
Придніпровський районний суд м.Черкаси
Справа № 711/5494/20
Провадження № 2/711/2042/20
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 грудня 2020 року Придніпровський районний суд м. Черкаси в складі:
головуючого – судді Скляренко В.М.,
при секретарі Слабко Ю.М.,
розглянувши у відкритому судовому в залі суду у м. Черкаси цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів щомісячної адресної допомоги, -
в с т а н о в и в :
Департамент соціальної політики Черкаської міської ради звернувся до Придніпровського районного суду м. Черкаси з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів щомісячної адресної допомоги.
В обґрунтування позову вказує, що ОСОБА_1 з 17.01.2017 перебувала на обліку в Департаменті соціальної політики Черкаської міської ради, як внутрішньо переміщена особа відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».
Відповідно до статті 1 Закону внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
На підставі заяви відповідачки ОСОБА_1 від 17.01.2017 року та відповідно до пункту 2 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 01.10.2014 року (зі змінами), рішенням від 27.02.2017 року їй була призначена та виплачувалась щомісячна адресна допомога внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово- комунальних послуг, з дати звернення на сім`ю у складі: ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .
Відповідно до частини 2 статті 9 Закону, внутрішньо переміщена особа зобов`язана повідомляти про зміну місця проживання структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за новим місцем проживання протягом 10 днів з дня прибуття до нового місця проживання. У разі добровільного повернення до покинутого постійного місця проживання внутрішньо переміщена особа зобов`язана повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем отримання довідки не пізніш як за три дні до дня від`їзду.
Пунктом 10 Порядку передбачено, що уповноважені органи мають право перевіряти обгрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.
Відповідно до акту обстеження матеріально-побутових умов сім`ї від 04.08.2017 року № 11406, було встановлено, що з 15.05.2017 року відповідачка не проживає за адресою, вказаною нею при зверненні за грошовою допомогою. Про зміну фактичного місця проживання заявниця департамент не повідомляла.
Протоколом рішення від 18.08.2017 року закрито особовий рахунок отримувача соціальної допомоги та виставлено переплату з червня 2017 року.
Відділом соціальних допомог департаменту було обраховано надмірно нараховані та виплачені кошти за період з 01.06.2017 року по 16.07.2017 року в сумі 2 010 грн. 39 коп.
Також вказує, що рішенням про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 06.09.2017 року відповідачці була повторно призначена грошова допомога з 07.08.2017 року на сім`ю у складі: ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .
Згідно з інформацією, отриманою Департаментом соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації від Міністерства фінансів України щодо факту тривалої відсутності (понад 60 днів) внутрішньо переміщених осіб за місцем проживання на контрольованих українською владою територіях, встановлено, що ОСОБА_2 виїжджала через пункт пропуску «Каланчак» 07.07.2017 року та повернулась 18.09.2017 року.
Статтею 12 Закону передбачено, що у разі неповідомлення внутрішньо переміщеною особою про її повернення до покинутого місця постійного проживання згідно з абзацом другим пункту 3 частини другої статті 9 цього Закону рішення про скасування дії довідки відповідно до пункту 3 частини першої цієї статті приймається на підставі інформації про тривалу відсутність (понад 60 днів) особи за місцем проживання, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання.
Відповідно до пункту 11 Порядку уповноважений представник сім`ї, якому призначено грошову допомогу, зобов`язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин. Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім`ї на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги, вони стягуються у судовому порядку.
Згідно пункту 12 Порядку, виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.
Протоколом рішення від 26.12.2017 року виплату грошової допомоги відповідачці було припинено.
Відділом нарахування соціальної допомоги та компенсаційних виплат повідомленням про переплату від 16.12.2019 року відповідачці, було виставлено переплату за період з 07.08.2017 року по 31.12.2017 року в сумі 4 248 грн. 90 коп. та залишок переплати за період 01.06.2017 року по 16.07.2017 року в сумі 1 214 грн. 79 коп. Загальна сума переплати складає 5 463 грн. 69 коп.
А тому, просить стягнути з відповідачки ОСОБА_1 на користь Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради надміру виплачені кошти щомісячної адресної допомоги в сумі 5463грн. 69 коп. та судовий збір в розмірі 2 102 грн.
Ухвалою Придніпровського районного суду м. Черкаси від 10.09.2020 року відкрито провадження у справі за позовом Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів щомісячної адресної допомоги за правилами спрощеного позовного провадження. Відповідачу наданий строк для надання відзиву на позовну заяву.
В судове засідання представник позивача – Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради не з`явився, але подав до суду заяву від 23.12.2020 року про розгляд справи без його участі за наявними в матеріалах справи документами, в якій одночасно вказує, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі, а також вказує, що не заперечує проти ухвалення заочного рішення.
Відповідачка ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилась, не повідомивши суд про причину неявки, хоча про день, час та місце розгляду справи була повідомленою в установленому законом порядку - шляхом направлення судових повісток за останнім відомим зареєстрованим місцем проживання та шляхом розміщення оголошення про виклик до суду на веб-порталі «Судова влада».
Справу вирішено за правилами заочного розгляду, передбаченими ст. 280-282 ЦПК України, за відсутності відповідача ОСОБА_1 , повідомленої у встановленому законом порядку про дату, час і місце судового засідання, яка не з`явилась в судове засідання без повідомлення причин, не подала відзиву проти позову.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до положень ст.ст. 12, 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками процесу. Доказування не може ґрунтуватись на припущеннях.
Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (ст. 80 ЦПК України).
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Відповідно до пунктів 2, 3 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою КМУ від 01.10.2014 року № 505, грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад, з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців. Порядок ведення обліку осіб, які переміщуються, встановлюється Кабінетом Міністрів України. Грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім`ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім`ї.
В судовому засіданні встановлено, що 17.01.2017 року до Управління соціального захисту населення Соснівського району звернулась ОСОБА_1 , яка зареєстрована в АДРЕСА_1 , із заявою про взяття її, а також її дитини – дочки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на облік як осіб, що переміщені з тимчасово окупованої території України. Фактичне місце проживання було вказано: АДРЕСА_2 (а.с. 48-49).
Крім того, 17.01.2017 року гр. ОСОБА_1 звернулась до Управління соціального захисту населення Соснівського району департаменту соціальної політки Черкаської міської ради із заявою про призначення відповідної щомісячної грошової адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (а.с. 43).
На підставі вказаної заяви ОСОБА_1 рішенням Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради від 27.02.2017 року про призначення допомоги переміщеним особам на проживання ОСОБА_1 була призначена та виплачувалась щомісячна адресна грошова допомога, з дати звернення, тобто з 17.01.2017 року по 16.07.2017 року, на сім`ю у складі: ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в загальній сумі 1 326 грн. щомісячно (на ОСОБА_1 - по 442 грн., на ОСОБА_2 - по 884 грн.) (а.с. 42).
Згідно довідки від 26.07.2017 року № 73 за підписом завідувача дошкільного навчального закладу № 77 Шевченко А.С., гр. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відвідує дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) комбінованого типу № 77 «Берізка» групу № 2 з 26.04.3017 року. (наказ № 36 від 25.04.2017 року «Про зарахування») (а.с. 40).
17.07.2017 року відповідачка ОСОБА_1 повторно звернулась до Департаменту соціальної політки Черкаської міської ради із заявою про призначення відповідної щомісячної грошової адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (а.с. 41).
В подальшому, в результаті проведеної позивачем перевірки, відповідно до акту обстеження матеріально-побутових умов сім`ї від 04.08.2017 року № 11406, було встановлено, що з 15.05.2017 року відповідачка ОСОБА_1 за адресою, вказаною нею при зверненні за грошовою допомогою: АДРЕСА_2 , не проживає (а.с. 39).
07.08.2017 року гр. ОСОБА_1 звернулась до Управління соціального захисту населення Придніпровського району Департаменту соціальної політки Черкаської міської ради із заявою про взяття її, а також її дитини – дочки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на облік як осіб, що переміщені з тимчасово окупованої території України. Фактичне місце проживання було вказано: АДРЕСА_3 (а.с. 37-38).
Протоколом рішення від 18.08.2017 року, в зв`язку зі зміною фактичного місця проживання на Придніпровський район, закрито особовий рахунок отримувача соціальної допомоги гр. ОСОБА_1 № НОМЕР_1 та виставлено переплату з 01.06.2017 року по 16.07.2017 року в сумі 2 010 грн. 39 коп. (а.с. 32-34).
Рішенням Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 06.09.2017 року відповідачці була повторно призначена грошова допомога з 07.08.2017 року по 06.02.2017 року в сумі 1 326 грн. щомісячно (на ОСОБА_1 - по 442 грн., на ОСОБА_2 - по 884 грн.) (а.с. 31).
Згідно з інформацією, отриманою Департаментом соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації від Міністерства фінансів України щодо факту тривалої відсутності (понад 60 днів) внутрішньо переміщених осіб за місцем проживання на контрольованих українською владою територіях, встановлено, що ОСОБА_2 виїжджала через пункт пропуску «Каланчак» 07.07.2017 року та повернулась 18.09.2017 року (а.с. 28).
Тому, протоколом рішення від 26.12.2017 року відповідачці ОСОБА_1 було припинено виплату щомісячної адресної допомоги в зв`язку з тривалою відсутністю неповнолітньої ОСОБА_3 за місцем фактичного проживання (а.с. 26).
Відділом нарахування соціальної допомоги та компенсаційних виплат повідомленням про переплату від 16.12.2019 року відповідачці, було виставлено переплату за період з 07.08.2017 року по 31.12.2017 року в сумі 4 248 грн. 90 коп. та залишок переплати за період 01.06.2017 року по 16.07.2017 року в сумі 1 214 грн. 79 коп. Загальна сума переплати складає 5 463 грн. 69 коп.
Також в судовому засіданні встановлено, що Департамент соціальної політики Черкаської міської ради неодноразово звертався до відповідачки ОСОБА_1 з повідомлення про переплату щомісячної адресної допомоги за період з 01.06.2017 року по 16.07.2017 року в сумі 1 214 грн. 79коп.; за період з 07.08.2017 року по 31.12.2017 року в сумі 4 248 грн. 90 коп., в загальній сумі 5 463 грн. 69коп. та вимогою про повернення коштів (а.с. 11, 12, 13,14, 15, 16), які залишилися без реагування.
Відповідно до абзацу восьмого часини першої статті 12 Закону, у разі неповідомлення внутрішньо переміщеною особою про її повернення до покинутого місця постійного проживання згідно з абзацом другим пункту 3 частини другої статті 9 цього Закону рішення про скасування дії довідки відповідно до пункту 3 частини першої цієї статті приймається на підставі інформації про тривалу відсутність (понад 60 днів) особи за місцем проживання, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання.
Відповідно до пункту 3 частини другої статті 9 Закону (в редакції на час виникнення спірних правовідносин), внутрішньо переміщена особа зобов`язана повідомляти про зміну фактичного місця проживання або про повернення до покинутого місця проживання протягом 10 днів.
Згідно із пунктом 12 Порядку, виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі, зокрема, виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.
Статтею 1212 ЦК України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Оскільки в судовому засіданні встановлено, що малолітня ОСОБА_2 була відсутньою за місцем її проживання понад 60 днів, тож відповідачка ОСОБА_1 безпідставно отримувала в період з 07.08.2017 року по 31.12.2017 року щомісячну адресну грошову допомогу особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території, загальна сума якої становить 4 248 грн. 90 коп., і вказані виплати не повернуті нею в повному обсязі на вимогу позивача до теперішнього часу, а також не погашений залишок заборгованості за період з 01.06.2017 року по 16.07.2017 року в сумі 1 214 грн. 79 коп., суд приходить до висновку про задоволення позову Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення виплачених коштів щомісячної адресної допомоги в загальній сумі 5 463 грн. 69 коп.
Суд вирішує питання про розподіл судових витрат на підставі ст. 141 ЦПК України, відповідно до вимог якої, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати, які понесені позивачем в ході судового розгляду, пропорційно до задоволених позовних вимог.
Відповідно до ч. 1 ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Як вбачається з матеріалів справи позивачем при зверненні до суду з даним позовом сплачений судовий збір в розмірі 2 102 грн., що стверджується платіжним дорученням № 127 від 16.07.2020 року (а.с. 1).
Оскільки позовні вимоги позивача підлягають до задоволення в повному обсязі, тому, відповідно до ст. 141 ЦПК України та Закону України «Про судовий збір», суд вважає за необхідне стягнути з відповідачки ОСОБА_1 на користь позивача судовий збір в розмірі 2 102грн.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. ст. ст. 3, 10, 11, 1212, 1166 ЦК України, ст. ст. 4, 11, 12, 13, 81, 89, 141, 263-266, 273, 280-284 ЦПК України, Порядком надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі і на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою КМУ від 01.10.2014 року № 505, суд, -
в и р і ш и в:
Позовні вимоги Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів щомісячної адресної допомоги - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , останнє відоме місце фактичного проживання/перебування за адресою: АДРЕСА_4 ) на користь Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради (юридична адреса: м. Черкаси, бул. Шевченка, 307, код ЄДРПОУ 37853109) надміру виплачені кошти в сумі 5 463грн. 69коп. та судовий збір в розмірі 2 102 грн., а всього – 7 565 грн. 69 коп.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Рішення може бути оскаржене в загальному порядку до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, а відповідачем - в той же строк з дня залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення.
Повний текст рішення складений 24.12.2020 року.
Головуючий: В.М. Скляренко