
2-ар/754/4/20
Справа № 754/13025/17
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 грудня 2020 року Деснянський районний суд м. Києва в складі:
головуючого - судді - Лісовської О.В.
за участю секретаря - Грей О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву позивача про роз`яснення рішення Деснянського районного суду м. Києва від 23.03.2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Лівобережного об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
Постановою Деснянського районного суду м. Києва від 23.03.2018 року задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 до Лівобережного об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії.
03.12.2002 року позивач звернувся до суду з заявою про роз`яснення вказаного рішення суду. Заява мотивована тим, що Ухвалою Деснянського районного суду м. Києва від 18.12.2019 року, яка набрала законної сили 03.01.2020 року, вищезгадане судове рішення у адміністративній справі №754/13025/17 роз`яснене для виконання відповідачеві наступним чином, - «Головному управлінню Пенсійного фонду України у м. Києві, як правонаступнику Лівобережного об`єднаного управління Пенсійного фонду України у м. Києві, за результатами розгляду поданої 27.09.2019 року у процедурі виконання судового рішення Деснянського районного суду м. Києва від 23.03.2018 року заяви №108299, необхідно здійснити з 01.10.2019 року перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , без обмеження її граничного розміру, з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, яка визначена у висновку №51 судово-економічної експертизи судового експерта від 10.10.2019 року, без обмеження її граничного розміру, з урахуванням раніше проведених виплат". Вказаним судовим рішенням у справі судом визнано право ОСОБА_1 на перерахунок раніше призначеної пенсії, без обмеження її граничного розміру, у зв`язку зі зміною умов та розмірів оплати праці працівників органів прокуратури, з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, без обмеження її граничного розміру, відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», а тому, в силу положень частини 4 статті 78 КАС України, визнане судом право на перерахунок пенсії не підлягає повторному доказуванню, оскільки таке право вже було встановлено судовим рішенням, яке набрало законної сили. 24.01.2020 року у межах виконання рішення Деснянського районного суду міста Києва від 23.03.2018 року, роз`ясненого Ухвалою Деснянського районного суду міста Києва від 18.12.2019 року, яка набрала законної сили 03.01.2020 року, ОСОБА_1 звернувся до Головного Управління Пенсійного фонду України у місті Києві, яке є правонаступником відповідача - Лівобережного об`єднаного управління Пенсійного фонду України у місті Києві, з письмовою заявою встановленого зразка від 22.01.2020 року про перерахунок раніше призначеної йому пенсії за вислугою років з 01.02.2020 року на підставі Закону України «Про прокуратуру», Постанови Кабінету Міністрів України №1155 від 11.12.2019 року «Про умови оплати праці прокурорів», виходячи з розміру 90% від суми місячного заробітку, без обмеження його граничним розміром, про що було безпосередньо зазначено в поданій заяві, яка була зареєстрована за №2362/8. Право на звернення за перерахунком пенсії у нього виникло з 16.01.2020 року - з дати набуття опублікування вказаної Постанови Кабінету Міністрів України, а право на перерахунок пенсії за вислугою років - з 01.02.2020 року за тих підстав, що він має право на перерахунок пенсії за вислугою років, у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам. Тобто, враховуючи вищенаведені норми діючого законодавства, є достатні підстави вважати, що підставою для перерахунку раніше призначеної йому пенсії є набрання чинності з 16.01.2020 року Постанови Кабінету Міністрів України №1155 від 11.12.2019 року «Про умови оплати праці прокурорів» з 01.02.2020 року, так як перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, а обставини настали - року, відповідно, з урахуванням мого звернення до відповідача з заявою про перерахунок 24.01.2020 року, перерахунок пенсії ГУ ПФУ в місті Києві має бути проведено - з 01.02.2020 року, тобто так, як визначено частиною 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII, яка підлягає застосуванню в первинній редакції згідно рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року. Однак, на подану заяву у межах виконання судового рішення від 23.03.2018 року та ухвали суду від 18.12.2019 року заяву, Головним Управлінням Пенсійного фонду України у місті Києві 26.02.2020 року йому надано відповідь №2600-0305-8/23513, у якій вказано, що ОСОБА_1 відмовлено у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії за вислугою років з причин відсутності законних підстав. На підставі викладеного позивач звертається до суду із заявою про роз`яснення судового рішення від 23.03.2018 року та просить суд роз`яснити судове рішення, вказавши про здійснення з 01.02.2020 року перерахунок та виплату пенсії за вислугою років ОСОБА_1 без обмеження її граничного розміру, з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, яка визначена у висновку №05 судово-економічної експертизи судового експерта від 29.01.2020 року, без обмеження її граничного розміру, з урахуванням раніше проведених виплат.
Учасники справи у судове засідання не з`явилися, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, про причини неявки не повідомили. Суд вважає можливим розглядати справу в їх відсутність, за наявних у справі матеріалів.
Зваживши доводи заяви, вивчивши письмові матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до вимог ч. 1, 2, 3 ст. 254 КАС України за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз`яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення. Подання заяви про роз`яснення судового рішення допускається, якщо воно не виконано або не закінчився строк, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання. Суд розглядає заяву про роз`яснення судового рішення у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження. У разі необхідності суд може розглянути питання роз`яснення судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи та державного виконавця. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
Як вбачається з письмових матеріалів справи, постановою Деснянського районного суду м. Києва від 23.03.2018 року задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 до Лівобережного об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, а саме:
- визнано протиправними дії Лівобережного об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо прийняття рішення №8245/13 від 28.09.2017 року про відмову ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції, яка діяла на час призначення пенсії, у зв`язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури»;
- зобов`язано Лівобережне об`єднане управління Пенсійного фонду України у м. Києві здійснити з 01.10.2017 року перерахунок та виплату пенсії за вислугою років ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 , як пенсіонеру органів прокуратури, без обмеження її граничного розміру, відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року (в редакції, яка діяла на момент призначення пенсії), у зв`язку з прийняттям Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», виходячи з розрахунку 60% від суми місячної заробітної плати, зазначеної в довідці прокуратури міста Києва №18/46 від 28.02.2018 року про заробітну плату, без обмеження її граничного розміру, з урахуванням раніше проведених виплат.
Рішення суду не оскаржувалось та набрало законної сили. На виконання судового рішення позивачу було видано виконавчий лист від 18.06.2018 року.
Ухвалою Деснянського районного суду м. Києва від 29.05.2018 року за заявою позивача виправлено описку у резолютивній частині рішення суду, а саме в ідентифікаційному номері позивача.
Ухвалою Деснянського районного суду м. Києва від 18.12.2019 року роз`яснено, що Головному управлінню Пенсійного фонду України у м. Києві, як правонаступнику Лівобережного об`єднаного управління Пенсійного фонду України у м. Києві, за результатами розгляду поданої 27.09.2019 року у процедурі виконання судового рішення Деснянського районного суду м. Києва від 23.03.2018 року заяви № 108299, необхідно здійснити з 01.10.2019 року перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 без обмеження її граничного розміру, з розрахунку 90 % від суми місячної заробітної плати, яка визначена у висновку № 51 судово-економічної експертизи судового експерта від 10.10.2019 року, без обмеження її граничного розміру, з урахуванням раніше проведених виплат.
Як вбачається з письмових матеріалів справи, з 28.04.2015 року ОСОБА_1 є пенсіонером органів прокуратури України, перебуває на обліку в Лівобережному об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві, йому призначено пенсію в розмірі 6 913 грн. 45 коп. за вислугою років довічно відповідно до вимог статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-ХІІ в діючій на час призначення пенсії редакції вказаного Закону у розмірі 60% від суми заробітної плати, у зв`язку з чим було видано пенсійне посвідчення серії НОМЕР_2 .
Відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше:
- з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року - 22 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 12 років.
Пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за класні чини, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат на 60. Коригування зазначених виплат проводиться із застосуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу, надбавок до нього за класний чин. Посадовий оклад, надбавки за класний чин і вислугу років під час призначення пенсії враховуються в розмірах, установлених на дату звернення за пенсією.
Згідно з вимогами частини 13 статті 50-1 Закону обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Крім того, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213-VIII (пункт 5 Прикінцевих положень) визначено, що у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до окремих Законів України, у томі числі за Законом України «Про прокуратуру».
15.07.2015 року набрав чинності Закон України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII, згідно з пунктом 3 Прикінцевих положень якого попередній Закон України «Про прокуратуру» із змінами частково втратив чинність, окрім, зокрема, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1.
Статтею 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2015 №1697-VII передбачене пенсійне забезпечення працівників прокуратури. Відповідно до частини другої цієї статті пенсія призначається в розмірі 60% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов`язкове державне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Внесені після призначення позивачу пенсії у квітні 2015 року Законами зміни до статті, що регулює пенсійне забезпечення працівників прокуратури залишили раніше встановлений розмір пенсії у відсотках - 60%.
Крім того, відповідно до абз. 6. ч. 15 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014, № 1697-VII (в редакції Законів України №911-VІІІ від 24.12.2015 року та №1774-VIII від 06.12.2016), максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Положення про встановлення тимчасового обмеження на періоди з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року та з 1 січня 2017 року по 31 грудня 2017 року максимального розміру пенсії у розмірі 10740 грн. визначено Законом України від 24.12.2015 року № 911-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" та Законом України від 06.12.2016 року № 1774-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України".
Однак, як слідує з п. 1 та 2 Прикінцевих Положень Закону України №911-VІІІ від 24.12.2015 року, цей Закон набирає чинності з 1 січня 2016 року та дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 1 січня 2016 року. Крім того, п. 1 Прикінцевих Положень Закону України від 06.12.2016 року № 1774-VIII цей Закон набирає чинності з 1 січня 2017 року.
З поданої заяви та долучених до неї письмових доказів вбачається, що 22.01.2020 року позивач ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою про перерахунок йому пенсії за вислугу років з 01.02.2020 року у зв`язку з набранням чинності 16.01.2020 року Постанови Кабінету Міністрів України №1155 від 11.12.2019 року «Про умови оплати праці прокурорів».
За результатом розгляду вказаної заяви управління листом відмовлено позивачу у здійсненні перерахунку пенсії. Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві зазначено, що п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1155 "Про умови оплати праці прокурорів", яка діє на момент звернення із заявою про перерахунок пенсії, зміна розміру посадового окладу працівників прокуратури, передбачена цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України "Про прокуратуру" Тому провести перерахунок пенсії позивачу відсутні законні підстави.
Згідно із висновком судово-економічної експертизи №05 судового експерта від 29.01.2020 року визначено розмір заробітної плати для перерахунку ОСОБА_1 станом на 16.01.2020 року, розрахований відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №1155 від 11.12.2019 року «Про умови оплати праці прокурорів», розрахунково та нормативно підтверджується в розмірі 184098, 20 грн.
Відповідно до ч. 12 ст. 86 Закону №1697-VII у редакції Закону №76-VIII від 28.12.2014 умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Разом з тим, рішенням Другого Сенату Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(II)/2019 (справа №3-209/2018 (2413/18, 2807/19) положення частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, визнано такими, що не відповідають Конституції України.
Конституційний Суд України у вказаному рішенні зазначив, зокрема, що частина двадцята статті 86 Закону №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення; частина двадцята статті 86 Закону №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: "20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".
Крім того, у своєму рішенні від 13.12.2019 № 7-р(ІІ)/2019 Конституційний суд України констатував, що питання пенсійного забезпечення прокурорів, у тому числі умови та порядок перерахунку призначених їм пенсій, має визначати Верховна Рада України законом, а не Кабінет Міністрів України підзаконним актом.
Таким чином, позивач у зв`язку з прийняттям рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 у справі № 7-р(ІІ)2019 отримав право на перерахунок пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.
У той же час, підставою для проведення перерахунку пенсій працівників прокуратури є підвищення заробітної плати прокурорським працівникам.
Аналогічна правова позиція викладена також Верховним Судом у складі Касаційного адміністративного суду, який, переглянувши у касаційному порядку справу за позовом пенсіонера, який отримує пенсію за вислугу років, встановив, що дія положень Закону України від 24.12.2015 року № 911-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» щодо визначення максимального граничного розміру пенсії (обмеження) застосовується до пенсій, які призначаються, починаючи з 01 січня 2016 року (згідно із п. 2 Прикінцевих положень цього Закону)». Вказана правова позиція наведена у Постанові Верховного Суду від 12.11.2019 року у справі № 360/1428/17.
Слід зазначити, що підставою для роз`яснення судового рішення як засобу усунення недоліків ухваленого судового акта є його неясність, невизначеність. Фактично роз`ясненням рішення є зміна форми його викладення таким чином, щоб ті частини судового акта, які викликають труднощі для розуміння, були висвітлені ясніше та зрозуміліше. При цьому суд, роз`яснюючи рішення, не вправі вносити будь-які зміни в існуюче рішення. Тобто процесуальна процедура роз`яснення судового акта виключає можливість будь-яким чином змінювати зміст цього судового рішення, навіть у разі подальшого виявлення судом правових помилок, допущених під час його ухвалення.
Роз`яснено може бути постанову чи ухвалу суду у разі, якщо без такого роз`яснення її важко виконати, оскільки високою є ймовірність неправильного виконання внаслідок неясності резолютивної частини рішення.
Як зазначено у п. 19 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 20 травня 2013 року № 7 «Про судове рішення в адміністративній справі» за правовою природою роз`яснення судового рішення є продовженням його ухвалення, а ухвала про роз`яснення є його складовою, тому заява про роз`яснення судового рішення розглядається у тому ж провадженні, в якому було ухвалене судове рішення, про роз`яснення якого ставиться питання. В ухвалі про роз`яснення судового рішення суд викладає більш повно та зрозуміло ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не змінюючи при цьому суть рішення і не торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду.
Положенням статті 152 Конституції України визначено, що закони та інші акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності.
Закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Матеріальна чи моральна шкода, завдана фізичним або юридичним особам актами і діями, що визнані неконституційними, відшкодовується державою у встановленому законом порядку.
Враховуючи встановлені при розгляді заяви обставини, аналізуючи письмові матеріали справи, з урахуванням вимог діючого законодавства, суд приходить до висновку, що заява ОСОБА_1 є підставною та обґрунтованою, а тому такою, що підлягає задоволенню, а судове рішення від 23.03.2018 року - роз`ясненню.
На підставі викладеного, керуючись ст. 254 КАС України, -
У Х В А Л И В:
Заяву позивача ОСОБА_1 про роз`яснення судового рішення Деснянського районного суду м. Києва від 23.03.2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Лівобережного об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії - задовольнити.
Роз`яснити судове рішення від 23.03.2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Лівобережного об`єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, вказавши наступне.
Головному управлінню Пенсійного фонду України у м. Києві, як правонаступнику Лівобережного об`єднаного управління Пенсійного фонду України у м. Києві, за результатами розгляду поданої 24.01.2020 року у процедурі виконання судового рішення Деснянського районного суду м. Києва від 24.01.2020 року заяви № 2362/8, необхідно здійснити з 01.02.2020 року перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 без обмеження її граничного розміру, з розрахунку 90 % від суми місячної заробітної плати, яка визначена у висновку № 05 судово-економічної експертизи судового експерта від 29.01.2020 року, без обмеження її граничного розміру, з урахуванням раніше проведених виплат.
Ухвала може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду через Деснянський районний суд м. Києва протягом п`ятнадцяти днів з дня проголошення.
Повний текст ухвали виготовлений 24 грудня 2020 року.
Суддя О.В.Лісовська