
Справа № 521/17256/18
Провадження № 2/521/239/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 листопада 2020 року м. Одеса
Малиновський районний суд міста Одеси у складі:
головуючого судді – Мирончук Н.В.,
секретаря судового засідання – Юраш К.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Одеси, треті особи: Головне квартирно-експлуатаційне управління Збройних Сил України, Південне управління капітального будівництва Міністерства оборони України, про зобов`язання вчинити певні дії, щодо приватизації квартири державного житлового фонду,
ВСТАНОВИВ:
До Малиновського районного суду м. Одеси звернувся ОСОБА_1 з позовом до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Одеси, треті особи: Головне квартирно-експлуатаційне управління Збройних Сил України, Південне управління капітального будівництва Міністерства оборони України, про зобов`язання вчинити певні дії, щодо приватизації квартири державного житлового фонду.
Позов обґрунтований наступними обставинами.
Позивач ОСОБА_1 разом із сім`єю на підставі ордеру та Розпорядження голови Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради проживає та зареєстрований в квартирі за адресою: АДРЕСА_1 , яка віднесена до відомчого житлового фонду Міністерства оборони України, перебуває на балансі Квартирно-експлуатаційного відділу м. Одеса.
На думку позивача, відповідач штучно затягує підготовку документів з приватизації житла, за сприяння Головного квартирно-експлуатаційного управління Збройних Сил України, Південного управління капітального будівництва Міністерства оборони України та Департаменту капітального будівництва МОУ
Крім того, як вказує позивач, спочатку, начебто, існував акт прийому-передачі з усіма необхідними технічними документами, який було безслідно втрачено. Згодом акт було відновлено, але направлено до КЕВ м. Одеси без технічної документації, який, в свою чергу, повертає документи на доопрацювання.
Як зазначає позивач, наведені обставини унеможливлюють реалізацію ним права на приватизацію житла, тому він звернувся з позовом до суду, в якому просив зобов`язати квартирно-експлуатаційний відділ м. Одеси вжити заходів щодо підготовки та оформлення документів на приватизацію ним квартири.
Позивач у судове засідання не з`явився, його представник надав письмову заяву у якій позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив розглянути справу за відсутності сторони позивача. (а. с. 194)
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, до суду надав заяву про розгляд справи без його участі, просив відмовити у задоволенні позовних вимог. (а. с. 184 – 185)
Представником відповідача відзиву на позов надано не було, у судових засіданнях представник заявив, що відзив на позов зі сторони відповідача до суду надаватися не буде. (а. с. 118)
Представники третіх осіб у судове засідання не прибули про розгляд справи повідомлені належним чином, пояснень по суті справи до суду не надали.
У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється.
Дослідивши та проаналізувавши матеріали справи, надані письмові докази, відповідно до вимог закону, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно ч. ч. 1, 6 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Судом встановлено, що згідно Ордеру на службове приміщення № 2159 серії ПР, від 14.03.2013 року, виданого ОСОБА_1 із сім`єю з 4 осіб на право заняття службового жилого приміщення площею 41,43 кв. м., що складається з трьох кімнат, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . До складу сім`ї ОСОБА_1 , також, входять ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 (а. с. 15)
Вищезазначене житлове приміщення належить до житлового фонду Міністерства оборони України, перебуває у повному оперативному управлінні квартирно-експлуатаційного відділу м. Одеси.
Окрім того, судом встановлено, що згідно відповіді головного квартирно-експлуатаційного управління Збройних Сил України № 303/8/31/2021, від 25.09.2017 року реалізація мешканцями будинку АДРЕСА_2 своїх прав на приватизацію жилої площі можлива після передачі будинку до комунальної власності територіальної громади Одеської міської ради. Також зазначено, що відповідно до рішення Одеської міської ради, від 26.04.2017 року Південним управлінням капітального будівництва МОУ підготовлено та зацікавленими організаціями підписано Акт приймання-передачі вказаного житлового будинку з інженерними мережами, а після укладення мешканцями будинку договорів на розрахунки з ПАТ «ЕК Одесаобленерго» за спожиту електричну енергію, рішенням виконавчого комітету Одеської міської ради буде затверджено Акт приймання-передачі. (а. с. 22)
Відповідно до Витягу з Розпорядження голови Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради № 519/01-06, від 30.11.2017 року трикімнатну ізольовану квартиру АДРЕСА_3 виключено із числа службових та укладено договір найму з ОСОБА_1 на дану житлову площу на склад сім`ї з чотирьох осіб. (а. с. 16)
Згідно відповіді КП «Міське агентство з приватизації житла» № ЗПН-07, від 22.06.12018 року на інформаційний запит ОСОБА_1 щодо надання інформації відносно відмови у прийомі документів від мешканців будинку АДРЕСА_2 , останньому роз`яснено право на звернення до квартирно-експлуатаційного відділу м. Одеси, який є органом приватизації квартир у будинку АДРЕСА_2 . (а. с. 18 – 19)
Листом квартирно-експлуатаційного відділу м. Одеси № 2884, від 23.07.2018 року зазначено, що приватизацію житла здійснити неможливо у зв`язку з відсутністю розпорядчих документів на квартири та житловий будинок АДРЕСА_2 , зокрема: акту прийому-передачі квартир, технічні паспорти на будинок та на кожну квартиру окремо, витяги з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію прав власності на будинок та на кожну квартиру окремо, акт прийому-передачі основних засобів (форма-ОЗ-1). (а. с. 20)
Крім того, відповідно до відповіді Головного квартирно-експлуатаційного управління Збройних Сил України № 303/4/1625, від 06.08.2018 року відповідним посадовим особам Південного управління капітального будівництва Міністерства оборони України та квартирно-експлуатаційного відділу м. Одеси було надано розпорядження стосовно підготовки необхідної документації та вирішення питання приватизації квартир у житловому будинку АДРЕСА_2 . (а. с. 21)
Конституцією України закріплені основні правові принципи регулювання відносин власності, головним із яких є принцип рівного визнання і захисту усіх форм власності.
Статтею 41 Конституції України визначено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право власності набувається в порядку, визначеному законом.
Статтею 9 Житлового кодексу України встановлено, що до житлових прав громадян відноситься право на приватизацію квартир (будинків) державного житлового фонду, житлових приміщень у гуртожитках, які перебувають у власності територіальних громад, або придбання їх у житлових кооперативах, на біржових торгах, шляхом індивідуального житлового будівництва чи одержання у власність на інших підставах, передбачених законом.
Правові основи приватизації житла, що знаходяться в державній власності, визначені в Законі України «Про приватизацію державного житлового фонду» № 2482-ХІІ.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», державний житловий фонд - це житловий фонд місцевих Рад народних депутатів та житловий фонд, який знаходиться у повному господарському віданні чи оперативному управлінні державних підприємств, організацій, установ.
Окрім того, зазначеним законом передбачено, що метою приватизації державного житлового фонду є створення умов для здійснення права громадян на вільний вибір способу задоволення потреб у житлі, залучення громадян до участі в утриманні і збереженні існуючого житла та формування ринкових відносин. Приватизація державного житлового фонду – це відчуження квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках, призначених для проживання сімей та одиноких осіб, кімнат у квартирах, та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів, та належних до них господарських споруд і приміщень (підвалів, сараїв) державного житлового фонду на користь громадян України.
Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», до об`єктів приватизації належать квартири багатоквартирних будинків, одноквартирні будинки, житлові приміщення у гуртожитках (житлові кімнати, житлові блоки (секції), кімнати у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів (далі - квартири (будинки), які використовуються громадянами на умовах найму.
Крім того, законом регламентовано порядок набуття права власності на житло громадянами України, які користуються державним житловим фондом та встановлені обмеження щодо приватизації.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону № 2482-ХІІ, не підлягають приватизації: квартири - музеї; квартири (будинки), житлові приміщення у гуртожитках, розташовані на територіях закритих військових поселень, підприємств, установ і організацій, природних та біосферних заповідників, національних парків, ботанічних садів, дендрологічних, зоологічних, регіональних ландшафтних парків, парків пам`яток садове - паркового мистецтва, історико-культурних заповідників, музеїв, квартири (будинки), житлові приміщення у гуртожитках, що перебувають у аварійному стані, квартири (будинки, кімнати), які віднесені у встановленому порядку до числа службових, а також квартири (будинки) житлові приміщення у гуртожитках, розташовані в зоні безумовного (обов`язкового) відселення, забрудненій внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.
Зі змісту вказаної статті та матеріалів справи вбачається, що квартира АДРЕСА_4 не підпадає під наведені обмеження.
Окрім того, у відповідності до ч. 4 ст. 5 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», право на приватизацію квартир (будинків) державного житлового фонду з використанням житлових чеків одержують громадяни України, які постійно проживають в цих квартирах (будинках) або перебували на обліку потребуючих поліпшення житлових умов до введення в дію цього Закону.
16 грудня 1999 року затверджено «Положення про порядок передачі квартир (будинків) жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян», яке встановлює процедуру передачі квартир у приватну власність громадян та зразки документів, які оформлюються згідно цієї процедури, в тому числі і рішення органу приватизації.
Закон України «Про приватизацію державного житлового фонду» та «Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян» затверджене Наказом Міністра з питань житлово-комунального господарства України № 396 від 16 грудня 2009 року, встановлюють порядок передачі квартир в приватну власність.
Пунктом 17 «Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян» громадянин, який виявив бажання приватизувати займану ним і членами його сім`ї на умовах найму квартиру (будинок), жиле приміщення в гуртожитку, кімнату в комунальній квартирі, звертається в орган приватизації.
Так, зокрема, наймач та члени його сім`ї повинні звернутися до органу приватизації з відповідною заявою, орган приватизації зобов`язаний в місячний термін з дня одержання заяви прийняти рішення про передачу житла у власність, після чого, оформити відповідне свідоцтво.
Зазначена процедура передбачена ст. 8 Закону № 2482-ХІІ, відповідно до якої приватизація державного житлового фонду здійснюється уповноваженими на це органами, створеними місцевою державною адміністрацією, та органами місцевого самоврядування, державними підприємствами, організаціями, установами, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких знаходиться державний житловий фонд. Передача квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках здійснюється в спільну сумісну або часткову власність за письмовою згодою всіх повнолітніх членів сім`ї, які постійно мешкають у цій квартирі (будинку), житловому приміщенні у гуртожитку, в тому числі тимчасово відсутніх, за якими зберігається право на житло, з обов`язковим визначенням уповноваженого власника квартири (будинку), житлового приміщення у гуртожитку. Передача квартир (будинків) у власність громадян здійснюється на підставі рішень відповідних органів приватизації, що приймаються не пізніше місяця з дня одержання заяви громадянина. Передача квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках у власність громадян з доплатою, безоплатно чи з компенсацією відповідно до статті 5 цього Закону оформляється свідоцтвом про право власності на квартиру (будинок), житлове приміщення у гуртожитку, яке реєструється в органах приватизації і не потребує нотаріального посвідчення.
Відповідно до відповіді КП «Міське агентство з приватизації житла» від 24.01.2019 року № 11/01-13, органом приватизації квартир у будинку АДРЕСА_2 (а. с. 89 – 90)
У відповідності до Положення «Про організацію квартирно-експлуатаційного забезпечення Збройних Сил України», затвердженого Наказом № 448, від 03.07.2013 року, квартирно-експлуатаційні відділи (квартирно-експлуатаційні частини) здійснюють безпосередньо квартирно-експлуатаційне забезпечення військових частин, дислокованих у межах відповідальності.
Також, відповідно до вказаного Положення, організація квартирно-експлуатаційного забезпечення ЗС України - це комплекс заходів, спрямованих на безпечну експлуатацію, утримання казармено-житлового фонду, об`єктів соціально-культурного призначення, комунальних споруд та інженерних мереж військових містечок, забезпечення військових частин квартирним майном.
Зі змісту акту приймання-передачі житлового будинку з балансу на баланс та в експлуатацію, від 04.01.2018 року, вбачається, що 28.12.2017 року комісією, яка створена відповідно до наказу начальника квартирно-експлуатаційного відділу м. Одеси, від 22.12.2017 року № 424, проведено обстеження активів, встановлено показники активів та передано з балансу Південного управління капітального будівництва МО України на баланс Будинкоуправління № 2 квартирно-експлуатаційного відділу м. Одеси житловий будинок за адресою: АДРЕСА_2 . (а. с. 83)
Відповідно до вимог ч. 10 ст. 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», органи приватизації, органи місцевого самоврядування не мають права відмовити мешканцям квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках у приватизації займаного ними житла, крім випадків, передбачених законом.
Перелік таких випадків встановлений законом та є вичерпним, зокрема: відсутність у особи права на приватизацію та заборона приватизувати конкретне приміщення.
Судом встановлено, та не оспорюється відповідачем, що позивач має право на приватизацію спірної квартири.
Також, з матеріалів справи вбачається, що квартира АДРЕСА_4 не підпадає під заборони, встановлені ч. 4 ст. 1 ЗУ «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків», ч. 2 ст. 2 ЗУ «Про приватизацію державного житлового фонду», тобто позивач має право приватизувати це, конкретне приміщення.
Отже, оскільки позивач та його сім`я зареєстровані в спірному житловому приміщенні, позивач має право на приватизацію спірної квартири, та квартира АДРЕСА_4 не підпадає під заборону приватизації, органи приватизації з огляду на вже згадані положення ч. 10 ст. 8 Закону № 2482-ХІІ, не мають права відмовити мешканцям квартир (будинків) у приватизації займаного ними житла.
Крім того, пунктом 4 наказу Міністра оборони України від 03 січня 1993 року № 1 «Про приватизацію житлового фонду військовослужбовцями та іншими особами, які проживають у будинках Міністерства оборони України» передбачено, що обов`язки органів, які здійснюють приватизацію житлового фонду Міністерства оборони України, покладені на квартирно-експлуатаційні частини районів, на обліку яких перебувають квартири (будинки).
Такий обов`язок органу приватизації встановлений нормами Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», а тому в разі, якщо зазначений орган зволікає з винесенням відповідного рішення або вчиненням інших дії, суд має право зобов`язати розглянути заяву про передачу житла в приватну власність, вчинити певні дії, та в разі необґрунтованої відмови, скасувати рішення органу приватизації, зобов`язати вчинити певні дії.
Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку, що матеріали справи містять достатні докази на підтвердження перебування на балансі відповідача спірного майна, наявність повноважень квартирно-експлуатаційного відділу м. Одеси вирішувати питання про приватизацію житлового фонду, а тому позовні вимоги щодо зобов`язання квартирно-експлуатаційного відділу м. Одеси, як органу приватизації, вжити заходів щодо підготовки та оформлення документів на приватизацію позивачем квартири, за адресою: АДРЕСА_1 , у відповідності до Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» та «Положенням про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян», затвердженим наказом Міністра з питань житлово-комунального господарства України № 396 від 16 грудня 2009 року, підлягають задоволенню.
Згідно з ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Крім того, у відповідності до ст. 264 ЦПК України, під час ухвалення рішення суд вирішує, у тому числі, питання щодо розподілу між сторонами судових витрат.
На підставі ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Позивач звільнений від сплати судового збору, як особа з інвалідністю I та II груп.
Керуючись ст. 9 ЖК України, ЗУ «Про приватизацію державного житлового фонду», Положенням «Про організацію квартирно-експлуатаційного забезпечення Збройних Сил України», ст. ст. 4, 12, 13, 81, 141, 223, 247, 258, 259, 263-266 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Одеси, треті особи: Головне квартирно-експлуатаційне управління Збройних Сил України, Південне управління капітального будівництва Міністерства оборони України, про зобов`язання вчинити певні дії, щодо приватизації квартири державного житлового фонду, задовольнити.
Зобов`язати Квартирно-експлуатаційний відділ м. Одеси вжити заходів, передбачених Законом України від 19.06.1992 року № 2482-ХІІ «Про приватизацію житлового фонду» та Наказом Міністерства оборони України від 03.01.1993 року № 1 «Про приватизацію житлового фонду військовослужбовцями та іншими особами, які проживають у будинках Міністерства оборони України» щодо підготовки та оформлення документів на приватизацію ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та членами його сім`ї квартири за адресою: АДРЕСА_1 .
Судові витрати віднести за рахунок держави.
Рішення може бути оскаржено в порядку та строки, передбачені, ст. ст. 354, 355 ЦПК України.
Суддя: Н.В. Мирончук