сторонами документів та доводів сторін, викладених у заявах по суті справи, довідок про новий розмір грошового забезпечення позивача від уповноваженого органу до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області не надходило, позивачем до органу Пенсійного фонду не подавалось. Позивачем суду не надано доказів зворотного.
Суд зазначає, що без отримання відповідної довідки у Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області відсутні підстави та повноваження для проведення перерахунку пенсії позивачу.
Посилання позивача та його представника на інформацію про грошове забезпечення поліцейського за посадою, подану до адвокатського запиту представника позивача, як на довідку про грошове забезпечення позивача для перерахунку пенсії, не є обґрунтованим з огляду на недотримання форми довідки, встановленої чинним законодавством України, а також її безособовий характер. З вказаної довідки неможливо встановити, кому саме надана така інформація, та на підставі чого. Поданий представником позивача документ, що містить дані про грошове забезпечення поліцейського за посадою, носить виключно інформаційний характер, та не створює наслідків для пенсійного органу, зокрема, в частині виникнення зобов`язань з перерахунку пенсії особі, яка таку інформацію надала.
Суд зауважує, що органи Пенсійного фонду не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій. До їх функцій належать виключно питання призначення (перерахунку) і виплати пенсій. Розмір складових грошового забезпечення визначається уповноваженим органом.
Так, суд вказує на те, що Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області при призначенні пенсії керувалося лише тими показниками грошового забезпечення позивача, які були надані уповноваженим органом, та не могло визначити і врахувати будь-які інші складові, окрім тих, що були включені до належним чином оформленої довідки, що відповідає вимогам чинного законодавства України.
Зазначена правова позиція узгоджується з практикою Верховного Суду, зокрема, в постановах від 11.07.2019 у справі №642/7159/16-а, від 19.07.2019 у справі №640/17250/16-а, від 10.09.2019 у справі № 521 /16215/16-а, де вказано, що: «органи Пенсійного фонду України не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснюють її нарахування на підставі наданих їм відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках на підставі наданих їм іншими органами довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у таких довідках».
Аналогічну позицію викладено Верховним Судом в Рішенні від 13.03.2019 та Великою Палатою ВС у Постанові від 19.02.2020 у зразковій справі № 240/6263/18.
В силу приписів ч.5 ст. 242 КАС України, суд враховує вказану позицію суду касаційної інстанції.
Отже, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови позивачу в проведенні перерахунку пенсії на підставі інформації про грошове забезпечення поліцейського за посадою, оформленої листом ГУ ПФУ в Харківській області від 26.10.2020 відповідає вимогам ч. 2 ст. 2 КАС України.
З огляду на наведене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії на підставі інформації про грошове забезпечення поліцейського за посадою є необґрунтованими та не підлягають задоволенню, а отже для зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України Харківській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 на підставі інформації про грошове забезпечення поліцейського за посадою підстави також відсутні.
Стосовно позовних вимог про здійснення перерахунку та виплати розміру пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з урахуванням таких категорій грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання (підполковник), процентна надбавка за вислугу років - 35%, особи, які працюють в умовах режимних обмежень - 15%, надбавка за особливо важливі завдання - 100%, премія - 50%. Згідно протоколу за пенсійною справою - 2003014372 (МВС) від 10.11.2004 року (згідно якого призначалась пенсія); зобов`язання відповідача відшкодувати збитки, заподіяні забезпеченням позову суд зазначає про таке.
Як вбачається з копії адвокатського запиту та відповіді на нього, наданої відповідачем, питання здійснення перерахунку та виплати розміру пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з урахуванням таких категорій грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання (підполковник), процентна надбавка за вислугу років - 35%, особи, які працюють в умовах режимних обмежень - 15%, надбавка за особливо важливі завдання - 100%, премія - 50%. Згідно протоколу за пенсійною справою - 2003014372 (МВС) від 10.11.2004 року (згідно якого призначалась пенсія) не було предметом звернення позивача у вказаному адвокатському запиті, та не розглядалося пенсійним органом за адвокатським запитом від 23.10.2020. Доказів протилежного позивачем та його представником до матеріалів справи не додано. З огляду на що, вказані вимоги суд вважає необґрунтованими.
Стосовно зобов`язання відповідача відшкодувати збитки, заподіяні забезпеченням позову суд зазначає, що позивачем не обґрунтовано а з матеріалів справи не встановлено, яким чином та якими рішеннями позивачу завдано збитки, не зазначено відповідних рішень про забезпечення позову, та не викладено доводів в обґрунтування пов`язаності їх зі справою, що розглядається. З огляду на що, не є зрозумілим, яким саме чином зазначена позовна вимога пов`язана з предметом спору у даній справі, а відтак задоволенню не підлягає як необґрунтована.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 19, 241-247, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2,м. Харків,61022, код ЄДРПОУ14099344) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії – відмовити.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
Зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту судового рішення.
Повний текст рішення складений 24 грудня 2020 року.
Суддя Білова О.В.