
Справа № 420/4744/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 грудня 2020 року Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Левчук О.А., розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі справу за позовом 3 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області до Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся з даним позовом до суду та просить суд визнати протиправним та скасувати рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) пені № 0046725206 від 01 квітня 2020 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що допомогу по вагітності та пологах, нарахований та утриманий єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у період такої відпустки позивач відображав у таблиці 4 «Нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування на суми грошового забезпечення та на суму допомоги у зв`язку з вагітністю та пологами» ІІ розділ. Ці суми перераховувались на рахунок єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, код платежу 71020000. Проте в жовтні 2019 року було виявлено нарахування на код платежу 71010000, а тому подано скоригований звіт. Тобто, позивач вчасно сплачував до Державного бюджету України всі суми нарахованого ЄСВ, які були перераховані до бюджету вчасно та в повному обсязі. Жодної заборгованості по сплаті податків не було допущено, а тому відсутні підстави для застосування штрафних санкцій.
Представником відповідача Головного управління ДПС в Одеській області до суду надано відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача вказує, що за обліковими даними інформаційної системи органу доходів і зборів загальна сума заборгованості позивача, єдиний внесок за лютий-вересень 2019 року сплачено з порушенням законодавчо встановленого строку, а тому винесено рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) пені № 0046725206 від 01 квітня 2020 року, відповідно до вимог чинного законодавства.
Представником позивача до суду надано відповідь на відзив, в якій представник позивача вказує, що у відзиві зазначені законодавчі норми, але не наведено жодного заперечення щодо вказаних позивачем обставин. При цьому, позивач в повному обсязі виконував усі вимоги передбачені п. 1, 2, 4 ч. 2 ст. 6 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування».
Ухвалою суду від 18 червня 2020 року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
07 серпня 2020 року винесено ухвалу про розгляд справи в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.
Ухвалою суду від 30 вересня 2020 року закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду по суті.
Ухвалою суду від 29 жовтня 2020 року витребувано від Головного управління ДПС в Одеській області письмову інформацію та належним чином засвідчені копії документів, на підставі яких здійснено розрахунок штрафних санкцій, застосованих рішенням про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) пені № 0046725206 від 01 квітня 2020 року, зокрема належним чином засвідчені копії документів, зазначених в розрахунку штрафних санкцій в графі «документ», та зупинено провадження для одержання витребуваних копій документів.
Ухвалою суду від 18 грудня 2020 року, занесеною до протоколу судового засідання, поновлено провадження по справі.
Відповідно до ч. 3 ст. 194, ч. 9 ст. 205 КАС України продовжено розгляд справи в порядку письмового провадження.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши та проаналізувавши надані докази, суд встановив наступне.
3 державним пожежно-рятувальним загоном Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області подавались до податкового органу звіти щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування на суми грошового забезпечення та на суми допомоги у зв`язку з вагітністю та пологами, які нараховувались на рахунок єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування на суми грошового зобов`язання, код платежу 71020000 (а.с. 20-38 т. 1).
В жовтні 2019 року 3 державним пожежно-рятувальним загоном Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області подано до податкового органу звіт щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування на суми грошового забезпечення та на суми допомоги у зв`язку з вагітністю та пологами, в якому здійснено коригування у зв`язку з виправленням помилки, допущеної у попередньому періоді (графа 4), а саме нарахування коштів на рахунок 71010000 (а.с. 39 т. 1).
01 квітня 2020 року Головним управлінням ДПС в Одеській області винесено рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 0046725206, яким до 3 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області застосовано штраф у розмірі 7388,85 грн. (а.с. 8-10 т. 1, 59-62 т. 2).
15 квітня 2020 року 3 державним пожежно-рятувальним загоном Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області на рішення від 01.04.2020 року № 0046725206 подано скаргу, яку рішенням Державної податкової служби України від 15.05.2020 року залишено без задоволення, а оскаржуване рішення без змін (а.с. 40-47 т. 1).
Згідно пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України платник податків зобов`язаний, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до п. 36.1 ст. 36 ПК України податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» платниками єдиного внеску є: роботодавці підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Відповідно до п. 1, 4 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» платник єдиного внеску зобов`язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Згідно ч. 5, 6, 7 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів для його зарахування. Для зарахування єдиного внеску в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, та його територіальних органах відкриваються в установленому порядку небюджетні рахунки відповідному органу доходів і зборів. Зазначені рахунки відкриваються виключно для обслуговування коштів єдиного внеску. Єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку.
Відповідно до ч. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Згідно ч. 10, 11 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» днем сплати єдиного внеску вважається, зокрема, у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів - день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів. У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Відповідно до ч. 14 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа органу доходів і зборів у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.
Таким чином, з аналізу приписів податкового законодавства слідує, що єдиний внесок вважається сплаченим у разі його перерахування платником податків на рахунок органу доходів і зборів.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем, 3 державним пожежно-рятувальним загоном Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області, в повній мірі та своєчасно сплачувався єдиний внесок, за кодом платежу 71020000, про що свідчать звіти щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування на суми грошового забезпечення та на суми допомоги у зв`язку з вагітністю та пологами, які нараховувались на рахунок єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування на суми грошового зобов`язання, (а.с. 20-38 т. 1), платіжні доручення, згідно яких зазначені в них кошти сплачені та надійшли до державного бюджету (а.с. 173-211 т. 1).
В жовтні 2019 року 3 державним пожежно-рятувальним загоном Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області подано до податкового органу звіт щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування на суми грошового забезпечення та на суми допомоги у зв`язку з вагітністю та пологами, в якому здійснено коригування у зв`язку з виправленням помилки, допущеної у попередньому періоді (графа 4), а саме нарахування коштів на рахунок 71010000 (а.с. 39 т. 1).
Тобто, позивачем виконаний покладений на нього обов`язок зі сплати єдиного внеску, та, у зв`язку з самостійно виявленими помилками, подано скоригований звіт.
При цьому, будь-яких доводів в спростування вищевикладеного відповідачем, ГУ ДПС в Одеській області, суб`єктом владних повноважень, суду не надано.
Разом з тим, відповідно до п. 109.1 ст. 109 ПК України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Відповідно до пп. 2 п. 2 розділу VІІ Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 року № 449, відповідно до частини одинадцятої статті 25 Закону до платників, визначених підпунктами 1 - 4 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, органи доходів і зборів застосовують штрафні санкції у таких розмірах: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення у період до 01 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. За несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення, починаючи з 01 січня 2015 року накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за формою згідно з додатком 12 до цієї Інструкції. Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних інформаційної системи органу доходів і зборів.
Таким чином, вищезазначені штрафні санкції застосовують лише у разі несплати узгодженої суми грошового зобов`язання, а не у разі помилково сплачених сум на невідповідний рахунок. Здійснення помилки під час перерахування узгодженої суми грошового зобов`язання до бюджету має кваліфікуватися як дія, хоча й помилкова. Відтак, дії, які не містять ознак бездіяльності платника податків при сплаті узгодженої суми грошового зобов`язання, не можуть слугувати підставою для застосування штрафних санкцій.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає безпідставним застосування до позивача штрафних санкцій за несвоєчасну сплату єдиного внеску, оскільки помилкове зазначення іншого розрахункового рахунку, не є правовою підставою для висновку про несплату необхідної суми єдиного внеску у визначений законодавством строк.
Вказаний висновок суду узгоджується з позицією Верховного Суду викладеній у постанові від 10 квітня 2020 року по справі № 821/844/17, від 30.01.2018 року по справі № 810/875/17 (№ К/9901/1454/17), постанові від 21 лютого 2018 року по справі № 813/1008/16 (№ К/9901/22080/18), постанові від 02 жовтня 2018 року по справі № 826/13383/17 (№ К/9901/59124/18).
Як вбачається з матеріалів справи, допущення 3 державним пожежно-рятувальним загоном Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області помилки в номері розрахункового рахунку призвело лише до тимчасового не відображення відповідної суми єдиного внеску в його особовій картці платника податку, а не фактичної недоїмки зі сплати єдиного внеску, допущена помилка не спричинила настання будь-яких негативних наслідків або збитків для відповідного бюджету, й, до того ж, в подальшому була самостійно виявлена та усунута позивачем, а кошти спрямовані за належністю (а.с. 64-102 т. 2).
При цьому, ухвалою суду від 29 жовтня 2020 року витребувано від Головного управління ДПС в Одеській області письмову інформацію та належним чином засвідчені копії документів, на підставі яких здійснено розрахунок штрафних санкцій, застосованих рішенням про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) пені № 0046725206 від 01 квітня 2020 року, зокрема належним чином засвідчені копії документів, зазначених в розрахунку штрафних санкцій в графі “документ”.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Разом з тим, відповідачем, суб`єктом владних повноважень, на виконання ухвали суду не надано витребуваних копій документів.
Крім того, податковий орган, не надав жодних доказів на підтвердження того, що позивачем було порушено податкове законодавство, а також не зазначено інших обставин, які могли б свідчити про порушення позивачем законодавства України.
Таким чином, суд дійшов до висновку, що відповідач без достатніх на те правових підстав прийшов до висновку про наявність складу правопорушення (несвоєчасна сплата) у діях позивача, а тому оскаржуване рішення ГУ ДПС в Одеській області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 0046725206 від 01.04.2020 року є необґрунтованим та підлягає скасуванню.
Відповідно до до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Згідно ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
За таких підстав, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, на підставі наданих сторонами доказів, суд вважає, що адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При розподілі судових витрат суд враховує, що позивачем сплачено судовий збір у розмірі 2102,00 грн., відповідно до платіжного доручення № 291 від 26.05.2020 року (а.с. 7 т. 1).
Таким чином, відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, з Головного управління ДПС в Одеській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь 3 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області слід стягнути судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 2102,00 грн.
Керуючись ст. ст. 2, 6, 8, 9, 12, 77, 90, 132, 139, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов 3 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області (код ЄДРПОУ 38326722, адреса місцезнаходження: 68600, Одеська область, м. Ізмаїл, вул. Толбухіна, 19) до Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ 43142370, адреса місцезнаходження: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5) про визнання протиправним та скасування рішення, - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС в Одеській області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 0046725206 від 01.04.2020 року.
Стягнути з Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ 43142370, адреса місцезнаходження: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь 3 державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Одеській області (код ЄДРПОУ 38326722, адреса місцезнаходження: 68600, Одеська область, м. Ізмаїл, вул. Толбухіна, 19) сплачений судовий збір у розмірі 2102, 00 грн. (дві тисячі сто дві гривні 00 копійок).
Рішення може бути оскаржено в порядку та в строки встановлені ст. 295, 297 КАС України, з урахуванням особливостей, встановлених п. 15.5 Розділу VII Перехідних Положень КАС України.
Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 255 КАС України.
Суддя О.А. Левчук
.