
Справа № 755/19365/20
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"23" грудня 2020 р. Дніпровський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді Виниченко Л.М.,
за участі секретаря Ганжа Д.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві цивільну справу № 755/19365/20 за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Дніпровський районний у м. Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), ОСОБА_2 про встановлення факту народження дитини,-
УСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 в особі представника ОСОБА_3 звернулася до суду із заявою у якій просить встановити факт народження її дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Донецьку.
Вимоги мотивує тим, що 05.09.2019 року вона уклала шлюб з ОСОБА_2
ІНФОРМАЦІЯ_2 у неї народилася донька, про що медичним закладом - Донецьким республіканським центром охорони материнства та дитинства було видано медичне свідоцтво про народження № 337. Ім`я дитини нею та ОСОБА_2 визначено як ОСОБА_4
На час народження її доньки м. Донецьк являється тимчасово окупованою територією і на її території не діє жодний державний орган України, що унеможливлює отримання документу про народження дитини.
05 грудня 2020 року Дніпровським районним у м. Києві Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції в м. Києві листом № 2975/20.6-54 було відмовлено у проведенні державної реєстрації народження дитини, мотивуючи відмову тим, що документи подані для підтвердження факту смерті видані на території де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Заявник вказує, що встановлення вказаного факту народження дитини необхідно для державної реєстрації народження дитини та отримання відповідного свідоцтва про народження.
Ухвалою Дніпровського районного суду м. Києва від 21 грудня 2020 року було відкрито провадження у справі та залучено до участі у справі у якості заінтересованої особи ОСОБА_2 .
В судове засідання заявник, представник заявника та заінтересовані особи не з`явилися, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, про причини неявки заінтересованих осіб суд повідомлено не було.
У поданій заяві представник заявника просить провести розгляд справи у його відсутності та у відсутності заявника.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного висновку.
Згідно наданого паспорту, заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є громадянкою України, народилася у с. Металіст, Амвросіївського району, Донецької області.
05 вересня 2019 року ОСОБА_1 зареєструвала шлюб з ОСОБА_2 , який було зареєстровано Приморським районним у місті Маріуполі відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, актовий запис № 550.
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_1 народила дитину - дівчинку ОСОБА_4
На підтвердження цього факту надано медичне свідоцтво про народження № 337 від 03.03.2020 року, видане Донецьким республіканським центром охорони материнства та дитинства, у якому зазначено про те, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 народила дитину жіночої статі.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Відповідно п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи у певний час в разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Як роз`яснено у пункті 1 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 31.03.1995 року № 5, в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Відповідно до ч. ч. 1, 4 ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я документи, що підтверджують факт народження. За відсутності документа закладу охорони здоров`я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Пунктом 2 глави 1 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 року № 52/5 встановлено, що підставами для проведення державної реєстрації народження дитини, серед іншого, є медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.08.2006 № 545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1150/13024, що видається закладами охорони здоров`я незалежно від підпорядкування та форми власності, де приймаються пологи.
Надане заявником медичне свідоцтво видане установою м. Донецька, що знаходиться на тимчасово окупованій території України.
Тимчасово окупована територія України є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України. Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території (ст. ст. 1; 4 ч. 2 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»).
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Встановлення зв`язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України, виконання міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, сприяння відновленню в межах тимчасово окупованої території конституційного ладу України.
ОСОБА_1 через свого представника ОСОБА_3 подавала заяву про державну реєстрацію народження її дитини до Дніпровського районного у м. Києві відділу державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції в м. Києві, проте у реєстрації було відмовлено листом від 05.12.2020 року за № 2975/20.6-54 з посиланням на те, що надане заявником медичне свідоцтво про народження № 337 видане 03.03.2020 року Донецьким республіканським центром охорони материнства та дитинства, тобто на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження, тому підстави для здійснення реєстрації народження відсутні.
Отже, з матеріалів справи убачається, що реєстрація народження дитини заявника у органах реєстрації актів цивільного стану не проводилась, можливості зареєструвати народження доньки на підставі вищезазначеного медичного свідоцтва у заявника не має, так як воно видане на тимчасово окупованій території де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Встановлення факту народження дитини заявнику необхідне для проведення державної реєстрації народження дитини ОСОБА_4 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Донецьку.
З урахуванням зазначеного суд вважає, що заява підлягає задоволенню.
Керуючись постановою Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» від 31.03.1995 року № 5, ст. ст. 1-12, 76, 265, 212- 215, 256, 293, 315-319, 354-355 ЦПК України, суд,-
у х в а л и в:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Дніпровський районний у м. Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), ОСОБА_2 про встановлення факту народження дитини задовольнити.
Встановити факт народження дитини жіночої статі ОСОБА_4 , громадянки України, дата народження дитини ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце народження: м. Донецьк у батьків: мати дитини - громадянка України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженка с. Металіст, Амвросіївського району, Донецької області, місце реєстрації АДРЕСА_1 ; батько дитини - громадянин України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , уродженець смт. Кужейнікове, Амвросіївського району, Донецької області, місце реєстрації АДРЕСА_2 .
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Заявник - ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .
Заінтересована особа - Дніпровський районний у м. Києві відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), місце знаходження: м. Київ, бул. Верховної Ради, 8/20, код ЄДРПОУ 26088676.
Заінтересована особа - ОСОБА_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .
Суддя